Uprawa konopi wentylacja

226

Uprawa konopi wentylacja

uprawa konopi wentylacja zestaw uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi wentylacja zestaw

 

Wentylacja w uprawie marihuany jest niezbędna. Nie chodzi jedynie o dostarczenie dwutlenka węgla czyli CO2 który jest niezbędnym czynnikiem do przeprowadzenia przez konopie procesu fotosyntezy a tym samym prawidłowego rozwoju roślin. Pozwala także na zachowanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności w growboxie.

Wentylacja w uprawie marihuany to przede wszystkim kontrola nad zapachem dzięki zastosowaniu filtrów z węglem aktywnym.

 

 • Uprawa konopi wentylacja – od czego zacząć ?

Zacznij od przygotowania growboxa czyli wykonania otworów wentylacyjnych. Jeżeli kupiłeś profesjonalny namiot do uprawy konopi najprawdopodobniej otwory wentylacyjne masz już przygotowane.

 

 • Uprawa konopi wentylacja – gdzie zrobić otwory wentylacyjne ?

Cieplejsze powietrze unosi się do góry dlatego generalna zasada jest taka, że growbox powinien mieć dwa otwory wentylacyjneu dołu dzięki któremu będzie dostarczane świeże – chłodniejsze powietrze oraz u góry – którym będzie wydostawać się cieplejsze powietrze z growboxa. Dzięki temu zostanie zachowana cyrkulacja powietrza. Jeżeli masz wybór gdzie zrobić otwory wentylacyjne, najskuteczniejszym rozwiązaniem będą otwory po przekątnej. Otwory pełnią rolę wentylacji pasywnej a w uprawie konopi to niestety za mało.
uprawa konopi wentylacja growbox uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi wentylacja growboxwentylacja growbox uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylacja growbox

Mam otwory wentylacyjne co dalej ?

Potrzebujesz wentylatora. Wentylator to podstawowe urządzenie dbające o Twoją wentylację w growboxie. Możesz zastosować wentylator kanałowy lub promieniowy.

 • Wentylator kanałowy vs wentylator promieniowy;

To jaki rodzaj wentylatora wybierzesz nie ma większego znaczenia. Najważniejsza jest wydajność wentylatora określana w m3/h. Oznacza to ile metrów sześciennych powietrza jest w stanie przerobić wentylator w czasie jednej godziny. Drugim parametrem na który zwracam uwagę to hałas czyli głośność wentylatora ale o tym napiszę później.

Wentylator kanałowy:

 

wentylator-kanałowy uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylator kana owy1Wentylator promieniowy:

wentylator promieniowy uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylator priomieniowy

 

 • Jakiej wydajności wentylator wybrać ?

Przy wyborze wentylatora kieruj się prostą zasadą;

wymiana całego powietrza z pomieszczenia gdzie stoi growbox w ciągu 5 minut

Co to oznacza ? Najlepiej wyjaśnie na przykładzie;

Pokój o wymiarach 4m na 3m na 2,5m (wysoki) = 4x3x2,5 = 30m3

30m3 x 12* = 360 m3

*12 – jeżeli wymiana powietrza ma się odbywać co 5 minut to godzina ( w takiej jednostce jest podawana wydajność wentylatora ) zawiera 12 odstępów po 5 minut

Oczywiście nie jest to dokładna metoda i należy przyjąć tolerancję  w każdą stronę według własnego uznania. Wybór mocy wentylatora zależy także od rodzaju oświetlenia jakie stosujesz ( HPSy grzeją się bardziej niż świetlówki ).

 

 • Gdzie zamontować wentylator ?

Moim zdaniem najlepiej i chyba najpopularniejszym rozwiązaniem jest wentylator montowany w okolicy górnego otworu wentylacyjnego, który pełni rolę wypychającego powietrze z growboxa.

Na zdjęciu widać zamontowany wentylator promieniowy ( widoczny pomiędzy srebrnymi przewodami wentylacyjnymi ) Widoczny na środku, powyżej odbłyśnika lampy.

wentylacja gdzie zamontować wentylator uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylacja gdzie zamontowa  wentylator

 

 • Co z hałasem wentylatora ?

Niestety wentylatory nie są bezgłośne. Wentylacja powinna działać 24h/dobę dlatego ważne jest aby jej hałas nie był uciążliwy dla Ciebie a tym bardziej dla obcych! Wybierając wentylator przed zakupem sprawdź jego hałas podany w decybelach. Niestety czasami producenci podają zaniżone wartości lub np. mierzone z odległości 3 metrów. Najlepiej gdy dotrzesz do informacji o hałasie wentylatora z odległości 1 metra.

Jeżeli Twoja wentylacja będzie zbyt głośna z pomocą przychodzą tłumiki akustyczne. Mogą być tłumiki o różnej budowie np. metalowe, plastikowe lub w formie giętkiego przewodu. Tłumik akustyczny najlepiej montuj bezpośrednio (przed lub za ) wentylatorem, ponieważ wtedy będzie najbardziej efektywny. Dla maksymalnego efektu spotkałam się z dwoma tłumikami przed i za wentylatorem co uczyniło wentylację praktycznie bezgłośną.

Z lewej strony tłumik akustyczny miękki w formie przewodu wentylacyjnego lub jako tłumik akustyczny sztywny ( tłumik środkowy i z prawej strony )

uprawa konopi tłumik akustyczny uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi tlumik akustyczny

 

Możesz także za pomocą regulatorów obrotów podłączanych do wentylatora, zmniejszać obroty wentylatora co powinno skutkować obniżeniem hałasu. Z doświadczenia wiem, że jest to działanie tylko do pewnego momentu, ponieważ po zmniejszeniu do oczekiwanego poziomu zamiast szumu wentylatora słyszałam buczenie silnika wentylatora co mijało się z celem spowalniania obrotów wentylatora. Dotyczy to jednak wentylatora, który nie był przystosowany do pracy z regulatorem obrotów a został wpięty “na ostro” w zasilanie.

Najlepiej sprawdź przed zakupem czy wentylator jest przystosowany do stosowania regulatora obrotów lub wybierz wersję wentylatora z wbudowanym regulatorem obrotów ( na zdjęciu po prawej wentylator z wbudowaną regulacją obrotów ).

wentylacja regulacja obrotów uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylacja regulacja obrotow

 • Czy stosować dodatkowy wentylator wewnątrz growboxa ?

Moim zdaniem, tak. Warto zastosować wentylator np biurkowy który będzie „mieszał” powietrze naśladując naturalny wiatr co pozwoli na jeszcze lepszy ruch powietrza w growboxie i pomoże w utrzymaniu prawidłowej temperatury i wilgotności. Dodatkowo ruch powietrza wzmacnia łodygi roślin. Wentylator ustawiony na lampę będzie schładzał gorącą żarówkę lampy sodowej.

uprawa konopi wentylacja wewnątrz uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylator wewnatrz growboxa

uprawa konopi wentylacja wiatrak uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi wentylacja wiatrakuprawa konopi wentylacja na lampe hps uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylator na lampe

uprawa konopi wentylacja uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi wentylacja1

 • Mam otwory wentylacyjne, wentylator czy coś jeszcze potrzebuje ?

W kwestii wentylacji jeszcze pozostaje sprawa zapachu. Niestety sam wentylator nie zapewni Ci neutralizacji cudownego lecz niezbyt dyskretnego zapachu Twoich roślin. Do neutralizacji potrzebujesz filtrów antyzapachowych czyli filtrów węglowych. Dostępne są w każdym porządnym growshopie w wielu wariantach wydajności i wielkości.

uprawa konopi filtr weglowy uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi filtr weglowy

 • Filtr węglowy – na co zwrócić uwagę ?

Średnica przyłącza ( fi ) – czyli średnica Twojego systemu wentylacji. Najlepiej wybierz taką samą średnicę otworu filtra jak Twój wentylator dla łatwego połączenia przewodów wentylacyjnych.

Wydajność filtra – podana przez producenta maksymalna wydajność w m3/h tak jak w przypadku wentylatorów. Należy dobrać wydajność filtra do używanego wentylatora. Z zasady nie używaj mocniejszego wentylatora niż wydajność określona przez producenta filtra. Lepiej mieć wentylator o wydajności 300m3/h a filtr 400m3/h niż na odwrót.

Wymiary – sprawdź wysokość i szerokość filtra czy będziesz w stanie swobodnie zamontować go w swoim growboxie.

Pamiętaj aby nie palić ani nie rozpylać w pobliżu filtra gdy wentylacja jest włączona – filtr spełni swoje zadanie jednak kosztem skrócenia jego żywotności.

 

 • Filtr węglowy – gdzie zamontować ?

Filtr węglowy możesz montować w growboxie przed wentylatorem jako filtrujący pobierane powietrze lub za wentylatorem na zewnątrz, filtrujący powietrze wypychane z growboxa. Moim zdaniej pierwsze rozwiązanie czyli filtrujący zasysane powietrze jest lepsze, ponieważ mogę ukryć filtr wewnątrz growboxa co jest bardziej dyskretne.

 

 • Jak połączyć otwory wentylacyjne, wentylator i filtr węglowy ?

Do połączenia wentylacji potrzebujesz przewodów wentylacyjnych. Dostępne przewody wentylacyjne w growshopach mają przeważnie od 100mm do 315mm średnicy. To jakiej średnicy przewody wentylacyjne potrzebujesz zależy przeważnie od wentylatora, który wybierzesz lub growboxa, który będzie miał gotowe otwory wentylacyjne. Istnieją redukcje i przejściówki gdybyś musiał skorzystać z różnych średnic w Twojej wentylacji jednak jeżeli masz możliowść i składasz wentylację od podstaw – trzymaj się jednej średnicy całego zestawu a będzie Ci łatwiej połączyć wentylację i nie sprawi problemów w użytkowaniu.

Przewody wentylacyjne montujesz za pomocą opasek zasiskowych na początku i końcu przewodów.

Na zdjęciu ( poniżej z lewej strony ) opaska zaciskowa do przewodów wentylacyjnych oraz
redukcja metalowa stosowana przy różnych średnicach wentylacji ( u dołu z prawej )

opaska redukcja uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja opaska redukcjaNa zdjęciu poniżej, przykład zamontowanej wentylacji z filrem węglowym, chłodzonym odbłyśnikiem lampy oraz wentylatorem promieniowym

uprawa konopi wentylacja gdzie zamontować wentylator uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylacja gdzie zamontowa  wentylatoruprawa konopi wentylacja system uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi wentylacja system

 • Uprawa konopi wentylacja a dwutlenek węgla CO2 czyli jak zwiększyć wzrost i plony konopi ?

Dwutlenek węglą ( CO2 ) wraz z wodą i światłem jest niezbędny do przeprowadzenia procesu fotosyntezy przez rośliny. Tym samym ma kluczowe znaczenie dla tempa wzrostu i plonów Twoich roślin. Dlatego nie zapomnij o dwutlenku węgla podczas uprawy. Jeżeli masz 1-2 rośliny dostarczanie dwutlenka węgla nie jest tak ważne jeżeli przebywasz w ich otoczeniu. Jeżeli rośliny są odosobnione pomyśl nad dodatkowym dostarczaniem CO2 roślinom.

fotosynteza uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja fotosynteza

 • Uprawa konopi wentylacja a dodatkowy dwutlenek węgla ?

Aby dostarczyć dwutlenek węgla masz dwa wyjścia;
– zrobić własny generator dwutlenka węgla CO2
– skorzystać z gotowych rozwiązań z growshopa

 • Własna produkcja dwutlenka węgla:

Najprostszym i najtańszym sposobem będzie wytworzenie własnego CO2 za pomocą fermentacji.

Potrzebujesz jedynie;
– butelki wypełnionej do połowy wodą np. butelka 2L czyli wlej 1L wody
– cukier ( zwykły, biały )
– drożdze ( piekarskie ze sklepu spożywczego )
– gumowy korek z otworem ( np. taki jak do robienia wina )
– kawałek wężyka gumowego

Do butelki w połowie wypełnionej wodą wsyp ok 50-100g cukru i połowę lub całą kostkę drożdży. Cukier i drożdże są tanie a nic się nie stanie jak dasz za dużo. Drożdże wcześniej najlepiej rozdrobnić na kawałki lub paski. Lekko zamieszaj butelką. Otwór w butelce przytkaj gumowym korkiem a w otwór korka wsadź kawałek gumowego wężyka.

produkcja dwutlenek wegla co2 uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja produkcja dwutlenek wegla co2

 

Całość wstaw do growboxa a po tygodniu lub dwóch wymień roztwór na nowy. Butelkę zawieś lub postaw powyżej roślin, ponieważ dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza i CO2 będzie opadał na rośliny.

 

 • Gotowe rozwiązania dostarczenia dwutlenka węgla CO2:

W formie tabletek do wody ( słaba skuteczność – nie polecam )
W formie generatora czyli grzybnia – CO2 z fermentacji takie jak możesz wykonać samodzielnie
W formie butli zawierających CO2 – do profesjonalnych upraw ( i większych powierzchni )

sposoby na dwutlenek węgla co2 uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja sposoby na dwutlenek wegla co2

Uprawa konopi wentylacja – podsumowanie

Aby osiągnąć maksimum z wentylacji podczas uprawy konopi potrzebne jest;

– minimum dwa otwory wentylacyjne
– wentylator kanałowy lub promieniowy
– ew. wentylator biurkowy do mieszania powietrza lub schładzania lampy
– filtr węglowy ( przeciwzapachowy )
– przewody wentylacyjne + opaski zaciskowe
– dostarczanie dwutlenka węgla CO2

Masz własne doświadczenia lub problemy z wentylacją ? Napisz o tym w komentarzu…

226 KOMENTARZE

 1. Fantastycznie opisane i wyjasnione krok po kroku, przeczytalem juz troche poradnikow i ten jest najlepszy 5/5 🙂

  • Proste dziękuje za komentarz 🙂

   Ciesze się, że mogłam pomóc

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Growbox 40x40x120. W suficie otwór 150 mm średnica i z boku 100 mm. Czy jest potrzebny wentylator i ewentualnie jaka moc? Czy jest potrzebny filtr węglowy i ewentualnie jaki? Będę wdzięczny za podpowiedź…

    • Kriss dziękuje za komentarz,

     Wentylator na pewno jest potrzebny, wszystko zależy od mocy oświetlenia i ciepła jakie wytwarza aby utrzymać temperaturę do 28 stopni,

     Filtr węglowy jest zawsze mile widziany, może być najmniejszy z dostępnych

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • Moj boxik ma 2 wentylatory komputerowe wyciagajace powietrze z filtrem samoróbką (2 warstwy maty z wegla aktywnego do okapu na jeden wiatrak), jeden wciagajacy wiatrak komputerowy z jedna warstwa filtra, aby nie wydobywało się z niego światlo i jeden mieszający. Mam problem z temperaturą, która wynosi około 30 – 32 Stopni Celsjusza. Wymiary boxa to 60x60x100, HPS 150W, myślę nad daniem jednego lub dwóch wiatraczków 60 lub 80 do chłodzenia lampy lub/i wymontowania filtra od zaciagajacego wentylatora.
      Prosze o odpowiedź czy to da radę :/ W role nie wchodzi szyba (Nie mam duzo pieniedzy)

     • WolnyRolnik dziękuje za komentarz,

      HPS 150W i wentylatory komputerowe to kiepski pomysł… jedyne rozwiązanie to lampa wyżej lub więcej lub wydajniejsze wentylatory jako wyciagajace powietrze…

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 2. Witam Aniu powiedz mi gdyż mam problem z filtrem słabo ciągnie ale sam wentylator działa dobrze tylko filtr jak by zapchany lecz to nie możliwe gdyż jest nowy ;/ jak na to zaradzić czy odpowiednie ułożenie zmiana polecenia bądź wysokości ma znaczenie proszę o jakieś informacje z góry dziękuje pozdrawiam 😉

  • Skayyy dziękuje za wpis,

   Najlepiej gdy podasz parametry wentylatora i filtra

   Przyjmuje się, że wentylator nie może być mocniejszy niż parametry filtra bo może to uszkodzić filtr

   Czy wentylator zamontowany jest jako wyciągowy ? ( czyli pchający powietrze z boxa )

   Czy filtr jest zamontowany przed wentylatorem czyli powietrze jest zassynane przez niego ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 3. Witam,mam pytanie.Co zrobić żeby dolnym otworem ktorym wpada powietrze nie wydostawalo się światło?Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Kris dziękuje za wpis 😉

   Zapomniałam o tym napisać,

   Należy użyć przewodu elastycznego wentylacyjnego ( nie musi być dużej średnicy )

   Wystarczy 80mm lub 100mm zależnie od wielkosci boxa

   który zostanie skręcony o przynajmniej 90 stopni lub więcej
   w jednej lub dwóch płaszczyznach dla maksymalnego załamiania światła

   Dodatkowo można użyc kratkę wentylacyjną

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 4. Witam Serdecznie… Dziękuje za rewelacyjny opis. Chociaż i tak mam dużo pytań ponieważ jestem bardzo zielonym farmerem,
  Robie sobie growboxa o wymiarach 46cmx46xcm na 165cm i jakoś nie wychodzą mi te obliczenia jaki wentylator mam zastosować (przy cfl dual 250w)
  mam wentylator 280m3h który chce zamontować u góry i tu też mam problem ponieważ musiałem nawet przyciąć odbłysnik żeby sie zmieścił i tak patrząc od dołu na lampe nie widać już nic wyżej to tak jakbym opuszczając lampę bliżej pomidorów zmniejszał wysokość growboxa. w odbłyśniku są specjalne otwory nad żarówką ale czy to wystarczy i czy powietrze bedzie mimo wszystko cyrkulować i czy w tym przypadku lepsza jest wieksza moc wentylatora i ile to jest za dużo.. mam nadzieje ze ktoś to zrozumie co tu napisałem i mi pomoże bo czasu mam mało bo już widać kiełek

  • Voytas.ok dziękuje za pytanie;

   Przy CFL masz ten komfort, że się nie grzeje tak mocno jak hps,

   Moim zdaniem na 46×46 cm = 0,2m2 czyli ok 10000 lumenów byłby odpowiedni cfl 200W

   Jeżeli już masz CLFa 250W to też dobrze, będzie dużo światła 😉

   Wentylator 280m/3 bardzo dobry nawet pewnie za mocny

   To nie dobrze że odbłyśnik zajmuje całą powierzchnie, ponieważ wentylator
   nie będzie skutecznie działał

   Nie tnij odbłyśnika bo szkoda – trzeba zwiększyć powierzchnie growboxa,
   odpowiedni powinien być 60 x 60 cm

   Odbłysnik musi mieć po bokach przestrzeń chociaż dobrze, że odbłyśnik
   ma już otwory wentylacyjne w sobie

   Zamontuj wszystko, włącz lampę i wentylator – wrzuć do środka termometr pod lampę
   i po godzinie sprawdź temperaturę – do 30 stopni to jest OK ( optymalnie do 24-28 stopni )

   Jak będzie więcej niż 30 stopni musisz dokonać zmian

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 5. Pomysł z butelką REWELACJA!
  Aniu, na ile roślinek przewidziane są te proporcje i jak długo dostarczać roślinkom C02?

  • Justa nie ma przewidzianych proporcji,

   jak będzie za dużo na pewno nie zaszkodzi

   a należy podawać przez cały okres życia roślin,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 6. Witam,
  Mam boksa zamontowanego w wilgotnym pomieszczeniu ok. 80%. Otwory wentylacyjne wyprowadzone na zewnątrz tego pomieszczenia. Jeden wentylator wyciąga na out, drugi wyciąga powietrze do tego pomieszczenia a wlot jest pasywny(powietrze z zewnątrz). Pomiary temp i wilgotności na wylotach wskazują na normalną pracę jednak nie mogę zbić wilgotności w boksie. Dzień 70-75% noc 80-85%.
  Wydaje mi się, że przez zamek zasysane jest to wilgotne powietrze z pomieszcenia w którym sie znajduje boks dlatego nie mogę zbić tej wilgotności. Druga sprawa duże krzaki i mało przestrzeni. Boks 1,2×1,2×1,85 Secret Jardin
  Proszę o poradę
  Pozdrawiam

  • JJ jeżeli wymiana powietrza nie pomaga to trzeba zastosować

   pochłaniacze wilgoci – w boxie i pomieszczeniu bo inaczej

   może zaatakować rośliny pleśń,

   Pochłaniacze mogą być w formie chemii np kostek pochłaniającej wilgoć

   lub elektroniczne Wszystko zależy jak dużo wilgoci jest do usunięcia

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 7. Aniu , wszystko super tylko ze ja zielony jestem i dalej nie kumam :(,Growbox 1,2/1,2/2,0, wetylator 980 i filter 800 m3(w instrukcji podane ze max 940 m3) czy to nie za duze gadzety plus lampa 600 z boosterem??, a moze to by lepiej pasowalo do innego growboxa 2,6/3,0/2,0(to przyszlosc) plus 4 lampy czy tu to bedzie za malo??

  • Harakiri wydaje mi się że za duże moce na boxa 1,44 choć lepiej więcej niż za mało

   a przede wszystkim nie może być mocniejszy wentylator 980 m3/h niż wydajność filtra 800m3/h

   Czy wentylator ma wolne i szybkie obroty ? Jeżeli jest regulacja należy zmniejszyć te 980m3/h

   600 do 1,44 jest OK choć lepiej sobie radzi 2 x 400

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Ir wężykiem kierowany jest “strumień” którym opada CO2

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 8. Aniu pomóż niewiem którą stroną zamiescić wentylatory plaskim kwadratem czy tą tubą??
  z góry dzięki

 9. Hey.
  Proszę, pomóż w doborze wentylatora i filtra, (moze byc komplet):
  60cm x 60cm x 125cm.
  Pozdrawiam

  • Scortun dziękuje za pytanie,

   W przypadku takiej powierzchni i oświetlenia LEDami potrzebujesz
   wentylacji w zakresie pracy ok 100m3/h. Nie ma sensu stosować większej wydajności, ponieważ może być “za zimno” dla roślin…

   Wentylator kanałowy o takiej wydajności to koszt ok 50 zł
   natomiast filtr węglowy ( o wydajności ok 160 m3/h ) ok 150 zł

   Filtr węglowy zawsze należy montować o większej wydajności niż pracujący wentylator,

   Dla żywotności węgla nie rozpylaj ani nie pal podczas włączonej wentylacji,

   Pamiętaj tylko o zakupie jednakowej średnicy wentylatora i filtra aby nie korzystać z redukcji, prawdopodobnie średnica 100mm będzie odpowiednia do takiego setupa 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 10. Witaj Aniu,
  W przypadku boxa 0,35×0,35×0,7 z wentylatorem wylotowym od PC 120mm o wydajnosci ok.70m3 jaki moge dac filtr weglowy? Zalezy mi na tym zeby nie bylo niczego czuc.
  Dodatkowo mam otwor na wlot tez na 120mm czy dac tam tez qentylator czy zostawic jako pasywny? Czy moze jeszcze dolozyc jakis wentylator mieszajacy?

  • Liściu dziękuje za pytanie,

   Filtr węglowy zawsze stosuje się “mocniejszy” czyli bardziej wydajny niż moc wentylatora czyli potrzebujesz filtra minimum ok 100m3/h

   Jednak jeżeli zastosujesz zbyt duży np o wydajności 200-300m3/h to wentylator 70m3/h może nie wyrobić

   Najmniejszy filtr węglowy jaki widziałam był 160m3/h i 100mmm średnicy za ok 150 zł

   Możesz także samodzielnie wykonać filtr węglowy, kupując jedynie węgiel aktywny

   Wlot może pozostać pasywny ( bez wentylatora ) jeżeli temperatura w boxie nie przekracza 30 stopni ( a nawet lepiej trzymać się do 28 stopni )

   Wentylator mieszający to zawsze dobre rozwiązanie – wzmacnia łodygi, zapobiega pleśni itd 🙂

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 11. Aniu, masz pomysł jak zamontować filtr węglowy do wentylatora komputerowego 12×12? Problem polega na tym, ze box jest materialowy i jakies kolanko pcv czy cos nie mam pomyslu jak przyczepic w przypadku filtra samorobki. Ogolnie tez wszystkie kolanka sa okragle i nie wiem co dac jak przylaczyc filtr skoro wentylator jest kwadratowy. Pozdrawiam

  • Czytelnik dziękuje za pytanie,

   Potrzebujesz przejściówki tylko nie mam pojęcia czy kupisz gotową na wymiar 12×12 cm

   Wpisz w google; przejście do okapu kwadratowe

   Musisz przejść się np do castoramy na dział budowlony i sanitarny i tam poszukać

   Box materiałowy ale stabilny ? posiada mocne rusztowanie aby zaczepić filtr ?

   Filtr samoróbka już wykonany czy dopiero będziesz robił ? Jeżeli dopiero będziesz robił to możesz wykonać go z siatki w kształcie kwadratu na wentylator zamiast okrągłego

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 12. Dziekuje za odp.
  Box ze sklepu nicegrowbox, jeszcze nie zrobiony filtr. Ewentualnie myslisz ze gotowy/kupny filtr da rade przy wentylatorze komputerowym? Aab fan 12 black yet 170m3/h? Teorytycznie ma moc ale czy da rade podcisnienie zrobic zeby przepchnac powietrze?
  Pozdrawiam

  • Czytelnik rozumiem,

   Faktycznie wentylator ma przepływ powietrza na poziomie aż 170m3/h co odpowiada mocy przeciętnego wentylatora kanałowego o średnicy 125 mm

   Box nie jest jakiś ogromny także nie potrzebujesz wielkiego filtra,

   Masz dwa wyjścia;

   1) Możesz kupić najmniejszy filtr węglowy w okolicach 160-200m3/h + przejściówka o której pisałam wcześniej
   2) Zbudować od podstaw własny filtr węglowy zawierający ok 1,5-2,0 kg węgla aktywnego

   Jak czas pozwoli zrobię poradnik jak samemu wykonać filtr węglowy

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzieki za pomoc. Jest sporo w necie przykladow robienia filtra, ale bardzo chetnie zobaczylbym Twoj projekt bo znasz sie na rzeczy i robisz naprawde super robote na tej stronie 🙂
    Pozdrawiam

    • Czytelnik dziękuje za komentarz,

     Na pewno dasz radę z dostępnych przykładów – to nic trudnego 😉

     Jak tylko czas pozwoli – wykonam poradnik 😉

     Dziękuje i życzę samych grubych topów 🙂

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 13. Hej, mam pytanie odnośnie wentylacji:

  * Na wlocie mam wentylator kanałowy 100m3
  * Na wylocie wentylator 145/187 m3 (dwa biegi, teraz mam 187) z filtrem węglowym + filtrem wstępnym (filtr zasysa powietrze, znajduje się w boxie – 160-240 m3). Przez założony filtr spadła mi wydolność wentylatora. Boks delikatnie się nadmuchał, po otworzeniu czuć ulatniające się powietrze.
  1) czy mając takie ustawienia wentylatora wyciągającego nie dojadę za szybko filtra?
  2) czy takie nadmuchiwanie się boksa nie wpłynie w jakiś sposób na moje maleństwa?

  • Lulu dziękuje za pytanie,

   Wszystko wydaje się prawidłowo, jedynie na wlocie wyłączyłabym wentylator 100m3

   Wygląda na to, że wyciągający nie jest w stanie “przerobić” powietrza, które dostarcza wentylator z wlotu 100m3, wlot pasywny powinien być OK a resztę zrobi natura,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 14. Witam
  Potrzebuje pomocy
  W growboxie mam u góry zamontowany wentylator kanałowy plus filtr węglowy fi 100 reguluje sobie jego mocą
  na dole otwór fi 100 bez żadnego wentylatora
  na dole postawiłem wanne z woda o wymiarach 40cm x 40 cm wys 5 cm zalana woda
  zawiesiłem w wannie recznik do okoła żeby (pił) wodę
  oswietlenie mam ledowe
  w wannie zamontowałem grzałke akwariowa żeby podnieśc temp.
  temp 26st wilgotność 45 %
  co jeszcze moge zrobic aby podniesc wilgotnośc

  • gacek wielkouchy dziękuje za komentarz,

   wszystko zrobiłeś prawidłowo, jak duży jest box ?

   Dobrze by było aby wilgnotność była bliska 50%,
   przy obecnych 45% nie jest najgorzej i więcej bym nic nie robiła

   Na flo i tak potrzebujesz mieć nie co niższą wilgotność aby nie złapać pleśni

   “co jeszcze moge zrobic aby podniesc wilgotnośc”

   oprócz “ręczników” które wykonałeś pozostaje zakup nawilżacza,
   osobiście bym nie inwestowała

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 15. Witaj Aniu

  Co bys powiedziała o takim Growboksie ? Dobrze sa dobrane parametry ? Ile automatów na siłe mozna by tam wcisnac ?

  NOWY MODEL 90x90x170 CM
  Kompletna LAMPA SODOWA HPS-250W z żarówą PHYTOLITE AUTOFLOWERING
  FILTR POWIETRZA (WEGLOWY)
  ”OdorSok”-475m3/h fi 125
  WENTYLATRO KANAŁOWY
  FI 150 wydajnośc 280m3/h (redukcja 150/125)
  Rura FLEX FI 150- 2,5m
  Programator mechaniczny
  Termometr z sonda do pomiaru tem. i wilgotności w GROWBOXIE
  Łancuszek do podwieszenia lampy HPS 2X 1 mb +haczyki “S” 4szt
  Przewód z wtyczką 1,5mb do wentylatora 1szt
  Taśma wentylacyjna 48mm/5mb do wentylacji 1szt
  Pozdrawiam

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   Wszystko OK, jedynie wymieniłabym HPS-250W na HPS 400W lub odpowiedniego LEDa jeżeli są $$$

   “żarówą PHYTOLITE AUTOFLOWERING”

   to nie jest potrzebne ( chwyt marketingowy )

   Ile automatów na siłe mozna by tam wcisnac ?

   Bez stresu 9 automatów w 11L doniczkach kwadratowych

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 16. Growbox 40cm x 40cm x 80cm.
  Jakie oswietlenie zastosowac?
  Jaki wentylator?
  Czy warto zakupic odblysnik?
  Czy warto pomyslec nad zakupem dodatkowego wyposazenia?

   • ziombel dziękuje za wpis,

    Rozumiem, pamiętaj tylko że niskie koszty mogą odbić się na efekcie końcowym

    Jeżeli mają być niskie koszty – świetlówki energooszczędne + wentylator “komputerowy”

    Nie spodziewaj się jednak kokosów… bardziej w formie “naukowych” doświadczeń

    Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • ziombel dziękuje za wpis,

   Jakie oswietlenie zastosowac?

   Wg kalkulatora lumenów na tą powierzchnię boxa potrzebujesz 8000 lumenów

   Lampa HPS 150W będzie w tym wypadku za mocna, wybierałabym świetlówki energooszczędne lub lampę led

   Jaki wentylator?

   Wentylator w przypadku “zimnego” oświetlenia, w okolicach 70-100m3/h

   Czy warto zakupic odblysnik?

   Tak, zawsze warto mieć odbłyśnik ( nie dotyczy lamp led które są zintegrowane )

   Czy warto pomyslec nad zakupem dodatkowego wyposazenia?

   Co masz dokładnie na myśli ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 17. Choć mam jeszcze jedna sprawę która mnie zastanawia a mianowicie chce oprawiać w systemie naświetlania 20/4 i czy jak lampa sie wyłączy to czy wentylator także powinien być wyłączony na te 4 godziny ? Martwię się ze gdy zostawię go włączonego to wywieje mi całe ciepło i temperatura spadnie bardzo przez te 4 godziny ponieważ zbliża się zima i na dworze już powoli minusowa temperatura a tam gdzie mam boxa jest niemal taka sama jak za oknem. Proszę o podpowiedz

  Pozdrawiam

  • Rafał dziękuje za wpis,

   Zasada jest taka, że mimo wyłączonego oświetlenia wentylacja powinna pracować dla zapewniania świeżego powietrza i “maskowania” zapachu

   Jednak jeżeli wyłączona lampa nie będzie dawać ciepła a będzie zaciągane chłodne powietrze wpłynie to negatywnie na całego boxa, dlatego wentylację także można wyłączyć

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 18. Dziekuje za odpowiedz

  Wiec w takiej sytuacji moze zastosowac oswietlenie 24/0 i wtedy nie było by tego problemu ale czy taki system nie wpłynie negatywnie na uprawe automatów bo podobno roslina potrzebuje te 4 godziny odpoczynku.Co o tym myslisz Aniu ?

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   moze zastosowac oswietlenie 24/0

   Tak, zgadza się

   Kiedyś, kilka lat temu – w czasach gdy powstał Lowryder a bardziej Lowryder#2 to automaty leciały tylko na 24/0 z czasem jednak growerzy doszli do wniosku, że te 4 godziny nawet automaty potrzebują odpoczynku

   nie wpłynie negatywnie na uprawe automatów ?

   Nic im nie będzie – to automaty 😉

   W najgorszym wypadku po prostu nie wykorzystają tej energii a przy dobrych wiatrach skrócisz ich czas…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Rafał nie ma za co,

   Wiadoma sprawa, że nawet w Hiszpani jak jest zima to musi być zimno 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 19. Czy hps 150w będzie dobra do growboxa 40x40x80cm? Zawiesilbym na samej górze tą lampę. Czy może lepiej hps 100w? Pozdrawiam

  • Stefek dziękuje za komentarz

   Jeżeli masz dostęp do hps 100w to będzie lepsza opcja

   hps 150w odpowiada; 60 x 60 cm ( 0,36m2 )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 20. Hej Aniu

  Odpaliłem dzis boxa na próbe bez roslinek z samymi doniczkami z ziemia i oczywiscie problemy z temperatura tak jak sie spodziewałem…Lampa właczona 250 W ale ona praktycznie ciepła nie daje nic i w środku temp skoczyła z 8 do 11 stopni…dołożyłem lampę grzewcza 150 W lecz ona podniosła temp do 22 stopni przy czym wiatrak jest wyłaczony bo gdy go włacze znowu temp spada ponizej 20 stopni…Co robic prosze o rade

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   Nie pozostaje nic innego jak podgrzać ( grzejnikiem ) powietrze

   Kontroluj wilgotność bo na pewno będzie na niskim poziomie ( zalecane ok 50% )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 21. Ok jaka moze byc najnizsza temperatura jaka najwyzsza a jaka optymalna ? To juz ostatnie pytanie bo nie bede zawracał juz głowy 😉

  Pozdrawiam

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   Minimalna; 15 stopni
   Maksymalna; 32 stopnie ( warto dodatkowo podawać CO2 przy tak wysokich temperaturach )

   Optymalna; 24-26 stopni

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 22. Witam ponownie 🙂

  Mam jeszcze takie pytanie a mianowicie jesli nie chce by wiatrak działal cały czas i wywiewał mi za duzo ciepła z boxa to czy moge go właczac co jakis czas ? Otwór wlotowy mam dosc spory 15 cm…Co jaki czas moge właczac wiatrak by nie wpłyneło to zle na roslinki ?

  Pozdrawiam

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   Tak bez problemu – sterujesz nim za pomocą programatora czasowego ( manualny od 20 zł ) chyba, że będziesz chodził za każdym razem ręcznie wyłączał i włączał

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Rafał to już musisz sam “wyczuć”

   Najlepiej aby wentylacja działała dla wymiany powietrza dlatego musisz dostosować się do panujących warunków

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 23. Inaczej wiec zapytam czy wysarczy gdy wiatrak bedzie na pełbych obrotach pracował raz na godzine przez 5 min ???

  • Rafał uruchom sprawdź i będziesz wiedział – nie znam warunków dlatego to jak wróżenie z fusów 🙂

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 24. Przy wyborze wentylatora kieruj się prostą zasadą;

  wymiana całego powietrza z POMIESZCZENIA GDZIE STOI GROWBOX w ciągu 5 minut…

  Pomieszczenia gdzie stoi czy wymiana powietrza w growboxie?
  Bo co jesli box stoi w pomieszczeniu 30m x 100m x 15m wysoki???

  • szaman dziękuje za komentarz,

   W takiej sytuacji należy dobrać wentylator do growboxa,

   Dla hpsa mocniejsza wentylacja, dla ledów może być słabsza

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 25. Artykuł bardzo przydatny jednak mam małe pytanko, jestem początkującym growerem i startuje dopiero ze swoim pierwszym projektem a zastanawiam sie czy dwa wentylatory wciagajacy i wyciagajacy po 150 m3/h będą odpowiednie dla growboxu 60x30x80. Pomysł z dostarczaniem CO2 genialny i slyszalem ze sie doskonale sprawdza. Zastanawiam sie czy podgrzewacz do butek dla dzieci sprawdzi sie jako źródło potrzebnej wilgoci.

  Z gory dzieki za odpowiedz 🙂

  • Matheusz dziękuje za komentarz,

   Do boxa 60x30x80 went wyciagajacy 150 m3/h będzie aż nad to

   Wciągającego nie montuj do tak małego boxa,

   Zastanawiam sie czy podgrzewacz do butek dla dzieci sprawdzi sie jako źródło potrzebnej wilgoci.

   Nie mam pojęcia – nie kombinowałam bym z wilgocią w tak małym boxie

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 26. Dziekuje za odpowiedz, cały projekt jest w trakcie testów i przy wentylatorze wyciagajacym 150 m3/h w boxie panują warunki wręcz pustynne. Temp 20 a wilgotność na tym samym poziomie. Po wstawieniu podgrzewacza do butelek i kompletnym wyłaczeniu wentylacji zapanowało to czego oczekiwałem czyli 28 stopni przy wilgotności ok 60% niestety po uruchomieniu wentylatora niestety wszystko wyciaga i kiepskie warunki wracaja bardzo szybko… Zastanawiam sie co było by dobre dla takiego malego boxa. Moze ustawic czasowke na 5 minut w ciagu godziny? Czytalem ze wentylacja powinna pracowac caly czas i tutaj mam problem.

  Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

  • Matheusz dziękuje za komentarz,

   Czyli jest tak jak sądziłam;

   “Do boxa 60x30x80 went wyciagajacy 150 m3/h będzie aż nad to”

   Pozostaje wentylator komputerowy o wydajności ok 70-80 m3/h podłączony do zasilacza 12V ( może być z regulacją napięcia dla regulacji obrotów )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 27. Witam.
  Bardzo fajnie opisany poradnik krok po kroku.A może by tak napisać poradnik o tym jak zwiększa sie rachunek za prąd podczas uprawy 😀

  Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Koncentrat Pomidorowy dziękuje za kontakt,

   Tak to prawda, coś za coś i nie ma nic za darmo 😉

   Zawsze można płacić 30 zł za gram niewiadomego pochodzenia…

   Koszty łatwo wyliczysz na kalkulatorze w zakładce; KALKULATOR ZUŻYCIA PRĄDU

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 28. Mam pytanie odnośnie wentylacji 🙂 Pomieszczenie w którym będzie box ma około 200 x 300 cm x 180 cm wys. Box ma wymiary 120 x 120 x 175 cm, lampa HPS 600 W. Pomieszczenie znajduje się w piwnicy gdzie są dwa przewody wentylacyjne. Czy wentylacja na poziomie 400 m3/h podłączona z BOXA do jednego przewodu wentylacyjnego jako wydmuchująca wystarczy ? Czy może dodać jeszcze jakiś wdmuchujący w drugi przewód wentylacyjny ?

  • xxx dziękuje za komentarz,

   Powinno być OK warto dodać mieszający powietrze w boxie 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 29. Witaj. Mam problem z doborem filtra, otóż filter nad którym się zastanawiam ma takie parametry (filtrowania max 240 m3 / h, optymalnie 160 m3 /h) I Do tego wentylator (wydajność 145/187m3/h) 2 zakresy pracy. I tutaj mam pytanie, czy na ten box dobrałem odpowiedni filtr oraz wentylator? I powietrze z boxa będzie wypuszczane do pokoju, niestety nie mam innej możliwości. Podczas FLO wciągnie wszystkie upragnione lecz niepożądane zapachy? I ten patent z butelką nie zapcha mi filtra ? z góry dziękuje Aniu, i pozdrawiam wszystkich czytelników GrubeTopy.pl

  • Początkujący dziękuje za komentarz,

   Zestaw jest OK, wentylator ustaw na 1 tryb ( slow ) czyli 145m/3 a na flo jak będzie potrzeba ustawisz high – 187m3/h

   I powietrze z boxa będzie wypuszczane do pokoju…

   Nie szkodzi jest OK

   Podczas FLO wciągnie wszystkie upragnione lecz niepożądane zapachy?

   Takie jest założenie filtra 😉

   patent z butelką nie zapcha mi filtra ?

   Jeżeli masz na myśli tworzenie CO2 to jak najbardziej pomoże a filtrowi nie zaszkodzi

   Dla filtra zabójstwo to dym i oprysk gdy wentylator jest włączony

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 30. Może jeszcze mi pomożesz w jednej sprawie 🙂 Czy jeżeli podłącze wentylację do przewodu wentylacyjnego to problem zapachu będzie rozwiązany ? A mieszający oczywiście będzie 😉

  • xxx dziękuje za komentarz,

   jeżeli podłącze wentylację do przewodu wentylacyjnego to problem zapachu będzie rozwiązany ?

   Zależy jaki przewód wentylacyjny masz na myśli… jeżeli skierujesz powietrze z boxa za pomocą wentylatora i przewodu wentylacyjnego to pozbędziesz się zapachu z boxa ale skierujesz go gdzieś indziej czyli tam gdzie kończy się przewód wentylacyjny dlatego trzeba zastosować filtr węglowy aby neutralizował i filtrował zapach…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 31. Witam, mam boxa 100x100x200h, hps 400w, 9 doniczek.
  Mam pytanie co do wentylacji bo mam możliwość zakupu w bardzo niskiej cenie wentlatorkow 110m3/h (ceneo.pl/15569345#tab=spec).
  Chce dac jeden wlotowy drugi wylotowy (i oczywicie jeden mieszajacy jakis wiekszy mocniejszy zwykly pokojowy) tylko sie zastanawiam czy to wystarczy i nie bedzie zbyt wysokiej temperatury? Proszę o odpowiedz i pozdrawiam

   • Plant dziękuje za komentarz,

    Wlot może być nawet pasywny – bez wentylara

    Najważniejszy jest wyciąg powietrza 😉

    Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Plant dziękuje za komentarz,

   Kiepski pomysł z dwóch powodów:

   1) Niska wydajność – przy hpsie potrzeba optymalnie ok 300m3/h czyli 3 takie wentylatory
   2) Brak możlwiości podpięcia przewodów wentylacyjnych/filtra/cooltube itd

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 32. Czyli 300m3/h przy takich wymiarach i hps 400w. dzieki wielkie. zainwestuje w lepsze wentylatory. POzdrawiam

  • Plant dziękuje za komentarz,

   Tak, ponieważ hpsy się grzeją a lepieć mieć wydajną wentylację 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 33. Aniu 300m3/h na cały growbox tak? Czyli np jak zamontuje jeden wtlaczajacy 200m3/h na dole i drugi taki sam na górze tylko wywtlaczajacy (+ minimum jeden mieszajacy) to będzie ok? Liczę się też z zakupem cooltuby bo wydaje mi się ze i tak będzie za gorąco.
  Sorry ze tak mecze ale chce dopiac wszystko na ostatni guzik ☺

  • Plant dziękuje za komentarz,

   jeden wtlaczajacy 200m3/h na dole

   Nie ma takiej potrzeby, za mały box 😉

   drugi taki sam na górze tylko wywtlaczajacy

   Potrzeba jeden wyciągający ok 280-300m3/h i jeden mieszający w środku np biurkowy małej mocy i powinno być OK

   zakupem cooltuby

   Dobry pomysł, będzie można przybliżać światło dzięki chłodzeniu bo bez chłodzenia przy hps 400W to minimum ok. 40 cm

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 34. Witam. Jak utrzymac teperature w boxie po wyłaczeniu lamp?
  Z gory Dziekuje i Wszystkich zielono Pozdrawiam.

  • kolojoy dziękuje za komentarz,

   Nie musisz utrzymywać temperatury o ile nie spada poniżej 16 stopni… wtedy konieczne będzie ogrzewanie 😉

   Dla niektórych odmian np fioletów wskazana jest różnica w temperaturze dzięki czemu lepiej się wybarwiają

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 35. Dziekuje za odpowiedz.
  Troszke mnie uspokoiłas
  na szczescie u mnie temp. nie spada ponizej 22-23 st.

 36. Cześć, zwracam sie z zapytaniem poniewaz mam problem z warunkami panujacymi w boxie ktory jest w fazie testu. Wymiary to 60x40x80 1 wentylator komputerowy 120mm wtlaczajacy + 1 wyciagajacy komputerowy 120 mm. Konstrukcja jest oparta na lampie ledowej.ktora nie generuje duzo ciepla. Po podlaczeniu wentylatorow pod 12v wyciagaja doslownie cala wilgoc z boxa ktora jest dobra bez wlaczonego wentylatora. Zastanawiam sie w ktora strone pojsc, kosztem wilgotnosci czy wentylacji. W boxie jest jeden duzy komin parowy plus podgrzewacz ktory 0,5 l.na dobe potrafi oddac wody w boxie. Wentylatory skrecilem juz nawet na 5v ale to tez nie pomaga. Zastanawiam sie czy jesli wilgoc na poziomie 35-40 % procent bedzie odpowiednia. Ogolnie chcialby spelnic wszystkie warunki aby wszystko gralo no ale borykam sie z takim problemem…

  Z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam

  • Tadeusz dziękuje za komentarz,

   “czy jesli wilgoc na poziomie 35-40 % procent bedzie odpowiednia”

   Tak, przy takim wymiarze boxa ważniejsza jest sprawna wentylacja a wilgotność jest OK

   Jak masz za wysoką wilgotność to przy kwitnieniu może pojawić się pleśń

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 37. Witam i odrazu dziękuję za wkład pracy.
  Mam pytanie czy przy boxie 47x56x160/190 (wysokosc to kwestia demontazu polki)
  oswietlenie hps 150W, wentylator o osiągach 95m3/h wystarczy? Będzie również filitr weglowy własnej roboty. Na boku planuje także wiatrak komputerowy na wysokości pół metra (nie znam mocy pochodzi z karty graficzkej). Pozdrawiam

   • Paragnomen dziękuje za komentarz,

    Rozumiem, grunt to bezpieczeństwo i oczywiście działamy tylko tam gdzie to legalne 🙂

    Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Paragnomen dziękuje za komentarz,

   Jak najbardziej OK – hps 150W jest optymalny dla 60×60 także na mniejszej jeszcze lepiej się sprawdzi 😉

   “wiatrak komputerowy na wysokości pół metra”

   Dobry pomysł 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 38. Hej Aniu a co myślisz o zrobieniu wlotów pasywnych pod doniczkami żeby korzenie przy okazji były lepiej napowietrzane?

  Pozdrawiam

  • Jjay dziękuje za komentarz,

   Tak możesz zobacz doniczki AIRPOT albo HERCULES

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 39. Witam, jako ze jestem jeszcze poczatkujacy mam pytanie, mam 3 roslinki i czy jest szansa ze z nich cos wyrosnie w odosobnionym pomieszczeniu tzn bez wentylatora? Jako ze moje finanse sa skromne a i slot tez nie wielki moge sobie pozwolic jedynie na cos w stylu wentylatora komputerowego. Rozumiem ze tez powinienem zrobic jakas “dziure” przez ktora by wtlaczalo sie troche nowego powietrza.Prosze o odpowiedz z gory dziekuje. Dodam ze temp w pomieszczeniu to srednio 24c

  • nowy dziękuje za komentarz,

   Dadzą radę jeżeli co jakiś czas dostarczysz powietrza a went. komputerowy to lepsze niż nic 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 40. Witam serdecznie Aniu .
  Posiadam boxa o wymiarach 2m x 2m x 2m
  3x lampy 600 w i w balastach jakąś funkcję 600w oraz 600w boost ( Co to jest boost ? )
  filter Carbonowy o wymiarach 65cm i 28 średnicy
  I jakiś acustic fan to jakiś wentylator
  CH-M 200 siła 120W
  Presure 386 Pa
  1000 CHM
  Speed 2800 r/min
  I nie wiem czy mam go podpiąć tą rurą do filtra i od wentylatora rurę za okno czy jak ? Tak żeby wciagalo powietrze filtrem i wypychalo poza okno dobrze to rozumiem ?

  • Edward dziękuje za komentarz,

   Box bardzo słuszny…

   Balast prawdopodobnie elektroniczny ( dobrze ) z funkcją dodatkowych lumenów dobrych w połowie/pod koniec kwitnienia,

   Zgadza się wentylator ciągnie powietrze poprzez filtr na zewnątrz boxa,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 41. Hej, nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzniego wentylatora. Growbox 1.2×1.2x2m. Czyli dokładnie potrzebuje wydajności ~35m3/h.(bo oświetlenie led wiec lamp chłodzic nie muszę masz może dobrą stronę z zaopatrzeniem gdzie będą występwały takie wentylatory?

  • Murzyn dziękuje za komentarz,

   Czyli 1,44m2 i 2,88m3 proponuje na początek coś w okolicach 100m3/h dla zapewnienia obiegu powietrza i utrzymania wilgotności… zaopatrzenie w growshopie a nawet markecie budowlanym [wentylator kanałowy]

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 42. Witam mam problem z moja amnesia.. ma miesiąc czasu i liście zaczęły przybierać inne barwy ( środek liścia fioletowy odcień a końcówki lekko uschniete) mogę wysłać zdjęcia. Bardzo proszę o pomoc

 43. Witam,
  Do boxa 60cmx60xm wysokość 120 cm żarówka hps 150W + 1 wentylator na górze 150m3 wystarczą?
  Chodzi o uprawę 3 niedużych automatów. Ewentualnie czy nie zwiększyć wielkości boxa, mocy wentylatora i żarówki.
  Kolejne pytanie, bo nie do końca rozumiem w jakim celu stosuje się kanały wentylacyjne.
  Pozdrawiam.

  • Kris dziękuje za komentarz,

   Zestaw OK

   60×60 to optymalnie 4 sztuki po 30×30 dla każdej,

   “w jakim celu stosuje się kanały wentylacyjne”

   Przewody wentylacyjne montuje się od filtra węglowego do wentylatora a także do cooltuby czyli chłodzenia odbłyśnika lampy

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 44. Witam. Mam problem z temp. A mianowicie mam 3wiatraczki komp. 80 i 120mm z tego 2 to wyciąg i jeden wciag. Box to jakieś 60x45x 80h cm a mam tylko 1 swietlowke 85w tajfun. Problemem jest ze box stoi w szafie i nie następuje prawidłowa wymiana powietrza. Co byś proponowała Aniu? Pozdrawiam

  • Kemp dziękuje za komentarz,

   “Mam problem z temp”

   A jaka to temperatura ?

   Usprawnić wentylację 😉 Mocniejszy wyciąg lub/i doprowadzić świeże powietrze itd. musisz wyręczyć matkę naturę 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Kuba dziękuje za komentarz,

   Nie, musi być włożony tylko w nakrętkę butelki ( korka )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 45. Hej Aniu,

  Mam boxa (2 x AK47 AF) , 45X45 , cały wyłożony folią mylar diamond , hps 150W 16800lm + 3CFL (2x 1600lm + 860lm) 3 wentylatory 14W 98m3/h Dwa z nich wyciągają powietrze jeden wdmuchuje. Hps 30cm nad dziewczynami. Mam problem z temperaturą , 37 stopni praktycznie bez przerwy Wilgotność oscyluje w okolicach 40 – 60 % Niby wszystko idzie dobrze ale najniższe liście zaczęły się skrecać i żółknąć . Fotoperiod 18/6 Obawiam się że w tej temp. za długo nie pociągną ;/

  • remik dziękuje za komentarz,

   dla powierzchni 45×45 hps 150w jest powyżej normy dlatego wywal te 3CFL

   Musisz zbić temp do max 30 stopni – jak nie pomogą CFLy to wymiana wiatraka wyciągowego na wydajniejszy 😉

   “Obawiam się że w tej temp. za długo nie pociągną ;/”

   Zgadza się…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 46. Hej,

  CFL poleciało , temp. spadła do 33,8 , myśle na wyrzuceniem bądź zmiejszeniem powierzchni odbłyśnika ( całość wyłożona mylar diamond) co z pewnością poprawi przepływ powietrza bo na moje odbłyśnik robi troche za parasol i to wszystko hamuje. Wymiany lub dołożenia wentylatora wolałbym uniknąć bo samego boxa już słychać z sąsiedniego pomieszczenia mimo iż pokój zamknięty 😉

  • remik dziękuje za komentarz,

   OK, kombinuj w miarę możliwości do max 30 stopni ew. 32 stopnie przy dodatkowym CO2 😉

   Jeżeli jest możliwość trzeba odsunąć odbłyśnik,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 47. hej,

  odbłyśnik zmniejszony o połowę, temp spadła do 30,4 Zostawić czy jeszcze próbować obniżyć temp?

  Pozdrawiam

  • remik dziękuje za komentarz,

   Jest OK dobra robota 🙂

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 48. Witam, super poradnik. Jestem w trakcie planowania boxa i mam pytanie odnośnie wentylacji. Planuję zrobić boxa z płyty OSB tak aby był w jak największym stopniu szczelny. Wymiary boxa: 60cm,40cm na 70cm wysokości i tutaj powstaje moje pytanie czy dwa otwory wentylacyjne pod wentylatory komputerowe 120mm wystarczą aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza? Dodam iż planuje zamontować również filtr węglowy z tym, że zastanawiam się czy taki wentylator komputerowy podoła zadaniu. Odnośnie oświetlenia to planuje zamontować własnoręcznie zrobiony panel Led myślę wstępnie o mocy 150 wat, starczy tyle na taką powierzchnię?

  Pozdrawiam.

  • Zyzia dziękuje za komentarz,

   “wentylacyjne pod wentylatory komputerowe 120mm”

   Wentylatory komputerowe nie zapewnią odpowiedniego ciśnienia do prawidłowej pracy filtra węglowego

   Celuj w wentylator kanałowy 100mm lub 125mm który ma okrągłą budowę i pasuje pod przewód wentylacyjny do podłączenia filtra węglowego 😉

   Ledy jak najbardziej już 60W na dobrych ledach z prawidłowym widmem światła będzie OK 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 49. Witam włożyłem do boxa(1x1x2) butelka z fermentujacymi drożdżami i od tego momentu w boxie śmierdzi drożdżami czy to nie zaszkodzi roślina? Mam wczaczone obydwa wentylatory i wiatrak.
  I drugie pytanie
  Jak zwiększyć wilgotność? Bo mam w dzień 30% – 40% przy temperaturze 32 w nocy jest ok z wilgotnościa mam 60% – 70% przy temperaturze 21 – 24. Lampa jest 400w. Ktoś może poradzić..dzieki z góry

  • Psik dziękuje za komentarz,

   Nie – wytwarza CO2 – jaka butelka (L) i ile drożdzy dodane ?

   Wilgotność – otwarty pojemnik z wodą, która dzięki parowaniu zwiększy wilgotność lub zakup nawilżacza powietrza

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 50. Butelka po pepsi 2l w niej 1l wody + 150g cukru + pół opakowania drożdży, nie za dużo CO2 wytwarza?
  ten pojemnik z wodą to chyba duży powinien być? Spróbowałem z recznikami, porozwieszalem na trzech ścianach i wilgotność wacha się od 40% do 55%

  • Psik dziękuje za komentarz,

   CO2 jest OK 😉 czy butelka jest powyżej szczytów ? CO2 jest cięższe od powietrza i będzie opadać z góry na dół…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 51. Mam szafe 40x46x100cm mam zamiar dac 1 roslinke i lampe sodowa 100w ale kompletnie nie rozumiem jak zrobic ta wentylacje ;x

  • Dharr dziękuje za komentarz,

   Najprościej – jeden wentylator wyciągający powietrze z boxa na zewnątrz np.

   tak jak stosuje się czasami w WC 😉

   U dołu otwór aby zachować cyrkulacje powietrza

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 52. Witam Aniu. Czy wiatrak mieszający podłączyć do programatora żeby działał tylko podczas włączonego oświetlenia? Czy ma działać 24 h? Od jakiej fazy wzrostu rośliny używać mieszającego?
  Mam jeszcze pytanie na temat nawilżacza. Używać go tylko na veg? Na flo chyba będzie się przyczynial do pleśni na topach…?

  • Luk dziękuje za komentarz,

   “Czy wiatrak mieszający podłączyć do programatora żeby działał tylko podczas włączonego oświetlenia? Czy ma działać 24 h?”

   Jak wolisz, matka natura mówi, że wiatr wieje także w nocy czyli 24h 😉

   “Od jakiej fazy wzrostu rośliny używać mieszającego?”

   Najlepiej od samego początku co wzmocni łodygi…

   “…nawilżacza. Używać go tylko na veg? Na flo chyba będzie się przyczynial do pleśni na topach…?”

   Nawilżacz stosuje się gdy jest taka potrzeba = jeżeli masz wilgotność poniżej 40% w innym przypadku jest zbędny 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 53. Jeszcze jedno pytanie Aniu. Mam wlot pasywny i przewodów wentylacyjny jest wypuszczony na dwór. Jak to jest w zimę kiedy będzie zasysane zimne (mroźne) powietrze? Czy to nie zaszkodzi roślinom kiedy zimne powietrze będzie wtłaczane to ciepłego boxa?

  • Luk dziękuje za komentarz,

   “Czy to nie zaszkodzi roślinom…”

   Zaszkodzi będzie stresować albo spowoduje szok roślin…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 54. Witam, przymierzam się do budowy swojego własnego grow boxa, jednak bardzo zależy mi na dyskrecji co do zapachu wytwarzanego przez rośliny. Czy dobrze, szczelnie zbudowany box z filtrem tubowym z aktywnym węglem i ozonatorem postawionym przy wylocie będą w stanie całkowicie wyeliminować zapachy wydobywające się z boxa ? Z góry dziękuje za odpowiedź 🙂

  • Yeti dziękuje za komentarz,

   Tak, odpowiednio dobrany filtr węglowy w tym jego ilość w przełożeniu na skuteczność m3/h eliminuje niepożądane zapachy

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 55. Cześć.
  Po wykonaniu “Do butelki w połowie wypełnionej wodą wsyp ok 200g cukru i całą kostkę drożdży.”

  Samopoczucie podobne do zatrucia (kwas w przełyku). Miał ktoś taki przypadek? Czy to jest groźne dla zdrowia?
  CO2 samo się zneutralizuje po jakimś czasie?

  • Zatruty dziękuje za komentarz,

   A po co się tym zaciągasz ?

   To jest dla roślin… tak samo “uleci” 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 56. Witam, czy jeżeli mam zamknięte pomieszczenie z którego nie mam możliwości odprowadzenia powietrza poza to pomieszczenie na zewnątrz to samo założenie filtra węglowego, który zneeutralizuje zapach i odprowadzenie powietrza poprostu poza namiot ma sens? czy konieczne jest odprowadzenie tego powietrza poza to pomieszczenie? namiot nie duży 1mx1mx1,8 Pozdrawiam

  • Jan_zz dziękuje za komentarz,

   “samo założenie filtra węglowego, który zneeutralizuje zapach”

   Tak, odpowiedniej wydajności do growboxa

   “czy konieczne jest odprowadzenie tego powietrza poza to pomieszczenie?”

   Musi być obieg świeżego powietrza. Konieczne przez samo uchylenie okna/drzwi inaczej wszystko się “po dusi”

   “namiot nie duży 1mx1mx1,8”

   To już jest spory namiot i wymaga dobrej wentylacji

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 57. Czesc Ania, moje pytanie takie: czy rezygnowac z autopota, bo jest zbyt duza wilgoc (75% przy 21 Stopni C), a to 3 tydz. kwitnienia. A moze dogrzac namiot?

  • Mariusz dziękuje za komentarz,

   Wyższa temperatura + pochłaniacz/osuszacz wilgoci i ma być OK 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 58. Cześć Aniu. Może była byś w stanie doradzić mi czy zestaw poniżej nada się na pierwsze kroki?

  ‘Kompletny zestaw uprawowy Hydro Shoot:
  – BOX UPRAWOWY HYDRO SHOOT 80x80x160cm
  – ZASILACZ MAGNETYCZNY SIMPLY 250W W PEŁNI OKABLOWANY
  – Odbłyśnik Standard 50x40cm
  – Żarówka Lumvee Super HPS 250W Dual
  – Wentylator kanałowy o przepływie mieszanym serii VKO fi 125 mm 185m3/h
  – FILTR WĘGLOWY ECONOMY fi 125mm, 160-240 m3/h
  – Kanał elastyczny ALU / PCV – 1 m
  – Opaska zaciskowa 125mm x2
  – Zawieszka do lampy Easy Roller
  – Programator Czasowy Timer Elektroniczny
  Koszt 850zł

  Czy coś jest tu zbędne, może warte wymiany na inny element?
  Z góry dzięki za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Lewy dziękuje za komentarz,

   Zestaw wydaje się OK,

   Hps 250W jeszcze bez chłodzenia da radę przy 160cm wysokości boxa,

   Zasilacz magnetyczny to “stara” technologia a elektroniczny kosztuje ok. 500 zł a panel ledowy tyle co ten zestaw…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 59. Witam,mam box a raczej pomieszczenie 4×2,5m czyli 10m2 wysokie na 2m,zastosowane 6xhps 400w
  CULTILITE SON T AGRO więcej instalacja nie daję rady znieść;)wentylator wpuszczający 100m3/h i wyciągający 100m3/h plus mieszający temperatura 25stopni wilgotność 60%.Wydaje mi się że na razie z tlenem nie ma problemu ale nie wiem to moja pierwsza taka uprawa;)Roślinki rosną ładnie nie wyciągają się podlewane nawozami canna. Tylko martwię się co później zastosować jakieś lepsze wentylatory? i czy z taka ilością lamp na taki metraż coś z tego będzie?

  • Big Devil XXL dziękuje za komentarz,

   Na każdy m2 powinien przypadać hps 400w lub na każde 1,44m2 hps 600w

   Aby maksymalnie wykorzystać światło najlepiej wydzielić z tych 10m2 miejsce na 6m2

   Ściany na biało lub folia refleksyjna aby odbijały światło

   Wentylacja niczym z boxa hps 150w 😉 tutaj musisz mieć minimum okolice 500m/3 aby wymieniać powietrze i utrzymać wilgotność aby nie pojawiła się pleśń

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 60. Właśnie zmniejszyć się już nie da bo cała przestrzeń jest zagospodarowana;)Ściany są obłożone kocem ratowniczym trochę porażka ale na pierwszy raz już musi zostać,na razie wszystko ładnie prężnie się rozwija.Dokupiłem wentylator 400m/h i teraz dylemat dać go jako wpuszczający powietrze a tamte 2x100m/h zostawić jako wyciągające czy odwrotnie?.Jedyne co mnie zastanawia to że liście mają ładny kolorek wszystko glanc idzie piętro za piętrem ale liście są jak by słabe nie takie twarde i szpiczaste wiesz o co chodzi są raczej wątłe nie wszystkie ale te największe.

  • Big Devil XXL dziękuje za komentarz,

   OK, zapodaj odwrotnie zawsze mocniejszy jako wyciągowy

   Jak się duszą to mogą być wątłe, dobrze by było dodać CO2 nawet własnej roboty 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 61. Witam,co do słabych liści poprawiła się ich kondycja po zastosowaniu większego wyciągającego i dania im troszkę więcej powietrza co da się odczuć po wejściu temp nadal 25 stopni i wilgotność też 60% to za dużo za mało? poza tym zrobiłem tydzień temu lst przy 5-6 rzędzie ładnie popuszczało od 3 do 5 nowych łodyżek ale przyhamowało to wzrost normalne?pewnie tak ale takie głupie pytania początkującego indor zawsze był outdor a z tym nigdy problemów nie ma;) Po za tym mam pytanie o ph zalewam raz na 5-6 dni 1L roztworu o ph 6-6,10 do 13L ziemi przez pierwsze 2-3 dni ph ziemi utrzymuje się na poziomie 6-6,20 ale w 5-6dniu już ma 7 co z tym zrobić? jeśli skrapla mi się woda na suficie to zastosować pochłaniacz wilgoci jakiś kupny czy zrobić samemu?

  • Big Devil XXL dziękuje za komentarz,

   “temp nadal 25 stopni i wilgotność też 60%”

   W normie – wilgotność dobrze by było jeszcze lekko obniżyć na kwitnieniu aby nie pojawiła się pleśń

   “lst przy 5-6 rzędzie ładnie popuszczało od 3 do 5 nowych łodyżek ale przyhamowało to wzrost normalne”

   tak

   wysokie ph czyli zasolona gleba z nawozów:

   trzeba zbić ph – przepłukać wodą z niskim ph ok 5,8 i dużą ilością aby woda która będzie się wylewać miała ph max 6,0

   “skrapla mi się woda na suficie to zastosować pochłaniacz wilgoci”

   tak, zależnie od ilości tej wilgoci mogą pomóc wkłady pochłaniające wilgotność ( na allegro za parę groszy ) lub trzeba kupić elektryczny pochłaniacz wilgoci ok 100-200 zl

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 62. Witam, mam prośbę o wytłumaczenie, poradę , bo mam małą zagwózdke.
  Box 1,2 x 1,2 x 2m.. Światło 600W + boost. Wlot powietrza pasywny od dołu, “mieszalniik” domowy wentylator 50cm, wylot wentylator 260 m3/h bez filtra. Wywiew mam ustawiony na cykle 0,5h / 1h tylko przy naświetlaniu 20/24
  Jestem na etapie składania drugiego identycznego zestawu z tym że dokupilem już filtr rhino 240 m3/h. Chcę dorzucić do tego co2. I teraz moje zmieszanie. Czy wlot zaślepic, czy zmniejszy wylot czy zostawić tak jak jest. Bo jaki jest sens pompowania co2 jeśli co 30 min wylot wyciągnie wszystko z boxa, tym bardziej że mieszalnik robi w boxie małą zawieruche.

  • Wicked dziękuje za komentarz,

   Box OK
   Światło OK
   Wlot od dołu OK
   Mieszający OK

   “wylot wentylator 260 m3/h bez filtra”

   za słabo do hps600w i filtr mile widziany

   “Wywiew mam ustawiony na cykle 0,5h / 1h tylko przy naświetlaniu 20/24”

   Went wyciągający chodzi non stop a mieszający też lub tylko przy świetle

   “filtr rhino 240 m3/h”

   Za mała wydajność

   Filtr musi być wyjściowo mocniejszy niż wentylator czyli trzeba wymienić ten filtr na coś w okolicach 3xx/4xx m3/h + wentylator odpowiednio słabszy

   “Chcę dorzucić do tego co2”

   Dobry pomysł przy tej powierzchni trzeba torbę produkującą CO2 zawieszoną powyżej roślin, wloty zostają i mieszający też ma działać

   CO2 jest cięższe od powietrza i opada na rośliny 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzieki za odpowiedz.
    dostosowalem sie do wskazowek. Filtr 5″ – 125×300 – 500m3/h do wenta 5″ 225m3/h -takie sa w zestawie
    ebay.co.uk/itm/Rhino-Pro-Carbon-Filter-kit-RVK-fan-duct-clips-COMBI-ducting-all-sizes/142279558507?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=441332946498&_trksid=p2060353.m2749.l2649
    juz zamowiony.
    Co do Co2 czy w tym boxie zda egzamin 4 x butla 2l z Twoim przepisem?
    Dzieki.

    • Wicked teraz lepsza opcja 😉 chociaż went spokojnie ~ 300m3/h

     CO2 tak tylko trzeba co tydzień lub dwa robić nowe mieszanki a torbę zawieszasz i leci przez cały czas 😉

     Na początek butle własnej roboty będą OK 🙂

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 63. w growbox-ie powinny być 2 czy 1 wentylator? tzn wpychający powietrze i wypychający? czy jeden i obojętnie w którą będzie pchał, czy growbox nie pęknie wtedy jak balon 😀 (proszę mi wybaczyć, jestem po degustacji 🙂 chcę kupić 60x60x140 panel ledowy będzie

  • Jarząbek dziękuje za komentarz,

   wpychający nie jest konieczny jeżeli wypychający jest odpowiedniej mocy, więc wystarczy dobry wypychający 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • Jarząbek dziura – wlot pasywny u dołu zostaje – możesz użyć giętkiego przewodu wentylacyjnego itp aby “zaślepić” światło

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • Aniu “powiedz” mi jeszcze jedno, jak box będzie 40×40 to czy ten panel ledowy w/w będzie dobry? Będzie rosło jak szalone? Czy będzie lipa? Chyba,że masz coś lepszego w podobnej cenie i nie prądożerne 🙂

     • Jarząbek im box będzie mniejszy tym lepiej a czy “Będzie rosło jak szalone” to już inna sprawa 😉

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • Ale będzie rosło ? bo nie chce wywalić pieniędzy w błoto, a liczę na Twoje doświadczenie . Najgorsze w tych forach jest, że nikt nie udzieli konkretnej odp. To może tak się spytam kupiłabyś ten panel do boxa 40×40 ?

     • Jarząbek nie mam doświadczeniach w ledach dlatego nie mogę pomóc,

      Możesz poszukać na forach fotorelacji z użyciem konkretnego sprzętu,

      Tego panelu bym nie kupiła,

      Do 40×40 wybierałabym między LED Grow COB 100W Epistar a Luckygrow modular 110

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • Aniu dziękuje za wszystkie odpowiedzi i moje ostatnie pytanko to jest ta lampa? 🙂 growtent.pl/product-pol-257-Lampa-LED-Grow-COB-100W-Epistar-reflektor.html

    • Jarząbek do boxa 60×60 za mocny ( 300m3/h ) i jeszcze dużo zależy od światła; hps się mocniej grzeje niż ledy…

     Lepiej wybrać 125mm w okolicach 200m3/h i zwróc uwagę na głośność bo wentylacja może chodzić 24h na dobę 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 64. Czesc, posiadam boxa 40×40 z wlotem pasywnym a na goórze wyciag z filtrem weglowym. Czy ten wlot pasywny w zupelnosci wystarczy zeby mieszac powietrze w boxie?

  I jeszcze jedno. Czy zamontowany odblysnik 40×40 nie bedzie za duzy? Zagiąłem go troche na bokach zeby powietrze mialo mozliwosc przepływu. Da rade? Pozdrawiam:)

  • Bazuu tak a jeżeli możesz to dodaj w środku mieszający went.

   “Czy zamontowany odblysnik 40×40 nie bedzie za duzy? Zagiąłem go troche na bokach zeby powietrze mialo mozliwosc przepływu”

   Dobrze, że podgiąłeś bo musi być przepływ powietrza 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzieki za odpowiedz:) Dorzuce mieszający, wydaje mi ze na tak małego boxa 4w went wystarczy. Ostatnie pytanie odnośnie wlotu pasywnego. W dzień będzie dostawać się tam światło słoneczne. Jak temu zapobiec?

    • zasłoniecie wlotu spowoduje brak dostepu do swiezego powietrza, chyba ze moze byc otwarty a lekka ilosc wpadajacego swiatla w niczym nie przeszkodzi.

     • “wpadajacego swiatla w niczym nie przeszkodzi”

      Może zaburzyć fotorepoid i cykl życia 😉

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

    • Bazuu wlot pasywny wykonaj z giętkiego przewodu wentylacyjnego który po załamaniu większym niż 90 stopni nie będzie przepuszczać światła 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • Bazuu dziękuje za komentarz,

      Strasznie duży ten wlot pasywny, wystarczy okrągły o średnicy 10 cm a takie przewody już są 😉

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 65. Witam.
  Mam boxa 80x80x160. Hps dual 250w i odblysnik. Wiatrak wyciągający 184m3/h. Filtr 170m3/h. Wtlaczajacy miałem 200m3/h ale wyłączyłem go, to jest korbowy wiatrak więc nie mogę ich zamienić. Co polecasz? Zostawic wtlaczajacy czy pasywny będzie Ok? Mieszajacy też jest.

  Proszę o odpowiedź tutaj.

  Pozdrawiam

  • początkujący dziękuje za komentarz,

   Pasywny będzie OK

   Powinno dać radę – kontroluj temperaturę

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dziękuję za odpowiedź.
    Właśnie się zastanawiałem bo ciężko mi wilgotność utrzymać powyżej 50%.. około 50 jest. 3 ręczniki w namiocie i dalej ciężko podnieść. Jakieś pomysły?
    Temp w nocy około 18-20 za dnia 22-25 (przy 400w miałem pod 30… dlatego dałem 250).
    Dziś dodam domową butlę co2 i zobaczymy jak to będzie. Może podnieść wilgotność?

    Proszę o odpowiedź tutaj.

    Pozdrawiam

    • początkujący dziękuje za komentarz,

     Temperatury i wilgotność masz OK

     Przy kwitnieniu wilgotność się obniża aby nie powstała pleśń 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 66. Cześć Aniu,

  Mam problem z wilgotnością…
  Wymiary boxa to 2,44 x 2,44 x 2.
  Nie mogę utrzymać wilgotności większej niż 45%
  Mam 4 x HPS 600. Roślinki są jeszcze malutkie i potrzebuje tylko 2 lamp ale juz mam kłopot z wilgotnością. Wentylator radzi sobie z temperatura, ale coś za coś… jakiś sposób magiczny?
  Jaka powinna być optymalna wilgotność w dzień i w nocy oraz jaka temperatura…
  No i jescze co do temperatury, mam taki bezprzewodowy set, czujka i stacja pogody… oczywiście czujka jest koloru czarnego i nagrzewa się od sztucznego słońca… jakieś sprawdzone miejsce na umieszczenie takiej czujki?
  Cieżko jest skalibrować regulator obrotów wentylatora (też ma czujkę) z czujnikiem ze stacji pogody.
  Tak, żeby jak nastawiam temperaturę wyjściowa 25, to żeby mi tez stacja pogody taką samą pokazała, przy okazji, żebym nie przewentylował boxa tak, żeby mi wilgotność spadła do 38%.

  Ania z GrubeTopy, help…

  • Globalbeat dziękuje za komentarz,

   Mówisz wilgotność 45%… jest całkiem OK wiadomo na wegu może być 50/60% jednak przy kwitnieniu trzeba obniżać wilgotność aby nie powstała pleśń 😉

   W tak dużym boxie sprawdzi się tylko elektryczny nawilżacz powietrza który stosuje się np zimą w ogrzewanych mieszkaniach dla poprawy powietrza -> wlewasz do niego wodę a on w postaci pary nawilża powietrze ( zwiększając wilgotność )

   W tym przypadku nie zawracałabym sobie tym głowy… a pilnowała temperatury

   Minimalna to 16 stopni a maksymalna 30 stopni ( może być wyższa przy dodatkowym CO2 )

   Nalepiej trzymać się 18-28 stopni a wszystko będzie OK 😉

   Pomiar robisz w najwyższym miejscu rośliny która jest pod lampą ( będzie to najwyższy wynik z całego boxa ) – może to być zwykłym termometrem

   Czujniki do całego systemu musisz sam poustawiać tak aby temperatura była optymalna – najlepiej wykonać kilka prób i znajdziesz optymalne ustawienie czujników 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 67. To jeszcze jedno pytanie. Wlot pasywny, went mieszający, wyciag 100m3, box 40x40x120. Temp 30st na wysokosci roslinki. Czy dolozenie zamiast wlotu pasywnego wenta wtlaczającego obnizy troche temp? Gra warta swieczki? jak duzo moze spac?

  • Bazuu dziękuje za komentarz,

   Tak, przy takiej temperaturze trzeba zwiększyć moc wyciągowego lub dołożyć wtłaczający

   Nawet o kilka stopni zależnie od temperatury otoczenia i mocy wentylatora 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 68. Witam mam mega zielone pytanie

  Jeżeli mam 2 otwory w boxie i chcę ustawić 2 wentylatory, jeden wpychający powietrze, a drugi wypychające razem z filtrem, to w wentylatorach jest opcja aby wypychały lub wpychały powietrze czy trzeba je jakoś specjalnie ustawić ? Żeby nie było potem ze dwa wentylatory wyciągają powietrze np ; )
  pozdro

  • Snow dziękuje za komentarz

   Na wentylator powinien być określony kierunek przepływu powietrza ( strzałka )

   Jeżeli nie ma to włącz wentylator i będziesz czuł w którą stronę leci powietrze

   Montujesz wedle potrzeb 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 69. Witam Aniu mam pytanko do Ciebie iż jestem początkującym farmerem moj box to dark room 60x60x170 oswietlenie led COB z soczewka o mocy 150v regulowana potencjometrem na wzrost nizszy voltarz a na flo wiekszy wentylator mam kanałowy 150mm oraz filtr weglowy caly zestaw kupowalem w sklepie i filtr jest dopasowany do wentylatora temp w boxie podczas kiedy lampa jest włączona to 27-30 stopni lecz wilgotność to ledwo 40% mimo ze mam tam zawieszony mokry recznik i butelka z woda aktulanie mam tam jedna rosllinke bo chce sobie potestowac co robie zle zeby w przyszlosci tych blegow przy wiekszej ilosci roslin nie popelnic co zrobić aby wilgotnosc byla wieksza w tym wypadku na weg w ogole wentylacji nie włączam bo jak ja juz uruchomie to wilgotnosc spada do 30% ….. co bys doradzila 🙁

  • bakcyl dziękuje za komentarz,

   Warunki są OK, o ile na wegu nie co niska wilgotność to na flo będzie wybiawieniem np od pleśni 😉

   Tak niska wilgotność może być powodem np. sztucznie ogrzewanego pomieszczenia w sezonie zimowym…

   Rozwiązania są dwa; miska z wodą / mokre ręczniki lub nawilżacz powietrza tworzący parę wodną

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 70. witam Aniu . Pytanko. jak lepiej zrobić w pcboxie gdzie nie mam problemu z temperaturą:
  1. wentylator wlotowy. mieszajacy. wylot pasywny
  2. wentylator wylotowy. mieszajacy. wlot pasywny

  dodam że “pasywność” to by było kilka niewielkich dziurek. serdecznie pozdrawiam

  • many dziękuje za komentarz,

   Podstawa czy to w pcboxie czy dużym growroomie to:

   1. wlot pasywny
   2. wentylator wylotowy (wyciągowy)

   jak masz możliwość to wentylator mieszający

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 71. witam Aniu ! mam pytanie a mianowicie zrobiłem boxa o wymiarach 100/100/50 i posiadam filtr węglowy o parametrach 160-240 m3(tak pisze na opakowaniu) i pytanie brzmi ; jaki wentylator i jaka lampa by się najlepiej sprawdziła ??

  co byś mi doradziła w takiej sytuacji ?

  • dydeeusz.. dziękuje za komentarz,

   Chyba masz na myśli 50x100x100h gdzie zawsze ostatnią wartością jest wysokość 😉 czyli 0,5m2 na 1m wysokości boxa ?

   Wentylator musi mieć parametry słabsze od filtra czyli okolice 150m/h3 i w tym przypadku panel LEDowy zwzgl. na niezbyt mocną wentylatcję i niskiego boxa…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 72. Witam mam grow boxsa 60 60 160 lampy led do tego mam filtr weglowy mysle o zakupie wiatraków zastanawiam sie czy 1 starczy czy 2 ile drzewek moge wsadzic do mojego boxsa i co byscie zaproponowali dodac aby roslinki tetniły zyciem do tegk mam zamiar dodac jeszcze butelke z drozdzami czy to wystarczy by bylo duzo plonj j roslinki byly zadowolone ..pozdrawiam licze na szybka odpowiedz….

  • Ganndziamenn dziękuje za komentarz,

   “wiatraków zastanawiam sie czy 1 starczy czy 2”

   W którym miejscu chcesz montować ? wlot/wylot czy mieszające ?

   4 sztuki optymalnie zapewniając po 30x30cm dla każdego

   Prawidłowe nawożenie czyli pokarm to podstawa 😉

   “butelke z drozdzami czy to wystarczy”

   Tak, jest OK przy tej wielkości 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 73. Witam
  Mam pytanie odnośnie odprowadzenia ciepłego powietrza z namiotu. Posiadam namiot 100x200x200 2 lampy 600w z boostem, wentylator 423m3 i filter RhinoPro 150×300. Chce wychodować 2 Panie. Problem jest w tym ze nie mam gdzie odprowadzić prawidłowo powietrza z namiotu tzn ciepłe powietrze zostaje w pokoju. Czy jest możliwość ze przy otwartym oknie bedzie Ok? Temperatura przy otwartym oknie między 24 a 28 ale problem jest z wilgocią bi tylko 10% ( z tego co znalazlem w necie to wilgoć sie podniesie jak beda roślinki). Z gory Dziekuje

  • Daniel dziękuje za komentarz,

   Namiot 2m2 i chcesz 2 sztuki jeżeli mieści się minimum 20 ?

   Tak, trzeba wymieniać powietrze – wietrzyć pokój itp.

   Tak – jak będzie cały namiot to ciężko będzie zapanować nad wilgocią w drugą stronę 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 74. witam, mam taki problem, mam wentylator silenttd800 jest dość duży więc filtr węglowy też jest dość pokaźny no i razem ten sprzęt jest dość ciężki i tu moje pytanie czy można zamontować sam filtr pod sufitem a np wentylator na zewnątrz growboxa odległsć wentylatora do filtra jakieś 200cm rura aluminiowa? Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję

  • gustawson dziękuje za komentarz,

   Tak wentylator może być na zewnątrz – najważniejsze aby filtr był w boxie jednak postaraj się go zamontować bliżej filtra niż 200cm

   PS. Bardzo dobry wentylator

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 75. Witam ponownie
  Powiem tak z tego co mi wiadomo to roślina potrzebuje miejsca 1m2. Widzialem namiot 200×300 gdzie bylo 5 roslinek i z jednej wyszlo 350g. Wiec po co miec 20 jak mozna miec 2 porządne. No chyba ze sie mylę.
  Pozdrawiam

  • Daniel dziękuje za komentarz,

   Oczywiście można przeznaczyć tak dużą ilość miejsca na 1 roślinę jednak metoda polecana jest dla bardziej doświadczonych; wymaga idealnych warunków i treningu 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 76. Cześć
  Planuję posadzić 4 roślinki. Teoretycznie raczej temat ogarniam. Pytanie jest, czy uprawiając w wentylowanej piwnicy w wolnostojącym domu, z sąsiedztwem w odległości ok 20 metrów, jest potrzeba stosować te filtry? Nie mam pojęcia jak intensywny będzie ten zapach. Dzięki 🙂

  • Atlantyda dziękuje za komentarz,

   4 sztuki to już zapach będzie ( na kwitnieniu coraz intensywniejszy ) dlatego dla “świętego spokoju” filtr lepiej zamontować 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 77. Witaj Ania.
  Mam zapewne niezbyt skomplikowane pytanie jak dla Ciebie.
  Mam growboxa 60x60x140 z zamontowana cooltube x MH250 , 2 wentylatory mieszajace w srodku oczywiscie , wyciagajacy na zewnatrz podpiety do systemu cooltube ( filtr-rura-cooltube-rura-wentylator kanałowy ).
  mam balast z regulacja w zakresie 250W-600w + boost. Kupilem rowniez nawilzacz elektryczny do boxa , gdyz borykalem sie z niska wilgotnoscia rzedu 30%. Masz opisany zestaw ktorym ja operuje i wkoncu moje pytania brzmia :
  1. Czy moge w takim boxie podkrecic MH do 400W ?
  2. Jeśli tak to czy wysokosc lampy w odleglosci 50cm od szczytow roslin nie jest zbyt malo / duzo o ile to konieczne?
  3. mimo dwoch konkretnych wentylatorow mieszajacych utrzymuje mi sie temperatura rzedu 30-30.5
  ( dodam ze mam kupnego growboxa w tym jeden wiatrak wyciagajacy a drugi otwor zostawilem pasywny )
  4. nie mam jako takiego zrodla CO2 , natomiast wlot powietrza jest z dworu , czy dodatkowe CO2 jest w tym wypadku potrzebne ?
  5. czy jesli puszcze silniej wiatraki to czy moim roslinkom glow nie powyrywa ?

  Dzieki wielkie z Twoj czas i ewentualna pomoc. Pozdrawiam

  • Don’t buy it – Grow it dziękuje za profesjonalnie rozpisany komentarz 😉

   Powiedz mi dlaczego masz lampę MH zamiast HPS ? MH jest zalecana głównie na wega i brakuje “czerwonego” spektrum dla kwitnienia

   1. Nie ma takiej potrzeby – 250W dla 60×60 jest optymalne
   2. Im bliżej tym lepiej bo więcej światła trafia jednak trzeba zachować bezpieczeństwo temperatury Jeżeli masz cool tube prawdopodobnie 25/30 cm będzie OK Aby to stwierdzić trzeba pod cooltube na wysokości roślin wykonać pomiar temperatury – max 28 stopni 😉
   3. Mieszające nie mają tak dużego wpływu na temp w boxie jak wyciągowy dlatego może trzeba mocniejszy wyciągowy ? jakiej mocy jest obecny wyciągowy ? Wlot pasywny jest OK Jeżeli wyciągowy jest za słaby można użyc jeden mieszający w miejsce wlotu pasywnego Musisz pokombinować aby zbić temperaturę optymalnie do 26/28 stopni
   4. CO2 dla takiej powierzchni warto wykonać z butelki wody + drodży i cukru co dwa tygodnie – koszt minimalny
   5. Raczej nie – wiatr stymuluje łodygi aby były mocniejsze co też wpływa pozytywnie 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 78. Witam chcialbym sie zapytac o filt niestety nie wiem jaki mam kupic growbox 140x140x200 bede mial tam 12 roslinek i hcce by nie smierdzialo jaki byl by najlepszy filt ??

  • Daniel dziękuje za komentarz,

   2m2 to już trzeba lepszej wentylacji w okolicach 500m3/h dla fitra i słabszego wentylatora od wydajności filtra

   Wszystko zależy jakie będzie oświetlenie i czy masz już wentylator wyciągowy ?

   Dla hpsa trzeba mocniejszej wentylacji a dla ledów może być słabsza

   Średnica filtra najlepiej aby była taka sama jak średnica wentylatora do połączenia za pomocą przewodów wentylacyjnych

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzieki za odpowiedz 🙂
    Wentylator mam nawet dwa jeden wiekszy 12cm srednicy drugi mniejszy 10cm,wydajnosc nie mam pojecia nie wiem jak sprawidzic. Mam dwa hps 600 z odblysnikami wczesniej mialem bardzo duzy filtr ale chyba byl stary nie dzialal dobrze dlatego musze kupic nowy i sie zastanawiam jaki.

    • amazon.co.uk/125mm-Rhino-Carbon-Filter-300mm/dp/B008BHX73G/ref=pd_day0_86_3?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=1X5HTP7JC7D8F1E10S6G

     Taki byl by dobry ??

     • amazon.co.uk/RVK-125E2-L1-323m3-hr-Fan/dp/B00GSPD7OM/ref=sr_1_1?s=outdoors&ie=UTF8&qid=1516224447&sr=1-1&keywords=rvk%2B125e2l1&th=1

      A taki mam fan znalazlem etykiete wiec mysle ze powinien wystarczyc filter ten co pokazalem ?

     • Daniel jak najbardziej jest OK z wysoką wydajnością 500m3/h czyli wentylator optymalnie 300-400m3/h i przyłącze 125mm

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

    • Daniel dziękuje za komentarz,

     Przy takich lampach czyli 2x hps 600w musisz zadbać o sprawną i wydajną wentylację a podstawą będzie wydajny wentylator

     Wentylatory 10 czy 12 cm średnicy z reguły nie mają wystarczającej mocy, dopiero 15cm średnicy mają odpowiednią wydajność 😉

     Filtr musi być dobrany do parametrów wentylatora – musi mieć wyższą przepustowość od wentylatora

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • Zamowilem czekam na przesylke zamontuje wszystko i zobaczymy jak to bedzie. Bedzie musial mi ten wentylator wystarczyc,niestety nie mam funduszy na kupienie innego.

 79. Witam mam pytanie czy jak umieszcze krążek vaportek w growboxie to czy nie zaszkodzi on moim maluszką ?

  • Dwornik dziękuje za komentarz,

   Nie zaszkodzi… najlepiej umieścić w przewodzie wentylacyjnym 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 80. Hej mam pytanie poniewaz mam ograniczone miejsce w growboxie 60x50x80 i spory filtr weglowy ok 20 cm srednicy czy moglbym zrobic otwor wlotowy powietrza na gorze growboxa gdzies w okolicy lampy a wylotowy plus filtr i wentylator umiescic na dole pomiedzy doniczkami, doniczki i tak beda gdzies wysokosci tego filtra takze nie powinno to plantom przeszkadzac pytanie tylko czy cyrkulacja powietrza bedzie odpowiednia

  • Karpior dziękuje za komentarz,

   OK – grunt, że cyrkulacja zostanie zachowana 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

Comments are closed.