Uprawa konopi oświetlenie

333

Uprawa konopi oświetlenie

Dla konopi oświetlenie jest niezbędne. Konopie potrzebują światła ( oraz wody i dwutlenka węgla ) do przeprowadzania procesu fotosyntezy.

fotosynteza konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie fotosyntezaMusisz zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła. Od ilości światła zależą Twoje plony. To jak dużo światła potrzebujesz zależy od ilości roślin, którą chcesz uprawiać a właściwie od powierzchni growboxa w którym będziesz uprawiał konopie. Przyjmij około 30x30cm powierzchni dla każdej konopi.

 • Oświetlenie – jednostka światła

Podstawową jednostką na którą zwracaj uwagę podczas wyboru oświetlenia jest Lumen.

Lumen (lm) to jednostka miary strumienia świetlnego w układzie SI.  Przyjmuje się że na 1 metr kwadratowy ( 1m2 ) powierzchni growboxa powinno przypadać 50000 lumenów czyli 5000 lumenów na każde 0,1m2 growboxa.

Lumenów nie bierze się pod uwagę w najnowocześniejszym oświetleniu czyli panelach LED.

 

Dla konopi oświetlenie możemy podzielić na pięć rodzai;

– świetlówki
– świetlówki CFL
– lampy metalohalogenkowe MH
– lampy sodowe HPS
– panele LED

 

 • Świetlówki:

Świetlówki mogą być w postaci świetlówek energooszczędnych wkręcanych w klasyczny gwint E14 lub E27 ( na zdjęciu po lewej ) lub rurowych świetlówek o różnych długościach ( na zdjęciu po prawej )

świetlówka energooszczedna rurowa konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie swietlowka energooszczedna rurowa

O ile świetlówki rurowe wymagają specjalnych uchwytów, zapłonników oraz stateczników tak świetlówki energooszczędne wkręcamy bezpośrednio w gwint bez żadnych dodatków w postaci zasilaczy czy zapłonników.

Decydując się na oświetlenie growboxa świetlówkami musimy zwrocić uwagę na wydajność czyli ilość lumenów jaki będzie mieć nasze oświetlenie. Obecnie świetlówki używa się praktycznie do ukorzeniania/klonowania lub na bardzo małych powierzchniach ponieważ nie są tak wydajne jak lampy sodowe HPS czy nowoczesne panele LED. Gdybyś chciał oświetlić np. 1m2 powierzchni świetlówkami okazało by się że potrzebujesz ok. 600-700W mocy świetlówek zamiast lampy sodowej o mocy 400W.

Przykładowo świetlówka energooszczędna o mocy 23W posiada strumień świetlny 1400 lumenów. Wiedząć że na każde 0,1m2 potrzebujemy optymalnie 5000 lumenów co oznacza 3 świetlówki energooszczędne o mocy 23W każda = 69W/0,1m2 .

odbłyśnik świetlówki konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie odb y nik  wietl wkikonopie świetlówki konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie konpie  wietl wkiuprawa konopi świetlówki konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie uprawa konopi  wietl wki

 

Jak widać świetlówki do wydajnych nie należą pod kątem uprawy konopi. Z zalet warto wymienić, że świetlówki nie wydzielają tyle ciepła co lampy sodowe dzięki czemu możesz  trzymać blisko ( nawet ok. 5-10 cm ) od szczytów roślin oraz nie potrzebujesz tak wydajnej wentylacji.

klony pod świetlówkami konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie klony pod swietlowkami

 • Świetlówki CFL:

Świetlówki CFL zostały stworzone z myślą o uprawie roślin. Dostępne są w mocach od 85W do 300W. Dużą zaletą CFLów jest brak dodatkowych układów zasilania, ponieważ świetlówki CFL mają wbudowany w sobie układ zasilania. Wystarczy żarówkę CFL wkręcić w giwnt oprawki aby świetlówka świeciła. Dodatkową zaletą jest brak kłopotu z nagrzewaniem się i wysoką temperaturą jak w przypadku lamp sodowych HPS. Osobiście nie stosowałam i jakoś nie mogę sie przemóc tym bardziej, że cena świetlówek CFL nie jest atrakcyjna. Świetlówka CFL o mocy 200W to wydatek rzędu 150-200 zł.

Wydajność świetlówek CFL wg producenta;

 

125W – 5500 lumenów
200W – 8800 lumnów / 10000 lumenów
300W – 13500 lumenów

komplet cfl konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie Komplet CFL

dual cfl konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie dual cfl

 • Lampy metalohalogenkowe MH:

Dające niebiesko-białe światło lampy metalohalogenkowe MH. Barwa stosowana w uprawie konopi to 4500K oraz 6000K. Dla konopi oświetlenie za pomocą lampy MH stosowane jest w fazie wzrostu, do ukorzeniania klonów lub roślin matek.

barwa światła konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie barwa swiatla

Lampa sodowa HPS na fazę wzrostu sprawdza się szczególnie w automatach i nie potrzebujesz oddzielnego oświetlenia. Moim zdaniem szczególnie mija się z celem stosowanie lamp MH w przypadku automatów ( odmian automatycznie kwitnących ).

Konopie pod lampą MH

konopi oświetlenie lampa mh konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie konopie lampa mh

 • Lampy sodowe HPS:

Dla konopi oświetlenie za pomocą lamp sodowych hps jest bardzo popularne. Lampy sodowe HPS są znacznie wydajniejsze od świetlówek. HPSy dają pomarańczowe światło które sprzyja kwitnieniu ( barwa światła 2000K ) roślin jednak nie należy się tym przejmować, ponieważ w fazie wegetatywnej rośliny także sobie świetnie radzą. Istnieją także żarówki typu DUAL na fazę wegetatywną oraz kwitnienia gdybyś koniecznie obawiał się braku niebieskiego spektrum światła dla fazy wegetatywnej. W przypadku odmian automatycznych klasyczny HPS w zupełności wystarcza. Jeżeli chcesz wycisnąć więcej z odmian nie automatycznych na fazie wegetatywnej możesz pomyśleć nad zakupem lampy sodowej MH.

konopi oświetlenie lampa sodowa hps konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie konopie lampa sodowa hps

konopi oświetlenie konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie uprawa konopi lampa sodowa hps

Podział mocy lamp sodowych HPS;

moc żarówki / ilość lumenów

70W ( 6000 lumenów )
100W ( 9000 lumenów )
150W ( 14000-17000 lumenów )
250W ( 32000-33000 lumenów )
400W ( 50000-55000 lumenów )
600W ( 90000 lumenów )
1000W ( 150000 lumenów )

Ilość lumenów w każdym przedziale mocy może wachać się zwzgl. na producenta żarówek a także istnieją wersje o podwyższonej sprawności czyli większej ilości lemenów.

Warto wiedzieć, że realne zużycie prądu jest wyższe od mocy żarówki np. zestaw lampa sodowa hps 250W pobiera ok. 275W energii elektrycznej.

Pamiętaj, że z czasem użytkowania efektywność żarówki słabnie a tym samym ilość lumenów maleje dlatego odradzam zakup używanej żarówki z niesprawdzonego źródła. Jeżeli okazało by się że taka żarówka przyjechała np. z Holandii to po prostu została tam wyrzucona ponieważ nie nadaje się już do użytkowania.

Nowa żarówka powinna wystarczyć na 4-5 upraw zależnie od jakości ( producenta ).        Po pewnym czasie jej wydajność powoli słabnie…

Lampy sodowe HPS wymagają do pracy zasilaczy. Obecnie oferowane zasilacze posiadają wbudowane stateczniki ( kiedyś należało samemu podpinać osobny statecznik ) dlatego podłączenie zasilacza z lampą hps jest prostsze niż kiedyś. Na rynku znajdziesz klasyczne magnetyczne zasilacze oraz nowoczesne cyfrowe ( elektroniczne ) zasilacze do lamp sodowych.

Na zdjęciu klasyczny zasilacz do lampy sodowej hps
zasilacz hps konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie zasilacz hps

Musisz wiedzieć, że z czasem użytkowania klasyczne układy magnetyczne stają się mniej wydajne, coraz głośniejsze i pobierają coraz więcej energii elektrycznej oraz produkują więcej ciepła, natomiast natężenie wyjściowe słabnie.

Cyfrowe ( elektroniczne ) zasilacze posiadają zabezpieczenia przed przegrzaniem, oferują miękki start żarówki co powoduje wydłużenie życia żarówki oraz regulacje mocy np. na początek gdzie mamy młode rośliny nie potrzebujemy takiej mocy jak pod koniec kwitnienia Są także bardziej ciche od klasycznych zasilaczy a niektóre modele posiadają funkcje rozpoznawania zużycia żarówki. Moim zdaniem elektroniczny zasilacz do lampy sodowej hps to dobra inwestycja.

Na zdjęciu cyfrowy zasilacz do lampy sodowej hps

cyfrowy zasilacz hps konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie zasilacz cyfrowy hps

UWAGA: Pamiętaj, że zasilacz ( zwłaszcza klasyczny magnetyczny ) od hpsa może się grzać wydzielając dużo ciepła dlatego zalecane jest umieszczenie go po za boxem i uważaj z wodą – tam jest prąd!

 

TRIK: Jeżeli to możliwe ogranicz długość kabli od zasilacza do gniazdka do minimum – im dłuższe przewody tym większe straty energii elektrycznej dla Ciebie.

 

RADA: Pamiętaj o okablowaniu zasilacza i lampy o odpowiedniej grubości ( przekroju ). Nie podłączaj HPSa 1000W na przewodach o przekroju 0,75mm! Dostosuj odpowiedni przekrój do mocy oświetlenia – minimum przekrój 1,5mm dla HPSa 150W-250W lub 2,5mm dla HPSa 250W-400W. Jeżeli dasz za duży przekrój nic się złego nie stanie – jak dasz za mały… grozi nawet pożarem!

 

RADA 2: Pamiętaj o uziemieniu zestawu oświetlenia lampy sodowej hps.

 

 • Panele LED:

Najnowsze rozwiązanie to lampy LED do uprawy marihuany. Dostępne od kilku lat i cały czas ulepszane. Powstały z myślą o zmniejszeniu pobieranej energii elektrycznej. Zdaniem producentów ledów, oprawa o mocy 200W wystarczy do oświetlenia 1m2 co jest wynikiem dwukrotnie wydajniejszym w stosunku do lamp sodowych HPS.

W panelach LED najważniejsza jest jakość zastosowanych diód. Dlatego należy brać pod uwagę dlaczego panele LED z Chin są dwu lub trzy krotnie tańsze od dostępnych markowych w growshopach ? Albo kiepska jakość produktów z Chin albo wysoki zarobek growshopów bo tak naprawdę większość rzeczy jest produkowana w Chinach. Najlepiej sprawdzić prowadzone fotorelacje przy użyciu panela LED danej marki, ponieważ na “oko” nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy zastosowane diody w panelu który kupiliśmy są wysokiej jakości czy też nie.

 

Unikaj jednak „dowodów” w postaci artykułów sponsorowanych czy testów prowadzonych przez producentów paneli, ponieważ mogą być za wyżone na Twoją niekorzyść.

 

Jeżeli chodzi o panele LED to z zasady lepiej używaj dwóch paneli np. 2x 200W zamiast 1x 400W dzięki czemu jesteś w stanie zachować lepszą równomierność oświetlenia. Wiadomo koszty w takim wypadku rosną.

UWAGA: Pamiętaj aby nie podłączać paneli LED na tej samej linii zasilania co lampy sodowe hps.

 

konopie led konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie konopie leduprawa oświetlenie konopi led konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie uprawa konopi ledyuprawa konopi led konopi oświetlenie Uprawa konopi oświetlenie uprawa konopi led

 

 • Jak montować oświetlenie ?

Oświetlenie zawieszaj możliwie blisko roślin ponieważ wraz z oddaleniem oświetlenia od roślin jego skuteczność maleje tak samo jak w przypadku każego innego źródła światła.

Jeżeli ustawisz lampę za daleko to rośliny będą otrzymywać mniejszą ilość lumenów a tym samym mogą się „wyciągać” w stronę światła co nie jest korzystne. Jeżeli lampa będzie ustawiona za blisko – wysoka temperatura może uszkodzić ( przypalić ) szczyty roślin dlatego należy kontrolować temperaturę np. za pomocą termometra z sondą na przewodzie.

Jeżeli korzystasz ze świetlówek wytwarzają one zdecydowanie mniej ciepła niż lampy sodowe HPS dzięki czemu możesz je zamontować bliżej roślin. W przypadku HPSa rozwiązaniem jest cooltube lub odbłyśnik wentylowany. Jeżeli nie wiesz jaki odbłyśnik do oświetlenia konopi wybrać zobacz mój artykuł na ten temat.

Możesz także ustawić wentylator wewnątrz boxa skierowany na lampę ( żarówkę ) w celu chłodzenia żarówki. Panele LED także należy trzymać możliwie blisko roślin aby otrzymały możliwie dużo światła jednak nie za blisko, ponieważ rośliny mają tendencję do “zbijania się” zamiast do rośnięcia na wysokość.

 

 • Oświetlenie marihuany ile godzin ?

To ile godzin na dobę zapewnisz konopi oświetlenie zależy od fazy w której są Twoje konopie.

Faza wegetatywna – zastosuj 18 godzin światła na dobę

Faza kwitnienia – zastosuj 12 godzin światła na dobę

Odmiany automatyczne ( automaty ) utrzymuj od początku do końca cyklu życia pod oświetleniem przez 18 godzin na dobę. Moim zdaniem 24 godziny na dobę oświetlenia automatów to marnowanie prądu jednak nie zrobi im to krzywdy. Jeżeli chcesz możesz oświetlać automaty przez 20 godzin na dobę.

 

 • Jakie lampy do uprawy ?

Moim zdaniem obecnie lampa sodowa HPS jest najbardziej uniwersalna ( kompromis wydajność / koszt zakupu ). Chociaż dzięki rozwojowi lamp i paneli LED w ostatnich latach LEDy stają się coraz popularniejsze i growerzy coraz chętniej z nich korzystają co widać na licznych fotorelacjach. Panele LEDowe są tańsze niż kiedyś gdy były nowością na rynku choć za markowy panel LED nadal należy nie mało zapłacić.

To jakie lampy wybierzesz tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Mam nadzieje, że przybliżyłam Ci dostępne oświetlenie marihuany co pozwoli na korzysty wybór oświetlenia dla Twoich roślin.

A Ty jakiego źródła światła używasz ? Napisz mi o tym w komentarzu…

333 KOMENTARZE

 1. Witam, zaczynam dopiero przygode z uprawa, moge prosic o kontakt doswiadczonej osoby? 😉 Przeczytalem caly artykul, aktualnie edukuje sie w tym temacie i zastanawiam sie czy moge polegac na jednej zarowce od poczatku do konca uprawy? Mam na mysli zarowke CFL tego typu
  maxgrowshopcom/en/lighting-kits-cfl-energysaving/12-cfl-kit-125w-red-2700k.html ?

  • Krystian dziękuje za pytanie

   Odpisałam już na meila jednak zamieszczę odpowiedź także tutaj;

   Jeżeli chcesz stosować jeden typ lampy/żarówki ważne aby zapewnić
   roślinom potrzebną barwę ( widmo ) światła czyli;

   6500K na wzrost
   2700K na kwitnienie

   Dlatego podana lampa jest dobra tylko w czasie kwitnienia lub
   ostatecznie sprawdzi się z automatami

   Lepiej rozejrzeć się za lampą z żarówką typu DUAL posiadającą
   pasmo; 6500K oraz 2700K

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 2. Jak hpsy to polecam tylko na elektronicznych zasilaczach

  Te magnetyczne były dobre 10 lat temu!

  Pozdrawiam Grower

  • Grower dziękuje za komentarz

   Tak, zgadza się elektroniczne są dużo lepsze jedyna wada to więcej kosztują 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Rychu dziękuje za komentarz

   Postaram się w wolnej chwili napisać 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 3. Ja chciałem się dowiedzieć czy konieczne sa odblysniki do lampy led 200w i czy ona może zwisac czy ma być przymontowana do gornej podstawy boxa zrobilkem z kompa proszę o pomoc

  • Rolnik dziękuje za wpis,

   Do lampy led nie jest wymagany odbłyśnik, ponieważ gotowa lampa już powinna wszystko posiadać aby prawidłowo pracować.

   Podaj wymiary Twojej lampy, ponieważ led 200w to nie jest mała lampa i podejrzewam, że nie zmieści się do pc boxa

   Jeżeli przymontujesz u samej góry boxa może być problem z chłodzeniem lampy led – posiada wentylatory chłodzące ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 4. Czy w pc boxie musi być oświetlenie z oblasnikiem i czy musisz być swiatlo przytwierdzone do gornej podstawy konstrukcji czy może zwisac pomóżcie? mam lampe led 200w

  • Rolnik dziękuje za wpis,

   Odbłyśnik pomoże lepiej rozprowadzić światło jednak w pc boxie jest tak mała powierzchnia, że można obyć się bez niego

   Podejrzewam jednak że gotowa lampa led posiada wszystko aby prawidłowo pracować.

   Światło powinno być jak nabliżej roślin dlatego może zwisać jeżeli jest taka możliwość

   Należy pamiętać też o chłodzeniu lampy led i ogólnej temperaturze w boxie

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Sensi dziękuje za wpis,

   Miło mi, zapraszam do pozostałych wpisów 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Koko dziękuje za pytanie,

   Na chwilę obecną nie mogę Ci polecić danego modelu lampy LED,
   ponieważ nie przetestowałam danej lampy a wiadomo
   każda może mieć w rzeczywistości inne parametry niż obiecuje producent

   Najlepiej będzie poszukać w fotorelacjach na forach internetowych

   a także zapraszam do nowego wpisu o lampach LED

   Pozdrawiam Ania Z GrubeTopy.pl

 5. Jaka lampę led wybrać do uprawy 3 roślin, będą to raczej automaty ,budżet to do 700 zł ?

  • Papulas dziękuje za pytanie

   Jeżeli chodzi o powierzchnie 3 roślin to dość nieoptymalnie,
   ponieważ w kwadracie 50×50 lub 60×60 zmieści się 4 rośliny

   Na taką powierzchnie potrzebujesz LEDa o mocy 60-90W ( zależnie od wydajności )

   Na rynku o tej mocy lampy led kosztują ok 1000-1500 zl

   Za ok 700 zl możesz mieć 100W LEDa od Advanced-Star ( wg. producenta na powierzchnię 40×40 )

   Moim zdaniem trzeba przekalkulować czy lepsza opcja to HPS 150W dla 60×60 cm

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 6. witam mam pytanie, gdy mam Pcboxa o wymiarach 48x19x48cm (wysokość-szerokość-długość), to 6 świetlówek DULUXSTAR 14W/827 E27 będą wystarczały dla jednej roślinki ? Pozdrawiam Palacz.

  • Palacz dziękuje za pytanie,

   Żarówki, które podałeś będą idealnie pasować,
   na powierzchnię którą posiadasz;

   Nauczę Cię obliczać na przyszłość 😉

   Wymiary boxa; 0,48m ( 48 centymetrów ) x 0,19m ( 19 centymetrów ) = 0,0912 m2 ( metr kwadratowy )

   Wymagania oświetlenia; 50000 lumenów na każdy metr kwadratowy

   Twoje 0,0912m2 x 50000 lumenów = 4560 lumenów wymaganych w boxie

   Żarówka ok 770 lumenów ( wg danych producenta ) x 6 żarówek = 4620 lumenów

   Szybciej możesz obliczyć za pomocą kalkulatora powierzchni i lumenów 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 7. witam widzialem zarowki led na allegro o mocy 7W
  166 diod ; 151 czerwonych i 15 niebieskich ;pisze ze wystarczy na 0,25m2
  posiadam boxa 0,09m2
  oplaca sie kupowac ?
  ps.zamierzam miec automatyczne odmiany 😉
  wystarczy?

  • gzegzolka og pe dziękuje za wpis,

   Odpisałam na meila co i jak 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • A można prosić o odpowiedź tutaj? Własnie planuję na próbę posadzić pierwszą roślinkę. Przeglądam Twojego bloga, aby zebrać potrzebne informacje. Zdecydowanie najpierw muszę zacząć od przygotowania boxa. Jeśli chodzi o finanse, nie będę w stanie wydać za dużo na tę chwilę, też nie chcę inwestować nie wiadomo jakiej kwoty na początku tej przygody, bo nie wiem jak długo potrwa, dlatego chciałbym wiedzieć ile będę musiał wydać m. in. na oświetlenie. Widziałem żarówki ledowe na allegro do uprawy roślin i nie mam pewności na co się zdecydować.

    • Fiodo dziękuje za komentarz,

     “A można prosić o odpowiedź tutaj?”

     Tak tylko jakie było pytanie 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • Chodziło mi o pytanie, które zadał “gzegzolka og pe”, ale teraz to już nie ważne, bo już mam wiedzę, której potrzebowałem na temat światła 🙂

 8. siemanko. mam pytanie odnośnie boxa 120×120 . musze dokupić do niego oświetlenie i nie wiem jakie. zdecydowałem sie chyba na ledy , tylko trzeba mi podpowiedzieć jakie do takich wymiarów boxa. myślałem o 1 lampie 300w ale nie wiem czy to nie za mało i czy nie kupić 2 takich?? i jeszcze jedno pytanko ile krzaków wsadzić do takiego boxa zeby nie miały za ciasno?

 9. Witam, mam pytanie odbosnie oswietlenia. Box 60x30x60, 2-3 rosliny automaty. Zastanawiam sie czy zalozyc led 4x 15w plus 2x tornado philips czy lepiej zainstalowac cfl 2x55w dual, znalazlem takie cos o wymiarach 55×30… hps raczej w gre nie wchodzi ze wzgledu na utrzymanie temperatury oraz miejsce.. chociaz mialem mysl o hps 70-100w..

 10. Hej. Pow. growboxa 0,1m2. Potrzebuję 5000lm. Chciałbym zastosować 4x świetlówki energooszczęde wkręcane w klasyczny gwint E27. mogą być takie? allegropl/zarowka-energooszczedna-philips-t2-tornado-e27-20w-i6063502211.html kolor światła – biały ciepły 2 700 K strumień św. żarówki – 1320 lm

 11. Hej. Zakupilem leda 300W o wym.: 40x26x6 za 610zl. Mam 20 sadzonek. Czy to dobra decyzja? W tych 20 szt. Mam 5 AF I reszte out. Moge trzymac pod ledem te out-y dopoki nie pojda na zewnatrz? Pozdrawiam

  • MaRiUsZ zależy czy led jest dobrej jakości 😉

   Sadzonki AF i out mogą być razem na czas pójścia na out,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 12. Kupiłem lampę ledową 30 × 30 * 3 do boxsa 60 na 140 czy wystarczy? Parametry przepisane Wavelength red 630 blue 460 Led configuration 225pcs[ 165red and 60blue]

 13. Witam. Mam male pytanko na jedna lampe ile roslinek moge posadzic i jaki wielkosci namiot musze miec . doradzi mi ktos

 14. Witam. Jestem zielony w tych tematach. Zamierzam rozpoczac hodowle ,ale chcialbym uzyskac pare wskazowek od specjalisty. Kupilem growboxa120x120x200, HPS 600w i balast 600w(hydroponicscouk/bay6-600w-complete-lighting-system.html#.V18zNrvhDIU), czego jeszcze bede potrzebowal zeby zaczac uprawe?filtr, nawiew? zastanawiam sie tez nad hydro a dokladniej autopotem (ebaycouk/itm/like/112024427857?lpid=122&chn=ps&googleloc=1007020&poi=&campaignid=207297426&device=c&adgroupid=13585920426&rlsatarget=pla-75952154106&adtype=pla&crdt=0)do nawadniania . Moglabys mi cos doradzic?

  • California Orange miernik pH, filtr węglowy oraz wentylator wyciągowy będzie niezbędny,

   Wentylator biurkowy do mieszania powietrza będzie przydatny,

   Moim zdaniem na początku nie ma co startować z hydro,

   mniej wybacza błędów niż soil i trzeba bardziej pilnować,

   Najlepiej zaczynać od gleby i stopniowo przechodzić 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 15. Siemaneeczko ipytanczko czy na zwyklych Żarówkach np 100w dam rade cosik wychodowac czy lepiej użyć żarówki led też zwykłj

  • Hopik na zwykłych żarówkach lub zwykłych ledach nic z tego nie będzie,

   Niestety trzeba zakupić specjalne o dobranych parametrach, a gdy brak $$$

   to najlepszą darmową żarówką jest słońce 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

    • Daw dziekuje za komentarz,

     To wspaniale, czyli należy eksperymentować 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Gienek niestety ultrafiolet nie nadaje się, lampy led wyposażone są w kombinację ledów o barwach
   niebieskich i czerwonych ew dodatkowo białych i podczerwonych,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 16. W przypadku wyboru zwykłych żarówek energooszczędnych jaką barwę światła wybrać?

  Oraz, czy za duża ilość światła może zaszkodzić? Jeżeli wg obliczeń wymagane jest 4k lm, to czy zamontowanie świetlówek o strumieniu światła ~4,5 lm będzie miało jakikolwiek wpływ (negatywny bądź pozytywny)?

  Dodam, że myślałem o świetlówkach 2x Phillips Tornado 32W.
  Są one w dwóch opcjach:
  barwa 2,7K (ciepła) o strumieniu 2255 lm
  barwa 6,5K (zimna) o strumieniu 2160 lm.

  Lepiej zamontować 2x barwę ciepłą, 2x barwę zimną, czy może barwę ciepłą i zimną? 🙂

  Z góry dzięki za radę 🙂

  • Przemo duża ( większa ) ilość światła może mieć jedynie pozytywny wpływ,

   Barwa;

   Faza wegetatywna – barwa 6,5K (zimna)
   Faza kwitnienia – barwa 2,7K (ciepła)

   Automaty mogą być cały czas na barwie 2,7K (ciepła)

   Lepiej zamontować 2x barwę ciepłą, ponieważ wpływa na kwitnienie

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 17. Super pomocny artykuł !!!
  Mam pytanie odnośnie ledow jaki powinien być odstęp od roślin 10 cm 20cm 30 cm ???

  • Malolat Stilon w przypadku ledów zbyt bliski ( ok 10-15cm ) odstęp może powodować “zbijanie” się topów oraz hamowanie wzrostu roślin dlatego przyjmuje się optymalnie 20-25cm odległości. Zbyt duża odległośc ( ok 30 cm ) będzie mniej efektywnie dostarczać światło.

   Dla pewności dopytaj sprzedawcę przed kupnem panela led.

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Dany żarniki halogenowe pomimo odpowiedniej mocy ( watów ) nie posiadają odpowiedniego spektrum światła dla roślin także nic z tego nie będzie,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 18. Witam mam takie pytanie mam zamiar kupić growboxa o wymiarach 50x50x 120cm i tu moje pytanie jest wersja biała i srebrna ktora lepsza podobno biała i do tego lampa jaka będzie dobra myślałem o lampa sodowa 150w czy ona będzie dobra na wyhodowanie chodzi mi o wegetacjie i wzrost roślinki bo z tego co czytałem to na wegu jest potrzebne 2000k a wzrost 6000k a swietlowka daje 2000k jeśli chodzi o wentylację to jeden wentylator u dołu 12mm włączając i 2 wciągające po 12 cm starcza czy trzeba kupować coś lepszego ile roslinek mogę tam wrzucić do boxa 4 wejdą w doniczkach 20cm kwadratowe proszę o odp jestem początkujący

  • Adaś nie mam pojęcia co to za materiał odbijający,

   Najlepiej użyć folii refleksyjnej a z tego co wiem to są w kolorze srebrnym,

   Na tą powierzchnię 150W jest OK i da radę z barwą światła co do wega i kwitnienia,

   Jeśli chodzi o wentylację przy hpsie musi być mocniejszy sprzęt w okolicach 150-200m3/h

   Optymalnie 4 sztuki – po 30x30cm powierzchni dla każdej

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • SAWASAN dziękuje za pytanie,

   Lampy ledowe dobiera się wg. opisu producenta

   Przeważnie wychdzi ok 60W led na 60cm x 60cm powierzchni

   Box wybiera się według potrzeb; 30cm x 30cm powierzchni dla jednej rośliny

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 19. Cześć, możesz mi pomóc w doborze odpowiedniego odbłyśnika do hpsa 600 watt, który będzie świecił na powierzchni około 1,5 m2 ? Będzie to połówka połówka boxa 2,88m2 ,jego wysokość to 2 metry. Z różnych przyczyn nie mogę odpalić całego boxa na razie. W przyszłym roku dołożę drugi taki sam zestaw i odpalę całego pod 2×600 mh/hps. Zależy mi na maksymalnym wykorzystaniu lampy. Jakiego rodzaju oraz jakich wymiarów powinien być odbłyśnik? Dzięki.

  • Bambaryła dziękuje za pytanie,

   Jeżeli box ma 2,88m2 podejrzewam wymiary 240 x 120 h 200 cm czyli potrzebujesz odbłyśnika dla 120 x 120 cm

   Masz dwie opcje; odbłyśnik bez chłodzenia lub odbłyśnik z chłodzeniem

   Dla hpsa o mocy 600w odbłyśnik bez chłodzenia to kiepski wybór,
   jedynie brałabym pod uwagę Orginal Wings 400W-600W Defender + SPREADER

   Jest to zaprojektowany i opatentowany w Australii odbłyśnik,
   który za pomocą SPREADERA pozwala zbliżyć lampę do roślin o
   44% poprzez zmniejszenie szkodliwego ciepła żarówki o takiej mocy.

   W innym przypadku odbłyśnik bez chłodzenia przy 600W odpada,
   ponieważ optymalna odległość wynosi ok 60-70 cm bez spreadera
   co pozwala na osiągnięcie maksymalnie 120-130 cm minus jeszcze doniczka,

   Druga opcja to odbłyśnik wentylowany tylko tutaj wymaga podłączenia do układu wentylacji,

   Przy mocy 600W brałabym odbłyśnik w stylu DAYSTAR lub LUMATEK AIR COOLED,
   który ma większą powierzchnię zamiast klasycznego COOL TUBE.

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 20. Witam jestem przed budową pierwszego swojego growboxa i chciałem zapytać czy na jedną roślinkę “pomidorków” starczy takie oświetlenie allegro.pl/225-led-smd-grow-lampa-hodowla-uprawa-roslin-hps-i6126658190.html no i jakie wymiary powinien mieć mój growbox. Bo cena tego panelu jest co najmniej konkurencyjna. Pozdrawiam Proszę o pomoc 🙂

  • Krzysiek dziękuje za pytanie,

   Co do oświetlenia niestety brakuje danych – parametrów tego panelu LED także ciężko powiedzieć czy będzie się nadawał,

   Jak sam widzisz cena jest konkurencyjna lecz czy jest ten panel wart zakupu…niewiadomo

   Wymiary dla jednej – optymalnie 30×30 cm powierzchni i min. 120 cm wysokości
   choć wysokość to pojęcie względne; zobacz mini growbox

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 21. Siema mam kłopot przeczytałem cały artykuł i nw nadal 🙁 chciałbym zasadzić 19 odmian. Ktoś chętny na pomoc ?????

  • ProSyfus dziękuje za komentarz,

   “zasadzić 19 odmian” nie zalecam umieszczania w jednym growboxie wielu różnych odmian, ponieważ każda odmiana może mieć indywidualnie nie co inne wymagania oraz różny czas kwitnienia co będzie kolidować z pozostałymi odmianami.

   Zacznij od jednej czy dwóch sprawdzonych odmian i powoli poznawaj nowe 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 22. led-byt.pl/pl/p/Panel-DIY-20x1W-do-uprawy-roslin/497 .Pani Aniu kochana może mi pani powiedzieć na ile ten panel mi wystarczy . wymiary boxa to 40cmx40cmx16cm wysokość .oczywiścię wysokość regulowana w boxie 4 rośliny af. pozdrawiam miłego dnia życzę

  • barzant dziękuje za pytanie,

   Moim zdaniem jeżeli diody są tej jakości co jest napisane na stronie to dla growboxa 0,16m2 ( 40×40 cm ) potrzeba dwa takie panele co odpowiada 40W mocy led ( 32W zużycia )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 23. Witam Aniu.
  Jestem początkujący i mam kilka pytań.Mam Boxa 44*72*104.czy na tą wielkość wystarczy 1*świetlówka energooszczędna 20W(1300l)+2*świetlówki Compact fluorescent 35W(2285l)?okleiłem z trzech stron plus Góra folią aluminiową,czy to wystarczy,czy potrzebuje odblaśników i czy do wentylacji potrzebuje wentylatora czy wystarczą dwa otwory po przekątnej.jeżeli nie to czy wystarczy komputerowy wiatraczek???
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam Aniu. szn13

  • Szopen13 dziękuje za wpis,

   Box 44×72 = 0,31m2 wg kalkulatora lumenów potrzebujesz ok 15000 lumenów

   Podane oświetlenie wystarczy na ok 0,1m2 w przybliżeniu ( 5000 lumenów )

   Folia musi być gładka – bez zagięć

   Odbłyśnik jest mile widziany,

   Wentylacja będzie konieczna – minimum wiatraczek komputerowy ok 100m3/h przy świetlówkach energo powinien dawać radę

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 24. Ja planuje zakup oświetlenia link poniżej.
  Będą to 3 roślinki automaty. Przyjąłem wymiar na roslinke 40cm x 30 cm czy takowe oświetlenie mi wystarczy czy jeszcze coś dodać. A nie jest to w boxie.

  lampa-sodowa-hps-400w-prowings-osram-plantastar-i6573645092.html

  • Kubinistm dziękuje za wpis,

   Wymiar ok chociaż możesz trzymać się 30×30 – dla automatów powinno wystarczyć

   Podane oświetlenie – lampa sodowa hps 400w wystarczy na 1m2 co odpowiada ok 10-12 roślinom

   Dla 4 roślin optymalny jest hps 150w ( box 60cm x 60 cm )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 25. Hejka.
  Mam pytanie jak to jest z oświetleniem LED oferowanym na allegro za 130zł.
  14w-225-led-grow-lampa-do-roslin-hps-growbox-sklep-i6568797632.html
  Moc: 14W
  LED Ilość diod: 225
  Czerwone: 165 (630nm)
  Niebieskie: 60 (460nm)
  Napięcie wejściowe: 85V ~ 265V
  Żywotność: 50.000 godzin
  Środowisko pracy: -20 do 40 ° C
  Wymiary: 30.8 x 30.8 x 3.4 cm
  Warto kupić?
  Jak się tym oświetla w godz roślinki bez autofloweringu .
  Na ile m2 on jest?

  • suchol dziękuje za komentarz,

   Moim zdaniem taka lampa to “zabawka”

   Odmiany bez autofloweringu;
   wzrost 18/6
   kwitnienie 12/12

   Na ile m2 ?
   Moim zdaniem max jedna roślina na powierzchni 30×30 cm

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 26. Hej.
  Mam Growboxa 60x60x140. Myślę o Blueberry Cheesecake Feminizowane od Femele Seeds.
  Lampa obecna dla automatów to HPS 150W Philips (Green Monster – w czwartek żniwa i kolejny taki sam rzut). Co do kupić na wegetację (chyba światło powinno być inne?) i kiedy się przełącza na kwitnienie?

  • suchol dziękuje za komentarz,

   Oświetlenie jest OK, nic nie musisz zmieniać/kupować

   “kiedy się przełącza na kwitnienie?”

   CYKL KONOPI

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 27. Mój growbox ma wymiary 40x40x80cm (wys). Jakie oświetlenie będzie najlepsze? Nie wiem co będzie najbardziej opłacalne na taką małą powierzchnię, a bardzo zależy mi na najmniejszych kosztach. Dodam też ze mam zamiar automat tam uprawiać. Bardzo proszę o odpowiedź 🙂

  • Stefek dziękuje za wpis,

   Wg kalkualora lumenów potrzebujesz ok 8000 lumenów

   Otrzymasz je za pomocą żarówek energooszczędnych lub odpowiedniej lampy led do takiej powierzchni

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Jaką kupić tą lampę Led? Jest jakiś model czy coś w tym rodzaju? I jaki to jest przedział cenowy?

    • Stefek dziękuje za komentarz,

     Musisz przejrzeć ofertę growshopów i samemu wybrać;

     lampę musisz dobrać do wielkości – powierzchni growboxa

     Brakuje mi doświadczenia aby polecić konkretny model…

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 28. Witaj Aniu,
  Twój blog bardzo mi pomaga w byciu “rolinkiem partyzantem” 😀 ale do rzeczy…
  Czy twoim zdaniem ta lampa:
  lampa-led-grow-do-uprawy-roslin-25led-75w-ufo-i6307516095
  wystarczy na boxa o wymiarach:
  – Wysokość : 25 cm
  – Szerokość: 36 cm

  uprzejmie proszę o odpowiedź na maila.

  Pozdrawiam

  • lazy_bastard dziękuje za komentarz,

   “wystarczy na boxa o wymiarach:”

   Wg danych technicznych – tak

   Jeżeli masz na myśli boxa; długość x szerokość a nie wysokość 😉

   Z taką mocą to optymalnie 60 x 60 cm

   Takie rzeczy zamawia się po za alledrogo mimo że to tylko lampa… 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Lukasik dziękuje za komentarz

   “40*C w growboxie”

   Zdecydowanie za wysoka temperatura – musisz obniżyć do 32/33 stopni ( maks )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 29. w jakiej odleglosci trzymac lampe/zarowke od rosliny?
  przez caly okres tak samo?
  PS. jaka wilgotnosc potrzebna?

  • 3schabowe dziękuje za komentarz,

   Lampę dostosowujesz odpowiednio do mocy żarówki ( ilości ciepła jakie wytwarza )

   Jeżeli stosujesz świetlówki energooszczędne może to być nawet 10 cm od szczytów

   W przypadku hpsów zależnie od mocy 150w może być bliżej niż 600w

   Jeżeli posiadasz zwykły odbłyśnik także musisz zachować większą odległość niż w przypadku chłodzonego odbłyśnika np cool tube,

   Procedura pomiaru temperatury;

   1.Weź termometr z czujnikiem temperatury na kablu
   2.Zawieś sondę termometra na wysokości szczytów
   3. Po 5 minutach odczytaj wynik – ma nie przekraczać 28 stopni
   4. Odpowiednio reguluj góra/dół dla zachowania optymalnej temperatury

   Wilgotność 40-50%

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 30. Witam Mam pytanie ile lumenów potrzebuje na pokój 4 na 5metrów??? chodzi o automaty jakoś nie mogę tego obliczyć bardzo bym prosił o pomoc pozdrawiam 🙂

  • UppeD dziękuje za komentarz,

   50 automatów to maksymalnie 5 metrów kwadratowych – więcej miejsca to marnotrastwo przestrzeni

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 31. Witam ANIU. Widze ze Twoja wiedza na temat hodowli jest gruba:) wiec potrzebowal bym paru rad do wychodowania slodkich i puszystych topow:)…. Posiadam 3lampy 600v, 93000 lumenow wydajnosc 1 lampy, do oswietlenia 1m2 potrzebujemy 50000 lumenow. czy 9 roslin autokwitnacych to nie za duzo na 1m2 ? (odmiana with widow auto). posiadam 100takich nasion. 3 lampy daja lacznie okolo 280000lumenow. chcial bym stworzyc boxa 3.5×3. czy taka powieszchnia wystarczy mi do wychodowania 100 takich roslin? i 3 lampy 600v to nie zamalo? wydaje mi sie ze za malo miejsca. i za malo swiatla. co bys proponowala? zmniejszyc boxa i ilosc wysadzanych roslin? do oswietlenia. badz kupic jeszcze jedna lampe? nieco powiekszyc boxa? CZY POWIESZCHNIA JEST MOZE OK? TYLKO LAMPE DODAC? I jeszcze jedno pytanie, czy mix lamp szkodzi? np dorzucil bym lampe led. czekam z niecierpliwoscia na odpowiedz.POZDRAWIAM

  • BOBEK dziękuje za komentarz,

   Grubo to podchodzisz do tematu 😉

   czy 9 roslin autokwitnacych to nie za duzo na 1m2

   NIE – w sam raz jest 9/10

   chcial bym stworzyc boxa 3.5×3

   Wychodzi 10,5m2 czyli potrzeba 500 000 lumenów

   3 lampy daja lacznie okolo 280000lumenow

   Optymalna powierzchnia boxa to 5-5,5m2 dla tych lamp

   chcial bym stworzyc boxa 3.5×3. czy taka powieszchnia wystarczy mi do wychodowania 100 takich roslin?

   TAK

   3 lampy 600v to nie zamalo?

   Za mało dlatego lampy zostaw i zmniejsz boxa, na spokojnie do 50-60 sztuk na początek na 5m2

   czy mix lamp szkodzi? np dorzucil bym lampe led.

   Bardzo dobry pomysł, może tylko pomóc tylko trzeba pamiętać aby nie były “na jednej” linii zasilania co hpsy,

   odmiana with widow auto

   Odmiana bardzo dobra pod względem mocy/działania jednak nie jest to MAX co można osiągnać pod względem “puszystości” topów 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 32. uzywajac 3x600v z zasilania domowego. spowoduje to jakas kontrol? jak uniknac problemu z zasilaniem gdy agregat nie jest dobrym pomyslem. a czerpiac prad z domu moge miec problemy z prawem. jest taka mozliwosc gdy codziennie bede uzywal okolo 2100v? czy taka ilosc to za malo by wzbudzic zainteresowanie wscipskich 🙂 pozdrawiam A z GT 🙂 BOBEK

  • BOBEK dziękuje za komentarz,

   Jeżeli do tej pory zużywałeś w przeliczeniu 0,1 kWh a skoczysz na 2,0 kWh na pewno zostanie zauważone w energetyce co nie oznacza problemów jeżeli za to płacisz i nikt sie nie zainteresuje…

   Wszystko zależy czy to mieszkanie w bloku/dom jednorodzinny/ większe gospodarstwo etc.

   Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi… chociaż 2kWh to już sporo a sezon np na klimę dopiero za chwilę chociaż niektórzy mają ogrzewania na prąd…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 33. Aniu, jaką powierzchnię proponujesz najoszczędniej dla 50 automatów i jakie światło? pozdrawiam

  • UppeD dziękuje za komentarz,

   Można przyjąć zasadę 1m2 = 10 roślin

   1m2 ~ 400W HPS lub odpowiedni panel LED w okolicach 250W zależnie od wydajności

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 34. Droga Aniu,
  Co myślisz o tym zestawie
  do growboxa o wymiarach 145x45x34.
  2 czy 4 roślinki się zmieszczą? 🙂

  • Kmicic dziękuje za komentarz,

   Wg producenta panel to;

   “Posłuży jako odpowiednik 150W lampy HPS”

   Czyli powierzchnia max 60×60 cm a na 45x34cm jeszcze lepiej

   Na początek 2 sensi 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 35. Witam Ciebie Aniu,
  zaczynam dopiero uprawę, ale po tym bardzo przydatnym artykule mam problem, bo nie mam pojęcia jaką lampę powinienem kupić, a dodam, że chodzi mi o domową uprawę i wydaje mi się, że do domu najlepszym rozwiązaniem będzie lampa LED, ale wolę poradzić się expertów i oto, co znalazłem:

  1.
  -lampa / żarówka sodowa HPS 150W

  -model: PHILIPS MASTER SON-T PIA PLUS

  -gwint E40

  -wydajność świetlna 17700 Lumenów

  -temperatura barwy: 2000 K

  -na fazę kwitnienia

  2.
  Moc wyjściowa: 14 W
  Typ LED: SMD diody
  Ilość diod: 225 szt
  Kolor: czerwony i niebieski
  Długość fali: Czerwona: 620 do 680 nm, niebieski: 460 do 470nm
  Czerwony: 165 szt; Niebieski: 60 szt
  Czas pracy: do 80000 godzin
  Napięcie pracy: AC 85 do 264V
  Praca prądu: 100 do 200mA Częstotliwość: 50 / 60Hz
  Temperatura pracy: od -20 do 50 stopni Celsjusza

  3.

  Lampa / żarówka energooszczędna 150W – Super Cool White 14 000K
  Model: EnviroGro Super Cool White CFL 150W
  Barwa: 14 000K ( wzrost )
  Wmontowany układ zasilający.
  Wymiary: dł. = 37 cm, Ø = 13 cm, gwint E40,
  Uniwersalne zasilanie: 220 do 240V, 50Hz
  Żywotność: 10 000h

  I co z tych trzech propozycja polecasz dla osoby zaczynającej swoją przygodę z jedną rośliną? Zależy mi na tym, abym nie musiał kupować żadnych zasilaczy i tego typu rzeczy, jak najprościej 🙂

  Pozdrawiam serdecznie 😉

  • Adamos dziękuje za długi komentarz 😉

   1. Żarówka HPS 150W jest odpowiednia dla powierzchni 60x60cm co w zupełności wystarcza dla 4 roślin 😉
   Aby taka żarówka działała potrzebny jest układ zasilający wraz z odbłyśnikiem

   2. LED 14W dla 1 rośliny ? wydaje się idealny ( 30 x 30 cm powierzchni = 60W dla 60×60 cm )

   3. Żarówka CFL – ma wbudowany układ zasilający czyli wystarczy wkręcić w oprawkę i będzie działać,
   Podany model ma złą temperature światła i nadaje się tylko na wzrost “Barwa: 14 000K ( wzrost )”
   Należy wybrać model, który jest na kwitnienie – gorzej radzi sobie z okresem wzrostu ale możliwe jest flo np HPS ma “temperatura barwy: 2000 K” Nie jest podana wydajność światła, CFLy mają ciut niższą wydajność niż HPSy,

   Wybrałabym LEDy, być może sama niedługo przetestuję jak się sprawdzają i czy dają radę a jeżeli będą OK to czas iść z postępem 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 36. Siema,

  ile stopni moze podskoczyc w growbox’ie 60x60x140 przy lampie hps 150w a ile przy led odpowiedniej do tego boxa (mniej wiecej jaka jest potrzebna?) ?

  tam gdzie ma stac jest 21 stopni i wilgotnosc 40 wiec nie chcialabym aby wzroslo za duzo…
  jest tez opcja postawic go w 16 stopniach ale miejscowka troche zagrzybiona.
  nie wiem czy grzyb ma znaczenie jesli roslinki stoja w zamknietym boxie.

  Pozdro.

  • jamelka dziękuje za komentarz,

   przy lampie hps 150w temperatura będzie wyższa niż przy panelu led jednak nie ma to znaczenia przy sprawnej wentylacji a temperatura nie powinna przekraczać 28 stopni,

   jest 21 stopni i wilgotnosc 40

   warunki ok,

   jest tez opcja postawic go w 16 stopniach ale miejscowka troche zagrzybiona

   unikaj wilgoci, jeżeli to konieczność to należy użyć pochłaniaczy wilgoci,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

    • jamelka dziękuje za komentarz,

     Panel LED powinien mieć ok 60W jednak może mieć mniej/więcej zależnie od danego modelu i jego wydajności,

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 37. Witam ponownie aniu, czy nie zaszkodzi jak zastosuję doniczki wysokie ok 35×20 ?
  50 automatów = 200×200 cm box miejsca na styk

  • UppeD dziękuje za komentarz,

   Wysokie doniczki są wskazane, ponieważ lepiej wykorzystują przesteń 😉

   Ilu litrowe są to doniczki – ok 12L ?

   200×200 cm box

   Masz rozmach… 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 38. tak mniej więcej będą miały 12 litrów, będą robione przeze mnie tak że sam zdecyduję o wysokości i pojemności ale chyba wystarczy 11-12 L .
  Dziekuję 🙂

  • UppeD dziękuje za komentarz,

   10-12L to bardzo dobra pojemność 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 39. Witam. Mam zestaw oświetlenia 600w. Jest on jednak za mocny do boxa, który posiadam. Czy mogę użyć żarówki 400w w takim zestawie. Czy będzie się spalać (pękać)?

  • Antybabilon dziękuje za komentarz,

   Moc żarówki dobiera się odpowiednio do mocy zasilacza,

   Jeżeli zestaw jest przystosowany do 600W to należy używać tylko i wyłącznie żarówki o takiej mocy,

   Istnieją elektroniczne zasilacze np LUMATEK 600W ( 4 stopniowa regulacja ), które posiadają regulację mocy dzięki czemu zestaw 600W może być używany jako 400W lub 600W co jest bardzo dobrym rozwiązaniem 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 40. A ja mam takie pytanie mam 1m2 i hps 400W i 55000l niby to uniwersalne ale jakbym chcial mh na wzrost to tyle samo lm musi miec? Czyli 50000+ boo mh 400w maja mniej luminelow, to wtedy moge dac 400w jak w hp i 35000l czy musze juz dac 600w ktora ma 58000? Pytam z czystej cielawosci bo uzywam i tak hps 400W 2050L niby uniwersalna 🙂 Pozdrawiam

  • Wesi dziękuje za komentarz,

   Na wegu nie potrzeba aż tylu lumenów do czasu rozwinięcia roślin więc wystarczy,

   Obecnie MH sobie odpuść bo HPS w zupełności wystarczy, czas myśleć nad ledami 😉 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 41. Witam, kompletuje boxa o wymiarach 100x100x180. Jestem nastawiony na kupno panelów led. Jak myślisz Aniu co by w tym wypadku było najlepsze. Mój budżet na oświetlenie wynosi +/- 1500zł. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  Ps. Wspaniała robota, wspaniale prowadzona strona 🙂

  • armani dziękuje za komentarz,

   Panele LED to przyszłość w oświetleniu i tutaj nie ma wątpliwości,

   Niestety ceny paneli nie należą do najniższych,

   Dla 1m2 potrzeba panel LED o mocy ok. 200W/250W

   Przy takim budżecie obecnie ciężko coś kupić sensowengo na rynku

   Jedyna opcja to chyba; Panel PhytoLED NX2 Phytolite FULL CYCLE 288/192W

   Ew. można ciąć koszty i składać panel LED samodzielnie…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 42. Siemano, zaczynam przygode z uprawą i potrzebuje paru wskazówek, czy mógł by sie odezwac specjalista?
  Jaką żarówkę kupić do namiotu 60x60x55, dostałem w paczce powerlux 85w 3000k 240v jak dobrze pamiętam, czy może ona być?

  • bobekman dziękuje za komentarz,

   Box 60×60 czyli 0,36m2 ~ 18000 lumenów ( 50000 lumenów na 1m2 )

   Teraz pytanie jaką wydajność – ile lumenów ma żarówka ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 43. Prosze o pomoc czy dobrze kupilem mam boxa namiot 60x60x140 I hps z odblysnikiem do tego jedna żarówka będzie mh 250w 6400k barwa na wzrost i kwitnienie sodowa 250w barwa 2000k czy takie rozwiazanie będzie dobre bo na samej sodowej bedzie dobrze chyba nie proszę o pomoc

  • Adas dziękuje za komentarz,

   Do boxa 60 x 60 cm hps 150W w zupełności wystarczy

   MH jest dobre dla wzrostu – faza wegetatywna

   HPS jest dobre dla kwitnienia ale przy krótkich wegach i dla automatów też daje radę więc kupowanie specjalnie MH nie jest konieczne,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Witam cie Aniu to oznacza że będzie za dużo światła bo mam już odblysnik z tymi dwoma żarówkami czyli mh 250w i 250w hps i jeszcze pytanie dla młodych roślinek 3 dniowych to odległość takiej lampy 250w to ile cm teraz mam 27cm od roślinek temp mam 27c w nocy mam 17c wilgotność powietrza mam w dzień 60% w nocy 80% jak zbić wilgoc w nocy przy kwitnieniu bo nie mam pomysłu na to czy ma sens montować na 3 rośliny własnej roboty co2 z cukru i drożdży pytałem wcześniej o mieszanie nawozów z wodą otrzymałem odpowiedź że za każdym podaniem trzeba rozrabiac a co do pH wody można sobie wyregulować w 5l baniakach i potem tylko dodać nawozy z góry serdeczne dzięki za powyższe pytania.pozdrawiam

    • Dodam jeszcze że do obniżania pH używam plagron pH min woda źródlana ale ona ma pH ponad 7 więc sobie reguluje do 6.2 -6.5 pH i czy taka woda z wyregulowanym pH może stać np 2 tygodnie i przy podawaniu bede dodawał nawóz tak jak mi doradzilas Aniu.

     • Adaś dziękuje za komentarz,

      do obniżania pH używam plagron pH min woda źródlana

      OK

      reguluje do 6.2 -6.5 pH

      Trzymaj się pH 6,0-6,3 dla gleby ( hydro i aero jeszcze niżej )

      czy taka woda z wyregulowanym pH może stać np 2 tygodnie

      Stać może ale po dodaniu nawozów należy wyregulować poziom pH bo po dodaniu nawozów będzie się zmieniać 😉

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

    • Adaś dziękuje za komentarz,

     będzie za dużo światła bo mam już odblysnik z tymi dwoma żarówkami czyli mh 250w i 250w hps

     Najlepiej przerobić na jedną żarówkę 250W

     odległość takiej lampy 250w to ile cm teraz mam 27cm

     Dobra odległość, później można zmniejszyć do ok 20 cm monitorując temperaturę – mile widziany went mieszający powietrze

     temp mam 27c w nocy mam 17c

     jest ok chociaż w nocy to już na granicy a w połączeniu z dużą wilgotnością to nic dobrego

     w dzień 60% w nocy 80% jak zbić wilgoc w nocy

     w nocy jest wilgotność za wysoka – grozi pleśnią, najprościej saszetka pochłaniacza wilgoci – prawdopodobnie masz wilgotne otoczenie

     czy ma sens montować na 3 rośliny własnej roboty co2 z cukru i drożdży

     tak warto, raz na tydzień lub dwa wymienisz drodże za 70 groszy

     mieszanie nawozów z wodą

     tak – za każdym razem osobno ( max 24h mogą stać )

     co do pH wody można sobie wyregulować w 5l baniakach i potem tylko dodać nawozy

     pH regulujesz po dodaniu nawozów

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 44. Witam 😀
  Do boxa 30x30cm na jedną roślinkę nada się taki panel led:
  *Diody:
  16 szt. czerwonych 660nm
  1 szt. białych zimnych – 6500K
  8 szt. niebieskich 450nm
  *Kąt naświetlenia 120 stopni
  *Moc znamionowa diód 3x25W=75W
  I jaki gatunek polecany? Dziękuje, pozdrawiam 🙂

  • Focq dziękuje za komentarz,

   Niestety co do LEDów brakuje mi doświadczenia jednak sądzać po mocy będzie aż nadto,

   Gatunek zależny od preferencji – od szybkich automatów po energetyczne sative lub ciężkie indica

   Odmian jest całe setki, a zacząć można od czegoś sprawdzonego jak np. AK47 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 45. Witam mam autofem i swietlowke 23w 1450lm boxa 10×10 i chcialem spytac jaka odleglosc od szczytow ma byc? 2700k…

  • zajac dziękuje za komentarz,

   Przy świetlówkach nawet 10 centymetrów nie zrobi krzywdy

   Tylko co to za box 10cm x 10cm ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Rutinoscorbin dziękuje za komentarz,

   Wow skąd taka lampa 😀 moim zdaniem nie ma sensu, będziesz marnował energię

   Stosuj optymalnie 200W czy 250W to już będzie zajebiście… 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 46. Witam Aniu co sie stanie jak na box 80x80x160 zastosuje lampe led 1000w ?

  ebay.co.uk/itm/172225119344?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

  • Rutinoscorbin dziękuje za komentarz,

   Sprawdziłam; tam masz consumes about 240W-280W power czyli tyle co HPS 250W a te 1000W to takie bajki 😉

   Osobiście bym tego nie kupiła… jak chcesz możesz eksperymentować w sam raz na 80×80

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Dario dziękuje za komentarz,

   1000W na taką powierzchnie jest OK ( w parametrach ) pytanie tylko jak to rozmieścić

   Czasami lepiej a nawet trzeba użyć np dwóch lub trzech lamp mniejszej mocy aby równomiernie oświetlić 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Malinowa Mamba dziękuje za komentarz,

   Hps 100W nie grzeje się tak mocno jak 400W czy 600W dlatego 20-25 cm powinno być OK

   Zawsze należy wykonać pomiar – przyłożyć termometr lub sonde z termometru na wierzchołek i odczytać wynik

   Optymalnie do 28 stopni przy szczytach

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 47. Aniu,
  Czy moge trzmyac w moim boxie nasionka do wykielkowania w doniczkach w ziemi przy zapalonej lampie od początku? Jak długo lampa powinna być włączona? Czy wentylacja ma chodzic cały czas? Czy lepiej żeby doniczki były w mini-szklarni dodatkowo czy poprostu postawione w growboxie? jak czesto i jak dużo je podlewac po wykiełkowaniu po jakim okresie zmienic żarówke z okresu wege na kwitnienie?

 48. siema a ja zakupiłem Lampe sodową Watt a roślinki mam małe boję sie że to jak napisałeś lampa na kwitniecie czy dadzą rade się przy tej lampie rozwijać?

 49. witam

  do boxa 3×3 planuje wrzucic 12 roslin ile mi bedzie potrzebnych ledowych lamp nizej wysylam link do lamp. Z gory dzieki za pomoc
  crazy-leds.com/en/shop/product/solar-system-550-led-grow-light/

  • incognito dziękuje za komentarz

   do boxa 3×3 planuje wrzucic 12 roslin

   Podaj wymiar tego boxa bo nie czaje 😉 3×3 metra czy co ?

   Lampa z wysokiej półki

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 50. Hej Aniu,
  Mam namiot 40x60x100 z białym środkiem(dziś przyszedł), z kalkulatora wynika, że potrzebuję 12 000 lumenów. Posiadam już CFL 200W dual z odbłyśnikiem, z informacji internetowych wyczytałam, że daje to 20 000 lumenów. Niestety przy montowaniu zbyt mocno ścisnęłam żarówkę i świeci połowa – muszę kupić nową. Wcześniej była to biała szafka o pare cm szerszej podstawie i bezpieczniejsza była żarówka 200W. Zastanawiam się teraz czy ponowić do tego growboxa 200W czy 125W spokojnie da radę? To moja pierwsza roślinka i chcę żeby wszystko poszło zgodnie z planem a kiełkują jeszcze dwa nasionka. Z góry dzięki za odpowiedź 🙂

  • szamka dziękuje za komentarz,

   Zgadza się optymalnie 12000 lumenów 😉

   Jeżeli dasz za dużo światła nic złego się nie stanie – jeżeli będzie za mało nie otrzymasz maxa przez ograniczone warunki

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 51. witam czy żarówka 1400 lumenow kolor klsayczny bedzie na poczatek pod sadzonki chodzi mi około 2 tygodniu ??

  • dzida dziękuje za komentarz,

   Najbezpieczniej pierwszy tydzień, później rośliny będą dopominać się o światło ( lumeny ) co będzie po nich widać 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 52. Witam. Mam boxa 60x80x100 ile samych automatów tam wejdzie? a ile normalnych odmian bym zmieścił? Jaka lampa led wystarczy? 200w czy 300? Z góry dziękuję za odpowiedz Aniu

  • Luki dziękuje za komentarz,

   Trochę kiepski wymiar i niski box – trzeba kombinować;

   6 sztuk automatów w 5,7L 25x25cm co daje po podłodze 50 x 75 cm
   4 sztuki normalne w 11L 30x30cm co daje 60 x 60 cm i 20cm niewykorzystane

   Normalne odmiany raczej tylko z treningiem zwzgl na wysokość boxa i faza wegetacji max dwa tygodnie,

   LED 200W da radę, gorzej z hpsem bo wymiar boxa ani na 150W ani na 250W 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 53. A jaki wymiar byłby najlepszy pod 4 normalne odmiany, wysokość max 160 a szer max 80 reszta jaką chce. Jaki hps bo z ledow jednak rezygnuje bo po niżej tysiąca nie kupię nic konkretnego. A niem za dużo funduszu

  • Luki dziękuje za komentarz,

   4 sztuki = 60×60 wymiar podstawy + hps 150w

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 54. Aniu sorki za poprzednią zła sformułowanią odpowiedź. A jaki hps dla tych wymiarów byłby odpowiedni skoro nie 150 a ni 250 ?60x80x100 czy lepiej zmienić wymiary na inne? Tak aby zostać przy hps 250. Ale chciałbym aby wysokość 100 została. I jeśli zbuduje drugiego o wysokości 160 to jakie wymiary długości i szerokości były by najlepsze? I jakiego hps-a?

  • Luki dziękuje za komentarz,

   Tak aby zostać przy hps 250

   100×60 cm jest idealny dla hps 250W

   Wysokość jaka chcesz tylko jak będzie nisko to obowiązkowy trening LST albo inne 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 55. Cześć 🙂 Zamierzam zakupić growboxa o wymiarach 240x240x200 i chciałabym się dowiedzieć jakie oświetlenie najlepiej wybrać. Pozdrawiam

  • Sara dziękuje za komentarz,

   Zapotrzebowanie wyliczamy na podstawie powierzchni; 2,4m x 2,4m = 5,76m2 x 50000 lumenów na każdy metr powierzchni = 288 000 lumenów wymagane

   HPS 400W ~ 50 000 lumenów
   HPS 600W ~ 90 000 lumenów

   jest jeszcze HPS 1000W ~ 150 000 lumenów

   Ledy na taką powierznie będą sporo kosztować…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 56. cześć ?
  kolega pyta czy mogą być led wkręcane na gwint E27, 10W, 800lm i BARWA 3000K??? czy można z taką barwą? chodzi o automaty jak i pełno sezonowe…
  i odnośnie samodzielnego składania paneli znalazł diody 1w ktore maja >>87lm< wiecej prądu, więcej ciepła > potrzebna lepsza wentylacja… ew hps może być do calo sezonowych ze swoją barwą?
  gdzies jest napisane ze dobrze jest dorzucić zielony kolor ponieważ wnika głębiej w w liście i fotosynteza zachodzi sprawniej. możliwe?
  czy do boxa trzeba dodatkowo jakos CO2? czy z atmosfery wystarczy? ew jakiś patent?
  będzie bardzo wdzięczny za pomoc 🙂

  • maciek dziękuje za komentarz,

   “BARWA 3000K??? czy można z taką barwą?”

   Barwa światła jest OK – HPSy mają dla 2700K

   “hps może być do calo sezonowych ze swoją barwą?”

   Tak 🙂

   “dobrze jest dorzucić zielony kolor ponieważ wnika głębiej w w liście i fotosynteza zachodzi sprawniej. możliwe?”

   Trzeba zobaczyć czy markowe panele też mają zielone diody… z tego co mi wiadomo bazują na odcieniach czerwonych i niebieskich

   “czy do boxa trzeba dodatkowo jakos CO2?”

   Zajrzyj do opisu wentylacji

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 57. Aniu droga, boksik 40x75x80cm. HPS 150W byłby dobry czy lepiej dwie ale mniejsze skoro boksik taki szeroki? Co myslisz o zrobieniu wlotów pasywnych pod donicami żeby się napowietrzały przy okazji korzenie?

  Pozdrawiam

  • Malotacik dziękuje za komentarz,

   Nagnij odbłyśnik aby był na całą powierzchnię i da radę 😉

   Wloty pasywne masz na myśli coś w stylu AIRPOT lub HERCULES ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 58. Witam chciałem zapytać czy lampa 200 w cfl pro wystarczy na powierzchnię 60×60×130 ? Powiem jeszcze że interesują mnie automaty easy plant xxl . Nie mówię że ma to być jakiś nie wiadomo jaki plon , ale czy np. z jednego krzaka można wyciągnąć ok 20-30g . Oczywiście na tej lampie która mam . Dziękuję mam nadzieję że ktoś pomoże ?

  • Morfeusz dziękuje za komentarz,

   lampa 200 w cfl

   do 20 000 lumenów czyli na 0,36m2 wystarczająco

   z jednego krzaka można wyciągnąć ok 20-30g

   tak jak najbardziej 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 59. Droga Aniu ! Mam Growboxa 60x60x140, Lampe hps 150,2x PC wentylatorki Fander Roxo 12025H 120mm FRX3-12025H 1600rpm(zależy mi na w miare jak najcichszej pracy wentylatorów), jeden wiatraczek miesząjący i filtr węglowy 150-165m3 100/125mm . Pytanie czy ?
  1.Wentylatorki dadzą rade utrzymać klimat przy pracy lamp 20/4H i poradzą sobie z filtrem węgielnym ?
  2.Chce posadzic tam 4 automaty w donice 30×30 : jaką ziemie najlepiej zamowic i nawozy do tego ?

  NAJLEPSZY BLOG poza tym 😀 z góry dziękuje …. pozdrawiam ….

  • NEO dziękuje za komentarz,

   2x PC wentylatorki Fander Roxo 12025H 120mm FRX3-12025H

   1) Obawiam się, że wentylatory komputerowe nie dadzą rady przy hpsie 150w ( przy świetlówkach tak )

   Jedyne wyjście – test

   Włączyć wszystko na “sucho” na godzinę i/lub na jeden dzień i zmierzyć temperatury

   2) optymalnie 4 sztuki tak jak piszesz – ziemia ogrodnicza uniwersalna + perlit lub kokos ( do 30% ) dla napowietrzenia

   Nawozy wedle budżetu od sklepowych “biohumus” po canna,hesi czy plagron

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 60. Witaj Aniu mam pytanie a raczej kilka pytan. Czy uwazasz ze zarowka z gwintem e27 led grow o mocy 28w (diody czerwone niebieskie uv biale) wystarczy na uprawe 1 rosliny? Jakie oswietlenie pod wzgledem wydajnosci co do ceny bedzie najlepsze na uprawe pod wymiary 60×60 (12 roslin 20cmx20cm doniczka 5.7l)? Kilka zarowek typu philips master tornado (ile?)/jakis cfl dual np. 200w (czy 200 wystarczy) czy moze jakies inne rozwiazanie?( Raczej whpsa nie chce sie bawic ze wzgledu na temp i pobor energii.) Czy mieszczac 12 roslin pod tymi wymiarami ma to sens bytu?serdecznie pozdrawiam i czekam na odpowiedz. Dzieki!

  • nowy dziękuje za komentarz,

   Co do leda nie mam pojęcia co to za wynalazek, teoretycznie 30W dla jednej jak najbardziej jest OK

   Dla 60×60 jeżeli nie hps 150W to energooszczędne/cfly będą musiały być jeszcze wyższej mocy w okolicach 200W na 0,36m2

   Do wyliczenia na kalkulatorze lumenów

   Wymiar 60×60 to 9 sztuk po 20×20 a nie 12 😉 ma to sens w jakiś szybkich automatach ( na pewno nic z plonu xxl itp ) 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 61. hej czy swiatlo led z ikea
  ikea.com/ie/en/products/indoor-gardening/indoor-growing-cultivators/v%C3%A4xer-led-cultivation-light-silver-colour-art-70333454/
  60×60 wystarczy czy to strata kasy ?

  • dunek dziękuje za komentarz,

   Zwróć uwagę na barwę światła;

   Colour Temperature: 4200 K

   raczej tylko na wega…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 62. Aniu dziekuje za odpowiedz. Takze teoretycznie moglbym piescic 9 roslinek w donicach 20×20 na metrazu 60×60 (szybkie odmiany) pod cflem 200w i mialo by to jakis sens, rozumiem. A mam jeszcze takie pytanie ile plantow moge posadzic w okraglej donicy 20l? Co do tego wynalazku to chodzi mi o taka z alledrogo kosztuje 45. Zakupilem juz ja i stosuje ja do oswietlenia 1 rosliny. Imho srednio to swieci. To bardziej tak na test.Zapytalem o zarowke poniewaz gdzies widzialem w tych komentarzach jak ktos inny sie pytal o Cb tez o taka zarowke tylko o mocy 10w na 1 roslinie to odpisalas ze jak najbqrdziej ale moze coe mi sie pomylilo to przepraszam.Dziekuje bardzo za wszystkoe odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam!

  • nowy dziękuje za komentarz,

   “w okraglej donicy 20l”

   Najlepiej jedną sztukę chociaż będzie zbyt duża pojemność

   “bardziej tak na test”

   Dobrze do tego podchodzisz bo za taką kwotę cudów nie będzie 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 63. Cześć. Mam problem
  Kilka automatów w tunelu foliowy rosną chyba za dużo do góry. Pewnie to za mało światła. Automaty potrzebują dużo światła?

  • Kopyt dziękuje za komentarz,

   Tunel foliowy to nie to samo co odkryty outdoor czy lampa w boxie, panują nie co inne warunki,

   Tak rośliny będą się “wyciągać” w stronę światła jeżeli będzie go za mało,

   Z drugiej strony tunel foliowy to duże pole do popisu i mają tam super warunki,

   Podaj odmianę, wysokość i ile mają dni ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Cześć. Kuuurcze zrobiłem duży błąd, chciałem zaoszczędzić na ziemi… Teraz mam doniczki 27x 27 ziemia do kwiatów uniwersalna plus perlit i jest tak jak piszesz,.,duże pole do popisu. Sam się boje efektów, bo pomidory się kończą a to rośnie i rośnie 🙂

    • Kopyt dziękuje za komentarz,

     27x27cm to 14L czyli jeszcze OK a korzenie mają co wypełniać i tworzyć grube topy 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

    • Kopyt dziękuje za komentarz,

     Foto wrzuć na darmowe serwisy typu fotosik.pl 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 64. A co sądzisz o tej żarówce . Napisali że jest zamiennikiem hps 250w ciekawy jestem czy wystarczy do boxa 50×50 bo liczba lum trochę mała .
  Zobacz ofertę: lampa/żarówka CFL-200W DUAL zamiennik HPS-250W
  allegro.pl/ShowItem2.php?item=6462948662

  • Dr Aro dziękuje za komentarz,

   Sprzedawca mija się z prawdą [kłamie]

   CFL-200W ma strumien świetlny 10300 lm
   Przykładowa HPS 150W ma 14000-17000 lumenów

   to jaki zamiennik HPS 250W skoro ma mniej niż HPS 150W 😉 ?

   “czy wystarczy do boxa 50×50 bo liczba lum trochę mała”

   Bardzo dobrze zauważyłeś, do boxa 50×50 będzie na “styk”

   KALKULATOR LUMENÓW

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 65. Witam jestem jeszcze zielony w indoor 🙂 czy cos takiego da rade zamontować grow box na jedna rosline 50cm na 150cm proszę o odpowiedz 😉 allegro.pl/tasma-led-plant-czerwona-niebieska-sztywna-72-czip-i6746628691.html

  • chodor dziękuje za komentarz,

   Odpada, potrzebujesz sprzętu a nie jakieś prowizorki

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • bonux dziękuje za komentarz,

   Nie mam zielonego pojęcia jakie parametry mają lampy od solarium… podejrzewam, że inne niż potrzeba dla roślin 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 66. witam,
  Mam zamiar posadzić jedną rośline będzie to automat i zastanawiam sie jakich wymiarów zrobić growboxa >?
  jak najtańsza opcje z oświetleniem potrzebuję.
  Jaką stronę polecacie do kupna nasion ?
  Z góry dziękuję za pomoc

  • mati dziękuje za komentarz,

   1 kwiatek = box 30 x 30 cm i 4500 lumenów

   najtaniej będzie dwie/trzy świetlówki energooszczędne lub LEDy

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 67. Witam,
  Zastanawiam się nad uprawą indoor, automatów.
  Czy lampa hps lub MW (nwm czy nie będzie lepsza na przyszłość do odmian nieutomatycznych) 400w z odbłyśnikiem na growbox 1x1x2 m da radę? Myślę też który odbłyśnik wziąć (klasyczny, “skrxydlaty”, czy cooltube).
  Chciałem się też zapytać skąd wziąć najlepsze (stosunek jakość:cena) wentylatory i filtry węglowe.
  Czy nawozy są niezbędne, czy wystarczy zwykły biohumus i planton?
  Dodatkowo, czy jest jakikolwiek sens oklejania sufitu w boxie z lampą z odbłyśnikiem.
  Dość dużo pytań, ale kto pyta nie błądzi ?

  • Rick dziękuje za komentarz,

   “Czy lampa hps lub MH”

   Tylko i wyłącznie HPS która ma barwę potrzebną do kwitnienia a słabszą na wega ale też daje radę 😉

   “400w z odbłyśnikiem na growbox 1x1x2 m”

   Tak

   “odbłyśnik wziąć (klasyczny, „skrxydlaty”, czy cooltube)”

   400W to już sporo ciepła… jeżeli masz wysoki box to wystarczy zwykły lub skrzydlaty typu “wings” tylko przyjmij 0,5m odległości od lampy

   przy cooltube może być bliżej ok 25/30cm zależnie od wentylacji

   “skąd wziąć najlepsze (stosunek jakość:cena) wentylatory i filtry węglowe.”

   sklepy ze sprzętem – growshop

   “Czy nawozy są niezbędne, czy wystarczy zwykły biohumus i planton?”

   Tak, biohumus i planton k przy prądzie 400W to strata kasy

   “oklejania sufitu w boxie z lampą z odbłyśnikiem.”

   brak takiej potrzeby – jedynie dodatkowo jako zabezpieczenie przed termowizją ( specjalna folia refleksyjna pochłaniająca ciepło )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dziękuję za odpowiedź, ale mam jeszcze kilka pytań.

    Czy dodatkowe źródło CO2, przy 9 roślinach będzie potrzebne?

    Jakie najlepsze nawozy stosować (nie firma, ale konkretnie produkty lub rodzaj nawozu)?

    Czy warto doinwestować w cooltube i czy mały odbłyśnik jaki jest zamontowany w takim zestawie starcza?

    Jak najlepiej zamontować wentylator promieniowy (zestaw wentylacyjny pk125 MES ECO 380-480), razem z filtrem węglowym?

    Czy programator podłączany do gniazdka i wyłączający prąd, obniży żywotność zasilacza HPS?

    Jaki wentylator mieszający (moc) będzie najlepszy, i czy wystarczy aby stał na doniczkach, czy należy go zamontować nad lampą?

    Pozdrawiam serdecznie ?

    • Rick dziękuje za komentarz,

     “Czy dodatkowe źródło CO2, przy 9 roślinach będzie potrzebne?”

     Dodatkowe CO2 nie zaszkodzi a może pomóc 😉

     “Jakie najlepsze nawozy stosować (nie firma, ale konkretnie produkty lub rodzaj nawozu)?”

     Na wega głównie azot ( N ) + stymulator korzeni
     Na kwitnienie głównie potas i fosfor w tym PK 13/14 + stymulator kwitnienia

     “Czy warto doinwestować w cooltube i czy mały odbłyśnik jaki jest zamontowany w takim zestawie starcza?”

     Przy hps 400W i mocniejszych moim zdaniem warto, tak wystarczy ten co jest na zewnątrz nakładasz “skrzydełka” do regulacji padania światła

     “Jak najlepiej zamontować wentylator promieniowy (zestaw wentylacyjny pk125 MES ECO 380-480), razem z filtrem węglowym?”

     Kolejność; filtr węglowy -> wentylator wyciągowy -> rura na zewnątrz boxa

     “Czy programator podłączany do gniazdka i wyłączający prąd, obniży żywotność zasilacza HPS?”

     Nie

     “Jaki wentylator mieszający (moc) będzie najlepszy, i czy wystarczy aby stał na doniczkach, czy należy go zamontować nad lampą?”

     Moc bez większego znaczenia – ma tylko mieszać powietrze i ruszać liście

     Bez cooltube – ma dmuchać na szczyty/poniżej żarówki
     Z cooltube może stać niżej na doniczkach

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 68. Witam,
  Przymierzam się do budowy własnego boxa 1x1x2m (ostatnie to wysokość) i mam pytanie dotyczące odbłyśników, jaka jest zasadnicza różnica między odbłyśnikiem “skrzydlatym” a zwykłym? Czy warto doinwestować w ten pierwszy? Chciałem też wiedzieć czy jeden wentylator kanałowy o mocy 400 m3 wystarczy.
  z góry dzięki i pozdrawiam.

  • Rick dziękuje za komentarz,

   “Skrzydlaty” typu wing ma za zadanie lepiej rozpraszać światło na dużych powierzchniach

   Dla 1m2 wybierałabym między cooltube a zwykłym ( odległość zwykłego ok. 50 cm od szczytów )

   “czy jeden wentylator kanałowy o mocy 400 m3 wystarczy”

   Powinien dać radę 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 69. Witajcie, szybkie pytanie, mam panel led mars 300w w jakiej odleglosci musze ustawic ten panel od szczytow krzakow? rozchodzi mi sie od kiedy wykielkuja az do harvestu ? dzieki wielkie za pomoc! Pozdro z UK!

  • Bart dziękuje za komentarz,

   Odległość na początek 20cm – jeżeli będą się za bardzo “zbijać” oddal panel 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 70. Witajcie,

  Pierwsyz raz uzywam seedy Amnesia Haze mam boxa 40x40x120cm Siledia Led 75 W.
  Jak ustawiac naswietlenie ? czy moze byc jak w automacie 24h.

  Pozdrawiam

  • Sektor321 dziękuje za komentarz,

   Klasyczna odmiana;

   Weg; 18/6
   Flo; 12/12

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 71. Dzieki za info . bo spoznilem sie z zasadzeniem o miesiadz i boje sie ze zwiednie bez slonca. Ale cool lampami mozna ??

 72. Witam,
  Prośba o pomoc – posiadam oświetlenie od akwarium morskiego. Jest to oświetlenie dwa razy po dwie T5 (biała i ultrafiolet) 55W 10.000K czyli 110W i 20.000K przy zapalonym pełnym oświetleniu (można dzielić). Czy mogę użyć tego oświetlenia do mojej pierwszej “przygody” 🙂 a jeśli tak to jaką moc mi polecicie 10k czy 20k . Dzięki z góry za info.

  • Lobo dziękuje za komentarz,

   Za wysokie barwy światła… jedynie 10.000K na wega jak coś 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzięki za odpowiedź. Spróbuję z 10.000K ale jeśli zobaczę marne wyniki to zamawiam growboxa 🙂 Rozumiem ,ze najważniejszym parametrem jest ilość lumenów.Czy mogłabyś może mi polecić jakąś firmę produkującą namioty? Wielkie dzięki.

    Pozdrawiam

    • Lobo dziękuje za komentarz,

     Eksperymentuj, doświadczaj, badaj 😉

     Jeśli chodzi o światło tak

     Namiot wybierz według gustu i wykonania (odporny materiał, powierzchnia refleksyjna, wentylacja, dostęp do wnętrza)

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Rafal dziękuje za komentarz,

   Technicznie nie powinno się podłączać panela LED i HPSa na jednej lini źródła zasilania,

   Co do oświetlenia różnymi typami równocześnie jest OK 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzieki za odp lampy sa podłonczone osobno ☺ martwiłem sie np tym ze jak mam ledy plus swietlowki to moze to jakoś wpłynac na widmo swiatła ale jak mowisz ze mozna mieszac to fajniutko pozdrowienia

    • Rafal dziękuje za komentarz,

     LEDy projektowane są tak aby trafić “precyzyjnie” w najbardziej porządane fale światła dla roślin,

     Przy świetlówkach i HPSach spektrum fal jest szersze przez co część się marnuje i rośliny ich nie wykorzystują dlatego HPSy mają tak dużą moc w stosunku do powierzchni 400W/1m2

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 73. mam 60x60x140 i 3 doniczki nie duże, duże już są zakupione 15L czekam aż łodygi trochę stwardnieją. Lampa to Hydro Mars 150W + (filtr w środku) z wiatrakiem 4″. Roślinki mają nie całe dwa tygodnie, wyrosły na jakieś nie całe 10cm po 6-8 listków na jedną roślinę, bardzo ładne i mocno zielone. Lampa jest zawieszona na jakieś 25-30cm bo nie jest zbyt mocna. Temp. oscyluje non stop 25-27stopni przez 16-18h dziennie, dodatkowo od spodu z zewnątrz przez małą siatkę w growie jest włączony oscylator powietrza. Zmieszałem 35% kokosowego podłoża i ziemi z perlitem ok 7ph 65%, dokupiłem ostatnio ziemi 5.5-6ph i obsypałem wierzchnią warstwę aby delikatnie przekwasić glebę. Czy muszę kupić jakiś generator Co2? Są takie na ebay “SMART Organic CO2 Bags Hydroponic Growing” ale tam jest napisane że na 10m2-15m2 więc boje się że na mój mały room będzie to za dużo i coś się stanie. Mam Dolfos węglan wapnia taki dla zwierząt ze zmielonych sproszkowanych kości zwierzęcych, byłby dobry z wodą jako pożywka? Póki co nasypałem go troszkę na jeden papierowy ręcznik zwilżony który jest na ziemi. Przy przesadzaniu zasypać część łodygi jeszcze więcej? Póki co jest dosyć cienka i długa. Wilgotność utrzymuje na poziomie 45-65%. Jakieś porady dodatkowe? Automaty

  • Dr.Uk dziękuje za komentarz,

   “czekam aż łodygi trochę stwardnieją”

   Wentylator w boxie mieszający powietrze skierowany na rośliny aby symulować naturalne warunki ( wiatr ) wzmacnia łodygi

   Temperatura OK

   Kokos,perlit do napowietrzenia gleby OK

   Generator CO2 zrobisz samemu z drożdży i cukru na tak małą powierzchnie

   “Mam Dolfos węglan wapnia taki dla zwierząt ze zmielonych sproszkowanych kości zwierzęcych”

   Kompletnie nie mam pojęcia co to jest i bym tego nie dawała…

   Kontrola ph gleby/wody i dedykowane nawozy w płynie aby podkarmić maleństwa 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Dr.Uk dziękuje za komentarz,

   Zależy co masz “pod ręką” w swoim w kraju… na początku celuj w sprawdzone marki jak canna,hesi czy plagron

   Unikaj rzekomo “dedykowanych” nawozów do wspaniałych roślin które są 2-3x droższe a mają taki sam skład 😉

   Wgryzaj się w skład, analizuj i sprawdzaj jak reagują pociechy

   Dawkowanie jak z etykiety i jest to maksymalne dawkowanie jakie można zastosować – zaczyna się od niższych dawkach ( dotyczy gleby )

   Dbaj o dobre napowietrzenie korzeni – kokos,perlit itd

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 74. Witam Wszystkich,

  Jestem poczatkujacym growerem i wlasnie zakupilem pierwszy sprzet do uprawy i mam do was kilka pytan. Prosze o konkretne odpowiedzi i porady doswiadczonych growerow.

  Ponizej wymienie sprzet, ktory posiadam:

  5 ziarenek Amnesia lemon feminizowane (nie sa to automaty)
  1 ziarenko Chemdog Millionare feminizowane
  Grow Tent 120x120x200 silver mylar.
  4″ in line fan Carbon filter.
  Bluelab Guardian Monitor PH/ EC/ Temp Meter
  Cyfrowy Timer
  Panel led Meizhi 900W
  6 pojemnikow plastikowych 50x40x30

  Odzywki:
  Terra Vega (1 Litre)
  Terra Flores (1 Litre)
  Rhizotonic (250ml)
  Cannazym (250ml)
  Boost Accelerator (250ml)
  PK 13/14 (250ml)

  Moje pytania:

  Chce posadzic wszystkie 6 krzakow, czy nie bedzie zbyt malo miejsca dla roslinek i moze posadzic 3 by sie bardziej rozrosly?

  Nie wiem jaka ziemie wybrac? Czy jest juz gotowa ziemia napowietrzona z odpowiednim ph?

  Czy powienienem zrobic jakis wlot z chlodnym powietrzem? Gdzies czytalem, ze ludzie tak robili.

  Z czasem dojdzie wiecej pytan, bede prowadzic rowniez fotorelacje, wiec bedziecie na bierzaco.

  Dziekuje i pozdrawiam!

  • MR Anderson dziękuje za komentarz,

   BOX 1,44m2 to już kawał przestrzeni 😉

   “czy nie bedzie zbyt malo miejsca”

   6 sztuk ? przy 30×30 cm powierzchni dla każdej wchodzi 16 sztuk 🙂

   “Nie wiem jaka ziemie wybrac?”

   Gleba o pH w zakresie 5,5-6,5 dodatkowo jeżeli jest do nabycia to perlit i włókno kokosowe ( dodać po 10-20% objętości )

   “Czy powienienem zrobic jakis wlot z chlodnym powietrzem?”

   Nie tyle chłodne ( minimalnie 16 stopni i więcej ) co świeże powietrze będzie potrzebne 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzieki za odpowiedz Ania!

    Wlasnie odebralem 100litrow ziemi canna terra professional z dodatkiem perlitu, czy nadal nabyc wlokno kokosowe?

   • ps. przy dostarczaniu powietrza do namiotu musze nabyc wiatraczek taki jak w wczesniej wymienionym filtrze weglowym aby wsysalo powietrze do srodka? czy poprostu zostawic na dole jeden wlot i wiatrak w srodku?

 75. czy do boxa z panelem ledowym(z wbudowanym wentylatorem do chłodzenia) trzeba wstawic wentylatorek czy nie ma takiej potrzeby

  • janek dziękuje za komentarz,

   Tak, wentylacja boxa to osobna sprawa i trzeba mieć minimum wyciągowy i najlepiej mieszający w środku 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Możesz wstawić wentylator obrotowy ponieważ gdy wentylator dmucha powietrze na rośliny symuluje powiew wiatru co pozytywnie wpływa na łodygi roślin są mocniejsze a co za tym idzie roślina jest zdrowsza i może mieć większy plon. AGAR z jeszcze grubsze topy.unv

 76. Hej ALL 🙂
  Ktos się orientuje, ktora opcja mniej ciepła będzie wytarzać i podbierać mniej prądu w praktyce 9x 400w, czy 6x 600w sodowe HPS… ?

  • KoKsiK dziękuje za komentarz,

   3,6 kW to już mała elektrownia… całość najlepiej podłączyć na elektronicznych zasilaczach, które są ciche i nie nagrzewają się,

   Zasilacze magnetyczne to już historia i zużycie prądu trzeba liczyć co najmniej + 10/15% względem mocy

   Ciężko wyczuć, który zestaw będzie pobierał mniej prądu i wytwarzał mniej ciepła ponieważ oba są o łącznej mocy 3600W

   Duże znaczenie ma tutaj technologia ( zasilacze elektroniczne ) i chłodzone odbłyśniki przy tych mocach 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 77. Witam . Z waszego kalkulatora wyszło mi ze mój box ma 0,31m2 ,więc potrzebuje max 15,500 Lumenów na moje cytryny . Mam na oku tą lampe : growtent.pl/product-pol-348-Lampa-HPS-150W-GIB-Flower-Spectre.html która daje 15 tyś lumenów . Do tego musze zakupic coś takiego , tak ? : elektrycznie.pl/produkt/ids-42-uklad-zaplonowy-35-400w-metalohalogenkowe-100-400w-sodowe.html?gclid=CjwKCAjw7MDPBRAFEiwAppdF9LhwzBy5GegY44RT_XKwMqC502HoxSuXCkjaaOkczf7bcehTUQusxxoCtFcQAvD_BwE
  I to tyle ?

  • Esperanto dziękuje za komentarz,

   HPS 150W na 0,3m2 jest optymalny ( 15000 lumenów )

   Oprócz żarówki sodowej potrzebny jest układ zasilający np;

   growbox.pl/product-pol-1292-Zasilacz-GiB-Lighting-PRO-V-T-150W.html

   Ten z linku to tylko układ zapłonowy bez statecznika,

   Do działania musi być cały komplet zasilający

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 78. A co powiesz zeby kupic dwie świetlówki liniowe 58W , jedna ma 5250 lumenów i jest bardzo tania , tu przykład : obi.pl/swietlowki-liniowe/osram-swietlowka-liniowa-lumilux-t8-58w-g13/p/5510573
  plus statecznik do dwóch swietlówek :
  aqua-light.pl/stateczniki-do-swietlowek-t5-t8-pc/672-statecznik-tridonic-pc-2x5w-t8-tec.html
  Co wyjdzie duzo taniej niz nawet żarówka CFL . Nada sie to ?

  • Esperanto dziękuje za komentarz,

   “Jest to wysokiej jakości świetlówka o chłodnej barwie. Temperatura barwowa wynosi 4000K.”

   Świetlówki liniowe to już “stara” technologia ( kiedyś tylko takich używano ) a temperatura światła bardziej na wega niż na flo…

   Reszta OK potrzeba tylko oprawek i odbłyśnika, mimo wszystko szukałabym coś na ledach 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 79. No hej czytam to forum i ogólnie fajnie wszystko wyjaśniasz ale pytanko mam. Mam 0,39m2 wychodzi że potrzebuję tam z 19500 lumenów,a mam coś takiego. olx.pl/oferta/lampy-sodowe-hps-wls-uprawa-roslin-70w-100w-150w-250w-400w-growbox-CID628-IDhOeD.html#612fe4dc0b
  Czy się to nada? Myślałem o 150W i dorzuceniu jeszcze jakiejś osobno żarówki na 1500 bo ta 250 za mocna co? Staram się też w jak najlepszą barwę światła trafić z żarówkami,a gdzie nie spojrzę już jakieś żarówki to 2000k barwa? Jak duże barwa ma znaczenie ? Rozumiem czerwone światło na flo i białe na wege ale czy barwa ta jest dobra czy lepiej kombinować dalej w zakresie 4500-6000k?

  • PierwszeTopy dziękuje za komentarz,

   Box 0,39m2 mimo, że podaje 19500 lumenów jak dasz hps 150W będzie ok wiadomo im więcej tym lepiej 😉

   Tak barwa hpsa ma być 2000K i jest to bursztynowe światło sprzyjające kwitnieniu

   4500-6000k jest dobre na wzrost chociaż też zakwitnie pod taką barwą

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 80. Rozumiem Ania, a lepiej kupić zasilacz z regulacja np od 250w do 660 plus żarówkę 600w i zregulowac ja np do 400w, czy może na sztywno zasilacz 400w plus taka sama moc żarówki… ?

  • KoKsiK dziękuje za komentarz,

   Zasilacz z regulacją mocy to super sprawa, docenisz w użytkowaniu 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 81. Czesc. Zakupilem boxa 40x40x120. Chcialem wrzucic do niego lampe CFL 125W chyba mocowo bedzie ok?
  Drugie pytanie dotyczy barwy. Bedą to 4 automaty czy lampa ma byc dual? kwitnienie/wzrost? Czy wystarczy sam wzrost. Pozdrawiam 🙂

  • Bazuu dziękuje za komentarz,

   CFLy nie są zbyt wydajne – potrzebne jest ok 8000 lumenów a CFL 125W zapewnia ok 6000 lumenów

   Optymalnie jest wybrać dual a do automatów może być tylko na flo (kwitnienie) czyli tak jak w HPSach 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzieki za odpowiedz, wyczytalem na forach ze hps daje bardzo duzo ciepla a ja mam juz i tak bardzo cieple mieszkania wiec pomyslalem o CFL. Dac 200w CFL do tego boxa? Czy moze lepiej dolozyc do LEDa?

    • Bazuu dziękuje za komentarz,

     Tak HPS to wytwarza dużo ciepła

     Tego problemu nie mają energooszczędne, CFly i LEDy

     LED będzie najlepszy ale musisz dołożyć 2-3x niż ten CFL 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 82. Witam.Ostatniow castoramie pojawiły sie żarówki LED 14,5w 1520 lumenów(12 złotych sztuka).Kupiłem 4 i zamontowałem to w boksie 30x30x60.Po 20 dniach narazie świecenia wydaje mi się że spisują się nieżle,nie grzeją się tak bardzo temp.jest niższa niż przy tornado philipsa.Używał ktoś juz takich ledów?I jak się zakończyła uprawa pod takimi ledami z castoramy bo nie wiem czy dalej na nich lecieć czy zmienić na tornado?

  • wacek dziękuje za komentarz,

   Jestem ciekawa efektów jak spiszą się tanie ledy – dawaj do końca i napisz jakie wyniki 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 83. Box 10m2 6hps 400w 20/4 wiem za mało niestety więcej się nie dało a cała powierzchnia jest już zapełniona wentylator ciągnie powietrze z dworu tak samo jak i je tam wyciaga,wciągający 200m/h wyciągajacy 400m/h,temp 25stopni wilgotność 60%,nawozy canna dawkowane według rozpiski,roślinki w 2 tygodniu dostały trening lst,teraz maja 5 tygodni zaczynają pomału kwitnąć,wyciołem odrosty i niepotrzebne liście.Jeśli pojawiają się już białe włoski to lać już sam nawóz na flo czy pół na pół z veg? niepokoi mnie to że na outdor rośliny tej samej odmiany były dużo dużo większe 120-150cm a teraz ta sama odmiana indor jest gęstsza po zastosowaniu lst ale ma około 50-60cm a łodygi grube jak na outdor ale jakoś słabo się to zapowiada małe te krzaczki.Gdybym dał więcej światła lepszą wentylacje to było by całkiem co innego?

  • Big Devil XXL dziękuje za komentarz,

   Temp OK
   Wilgotność OK ( w górnej normie )

   “wyciołem odrosty i niepotrzebne liście”

   OK czyli idziesz w grube topy,

   “Jeśli pojawiają się już białe włoski to lać już sam nawóz na flo czy pół na pół z veg”

   Na początku pół na pół bo jeszcze azot się przyda 😉

   “niepokoi mnie to że na outdor rośliny tej samej odmiany były dużo dużo większe 120-150cm”

   Outdoor to inne środowisko – tam jest natura i prawdziwe słońce

   “ta sama odmiana indor jest gęstsza po zastosowaniu lst ale ma około 50-60cm a łodygi grube jak na outdor”

   Jest dobrze, ja bym się cieszyła że są gęste a nie “cieńkie patyki”

   “Gdybym dał więcej światła lepszą wentylacje to było by całkiem co innego?”

   Światło tak, z wentylacji potrzeba CO2 i nawozów w tym pk13/14 i akceleratora kwitnienia 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 84. Dzięki za odpowiedz:) Nawozy mam wszystkie które canna zaleca w tabeli tylko zawsze mam problem z podawaniem pk 13/14 nie wiem kiedy zacząć to robić i kiedy przestać dla tego zawsze podaje je z innymi nawozami od czasu gdy zaczynają kwitnąć do ostatnich 2 tygodniu przed zbiorem,szkodzę tym że tak robię?

  • Big Devil XXL dziękuje za komentarz,

   Na początku w małej dawce a najlepiej od 1-2 tygodnia kwitnienia i stopniować dawkę 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 85. Po za tym ciekawi mnie czy dobrze zbieram zazwyczaj wszyscy mówią że sort jest pierwsza klasa ale może mógł by być lepszy,zbieram gdy około 40% trichomów jest już brązowe a reszta niestety przezroczysta wiadomo zawsze na górze dochodzą szybciej przynajmniej tak miałem na outdor,a nie chce żeby wszystkie na szczycie się rozłożyły może dobrym pomysłem było by wyciąć wszystkie szczyty które już doszły a resztę zostawić i poczekać aż dojdzie:)?

  • Big Devil XXL dziękuje za komentarz,

   “zbieram gdy około 40% trichomów jest już brązowe”

   OK

   “wyciąć wszystkie szczyty które już doszły a resztę zostawić i poczekać aż dojdzie”

   Można zostawić na tydzien/dwa

   “sort jest pierwsza klasa ale może mógł by być lepszy”

   Zależy od wielu czynników od odmiany po nawozy i sposób suszenia ( im wolniej tym lepiej )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 86. Nie znam się na oświetleniu led ale na pewno jest oszczędniejsze;) mogła byś mi podać link do panelu led który wystarczył by na 1m2 na veg i flo oczywiście automaty;) Z góry dzięki:)

  • Big Devil XXL dziękuje za komentarz,

   Tak LEDy są oszczędniejsze w eksploatacji a droższe w zakupie :/

   growbox.pl/product-pol-3541-LAMPA-LED-PHYTOLITE-CLOROFILLA-330W.html
   growbox.pl/product-pol-3158-Lampa-LED-SPECTROLIGHT-BLAST-350W-SOCZEWKA-120.html

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 87. Witam,pojawił się problem zimno na dworze a więc i w pomieszczeniu się ochłodziło gdy lampy są włączone temp 25stopni ale gdy się wyłączą to po 4 godz spada do 14stopni,roślinki w fazie kwitnienia zostało do ścinki około 2-3 tygodnie nie wiem czy dobrze zrobiłem ale ustawiłem światło 24/24 żeby było ciepło wcześniej cały czas miały 20/24 co robić niestety dodatkowe ogrzewanie podczas gdy lampy nie były by włączone nie wchodzi w grę:/

  • Big Devil XXL dziękuje za komentarz,

   “spada do 14stopni”

   za nisko,

   “ustawiłem światło 24/24 żeby było ciepło wcześniej cały czas miały 20/24”

   czyli to automaty – teoretycznie powinno być OK chociaż nie powinno się zmieniać fotorepoidu

   najlepsza opcja ogrzewanie podczas fazy ciemności ale…

   “dodatkowe ogrzewanie podczas gdy lampy nie były by włączone nie wchodzi w grę”

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 88. Witam serdecznie ALLL
  Jak większość mam pytanko i zarazem prośbę o poradę …
  Lecę sobie na HPS 600/KWITNIENIE/ W drugim chcę wstawić klony i przygotowywać tylko wzrost.Dostałem od kolegi żarówkę MH 400 ale w transporcie …upsss i już po niej.Tak się zastawiam czy kupić taką samą i jechać na niej po 18g czy kupić panel led o mniejszym zużyciu prądu. To chińszczyzna ale może do samego wzrostu się nada .Czy ktoś doradzi ?
  info lampy-https://www.ebay.de/itm/600W-LED-Grow-LED-MEIZHI-Light-Wachsen-Licht-Reflector/162803121376?hash=item25e7d27ce0:g:YiAAAOSwiHpaGCO~
  Pozdrawiam serdecznie

  • olo.p dziękuje za komentarz

   Jak tylko masz możliwość bierz LEDa zwłaszcza że pod klony i wega

   Wiadomo co do sprzętu ciężko wyczuć…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 89. Nie długo wreszcie outdor:D powiesz mi jakie odmiany pełno sezonowe u nas rosną największe i dają największy plon jeśli wszystko robimy jak należy:)? oczywiście w połowie marca pod lampę i połowa kwietnia wysadzenie;)

  • Big Devil XXL dziękuje za komentarz,

   Hehe nie długo czyli jakieś 3 miesiące ale dobrze, że myślisz szybciej bo trzeba się przygotować a na to też trzeba czasu

   Wszystko zależy od klimatu – Czechy i Holandia w sumie podobny temat od Easy Sativa, Maroc po Passion#1

   Na pewno odmiany od Female Seeds i Dutch Passion to sprawdzone odmiany w tym temacie,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 90. Cześć Ania:) pisałem już kiedyś do Ciebie odnośnie przycinania konopii i carvingu bodajże PS w tym roku wychodowałem w końcu moją pierwszą ślicznotke OUTDOOR i musze przyznać że jak na zwykłe ziarno znalezione gdzieś w jakimś gramie który niestety(jeszcze:( ) nielegalnie nabyłem wyrosła całkiem pokaźnych rozmiarów piękna dama która mierzyła około 160-170 cm i miała z 40 gramów topów. Muszę powiedzieć że nie dodawałem żadnych wspomagaczy a klepała że miło 😀 ale do czego ja to a no właśnie czy jakbym miał GROWBOX 1 metr kwadratowy to wystarczą mi do niego 4 halogeny LED dające białe ciepłe światło około 6000 K(sam nie wiem co znaczy to 6000K :D) po 100 Watów każdy dające łączną ilość lumenów około 30000???? Czytałem właśnie o LEDACH ale tu jest napisane tylko że są wydajniejsze od lamp HPS i jest inny przelicznik ale nie wiem co i jak. Bo mogę jeszcze kupić 4 X 300 Wat halogeny i one już dają łącznie 60000 Lumenów z tym że czytałem że na metr kwadratowy można zastosować co najwyżej 50000 Lumenów co wydaje mi się nieprawdą ponieważ Pani Merry Jane jest strasznie światłolubna 😀 Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Cię:D

  • Agar dziękuje za komentarz,

   Czyli pierwsze sukcesy za Tobą 😉 i to masz szczęście bo generelanie z materiału nie ma prawa trafić się dobry gen,

   Niestety o ile na outdoor całym życiem reguluje Matka Natura tak w indoor o wszystko trzeba zadbać,

   6000 K to barwa światła zbliżona do koloru bieli – wyższa barwa to światło niebieskie a niższa to światło pomarańczowe

   Z takich halegonowych LEDów nie będzie pożytku,

   LEDy zamiast lumenów należy rozpatrywać w kategori PAR ( światło aktywnie fotosyntetyczne ) i barwach ledów – potrzebne barwy o długości fali od 430 NM do 680 NM

   “jest strasznie światłolubna”

   To prawda więcej to lepiej chociaż są granice rozsądku i ekonomiczności

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 91. Witam,własnie myślę o Pasion;) ale teraz w sprawie oświetlenia pod automaty, wymyśliłem coś takiego i proszę mnie poprawić jeśli się myślę choć chyba z ciekawości spróbuję;D ŻARÓWKA E27 LED 12W 1310lm CCD neutralna LUMINOVA temp barwowa 4000k , 35 takich żarówek daje 45850 Lumenów(jak dla mnie na m2 spoko) jedna taka żarówka to koszt 5,50 czyli 35sztx5,50zł=192,50zł czyli koszt spoko i można lepiej rozplanować światło na każdą roślinę niż w przypadku hps 400w przy czym te żarówki raczej nie oddają tyle ciepła co hps i dzięki temu można było by je opuścić bliżej rośli. Nie wiem tylko czy przy oświetleniu led potrzeba aż tyle lumenów? Co o tym sadzisz? wiadomo zabawy by było żeby to wszystko ze sobą zgrać ale czy gra warta świeczki:)? Pozdrawiam:)

  • Big Devil XXL dziękuje za komentarz,

   LED jak najbardziej tak ale nie kieruj się lumenami…

   LEDy zamiast lumenów należy rozpatrywać w kategori PAR ( światło aktywnie fotosyntetyczne ) i barwach ledów – potrzebne barwy o długości fali od 430 NM do 680 NM

   Możesz składać panel samodzielnie bazując na gotowych konstrukcjach

   Zwróć uwagę jakie i ile diód mają takie panele – musisz mieć diody o właściwych długości fali od 430 NM do 680 NM

   Najrozsądniej kupić gotowy panel chyba że masz żyłkę elektrotechnika 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 92. Czesc Aniu
  Mam boxa 60x60x120 bede mial w nim 2 roslinki – automaty.
  Uzywam lampy ledowej 300W Vipaspectra i tu moje pytanie. Boje sie ze temperatura bedzie zbyt niska (mam wentylacje).
  Czy moge ewentualnie uzyc dodatkowej lampy HPSa zeby dogrzac boxa?

  Ps. Swietny blog dzieki ze piszesz
  Pozdrowki

  • rafaa dziękuje za komentarz,

   Włącz panel i wentylację na kilka godzin i mierz temperaturę – najlepiej ok 15-20 cm poniżej panela

   Będziesz wiedział czy temperatura jest za niska… przy takim panelu led, hps jest zbędny 😉

   Jakiej wydajności m3/h masz wentylator ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 93. Dzieki Aniu, tak zrobie przetestuje caly zestaw i zobacze jak bedzie 🙂
  Wentylator 284m3/h, ewentualnie dokupie regulator obrotow gdyby bylo zbyt ‘zimno’.
  Jak wszystko sie uda, za kilka tygodni podesle fotki 🙂
  Dzieki!

 94. Kupuje jedno nasionka krzaczka, tylko nie wiem jakie jest najlepsze oświetlenie dla niego 🙂 Urośnie 40-60 cm ..

  • Lucky dziękuje za komentarz,

   Oświetlenie dobiera się do wielkości boxa – jeżeli masz 1 sztuką czyi 30×30 cm to wychodzi 0,09m2 = 4500 lumenów ze świetlówek lub odpowiednio z LEDów

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 95. Czesc mam zamiar zrobic box o wymiarach dla auto 60x60x160wys lub 80x70x160 wys.czy led 120w o wymiarach 30cm x30cm jest wystarczajacy lub 2x 120w

  • Grow dziękuje za komentarz,

   Powinien dać radę, masz jakieś informacje odnośnie ilości ledów i spektrum światła ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 96. Jest napisane ze barwa światła jest od 2000-8000k. Jak ja regulować w przypadku takiej żarówki. Skomentuje ktos ta żarówke? m.lightinthebox.com/pl/1szt-25w-e27-lampy-szklarniowe-led-260-diody-led-smd-oswietlenie-led-dekoracyjna-czerwony-niebieski-1500lm-2000-8000k-ac-85-265v_p6365969.html?prm=1-2.3.5.0.
  albo te m.lightinthebox.com/pl/5szt-morsen-promotion-12w-85-265v-doprowadzily-rosna-swiatla-100-jakosci-warzywa-amp-kwiat-roslin-hydroponicznych-oswietlenie-lampy_p4792009.html?prm=1-2.3.5.0

  • Daniel dziękuje za komentarz,

   Hmm ciężko wyczuć co to za żarówki sądze że nie mają regulacji tylko dają barwę w tym zakresie dzięki niebieskim i czerwonym ledom

   Przewaga czerwonych ledów czyli prawdopodobnie będą OK na flo 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 97. Mam do zagospodorowania pomieszczenie 3.00m x 0.6m, wys . ~2m. jakie oswietelenia polecacie – HPS odpada ze wzgledu na temp.

   • dziękuje i teraz pytanie czy takie coś się nada – gearbest.com/grow-lights/pp_388756.html
    planuje 2 takie panele, mało czy coś dołożyć i czy w ogóle to będzie działać.

    • TOMI dziękuje za komentarz

     Przy tej powierzchni 3×0,6m rozsądniej 3 sztuki po 1×0,6m dla każdego 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 98. mam uv tester , generuje niebieskie swiatło , uzywany był do podswietlania banknotów ,
  moje pytanie brzmi – czy mogę uzywać go jako swiatła do sadzonek 🙂

  • truskavka 😀 dziękuje za komentarz,

   Hehe nie to całkiem inne światło 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Darek dziękuje za komentarz,

   Przyjmuje się 1m2=hps400W

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 99. Czy można użyć panelu ledowego i dodatkowo żarówkę cfl ? Czy to nie zaburzy w uprawie ?

  • gustawson dziękuje za komentarz,

   Jeżeli spektrum będzie OK to można – wtedy otrzyma energię z obu źródeł 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 100. Witam niestety dziś chciałem złożyć grow box ale okazało się że jest zbyt wysoki i chce zamówić mniejszy to pierwsza uprawa i beda to automaty teraz znalazlem coś takiego proszę by ktoś z wiedzą mógł zerknąć czy wszystko ok czy wybrać jakiś inny z innym oświetleniem prosze o pomoc . Pozdrawiam allegro.pl/growbox-zestaw-do-uprawy-roslin-60x60x180-cfl-200w-i6934862756.html

  • Mat.Woj box jak to box 😉 wymiar odpowiedni na 4 sztuki tylko jeśli chodzi o światlo to najgorsza opcja do tej powierzchni – cfl 200W można zastąpić hps 150W tylko wymaga lekko mocniejszej wentylacji. Najlepsza opcja to panel led w okolicach 60-90W

   I nie wiem po jaką cholerę ktoś daje “Odżywka Terra Bloom 1l” na kwitnienie skoro potrzeba opórcz tego pozostałych nawozów 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 101. Witam Ponownie Aniu

  Mam pytanie odnośnie żarówek hps 400W których cały czas używam a mianowicie czy jest różnica w żarówkach kupionych na allegro za 20 zł od sztuki od tych ze sklepu grow specjalnych firmowych na kwitnienie za około 100-120 zł ???

  Pozdrawiam koleżankę po fachu 😛

  • Rafał dziękuje za komentarz

   Nie mam pojęcia co oferują allegro po 20 zł – czy to wgl nowy sprzęt ?

   Sprawa jest prosta – wszystkie te wynalazki “ultra” “hiper” są zbędne i szkoda przepłacać $

   Lepiej skupić się na nowym sprzęcie i częściej wymieniać bo z czasem każdy traci swoją wydajność 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 102. Witam

  ,,Nie mam pojęcia co oferują allegro po 20 zł – czy to wgl nowy sprzęt ?”

  W opisie jest ze nowa żarówka ale ja nie sprawdzę czy tak jest na pewno bo nie mam możliwości wiec dziwi mnie taka rozbieżność w cenach.Jedna stoi za 29 zł a druga za 140 zł Obie maja po 400 w wiec skąd taka różnica w cenach.Ile Ty bys zapłaciła za żarówkę żeby było ok ?

  Pozdrawiam

  • Rafał wystarczy nowa, firmowa żarówka aby miała deklarowaną wydajność – lumeny 😉

   płacenie 140 zł za jakieś wynalazki o paru lumenach więcej jest bez sensu

   Nawet super żarówka z lepszymi parametrami dłużej używana będzie gorsza od zwykłej nowej bo z czasem traci swoją skuteczność 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 103. witam

  mam pytanie buduje boxa o wymiarach 100 dlugosc 100 szerokosc 150wysokosc

  ile zmiesci sie max krzakow
  ile wat oswietlenia mysle o hps
  oraz jaka wentylacja

  • rudy zasada jest prosta, masz 1m2 czyli ok 9 sztuk ( 30×30 cm dla każdej )

   1m2 to hps 400w

   wentylacja w okolicach 200-300m3 dla wentylatora wyciągowego

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 104. Siema Aniu doradz mi mam boxa 4 m długi i 2 szeroki 2,5 M wysoki ile lamp i o jakiej mocy potrzebuje do niego wsadzić i ile doniczek doniczki mam 11 L

  • Kocur czyli masz 8m2 co odpowiada albo 8 x hps 400w lub 6 x hps 600w lub odpowiednie panele led [cena]

   Wiadomo to juz mala elektrownia i nie trzeba wszystkiego wypelniac

   Skoro doniczki juz masz to maja pewnie w okolicach 25cm dlugosci i szerokosci czyli ustawiasz jedna obok drugiej ew przeznaczasz 30x30cm powierzchni dla kazdej sztuki i masz 9 sztuk/m2

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 105. Witam. Na początku chciałem podziękować za odpowiedz na mój komentarz pod innym artykułem. Mam pytanie czy mogę na kilka dni zmienić czas oświetlenia automatow z 18h na 24h? Chcę zastosować taki zabieg, gdyż za nie długo maja wrócić dość duże mrozy i boję się że w boxie będzie za zimno. Mam w dość chłodnym miejscu boxa i nie mam innego pomysłu na ogrzanie, czy nie wpłynie to negatywnie na pomidorki?

  • Hadesss teoretycznie automatom nie powinno to zaszkodzić chociaż zawsze to jakiś stres i najlepiej trzymac sie jednego fotorepoidu – skoro musisz to wazne aby temperatura byla ok 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Kocur zasada jest taka ze 1m2 = hps 400w lub 1,5m2 = hps 600w

   Moga tez byc ledy ktore sa mniej pradozerne ale ceny paneli sa wysokie

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 106. Aniu, przedewszystkim jestem pod wielkim wrażeniem wiedzy którą posiadasz.

  Jestem nowicjuszem z zerowym dorobkiem w tej materii. Niedawno wirtualną znajomą zapytałem skąd i co a ona że tylko “swoje” i tak zacząłem zgłebiać temat. Podniecenie jest porównywalne jak wówczas gdy było się prawiczkiem i poszło się z dziewczyną w usta usta.

  I nie owijając w bawełne, artykółów jest sporo ale pozostawiają olbrzymią dowolność.

  1 pierwszy krok juz zrobilem: kupilem 5 automatow.
  2 odnosnie oswietlenia mam przynajmniej 2 pytania na obecną chwile : niektore lampy led mają switlo czerwone i niebieskie powiedzmy 4:1, ale są też lampy które mają dodatkwo światło białe, zielone, pomaranczowe, uv itp. Jak to jest czy swiatlo czerwone i niebieskie w zupelnosci wystarcza czy nie ?
  3 allegro.pl/panel-lampa-led-grow-200w-do-uprawy-roslin-sklep-i7234027945.html taki panel zamierzam kupić na jakies 0,6* 0,9 * 1,4 [m] jak to zwykle bywa lumenow nie podano, pomyslalem ze chcialbym ewentualnie go rozbudowac o powiedzmy jakies 2 zarowki jesli to byloby za malo.
  4 pytanie na ktore teoretycznie znam odp, ale mnie zaskakuje 30cm *30cm na roslinke ? ja rozumiem ze automaty nie rosną duze, ale czy to naprawde nie jest ścisk ??
  5 progrower.eu/pl/zestawy-wentylacyjne/2679-zestaw-wentylacyjny-can-150m3h-fi-125mm.html to moj typ wentylacji. I pytanie bo nigdzie nie doczytalem czy taki filtr weglowy w PEŁNI zabija zapach czy raczej nie? ewentulanie widzialem ze są jakieś żele ect ale nie wiem co z czym.

  Postanowilem dawkowac pytania wiec na poczatek zadam tylko te. Pozdrawiam.
  Pytan mam wiecej i wyjda w praniu

  • maciek52 dziękuje za komentarz,

   Heh moja wiedza to tak naprawdę tylko drobne “podstawy” nic po za tym 😉

   1. OK
   2. w ledach tylko czerwone i niebieskie są potrzebne do fotosyntezy – żadne inne wynalazki 😉
   3. tak w ledach nie operuje sie lumenami 😉 generalnie to “niewiadoma chińszyzna” jednak najważniejsze że posiada czerwone i niebieskie diody – wymiar w sam raz a nawet przyjmie nie co więcej jezeli ma takie parametry jak podali 😉
   4. na poczatek jest ok tym bardziej w automatach i glebie – w kokosie czy hydro mozna oczekiwac wiecej
   5. tak potrafi w pelni zniwelowac zapach pod warunkiem ze jest optymalnie dobrany do powierzchni i potrzeb 😉 150m3/h na ledach powinno dac rade

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzięki Ania za odp.

    W międzyczasie zgłębiłem nieco wiedze, i właśnie stwierdziłem że raczej w tych chinskich ledach jest haczyk. I najprawdopodobniej ich realna moc jest to zaledwie od 10 do 25% tego co podają.

    Markowe Lampy Led są 3-5 krotnie droższe i co bardziej rzuca się w oczy i zarazem zastanawia mają chłodzenie tzn że ich wydajność jednak nie jest taka beztermiczna, a te chińce są całe zabudowane więc jakby to wziąść na rozum to muszą być słabe w przeciwnym bądz razie by sie zjarały

    Mimo wszystko 300zł to troche kasy jest, z ciekawosci byćmoże kupie 0,5 metra taśmy led grow są na allegro po 50 zł, tyle jestem w stanie zaryzykowć.

    A docelowo jednak kupie 2 * CFL 200W DUAL

    hydroonline.pl/kategoria/oswietlenie-asymilacyjne/lampa-elektrox-200w-dual-odblysnik-medium

    hps i mh dla leminga to jednak troche sport, bo ciepło, domyslam się ze feromony, ten zasilacz. A ja chce cos prostego by nie utrudniać sobie życia.

    O świetle wiem już chyba wszystko, chciałem być za cfany ale tym razem postąpie rozsądnie. Hihihi

    • Dopytam jeszcze z ciekawości,
     wariant 1
     ZWYKŁA żarówka led 1300 lm 12W kosztuje 5,5 zł na alegro, gniazdo/oprawa porcelanowa 5zł. Teoretycznie wystarczyłoby mi 16 zarówek, koszt zakladajac to ze ma sie kabel, płyte/panel zrobi sie samemu i połączy sie je szeregowo to jest jakies 180 zł. zabawnie by to wygladało ale chodzi mi o to czy to ma sens.
     wariant 2
     realniejszy od powyższego, tj halogen led
     allegro.pl/halogen-lampa-naswietlacz-led-200w-20000-lm-50-i7116647744.html
     albo
     allegro.pl/cieply-halogen-led-100w-naswietlacz-lampa-reflekto-i7128575917.html
     koszt 50 zł za 9000lumenow jak to wyglada w praniu bo nigdzie nie spotkalem sie z takim zapytaniem.

     • maciek52 dalej cos kombinujesz a nic z tego nie bedzie 😉

      “BARWA ŚWIATŁA:BIAŁA ZIMNA 6000K”

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

    • maciek52 ciesze sie ze sam do tego doszedles 😉 te paski led to strata kasy bo tam nie ma fal niebieskich i czerewonych potrzebnych do fotosyntezy 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 107. Witam czy ta żarówka wystarczy do big bang auto growbox 40cm szerokości wysokość 90cm m.cafago.com/pl/p-l1483-12.html?currency=PLN&Warehouse=CN&aid=cagplapl3782 Jeśli nie to która spełni oczekiwania mojego big bang auto ? Pozdrawiam serdecznie !

  • Mario teoretycznie spektrum dobre takze 24W na kazde 0,1m2 czyli 30x30cm 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 108. Witaj Aniu
  Aniu jaki panel ludowy byś mi mogła polecić do Bloxa 145 na 145 i 200 wysoki jaką mocą musi prosperowac ,i drugie pytanko wystarczy jeden taki panel czy muszą być dwa ?Z gury bardzo dziękuję ,☺

  • Fifi czyli masz tam ~ 2m2

   Mozna jednym panelem np;

   LED SPECTROLIGHT BLAST 400W
   PhytoLED GX-400
   Mars Hydro Mars II 1600

   chociaz dwa slabsze panele beda bardziej praktyczne i w calosci wyjda drozej od jednego mocnego

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 109. Witam Grube topy.
  Moja pierwsza uprawa automatów od Dutch Passion AutoUltimate posiadam Led 300w Mars hydro grow box 90/90/160 oświetlenie 20/4 teml w boksie 24C, mam pytanie czy mogę zmienić oświetlenie na 24h bo chodzi o to że nie zawsze mogę zmienić włączyć ogrzewanie podczas gdy Led nie świeci a temp spada do 14C
  :(pozdrawiam.

  • First grow ladny zestaw 😉 tak – jezeli pradu nie szkoda to mozna 24h przy automacie 😉

   Korzystasz z programatora czasowego aby samemu tego nie robic ? Ustawiasz godziny kiedy led nie swieci i wlaczy samo ogrzewanie 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 110. Witam box 5m2 4xhps 400w wentylacja wentylator wyciągający 400m2/h wpuszczający powietrze 150m2/h jakie posadzić automaty żeby wyszło 50g+ na roślince?Odżywiam tylko odżywkami Canna wszystkimi z tabeli posiadam miernik ph wody i miernik ph ziemi, jestem po zbiorze Think Diferent i wyszła mi średnia ok32g z rośliny co mnie nie satysfakcjonuje…Robiłem trening lst.

  • Automat po pierwsze gratuluje wyniku 🙂 30g to calkiem dobry wynik chociaz faktycznie mozna uzyskac wiecej – grunt ze zakonczone powodzeniem 😉

   Podstawy masz za soba czyli czas na poziom wyzej 😉

   Musisz podejsc do sprawy kompleksowo; od nasion z plonem XXL po oswietlenie 1m2 = hps 400w gleba napowietrzona perlitem a doniczki 11-14 litrow tak samo dodatkowe CO2 w boxie (powyzej 1m2) + caly czas kontrola pH i EC nawozow, trening lst tez OK

   Jednak co bys nie robil pewnego poziomu w glebie nie przeskoczysz – nastepny poziom: KOKOS – swietnie napowietrzony i przyjmuje wieksze dawki nawozow a topy puchna 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 111. Mam takie pytanie. Mam boxa 40x40x120 obecnie ma włączone oświetlenie 18/6, nie jest to automat. Zastanawia mnie, czy jesli powiedzmy wpada światło w nocy np. od telewizora czy komputera, to ma jakieś znacznie? Nie jestem wstanie zrobić tak, żeby nie wpadało, bo jak mam zakryta kratkę wentylacyjną, to temperatura podskakuje do 31c. Dlatego mnie zastanawia jak to jest.

  • Zone powiem krotko – lipa Rozumiem ze jestes teraz na wegu przy 18/6 w nie automacie a pewnie przejdziesz na kwitnienie 12/12 i potrzebujesz 12h na dobe nieprzerwanej ciemnosci Zaburzenie fotorepoidu to stres dla rosliny, moga byc problemy z kwitnieniem (hermienie) Jesli chodzi o kratke wentylacyjna jezeli jest to okragla dziura zastosuj np. kolanko PCV zgiete minimum 90stopni czyli kat prosty lub przewod wentylacyjny elastyczny takze wloz w otwor i wygnij odpowiednio a swiatlo nie bedzie wpadac do srodka 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • No to lipa. To kupowany box i ma tam kratkę fabryczną, prostokątną. najgorzej, że teraz ocieplenie jest i obecnie mam 25-26c Nie wiem czy to wypali, ale najwyżej boxa umieszczę w szafie i dodatkowo do szafy wrzucę ogromny wentylator o dużej mocy i będzie stały i mocny nawiew, jednocześnie światło nie będzie wpadać do boxa. A są może jakieś takie malutkie klimatyzacje, dostosowane do boxa? Szukałem na allegro, ale są duże, byłoby pewnie ok, gdybym miał boxa 2m na 2m 🙂 Małe nawilżacza i osuszacze widziałem, ale chłodziarek ni cholera.

    • Zone nic straconego, wystarczy trochę pokombinować 😉

     Rozejrzyj się po marketach budowlanych typu castorama itp

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 112. To może całkowicie zaprzestać,dawania świeżego powietrza albo dawać przez 1 miesiąc wtedy będzie więcej co2;D Donice 15L okrągłe ,12L ziemi,3L perlitu.

  • Automat świeże powietrze to podstawa a dodatkowe CO2 wskazane 😉 donice obfite

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 113. Mam problem dylemat mam pare rodzai roślin automaty i normalne i pare odmian narazie siedzą razem. Ale mam lampe 50w led co odpowiada 500 wat zwykłej ale daje trochę mało lm. Ale jest białe światło. Mam tez hos 250 która ma bardzo ciepłe światło co lepiej wybrać? Automaty dużo lepiej rosną niż nie. Nie wyciągają się owe rośliny

  • Bubu jezeli LED jest za slaby to hps 250w jest dobry na 0,6m2 czyli do ok 60x100cm

   Przy swietle 18/6 na dobe automaty beda kwitly a normalne caly czas pozostana w fazie wzrostu do czasu przelaczenia swiatla 12/12 i dopiero wtedy zaczna kwitnac 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 114. hejka,

  mam mały problem mój box 0,36 m2
  kupiłem cfl Cultilite 300W bloom i 200W grow. Sprzedawca stwierdził że wystarczy w zupełności.
  Pierwotnie chcialem kupic 2 * 200W dual, ale w takiego boxa nie wejdzą dwa odbłysniki, nie chcialem tez przycinac odblysnika itd.

  Chciałbym to uzupełnić o jakieś zarówki LED tak do 100 zł, co polecicie, zebym nie wydał kasy na zabawki.

  • maciek52 sprzedawca mial racje… to co masz to zamiast na 0,36m2 wystarczylo by na 0,7m2 albo i wiecej 😉

   Ledy za taka kwote nie kupisz nic porzadnego wiec pozostaje to co masz i to wystarczy z zapasem 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Tak dla jasności Aniu,

    te żarówki będzą jedna po drugiej, nie jednocześnie.
    Sprzedawca dał mi do zrozumienia że Duale generują w połowie światło które w danej fazie niema zastosowania. Dlatego niby ten rozdział jest znacznie bardziej wydajny, dobrze zrozumiałem ?

    Bo jak Patrze na lumeny to wychodzi mi 10 000 l grow i 12000 l bloom, więc zgodznie z kalkulatorem to jest jednak za mało o jakies 8 tys lumenów. Różnie piszą ale podobno realnie cfl mają niby od 45 -65 luemenów/W.

    Tym samym zaskoczyłaś mnie z tym że to nawet na 0,7m2 by starczyło, gdzie wypadałoby mieć około 30 -35 tyś lumenów.

    Pozdro

    • maciek52 teraz rozumiem – “te żarówki będzą jedna po drugiej, nie jednocześnie.”

     jezeli powierzchnia to 0,36m2 wg kalkulatora potrzeba 18000 lumenow

     idealnie sprawdzilby sie hps 150w na obie fazy dla automatow lub CFL 200W GROW/300W BLOOM

     To prawda CFL nie sa zbyt wydajne; “podobno realnie cfl mają niby od 45 -65 luemenów/W” i lepiej od nich wychodza HPS a jeszcze lepiej LEDy 😉

     “Tym samym zaskoczyłaś mnie z tym że to nawet na 0,7m2 by starczyło, gdzie wypadałoby mieć około 30 -35 tyś lumenów.”

     Jednoczesnie tak 😉 odzielnie to faktycznie na 0,36m2 jest OK 🙂

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 115. Witam serdecznie Aniu , mam pytanko ile na jednym hps 600 w moge posadzic pomidorow ( donica 12 l), chodzi mi ile szt?

  • daniel trzeba to wyliczyc; hps600w jest optymalny na 1,44m2 czyli np. 1,2m x 1,2m

   Skoro 1 pomidor w donicy 12 l zajmuje ok 30cm to wychodzi ze 16 sztuk przy wymiarach 120cm x 120cm o ile takimi dysponujesz

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 116. Wysokość 130 cm .Dł.60cm .Szer 40 cm.oświetlenie diodowe o mocy 230 w ile roslinek. Można zapodac. Donice 8 litrowe.Doświadczenie hps Ale diodowe zero.Automaty.do 80cm.proszę o info .dziekuje

  • Samotny Wilk skoro masz boxa 60×40 to dajesz tyle ile wejdzie aby wykorzystac warunki 😉 optymalnie 6 sztuk po 20x20cm kazda ale skoro masz donice 8L to wedle tego ile ich tam wejdzie 😉

   “Doświadczenie hps Ale diodowe zero”

   To nie przeszkadza, praktycznie bez roznicy jedynie nie co mniej podlewania i odpowiedna odleglosc led bo zbyt blisko beda sie “zbijac” 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 117. Hej Aniu. Bardzo fajne wpisy.
  Mam pytanko. Zakupiłam do mojego pcboxa 2 żarówki Philips corepro LED 18.5W 2tys. Lumenów na żarówke. Barwa 2700k. Mam ak od Royal Queen Seeds automat. Myślisz że te żarówy będą okej? Dodatkowo środek boxa wyłożyłam kocem ratunkowym. Pozdrawiam.

  • Bola najwazniejsza sprawa to chodzi o 1 sztuke ? na jakiej powierzchni ? jezeli ma byc 30×30 to bedzie OK 😉 koc ratunkowy jest OK 🙂

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 118. Siemanko trzeba mi informacji na temat nastepujacy odwiedzi mnie swiety Mikolaj i musze wyniesc dziewczynki z domu bo mikolaj nie lubi niespodzianek
  Moje pytanie czy jak zarzuce czarny woreczek na nie i zostawie w garazu na pol dnia przy temp od 19 do 22 to wytrwaja
  Faza ktora maja jest dzoen do flusha pozdrowki

  • Witali tak jak najbardziej nic im nie bedzie tymbardziej przy takiej temperaturze i w takim poznym stadium 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 119. Witam, pytanie zadawane wiele razy lecz za kazdym razem inna odpowiedz. Czy np Philips led 22.5W -2500lm-2700K po odcieciu rozpraszacza nadaje sie pod uprawe czy to strata pieniedzy? ( koszt okolo 30zl ) z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam 🙂

  • Magic w ledach trzeba skupic sie na parametrach takich jak swiatlo aktywnie fotosyntetyczne czyli dlugosci swiatla liczonej w nanometrach (nm)

   Dla wzrostu optymalne jest ok 430nm (niebieskie)
   Dla kwitnienia optymalna barwa ok 600-660nm (czerowne)

   Jezeli led ma takie diody (o takich dlugosciach fal) to sie nadaje 🙂

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

Comments are closed.