Przycinanie marihuany

39

Przycinanie marihuany

przycinanie marihuany przycinanie marihuany Przycinanie marihuany przycinanie marihuany

Przycinanie marihuany nie jest konieczne podczas uprawy. Jednak dopilnowanie i “zrobienie porządku” w liściach czy odgałęzieniach może przynieść dodatkowe korzyści w postaci większego plonu. Musisz pamiętać, że każde przycinanie marihuany powoduje duży stres dla rośliny dlatego działaj ostrożnie.

Przycinanie marihuany czyli co można przycinać ?

 1. Liście
 2. Odgałęzienia
 3. Szczyty czyli stożki wzrostu ( trening FIM lub Topping )

przycinanie marihuany przycinanie marihuany Przycinanie marihuany przycinanie marihuany 4

Ad.1. Przycinanie liści marihuany

W przypadku przycinania liści marihuany celem przyciania jest udostępnienie światła młodszym i mniej doświetlonym częściom i liściom rośliny. Jednak w przypadku przycinania liści konopi zalecam ostrożne działanie, ponieważ liście prowadzą proces fotosyntezy i są źródłem pożywienia Twoich roślin. Dlatego nieumiejętne lub zbyt gwałtowne pozbawienie rośliny zielonych i zdrowych liści to nie jest dobry pomysł.

Co innego gdy usuwasz stare, żółte, suche lub martwe liście z dolnych partii rośliny, które już nie pełnią swoich funkcji, ponieważ przekazały chlorofil do innych części konopi. Z mojej strony nie zalecam usuwania zdrowych liści nawet gdy przysłaniaja dolne partie rośliny. Lepiej wykonać np. trening LST, który nie jest tak stresujący dla konopi. Zresztą konopie to silne rośliny i zapewne dadzą sobie radę dlatego zdrowe liście zostaw w spokoju.

przycinanie-lisci-marihuany-2 przycinanie marihuany Przycinanie marihuany przycinanie lisci marihuany 2

przycinanie-lisci-marihuany przycinanie marihuany Przycinanie marihuany przycinanie lisci marihuany

Ad.2. Przycinanie odgałęzień

W przypadku przycinania odgałęzień ( bocznych i dolnych ) celem przycinania jest “przekazanie” energi dla głównych szczytów. W przypadku przycięcia odgałęzien przy samej głównej łodydze energia, która trafiała do bocznych i dolnych odgałęzień trafia teraz do głównych szczytów dzięki czemu roślina tworzy większe i grubsze topy.

przycinanie-marihuany-2 przycinanie marihuany Przycinanie marihuany przycinanie marihuany 2

Jeżeli zauważysz słabe lub wątłe a co bardziej “zanikająceodgałęzienia nie wahaj się ich przyciąc przy głównej łodydze. Dzięki temu energia jaką posiada roślina zostanie przekazana tylko dla głównych i mocnych szczytów.

Niektórzy growerzy zachowują maksymalnie 4-5 głównych odgałęzień dla optymalnego tworzenia topów. Są też tacy growerzy, którzy zachowują jeden główny szczyt rośliny dzięki czemu roślina skupia się tylko na tym jednym topie tworząc pojedynczy gruby top. Mimo nie co mniejszego plonu niż z rośliny o wielu topach można na tej samej powierzchni uprawiać więcej roślin dzięki czemu plony przypadające na powierzchnię będą większe.

 

Ad.3. Przycinianie szczytów

W przypadku przycinania szczytów rośliny mamy do czynienia z przycinaniem zwanym treningiem FIM lub Toppingiem. Oznacza to usunięcie głównego stożka wzrostu dzięki czemu w miejscu cięcia powstaną ( zamiast obecnie 1 ) 2 ( w przypadku Topinngu ) lub 4 a nawet 6 odrosty ( w przypadku treningu FIM ) czyli przyszłe topy.

 

Przycinanie marihuany kiedy ?

Bezpiecznie jest przycinać główny szczyt gdy roślina posiada minimum 3-4 piętra liści i jest w fazie wegetatywnej czyli wzrostu. Świeże odrosty także możesz przyciąć i uzyskać kolejne dwa odrosty ( co daje już 4 topy zamiast 1 ) gdy odrosty posiadają 3-4 piętra liści.

Pamiętaj jednak, że takie cięcia powodują stres i konopie mogą doznać szoku. Jeżeli zauważysz niepokojące oznaki swojej rośliny może być konieczne zastosowanie środka “do stresu rośliny” np Asahi SL

W przypadku przycinania marihuany treningiem FIM zachowaj minimuim 2 tygodnie czasu do przełączenia roślin na fazę kwitnienia aby nowe szczyty mogły nabrać odpowiednich rozmiarów.

 

TRENING FIM – Jak przycinać marihuanę ?

 

Przycinanie marihuany automaty ?

Przycinanie szczytów wykonuj na normalnych odmianach w fazie wzrostu. W przypadku odmian automatycznych przycinanie szczytów nie jest zalecane ( lepiej wykonać trening LST ), ponieważ odmiany automatyczne posiadają krótki okres wzrostu czyli fazę wegetatywną.

 

Przycinanie marihuany może zwiększyć plony konopi o ile robisz to w odpowiedni sposób. Nie sposób przekazać całej wiedzy na temat przycinania marihuany. Działaj intyuicyjnie i eksperymentuj dzięki czemu będziesz wiedział co najlepiej się sprawdza. Pamiętaj aby wszystkie narzędzia do przycinania marihauny były czyste i pozbawione zanieczyszczeń.

Zdaniem niektórych growerów najlepsze rezultaty daje przycinanie marihuany czyli trening FIM w połączeniu z treningiem LST.

przycinanie marihuany - konopie po przycinaniu przycinanie marihuany Przycinanie marihuany konopie po przycinaniu

przycinanie marihuany przycinanie marihuany Przycinanie marihuany trening fim marihuana 2przycinanie marihuany przycinanie marihuany Przycinanie marihuany trening fim marihuana

39 KOMENTARZE

 1. Witam Aniu, mam 2 automaciki, ak47 i cheese, obydwa już ładnie kwitną, mają ok 35 dni, kilka dni temu zauważyłem mały problem, mianowicie już pod koniec dnia(fotoleroid 5:00-24) opadały mi listki. Skrócilem foto do 21 i rosliny jakby mialy wiecej energii, przycinam im już stare duże zielone liście tak, aby odkryć dolne partie. Jedna po Lst z toppingiem, ma 4 główne szczyty (reguluję ich wysokosc zeby byly równe) jedna po croppingu. Pytanie teraz odnośnie tematu, czy to prawda, że cięcie lisci w ostatnich dniach powoduje przyrost topów?

  • Trusky dziękuje za wpis,

   Opadnięte liście mogą mieć kilka przyczyn,

   Fotorepoid trzymaj 24-6 czyli 18h światła i 6h ciemności i tutaj nie kombinuj ( to są automaty a zmiana oświetlenia może je stresować… )

   Nie pozbywaj się dużych w dodatku zielonych liści bo są to “elektrownie” mocy dla Twoich roślin,

   Liście mogły opaść w wyniku treningu – stresu jakim je poddajesz ( lst topping cropping )

   czy to prawda, że cięcie lisci w ostatnich dniach powoduje przyrost topów?
   Pierwsze słyszę dlatego zachowaj liście do samego końca, to dzięki nim żyje roślina

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 2. Cześć Aniu,
  Czy rośliny podcinać można kiedykolwiek ? mówie o przycinaniu niechcianych odgałęzień, przycinać można w każdym wieku rośliny czy kaleczenie ich w jakimś okresie jest niewskazane ? lepiej przyciąć więcej za jednym zamachem i zafundować moim paniom więcej stresu ale krócej czy podcinać wszystko na bieżąco ?

  Pozdrawiam

  • upoc dziękuje za komentarz,

   …przycinaniu niechcianych odgałęzień

   Kiedy chcesz,

   kaleczenie ich w jakimś okresie jest niewskazane

   Jeżeli masz na myśli porządki w liściach i odgałęzieniach robisz kiedy chcesz,

   Jeżeli masz na myśli kaleczenie w postaci np. treningu FIM czy toppingu to tylko na wegu 😉

   lepiej przyciąć więcej za jednym zamachem i zafundować moim paniom więcej stresu ale krócej czy podcinać wszystko na bieżąco

   Jak wolisz, moim zdaniem lepiej na bieżąco pilnować 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 3. Witaj Aniu

  Mam w boksie 90×90 cm 9 automatów ak47.Rosliny maja okolo 50 cm i wchodza powoli w faze kwitnienia.Rosliny sa bardzo rozrozniete na boki i wszystkie ich liscie sa zdrowe duze i zielone.Nie ma lisci zółtych az do samego dołu jednak w boksie jest tak ciasno ze rosliny zasłaniaja całe swiatło i oswietlone sa tylko szczyty roslin a nizej od połowy jest ciemno.Jak uwazasz warto przycinac te zdrowe duze liscie czy tak jak napisałas wyzej zostawic rosliny w spokoju i co ma byc to bedzie ?

  Pozdrawiam

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   “bardzo rozrozniete na boki i wszystkie ich liscie sa zdrowe duze i zielone”

   Gratuluję – nie jeden ogrodnik o tym marzy 😉

   “tak ciasno ze rosliny zasłaniaja całe swiatło i oswietlone sa tylko szczyty roslin a nizej od połowy jest ciemno”

   Kieruje się zasadą, że zdrowe liście zostają a usuwamy tylko chore i martwe 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 4. Dziekuje za odpowiedz a nie wiesz czasem co jest przyczyna małej ilosci kwiatów ? Oswietlenie raczej nie bo mam hps 400 W. Tak jak mowiłem rosliny sa piekne zielone i duze ale bardzo słabo rosna na nich kwiaty i ostatnim razem wyszło mi tak ze roslina miała 130 cm wysokosci obfita w liscie a palenia na niej 10 gram 🙁 prosze pomóz co moze byc przyczyna ze kwiaty nie rosna i nie pecznieja 🙁 Dodam ze nawóz uzywam z canna i tez to nic nie daje 🙁 Co robie zle ???

  Pozdrawiam

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   Jest wiele czynników od którego zależą plony;

   – nasiona ( odmiana ) są mniej i bardziej produktywne
   – oświetlenie
   – nawożenie ( nawóz podstawowy na flo + boostery kwitnienia )
   – temperatura
   – gleba/podłoże ( ilość – wielkość donicziki oraz napowietrzenie dla dużej bryły korzeniowej )
   – prawidłowe PH ( jeżeli jest za wysokie/niskie to roślina nie przyjmuje składników )
   – co2
   – …

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 5. siema Rafał ja ostatnio ogolilem auto bo miałem jak Ty dużo liści kwiatów malo powiem Ci że po kilku dniach już widziałem różnicę a teraz to się cieszę jak dziecko więc nie słuchaj co Ci ktoś pisze spróbuj na jednej jak się boisz a zobaczysz co będzie u mnie gitara gra a powiem Ci ze różnie ludzie piszą że niby podręczników i itd i to błąd spróbuj a sam się przekonasz dodam że ja ogolilem gdzieś 45 dzien

 6. Hej mam pytanie kiedy dokładnie robic ścinkę ? Bo widziałem wiele opini na ten temat.. druga sprawa to pytanko odnośnie rośliny ma 9 tydzień i traci zielony kolor może byc to znak ze ma mało żelaza ?

  • Okulele dziękuje za komentarz,

   “kiedy dokładnie robic ścinkę”

   Kieruj się kolorem trichomów – ok 50% bursztynowych i można ciąć 😉

   “9 tydzień i traci zielony kolor”

   Sprawdź niedobory pierwiastków

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 7. Witaj w uprawie jestem początkujący i nie wszystko wiem o uprawie interesuje mnie to jak wygląda, a właściwie jak poznać że roślinka ma 3 lub 4 piętro liści. Pozdrawiam Stiw

  • Stiw dziękuje za komentarz,

   “Piętro” to miejsce w którym wychodzą liście z łodygi na boki 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzięki Ci bardzo pozdrawiam a i mam jeszcze jedno pytanko napisz mi proszę kiedy robić zbiory tzn jak muszą wyglądać topy

     • Hej Aniu mam pytanko czym najlepiej obniżyć Ph gleby kupiłem glebę o
      Ph 5,5-6,5 i po jakimś czasie wzrosło mi do 7. Czy to wina przenawożenia, proszę o jak najszybszą odpowiedz.

     • Stiw dziękuje za komentarz,

      Tak to m.in sprawka wysokiego zasolenia sztucznych nawozów i wody kranowej ( wodociągowej )

      Zbicie pH za pomocą domowego sposobu – kwasek cytrynowy; metoda “na oko” i “na czuja”

      Profejslonie za pomocą regulatora ph down dodawanego do nawozów

      Trzeba pilnować pH roztworu podczas podlewania,

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 8. Hej, fajna strona. Dużo ciekawych informacji. Mam nadzieję, że odpowiednie służby nie śledzą tego kto tu zagląda 😉 Mam pytanie o przycinanie, bo tego akurat nie mogę ogarnąć. Roślinka ma kilkanaście bocznych odgałęzień. Na szczycie każdego tworzą się kwiaty. Ale każde z tych odgałęzień ma po kilka mniejszych, na których też tworzą się kwiaty, tyle że mniejsze. Czy te odgałęzienia odgałęzień powinienem jakoś usuwać, tak żeby cała energia szła na samą górę? Jeśli tak, to czy mam usuwać całe te mniejsze odgałęzienia czy tylko kwiatki, a resztę, w sensie liście, zostawić?

  • melestra dziękuje za komentarz,

   “Czy te odgałęzienia odgałęzień powinienem jakoś usuwać, tak żeby cała energia szła na samą górę”

   Tak, jeżeli chcesz grubego topa to energia z tych mniejszych topów na odgałęzieniach pójdzie tylko w szczyt 😉

   “usuwać całe te mniejsze odgałęzienia czy tylko kwiatki, a resztę, w sensie liście, zostawić”

   Liście to energia dla rośliny dlatego najrozsądniej usunąć tylko kwiaty,

   Jeżeli masz dwie sztuki to jednen przytnij a drugi zostaw i będziesz wiedział co i jak 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzieki Aniu. Napisz mi jeszcze, czy powinno się usuwać wszystkie kwiaty i zostawiac tylko te na samym topie?

    • Melestra dziękuje za komentarz,

     Ty decydujesz – możesz zostawić i mieć mniejsze topy na bocznych odgałęzieniach lub skupić się na grubym topie z głównego szczytu

     Wszystko zależy jakie geny i potencjał bo czasami można stracić ucinając boczne odgałęzienia widząc że dobrze puchną 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 9. Hej Aniu napisz mi co tak dokładnie powoduje że topy są duże? Mam z tym trochę problem wszystko robię zgodnie z tym czego się nauczyłem, ale one nie są takie duże jak bym chciał.

  • Stiw dziękuje za komentarz,

   Aby topy nabrały masy musisz spełniać warunki na NAJwyższym poziomie zaczynając od nasion (genów) po glebę,prawidłowe ph,składniki pokarmowe,oświetlenie, co2 i pewnie jeszcze o czymś zapomniałam 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 10. Witam Cie Aniu do kiedy mozna przycinac automaty , mam na mysli zeby bylo wiecej odgalezien i szczytow?pozdrawiam

  • daniel z przycinaniem automatow trzeba byc ostroznym poniewaz ich weg trwa jedynie 2-3 tygodnie przez co automatycznie wchodza w kwitnienie i jak za wiele natniesz moze byc problem z nadrobieniem nowych odgalezien 😉 do ciecia najlepiej nadaja sie normalne odmiany bez autofloweringu bo sam regulujesz ich dlugosc wega 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 11. Witam,
  Posiadam 2 automaciki, BlueBerry oraz Jack Herer.
  BlueB pięknie rośnie tylko kilka dolnych odgałezień i wiecej obcinać u niej nie bede poniewaz bardzo ladnie rosną wszystkie topy czy to dolne czy górne, mi teraz bardziej chodzi o pana Jacka..
  Jest on strasznie późny ponieważ dopiero teraz zaczęły powoli puchnąć kwiaty a to już prawie 3 miesiąc. Ma on spooro odgałezień dolnych i górnych, więc moje pytanie brzmi czy warto tak późno poucinać te dolne (wszystkie kwiaty są mega podobne czy to górne czy dolne).
  Nie chodzi o to że te topy nie urosną bo urosną wszystkie i nie bedą małe, ale chodzi o to żeby te górne były jeszcze grubsze.
  A jezeli tak pozno to zrobie to czy moc do gornych czesci nie przejdzie i bede na minus?
  A moze cos jeszcze zlego/dobrego moze sie stac?
  A moze zrobic cos jeszcze aby pomoc roslince?
  Więc pytanie jest proste, co ty byś Aniu zrobiła? 🙂
  Pozdrawiam

  • CannaBielaq czy te dwie odmiany startowaly razem i jest taka roznica w topach ?

   “zaczęły powoli puchnąć kwiaty a to już prawie 3 miesiąc”

   W automacie powinna juz byc scinka a nie dopiero puchniecie 😉

   “chodzi o to żeby te górne były jeszcze grubsze”

   Obecnie roslina doprowadza substancje odzywcze (pokarm) do wszystkich topow a skoro topy sa na dole i gorze to musi podzielic to co ma na wszystkie topy przez co bedzie wiele topow ale niekoniecznie grubych…

   Wyciecie dolnych odgalezien na ktorych dopiero maja powstac topy skieruje energie na te ktore pozostaly wyzej przez co teoretycznie powinny byc grubsze

   Kolejna sprawa to zapewnienie pokarmu wszczegolnosci cukrow typu boostera kwitnienia dla nabrania objetosci topow

   Wszystko zalezy w jakim stadium jest roslina, zdjecie duzo by pomoglo

   Ostatnia sprawa to prawdopodobnie trzeba przejsc na 12/12 bo za dlugo to trwa z tym Jackiem 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzięki za szybką odpowiedź 😉
    Mało tego że były kiełkowane w tym samym czasie to Jack z ziemi szybciej sie pokazał o 5 dni.
    Jacka widac było 08.02 a BlueB 13.02, więc do trzech miesięcy brakuje tyle co nic.
    Dwa planty są w boxie 1mx1mx1m lampa hps 250 w, wentylacja stabilna, wilgotnosc jest, ph w normie, temperatura, nawozy teraz na flo (z azotem już był oczywiście) wszystko jest.
    Co poradzić że taki automacik urósł, roślina sezonowa to na pewno nie jest, ponieważ płeć pokazał już po 15-20 dniach, nie pamiętam dokładnie, można dodać że rósł bardzo szybko i BlueB było od niego sporo mniejsze.
    Jedyne błędy do ktorych moge sie przyznać to jest to że przez pierwszy tydzien (nie więcej) Jack mial swiatla tyle co nic i łodyga wyciągnęła sie do gory, ale po tym jak dostal sie pod lampe to od razu zaczął pieknie wyglądac, wiec mysle ze malo co to go osłabiło.
    Kolejnym błędem było to że miałem i mam oswietlenie 20/4 ale od miesiaca gdzies, zamias 22:00-02:00 ciemni zmienilem na 13:00-17:30, poniewaz najzwyczajniej nie mialem wyboru bo box znajduje sie w takim miejscu gdzie jak jest słońce to jest tam bardzo ciepło, a co za tym idzie – mega ciepło w pudle (lampa sodowa nie pomaga w chłodzeniu boxa), dlatego to zrobiłem, ale po tym roślinki rosły jakbym tej zmiany nawet nie zrobił, więc no nie wiem czy to mogło się stać przez te wpadki 🙂
    Zdjęcia takiego dobrego jakościowo żeby chociaz mozna było tam cokolwiel zobaczyć niestety nie mam jak teraz zrobić, ale moge dodać że te młode topy są mocno usiane w słupkach które wyglądają bardzo ładnie i widać z dnia na dzień że kwiat puchnie.
    Może poucinam dolne odgałęzienia jednak o których pisałem pod innym tematem 🙂
    Myślę że jeszcze troche wytrzymam, bo w końcu jednak coś się dzieje (:
    Fajny blog, potrzebne informacje i dużo wskazówek dla początkujących jak i dla starych farmerów, Pozdrawiam 😀

    • A może wyrzucić Jacka na dwor całkiem? Co mu sie wtedy może stać oprocz stresu jakiego dozna po takiej zmianie? Przeniesienie ma swoje plusy, np bede mial gdzie suszyc BlueB juz niedlugo a tak to boxa by caly czas Jack zajmował

     • CannaBielaq troche pozno na takie zmiany :/ wszystko zalezy jak bardzo zalezy na nim i na ile BlueB jest dobre 😉

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • Już wszystko jest zrobione 🙂 Jack ponad tydzień temu wyniesiony i ma sie dobrze jak na moje oko, nic złego po nim nie widać a BlueBerry już ścięte i jestem zadowolony 🙂 myśle że po suszeniu będzie z 50g jedyna wada to taka że nie mogłem sprawić żeby sie zabarwiła na fioletowo ale nie ma co sie chyba przejmowac, niebieskie topy ujrze w październiku, pozdrawiam 😀

     • CannaBielaq pieknie a BlueBerry nie zawsze sie barwi musi miec tez odpowiednie warunki np. duzo chlodniej w nocy niz w dzien czyli ze swiatlem 😉

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 12. Witam, mam pytanie odnośnie korzeni, posadziłem konopie, która już ma 35 dni i jest w doniczce 30 cm okolo na spocie i wlasnie nie wiem czy nie będzie problemów z tym że mało miejsca i korzenie nie będą miały jak rosnąc przez to, nie posadziłem do gleby samej gdyż obawiam się owadów robaków itd, prosze o odpowiedz, nie chcialbym zeby przez brak miejsca na korzenie roślinka nie wyrosła albo żeby były małe zbiory, a nie wiem ile takie korzenie mogą mieć cm w np 60 dni krzaka. z góry dziękuje za odpowiedz czy będzie konieczne przesadzanie do gleby z doniczki. 🙂

  • lets420 jezeli korzenie wypelnia doniczke to oczywiscie roslina w pewien sposob zostanie “zablokowana” przez co nie osiagnie swojego potencjalu W ten sposob mozna ograniczyc jej wielkosc ale kosztem plonu. Aby otrzymac max na out lepiej gdy zyje w calosci z natura i korzenie nie sa ograniczone 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 13. Witam, sorry że tu ale nie widziałem żadnego artykułu na ten temat, byłem dzisiaj na spocie i zauważyłem że jeden liść jest zwinety w kółko otworzyłem go patyczkiem i z środka wybiegł pająk w środku był kokon który wyrzuciłem i pajęczyna która rozwaliłem liść był urwane do połowy i tutaj moje pytanie czy to nic nie zmieni w rozwoju rośliny, i czy przez to nic się jej złego nie stanie? Boję się strasznie tego :/ proszę o odpowiedź, mogę nawet zdjęcie wysłać na priv jeśli to pomoże w określeniu jak bardzo źle jest.

  • Lets420 spot i outdoor ma swoje prawa takze te dotyczace zwierzat 😉 po prostu jakis pajak urzadzil tam sobie kryjowke 😉 jeden lisc to nie problem jednak gdyby bylo ich wiecej to moze byc gorzej…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

Comments are closed.