Niskie ph ziemi czyli jak zwiększyć ph ziemi ?

4

Niskie ph ziemi czyli jak zwiększyć ph ziemi ?

 

niskie ph ziemi niskie ph ziemi Niskie ph ziemi czyli jak zwiększyć ph ziemi ? zolkniecie lisci marihuany 2

 

Prawidłowy poziom pH gleby lub rozwtoru jest bardzo ważny. Zbyt niski ( kwaśny ) lub zbyt wysoki ( zasadowy ) prowadzi do mniejszych lub większych problemów z rośliną. Przyjmuje się dla konopi optymalny poziom pH na poziomie 6,0-6,5 w glebie oraz 5,5-6,0 w hydroponice. Poniżej lub powyżej tych wartości konopie mają utrudniony dostęp z poborem substancji a tym samym mogą wystąpić niedobory pierwiastków. Jeżeli masz za niskie pH ziemi wystąpią problemy z przyswajaniem podstawowych makroelementów (N, P, K, Mg) czyli azotu, fosforu, potasu i magnezu. Dlatego musisz jak najszybciej zwiększyć pH gleby do prawidłowego poziomu pH.

 

niskie ph ziemi niskie ph ziemi Niskie ph ziemi czyli jak zwiększyć ph ziemi ? zolkna liscie marihuany 2

 

Jak zwiększyć pH ziemi ?

Zwiększysz pH ziemi poprzez jej wapnowanie. Możesz użyć nawozów wapniowych, wapna rolniczego lub kredy mielonej.

Często sięga się po dolomit ( proszkowany ). Dolomit jest użytecznym stabilizatorem pH, ponieważ ma neutralne pH 7 i podnosi poziom pH po dodaniu go do gleby. Należy dawkować wg. opakowania jednak zaleca się zaczynać od niższych dawek a następnie obserwować rośliny. Przyjmuje się dodanie łyżki stołowej dolomitu na każdy 1L gleby. Dolomit jest bogaty w magnez i wapno.

Podawanie nawozów z wyższym pH także prowadzi do podniesienia niskiego pH ziemi. Należy jednak wiedzieć, że niekorzysty ( zbyt niski poziom pH ) może blokować składniki nawozów a tym samym nie zostaną prawidłowo przyswojone przez roślinę co tylko pogorszy sytuację. Dlatego zaleca się podniesienie poziomu pH a następnie podlewanie z nawozami z właściwym poziomem pH.

niskie ph ziemi niskie ph ziemi Niskie ph ziemi czyli jak zwiększyć ph ziemi ? zolkna liscie marihuany 3

4 KOMENTARZE

  1. Czesc Aniu,

    jako ze jestem początkującym ogrodnikiem, mam kilka pytań… Mam 13 nasionek automatycznych. Głownym pyyatniem które mnie nurtuje jest oświetlenie na którym ponoc najłatwiej jest wpaść jakie lampy będa wystarczająco dobre i sprawią iż plon będzie obfity i mój licznik na tym nie ucierpi, zalezy mi na jak największym oszczędzeniu energii. Zamiezam wylożyc całe pomieszczenie folią refleksyjną. Kolejne pytanie to jak najłatwiej wpaść i czego mam sie przestrzegać.

    Pozdrawiam

Comments are closed.