Niedobory pierwiastków + TABELA

26

Niedobory pierwiastków marihuana

Pierwiastki są niezbędne do życia konopi. Poznaj najczęszcze niedobory pierwiastków Twoich roślin i reaguj aby konopie rosły silne i zdrowe.

PAMIĘTAJ: To, że roślina wykazuje niedobory pierwiastków nie oznacza, że tego pierwiastka nie ma – może być sytuacja, że jest zablokowany poprzez zły poziom pH, wysokie stężenie EC lub nadmiar / braki innych pierwiastków. Wysoki poziom jednego pierwiastka może oznaczać niedobory innych pierwiastków.

Przenawożenie

O ile przenawożenie nie jest niedoborem jednak jest często spotykane dlatego postnowiłam o tym napisać.

Końcówki liści są żółte lub “spalone” od nadmiaru nawozów.

Aby usunąć skutki przenawożenie wykonaj płukanie gleby czystą wodą o prawidłowym pH. Woda ma się przelewać dołem z doniczki w dużej ilości. Następnie daj roślinie czas na “dojście do siebie”.

Najczęściej spotykane niedobory pierwiastków;

 

Azot czyli (N)

Pierwsze oznaki niedoboru azotu to żółknące dolne liście, które z czasem mogą postępować na górne partie liści. Braki azotu to także słaby wzrost rośliny i opadanie i odpadanie liści. Krawędzie liści nie są zawinięte do góry.

Jak reagować na niedobór Azotu (N) ?

Należy zwiększyć ilość azotu podawanego roślinie. Kontrola pH i EC roztworu.

 

Fosfor czyli (P)

Liście są ciemnozielone lub czerwono-purpurowe a także na liściach występują fioletowo-czarne plamy. Liście są zdeformowane i wyschnięte. Z braku fosforu liście zwijają się do dołu a także łatwo odpadają. Wzrost może być spowolniony.

Jak reagować na niedobór Fosforu (P) ?

Należy zwiększyć ilość fosforu podawanego roślinie. Kontrola pH i EC roztworu. Gdy pH jest za wysokie należy zakwasić ( obniżyć pH ) ziemię. Fosfor nieorganiczny ( sztuczny ) jest lepiej przyswajalny od produktów typu guano czy obornik.

 

Potas czyli (K)

Z brakiem potasu pojawiają się na liściach żółte, brązowe lub martwe plamy. Liście mogą się zawijać a krawędzie liści obumierają.

Jak reagować na niedobór Potasu (K) ?

Należy zwiększyć ilość potasu podawanego roślinie. Kontrola pH i EC roztworu. Nie jest zalecane podawanie dolistne potasu (K).

 

Magnez czyli (Mg)

Niedobory magnezu łatwo rozpoznasz po tym, że na liściach konopi robią się żółte a czasem brązowe (rdzawobrązowe) plamki lecz żyłki liści pozostają zielone. Krawędzie liści są uniesione a końcówki skręcone.

Jak reagować na niedobór Magnezu (Mg) ?

Dodaj 1 łyżeczkę dolomitu na każde 2 litry ziemi w której rośnie konopia. Pobór magnezu może być zaburzony przez nadmiar chloru, wapnia oraz azotu amonowego dlatego należy działać ostrożnie. Dodawaj stopniowo, ponieważ blokowanie składników działa w drugą stronę gdy przesadzisz z uzupełnianiem Magnezu (Mg).

Siarka czyli (S)

Jeżeli Twoim konopiom brakuje siarki wykazują zażółcenie nowego odrostu.

 

Cynk czyli (Zn)

W przypadku niedoborów cynku zauważysz białawe plamy na końcach liści oraz między żyłkami. Pobór cynku może być zablokowany przez zbyt wysoki poziom pH. Sprawdź pH i w razie potrzeby – obniż pH.

Jak reagować na niedobór Cynku (Zn) ?

Jeżeli masz braki cynku po prostu włóż do gleby trochę gwoździ lub kawałki ocynkowanego metalu.

 

Mangan czyli (Mn)

Pojawiają się martwe i żółte plamy na najlepszych z liściach pomiędzy żyłkami. Krawędzie liści pozostają zielone. Liście nie są skręcone. Niedobór Mn występuje, gdy duże ilości magnezu występują w glebie. Przyswajanie manganu jest zaburzane przez zbyt wysokie pH  lub nadmiar żelaza.

Jak reagować na niedobór Manganu (Mn) ?

Sprawdzić poziom pH a także czy nie występuje nadmiar magnezu lub żelaza, które zaburzają przyswajanie manganu. Wysoki poziom pH sprawia, że roślina ma mniejszy dostęp do manganu czyli może wystąpić problem z jego niedoborem.

 

Żelazo czyli (Fe)

Niedobór żelaza rozpoczyna się od żółknięcia najmłodszych i najmniejszych liści a z czasem postępuje w stronę starszych liści. Liście są blade lub białe ale żyłki pozostają ciemnozielone. Zachwianie równowagi pH czyni żelazo nierozpuszczalnym.

Jak reagować na niedobór Żelaza (Fe) ?

Żelazo jest blokowane przez zbyt wysokie pH dlatego zanim podasz dodatkowo żelazo sprawdź i wyreguluj poziom pH. Sprawdź czy występuje nadmiar cynku i/lub manganu. Problemy z żelazem pojawiają się także przy zbyt niskiej temperaturze korzeni.

 

W przypadku podawania chelatów czyli danego pierwiastka, którego brakuje roślinie najszybsze działanie zauważysz poprzez dolistne podanie roślinie. Pamiętaj przy tym aby podczas oprysku a także bezpośrednio po nim liście nie były narażone na światło/promienie słoneczne, które mogą zaszkodzić poprzez wypalenie dziur w liściach “działanie soczewki”. Możesz także spryskiwać spodnią (dolną) stronę liści. Najlepiej oprysku dokonuj przed planowaną nocą roślin aby miały czas na spokojne pobranie podanej im substancji.

Uzupełnienie pierwiastków jako podlanie rośliny także jest możliwe jednak działa nie co później niż dolistne opryskiwanie.

 

niedobory pierwiastków marihuana niedobory pierwiastków marihuana Niedobory pierwiastków + TABELA tabela niedoborow pierwiastkow

26 KOMENTARZE

 1. Hej.
  Nie napisałaś jak reagować na niedobór siarki. W zeszłorocznym oucie mi się to przytrafiło i nie wiedziałem co z tym fantem zrobić.
  Pozdrawiam 🙂

  • Maszz dziękuje za komentarz,

   OK zajmę się tym 😉

   Może jakieś rady od Ciebie ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 2. Witam. Co moze byc przyczyna takich lisci ? 3 tydzien OrangeBud Auto. Wydaje mi sie ze cos sie dzieje na lisciach i jest to troche niepokojace… Growbox 80x80x160 i mars Hydro 900 podloze kokos.

  postimg.org/image/xiv6rxw1z/

  Pozdrawiam 🙂

  • GrubyJohn dziękuje za komentarz

   Faktyczie lekko liście nie są takie jak powinny

   Sprawdzene za każdym razem pH i EC i jak z nawozami ?

   Kokos musi być cały czas z nawozem…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Wsztstko sprawdzone i zawsze w normie jak w tablech dla kokosu. Nie wiem czy nie jest za malo podlewane i poprostu to 20% roztworu nie wyplywa na tacke pod doniczka i zasolenie zrobilo sie wieksze. Obecnie podlewanie jest co dwa dni. Sproboje podlewac wieksza iloscia i zobaczymy co sie dalej bedzie dzialo. Bo watpie ze to od podlewania za czesto 😉

    • Sprawdzilem jeszcze EC jaki jest wynik roztworu ktory dostaje sie na podstawke i podlewam o wartosci 1.7 dostaje 1.1 Nie wiem teraz w czym porblemi i czy to dokladnie jest powodem tych problemow na lisciach.

     • GrubyJohn czy to jest prawidłowe EC 1.7 na ten czas ?

      Dobrze, że oddaje tylko 1.1 a nie 1.7 oznacza, że zjada 😉

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

    • GrubyJohn dziękuje za komentarz,

     Zgadza się kokos w porównaniu do gleby może być częściej podlewany i nie zatyka oczywiście też bez przesady…

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • Witam. Wydaje mi sie ze jednak za malo byl podlewany 🙂 Teraz jest tylko jeden problem dzien 44 i dalej nie kwitna 🙂 Wszystko wyglada tak. Swiatlo 20/4 teraz od tygodnia 16/8. Wilgotnosc 50-56% Temp 23-25 stopni.

      Tak to wyglada +- tylko co jest nie tak i nie kwitna… 3 damy bo plec juz okreslily z 2 tyg temu.

      puncturedartefact.com/sacred-1/4587038060

      Pozdrawiam

     • GrubyJohn dziękuje za komentarz,

      Podaj inny link bo ten coś szwankuje 😉

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • GrubyJohn dziękuje za poprawny link

      Ooo szacunek – piękna zieleń 🙂

      Jeżeli to 44 dzień to ewidentie problem z kwitnieniem – zejść na 12/12 i czekać na efekty

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 3. Witaj, moje pomidorki są w 65 dniu dojrzewania. Niestety od dwoch tygodni borykam sie z problemem zółknących lisci, i to na dolnych partiach zarówno jak i przytopowych lisciach. Uda się ją odratować flushingiem?
  forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/96933/IMG_20180105_190707.jpg
  forum.haszysz.com/solarr/albums/userpics/96933/IMG_20180105_190634.jpg
  Z góry dzieki za pomoc.
  Wielki Buuch 😉

  • WintorD dziękuje za komentarz,

   Bez obaw, lekko przelane (końcówki) a trichomy piękne, że widać już ścinke 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 4. Witam,
  Proszę o Rade pomocy
  moja pierwsza dziewczynka ma kłopoty, mój debiut wiec pewnie masa błędów, 45 dni , a od tygodnia problemy suche plamy , liście zawijają się , ph wody sprawdzane, trzy dni temu podałem witaminki Hesi zero poprawy,liście jakieś takie oklapnięte naświetlana 18/6 pod ledami , co może być przyczyna ? są jeszcze szanse dla niej ?? i kiedy powinna zaczać kwitnać? na młodszych siostrach 17 dniowych tez się pojawiły

  s10.postimg.org/4e2snxycp/CC222329-26_BD-449_F-_A874-135_E5_CCEEB56.jpg

  s10.postimg.org/yir99d8ll/image.jpg

  • Zdolowany D faktycznie coś jest nie tak… co to za ledy i jak z nawożeniem ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzięki za odp , nawożona dodatkami hesi , więc przenawozilem i nie doświeltlilem , led niestety growl led tasmy 6 m z allegro wiec nie dawał najwidoczniej rady , ktoś na innym forum polecił przesadzenie, i nie poszło zbyt dobrze więc już roślinka pada całkiem , muszę kupić nowego leda żeby te male rosły normalnie , za dużo stresu teraz było(Mars Hydro Reflector48 myślałem masz może jakieś zdanie na ten temat), male wystawiam do swiatła na okno wieć rosną bardzo dobrze , niestety starsza siostra jedną nogą w grobie, obciąć te obwisłe liście ?? jest sens czy juz jej nie ruszać ?

    • Zdolowany D rozumiem, co do światła; growl led tasmy 6 m z allegro to nie da rady bo nie ma tam odpowiediego spektrum światła; fal niebieskich i czerwonych potrzebnych do fotosyntezy 😉

     Mars Hydro Reflector48 będzie OK

     Z tą starszą słabo to widzę :/

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • Hej Ania
      Jednak się udało, zmieniłem glebę donice boxa i swiatło na początku z dużej opadły prawie wszystkie liście myślałem ze już koniec ale podniosła się, teraz po miesiącu w idealnych warunkach zakwitła ma prawie 80 cm , mega krzak się z niej zrobił nie spodziewałem się takiego efektu , “małe” już nie są maja ponad 50cm doganiają. tez zaczynają kwitnąć , teraz mój jedny problem ze tak się rozrosły ze w boxie zaczynają się nie mieścić, pytanie mam jedno czy mogę ja podciąć tą dużą bo box 60x60x140 a na wysokość juz bardzo mało miejsca czy w fazie kwitnienia się nie podcina ?? dzięki za pomoc 😀

     • Już nie zdołowany D wspaniala wiadomosc 😉 jezeli musisz to ostatecznie przycinaj – jezeli mozesz to naginaj 😉

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 5. pomyłka duża ma już 65 dni , generalnie jakaś mizerna jest

  s10.postimg.org/8bq2dg0mh/6_B875_BFE-8_EA3-4_FDE-83_E1-12_FCF6_F6_CC78.jpg

  • Zdolowany D faktycznie – niestety mizerna

   Braki w oświetleniu lub nawożeniu 🙁

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 6. POMOCY PROSZE I TO JAK NAJPREDZEJ !
  Problem z nowopowstającymi stożkami, są blade prawie biale, lekko brazowe na koncacb i zawiniete, slabo rosna. POMOCY !

  • przyszly USA grower problem z poziomem pH lub w nawozach…

   Dopasowałeś objawy do tabeli ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 7. Pani Aniu 5 tydzien floweringu i koncowki zolkna i takie rude plamki mi wyskakuja. Czy to deficyt potasu??? Jak sobie z tym poradzic? Podlewam je odzywkami z Advanced nutrients Coco a i b, bud candy i overdrive tak ja producent kaze. Ph 6.0- 6.2 . Flusha im robilem 2 dni temu chyba sie zblokowaly troche i myslalem ze bedzie lepiej ale wiecej ich wyskakuje. Obciac te liscie??? Na wiatrakowych tylko sa

  • Piteros koncowki to normalne gorzej z tymi rudymi plamkami. Przy flo i kokosie pH lepiej 5,8-6,0 😉 tylko w coco trzeba trzymac tez poziom EC… a nawozy AN niestety w cenie a efekty przecietne :/

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

Comments are closed.