Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ?

76

Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ?

 

Lampy LED do uprawy marihuany to najnowsza technologia jeśli chodzi o oświetlenie konopi. Oczywiście lampy LED (diody elektroluminescencyjne) towarzyszą nam od dawna a tak naprawdę swoje początki mają w latach 60-tych ubiegłego wieku.

Przeglądam rynek lamp ledowych od kilku lat i z tego co co widzę lampy ledowe do uprawy stają się coraz lepsze ( wydajniejsze i wyższej jakości ) oraz bardziej dostępne ( tańsze ). O ile wiele osób kilka lat temu z większym lub mniejszym powodzeniem budowała własne panele ledowe o tyle obecnie różnica w cenie będzie na pewno niższa niż kiedyś między własnoręcznie wykonanym panelem a kupionym – gotowym.

Oczywiście jeżeli posiadasz zdolności manualne wraz z podstawami elektryki/elektroniki to wykonanie własnego panelu LED do uprawy marihuany jest jak najbardziej możliwe. Należy dodatkowo pamiętać o zabezpieczeniu całej elektryki przed ewentualną wilgocią.

Jeżeli mowa o lampach LED do uprawy marihuany oczywiście nie chodzi tutaj o zwykłe ledowe lampki z hipermarketu które służą do oświetlania domów, ogrodów czy jako bajery np. do zapalniczki. Diody LED do uprawy konopi muszą być wysokiej jakości i równie wysokiej wydajności.

Dlaczego warto zainteresować się lampami led do uprawy konopi ?

Najważniejsza zaleta w porównaniu do lamp sodowych czy świetlówek to mniejsze zużycie prądu czyli energii elektrycznej. Zdaniem producentów lamp ledowych do uprawy konopi jest to wynik na poziomie 50% zużycia prądu a czasem nawet i więcej dla odpowiednika lampy sodowej hps. Widziałam nawet stwierdzenie że 90W lampa led zastępuje 400W hpsa – śmiech 😉

Oczywiście należy brać “poprawkę” na dane producentów jednak z tego co obserwuję wynik na poziomie 40% niższego zużycia prądu jest do osiągnięcia. Jeśli porównamy realny pobór prądu lampy sodowej ( na zwykłym – magnetycznym zasilaniu, który zużywa więcej energii niż moc zestawu np hps 250W – zużycie ok. 280W ) to różnica wydaje się jeszcze większa.

Sekret niższego zużycia energii lamp ledowych wynika z ich spektrum czyli fal światła ( widma ) jakie generują. Dla roślin najważniejsze są fale w zakresie 400-500 ( dokładnie 430 i 453 ) oraz 600-700 ( dokładnie 642 i 662 ). Dzięki temu, że w lampach ledowych możemy umieścić źródło emitujące dokładnie takie fale jakie roślina najbardziej potrzebuje nie zachodzi tutaj strata energii jaką mają np lampy sodowe.

Jeżeli chodzi o otrzymanie maksymalnego plonu marihuany to lampy LED powinny składać się w 80% z czerwonych diód ( 660nm ) oraz w 20% z niebieskich diód ( 450nm ).

Dlaczego akurat takie rozłożenie ? Konopie potrzebują czerwonego i niebieskiego koloru przez cały okres życia jednak to “czerwona” barwa ( odpowiednik lampy sodowej hps ) w największym stopniu decyduje o wielkości plonu konopi. Niebieska jest bardziej wskazana na fazę wzrostu ( wegetatywną ) i stanowi odpowiednik stosowanych lamp metalohalogenkowych – MH.

Kolejnym ważnym aspektem jest powierzchnia panela, ponieważ im większą posiada powierzchnię tym diody są lepiej rozmieszczone i pozwala to na lepsze oświetlenie konopi.

 

jaka lampa led do uprawy lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? jaka lampa led do uprawy

 

W przypadku PANELI LEDOWYCH do uprawy marihuany nie bierzemy pod uwagę ich wydajności na podstawie lumenów.

 

Lampy ledowe za pomocą różnych barw ( porządane czerowne i niebieskie ) pozwalają na otrzymanie odpowiedniego strumienia fali ( widma ), który jest maksymalnie przyswajalny przez rośliny. Widmo ( spektrum ) lamp ledowych w połączeniu z mocą daje porządane rezultaty w uprawie konopi.

 

lampy led do uprawy roslin lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do uprawy roslin 1

 

Chłodzenie lamp LED:

Chłodzenie paneli ledowych możemy podzielić na dwa sposoby:

pasywny

aktywny

 

Pasywny polega na wykorzystaniu aluminiowych radiatorów o dużej powierzchni. Największą zaletą tego rozwiązania jest absolutna cisza ze strony lampy LED. Ciepło wytworzone przez lampę LED jest uwalniane do boxa dzięki czemu nie powinno być problemów z niską temperaturą dla roślin.

panel lampa led pasywne chlodzenie lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampa panel led pasywne chlodzenie

Aktywny czyli wyposażony w wentylatory ( zwykle na powierzchni radiatorów ) lub chłodzonych cieczą. Growerzy skarżą się zależnie od producenta lampy na hałas wentylatorów lub zbyt niską temperaturę w growboxie ( zwłaszcza zimą), którą wcześniej zapewniała lampa sodowa.

 

panel lampa led aktywne chlodzenie wentylatory lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampa panel led aktywne chlodzenie wentylatory

panel lampa led aktywne chlodzenie ciecza lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampa panel led aktywne chlodzenie cieczapanel lampa led aktywne chlodzenie ciecza lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampa panel led aktywne chlodzenie ciecza 1Mnie to bardziej przypomina prom kosmiczny niż lampę 😉

Montaż paneli LED do uprawy marihuany;

Lampy LED do uprawy marihuany powinny zostać zawieszone w odległości ok. 20 cm od roślin, ponieważ jeżeli będą bliżej rośliny będą się “zbijać” a nie rosnąć na wysokość. Oczywiście dzięki temu możemy dowolnie sterować roślinami jeżeli zależy nam na zbitej budowie.

 

Wady lamp ledowych:

koszt zakupu

hałas układu chłodzenia ( zależnei od modelu lampy led )

zimą może być zbyt niska temperatura w boxie ( zależnie od modelu lampy led )

 

Zalety lamp ledowych:

mniejsze zużycie prądu

rośliny przyjmują 100% emitowanego światła

dobrze sprawdzają się w na małych powierzchniach

latem brak problemów z nadmierną temperaturą

 

W przypadku dłuższego kontaktu z włączonymi lampami LED zwzgl. na barwę światła zaleca się korzystanie z okularów z odpowiednim filtrem.

 

UWAGA: Pamiętaj aby nie podłączać paneli LED na tej samej linii zasilania co lampy sodowe HPS.

 

jaka lampa led do uprawy lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? jaka lampa led do uprawy 3

 

Lampy LED do uprawy  – warto kupić ?

Widać, że poprawiła się jakość dostępnych paneli LED i ceny nie co stopniały. Jak dla mnie lampy LED są jeszcze po za zasięgiem. Z tego co obserwuje coraz więcej osób sięga po panele ledowe z powodzeniem dlatego być może w przyszłości także skorzystam… jednak obecnie jeszcze zaczekam 😉

 

Lampy LED do uprawy – co kupić ? którą wybrać ?

Nie licz, że podam Ci dokładny model lampy LED. Zrobiłabym to gdybym przetestowała skuteczność i działanie danego panelu LED a nie mam w zwyczaju porównywania “suchych” danych szczególnie podanych przez producentów. Dlatego pozostaje Ci obserowanie prowadzonych fotorelacji z użyciem paneli LEDowych oraz zadawanie pytań tym którzy już korzystają z lamp ledowych. Jeżeli miałabym wybierać zapewne sięgałabym po markowy zestaw najprawdopobniej z pasywnym chłodzeniem. Szerokim łukiem natomiast omijałabym produkty z Chin zwzgl. na wątpliwą jakość. Przed zakupem starałabym się zweryfikować jakość i wydajność użytych diód ( na ile to oczywiście jest możliwe ) nie na podstawie danych katalogowych tylko obserwacji w działaniu. To tyle z mojej strony 😉

jaka lampa led do uprawy lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? jaka lampa led do uprawy 1jaka lampa led do uprawy lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? jaka lampa led do uprawy 2lampy led do hodowli marihuany lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do hodowli marihuanylampy led do hodowli marihuany lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do hodowli marihuanylampy led do hodowli marihuany lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do hodowli marihuany 1lampy led do hodowli marihuany lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do hodowli marihuany 2lampy led do hodowli marihuany lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do hodowli marihuany 3lampy led do uprawy marihuany lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do uprawy marihuanylampy led do uprawy marihuany lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do uprawy marihuanylampy led do uprawy marihuany lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do uprawy marihuany 1lampy led do uprawy marihuany lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do uprawy marihuany 2lampy led do uprawy marihuany lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do uprawy marihuany 3lampy led do uprawy roslin lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do uprawy roslinlampy led do uprawy roslin lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do uprawy roslin 2lampy led do uprawy roslin lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? lampy led do uprawy roslin 3oswietlenie marihuany led lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? oswietlenie marihuany ledoswietlenie marihuany led lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? oswietlenie marihuany led 1oswietlenie marihuany led lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? oswietlenie marihuany led 2oswietlenie marihuany led lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? oswietlenie marihuany led 3panele led marihuana lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? panele led marihuanauprawa konopi lampy led lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? uprawa konopi lampy leduprawa konopi led lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? uprawa konopi leduprawa konopi led lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? uprawa konopi led 1uprawa konopi led lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? uprawa konopi led 2uprawa konopi panele led lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? uprawa konopi panele leduprawa marihuany lampy led lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? uprawa marihuany lampy leduprawa marihuany led lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? uprawa marihuany leduprawa marihuany panele led lampy led Lampy LED do uprawy marihuany – WARTO ? uprawa marihuany panele led

76 KOMENTARZE

 1. W artykule pisze ze jeżeli chodzi o lampy ledowe to nie bierzemy pod uwagę lumenów. W takim razie mam pytanie jak dostosować oświetlenie led do boxa 1m x 1m x 2m?

  • Sopel dziękuje za komentarz,

   Zgadza się, musisz dopytać dobrego sprzedawcy co ma w ofercie z LEDów

   Na 1m2 prawdopodobnie potrzebujesz czegoś w okolicach 200W-250W wszystko zależy od materiału 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 2. Witam. Bede konstruowac boxa 60X60X140. Zastanawia mnie kewstia lamp nedowych dostepnych na all.
  czy np. taka: /45w-112-led-grow-lampa-do-roslin-hps-growbox-sklep-i6678201338.html podola dwom max trzem drzewka “bonsai”?
  Producent podaje nastepijace parametry:
  Moc: 45W
  LED Ilość diod: 112
  Czerwone: 56 (630nm)
  Niebieskie: 32 (460nm)
  Białe: 24 (3500k)
  Napięcie wejściowe: 85V ~ 265V
  Żywotność: 50.000 godzin
  Środowisko pracy: -20 do 40 ° C
  Wymiary: 37 x 32 x 5 cm
  Z gory dzieki za tipsy.

  • Canabella Bacarocci dziękuje za komentarz,

   Box 60×60 = na luzie 4 sztuki

   Co do tego panela nie mam pojęcia – nigdy nie korzystałam z takich budżetowych paneli…

   Wg. mocy i opisu producenta – jest OK

   Czekam na info zwrotne jak przetestujesz 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • mam podobny panel i na pierwszej uprawie wyszlo mi z 3 roslin Af ok 15 g na czysto teraz mam dodatkowe swiatlo na weg i osobna zarowke o barwie 3000k na 2ga faze i idzie jeszcze lepiej , oczywiscie mowie tu o AF i sam doszedlem do tego jak na pierwszy raz jest ok . z fartem !

   • LSDM dziękuje za komentarz,

    Hmmm z 3 sztuk wynik nie jest powalający na pewno następnym razem będzie więcej 😉

    Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Moc: 45W
   LED Ilość diod: 225
   Czerwone: 165 (630nm)
   Niebieskie: 60 (460nm)
   Napięcie wejściowe: 85V ~ 265V
   Żywotność: 50.000 godzin mam ten panel .

   mam podobny panel i na pierwszej uprawie wyszlo mi z 3 roslin Af ok 15 g na czysto teraz mam dodatkowe swiatlo na weg i osobna zarowke o barwie 3000k na 2ga faze i idzie jeszcze lepiej , oczywiscie mowie tu o AF i sam doszedlem do tego jak na pierwszy raz jest ok . z fartem !

   • LSDM dziękuje za komentarz,

    Hmmm z 3 sztuk wynik nie jest powalający na pewno następnym razem będzie więcej 😉

    Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 3. Potrzebuje pomocy przy kupnie lampy Led do boxa. 1m/1m/1,8. Najlepiej link do strony gdzie kupię coś sprawdzonego i w przystępnej cenie ;-). Z góry dzięki.

  • Bogu dziękuje za komentarz,

   Rozumiem niestety nie pomogę w tym temacie, ponieważ jeszcze nie mam doświadczenia z panelami a dane producenta to każdy przeczyta 😉

   Musisz zdać się na doradztwo w growshopie… daj znać jaki panel wybrałeś 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 4. Witam serdecznie. Mam pytanie odnoscie hodowli. Potrzebuje zachodowac kilka roslin medycznych. Moj ojciec ma raka prostaty, jest mi potrzebny olej RSO z jak najwieksza zawartoscia THC. Czy moglbym prosic o porade, jakie odmiany Idica bylyby najlepsze do tej hodowli ( odmiany nasion i gdzie najlepiej kupic) , mam zamiar kupic grow box o wymiarach 1x1x2 ile w takim boksie mozna maksymalnie wychodowac krzaczkow ( tak zeby chociaz plon wynosil 600 gram suszu) , jak dobrac oswietlenie (jakie lampy i moc) i jak najlepiej pozbyc sie uciazliwego zapachu ( czy lapmy ozonowe do neutarlizacji zapachu sa ok?) I na koniec czy istnieje jakis trick na zniwelowanie ciepla ktore sie wydobywa ponad namiot ( mam na mysli helikoptery z kamerami termowizyjnymi). Za wszelkie porady z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam

  • czarek dziękuje za komentarz,

   Mam pytanie odnoscie hodowli.

   Masz na myśli uprawę – hodowla to tworzenie nowych odmian 😉

   Moj ojciec ma raka prostaty, jest mi potrzebny olej RSO z jak najwieksza zawartoscia THC.

   Nie jestem lekarzem. Najłatwiej pomoc medyczną otrzymasz w Czechach wraz z niezbędną receptą.

   jakie odmiany Idica bylyby najlepsze

   Moje ulubione Indica to AK47, LSD, White Widow i White Russian

   gdzie najlepiej kupic

   Kup tam gdzie Ci najbardziej odpowiada – wybór jest spory a oszustów praktycznie brak pod warunkiem, że kupujesz w seedbanku a nie na ogłoszeniach i portalach

   grow box o wymiarach 1x1x2

   Na spokojnie 9 sztuk po 11L kwadratowe donice

   plon wynosil 600 gram suszu

   Na początku to co chcesz otrzymać podziel przez dwa…

   jak dobrac oswietlenie

   1m2 = HPS 400W lub odpowiedni panel LED ( ok 240 W )

   pozbyc sie uciazliwego zapachu

   Filtr węglowy

   lapmy ozonowe do neutarlizacji zapachu sa ok?

   Nie mam pojęcia – pierwszy raz o nich słyszę 😉

   helikoptery z kamerami termowizyjnymi

   Masz na myśli antydetekcję – promieniowanie cieplne czyli np folia mylar diamond

   Musisz jeszcze trochę poczytać bloga… 🙂

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 5. Witam, jeżeli planuje oświetlać jedną roślinke czy ta żarówka sie nada? growtent.pl/product-pol-29-Zarowka-LED-GROW-54W-E27-7-kolorow-uniwersalna.html

  • Mateusz D dziękuje za komentarz,

   Wg. opisu; “Obszar oświetlenia: max 30×30 cm”

   Czyli tak 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 6. Witam, zastanawiam się nad panelem z pasywnym chłodzeniem. Czy wentylacja na zewnątrz growboxa, poza ewentualnym filtrem węglowym będzie w ogóle potrzebna. Panel chłodzony pasywnie jest bezgłośny i bezobsługowy. W zależności od temperatury otoczenia rozproszone ciepło powyżej modułów LED może być usunięte (nie bardzo rozumiem po co??) lub poddane recyklingowi i transportowane np. wentylatorem do roślin. Panele LED nie są chyba w stanie wytworzyć takiej temperatury żeby zaszkodzić roślinom, szczególnie jeśli nad panelem zamontuję maleńki wentylator który będzie “mieszał” powietrze.

  • Tomasso dziękuje za komentarz,

   “panelem z pasywnym chłodzeniem”

   Fajne rozwiązanie,

   “Czy wentylacja na zewnątrz growboxa, poza ewentualnym filtrem węglowym będzie w ogóle potrzebna”

   Zależy jakich mocy ledów użyjemy… mimo wszystko dla filtra węglowego dobrze jest mieć wentylację,

   “wentylator który będzie „mieszał” powietrze”

   Tak – mieszający jest przydatny

   Testuj, rób pomiary temperatury i nabieraj doświadczenia 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 7. Witam Serdecznie,czy ten panel sie nada do box 60-60-120 ?Mars Hydro Reflector48 48x5W 240W Lampa Led Grow….Moje roslinki przelałem i mi kładą sie pomimo ze ziemia jest juz sucha,co moge zrobic zeby doszły do siebie ?CZY filtr weglowy jest potrzebny w takim box-sie?
  Pozdrawiam …

  • Baranek dziękuje za komentarz,

   Nie mam pojęcia po co w opisie panela jest 240W skoro faktyczny pobór mocy wynosi: ~102W i jest odpowiedni dla 60×60 cm

   Mimo wszystko 100W to mniej niż alternatywny HPS 150W dla powierzchni 60×60 😉

   “Moje roslinki przelałem i mi kładą sie pomimo ze ziemia jest juz sucha”

   Sucha na górze to nie to samo co suche korzenie, na dnie doniczki 😉

   “CZY filtr weglowy jest potrzebny”

   Filtr węglowy stosuje się do neutralizacji zapachu, jeżeli lubisz i zapach nie przeszkadza to nie montujesz filtra 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 8. Witam.
  Mam pytanie o użycie takiej diody:
  allegro.pl/dioda-cob-50w-full-spectrum-230v-i6874119257.html
  Jak piszą jest to długość fali 380 – 840 nm (pasmo pozytywnie wpływające na wzrost roślin i prawidłowy przebieg fotosyntezy). Czy użycie takiej diody będzie 0K? Aktualnie mam boxa 0,16 m2 oświetlonego 2 jarzeniówkami 18w (1000lm każda) i 3 żarówkami led 14w (2,7k 1200 lm każda) a według kalkulatora potrzebuję około 8000. Czy może zamiast tej diody lepiej dać jeszcze 2 jarzeniówki?
  Pozdrawiam.

  • Ry-Siek dziękuje za komentarz,

   W temacie ledów nie pomogę – temarz rzeka…

   Jeżeli długość fali ( spektrum ) jest OK to dadzą radę jednak często sprzedawca pisze “bajki” aby sprzedać…

   Potraktuj to jako eksperyment i ruszaj z tamatem,

   Jak jedziesz na ledach to już bez innego światła,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dziękuję za info. Spektrum niby dobre niebieski 420-480, czerwony 580-720, taki led emituje coś około 4200 lm więc jedna to za mało. Skompletuje odpowiedni zestaw to na pewno poinformuję o efektach.
    Pozdrawiam.

 9. Witam szybkie pytanko ktora lampe wybrac z tych dwoch modeli PHYTOLED QUANTUM GX-200 PROFESSIONAL 130W czy
  Luckygrow modular220 + 2x źródło światła na wzrost i 2x na kwitnienie
  Pozdrawiam

  • Pastor dziękuje za komentarz,

   Luckygrow modular wydaje się ciekawym rozwiązaniem… trzeba wczytać się w dane 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 10. 1. Czy same diody 660 i 450nm w zupełności wystarcza czy są potrzebne jeszcze IR i UV?
  2. Pomijając ledy. Jaka barwa jest najodpowiedniejszą przez cały cykl wzrostu i kwitnienia? Czy 2100k do nada (podobno to najlepsza barwa na szybki wzrost i obfite kwitnienie zarazem z tego co wyczytałem)?

  Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

  • roberto dziękuje za komentarz,

   1. Tak
   2. Dla wega lepsze biało-niebieskie światło 4500-6000K dla kwitnienia 2000K dlatego ledy są połączeniem diód 450/650nm lub też 430/680nm 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Bardzo dziękuję Aniu za odpowiedź. Mam jeszcze 1 pytanie. Czy można przeliczyć np barwę 6500k na długość fali w nm (nanometrach)? Serdecznie dziękuję i pozdrawiam!

    • roberto dziękuje za komentarz,

     Nie mam pojęcia czy taki przelicznik istnieje 😉

     Trzymaj się fal ~450 ( niebieskie ) i ~650 ( czerwone ) a wszystko będzie dobrze 🙂

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 11. Mam dwa grow boxy 1.2 x 1.2 x2.0 Chcialbym zainstalowac lampy ledowe.Obecnie uzywam na jednego boxa 600 w hps.Jaki bedzie koszt zamienic hps ba ledy??Czy na ledach roslinki dochodza w podobnym czasie?Czy to prawda ze rosliny potrzebuja o wiele mnie odzywek na ledach??

  • M.P dziękuje za komentarz,

   Dedykowany panel LED na 1,44m2 ~ 2,500-3,000 zl i moc 250-300W

   “Czy na ledach roslinki dochodza w podobnym czasie?”

   Tak pod warunkiem optymalnych parametrów penela led,

   “Czy to prawda ze rosliny potrzebuja o wiele mnie odzywek na ledach??”

   Tak m.in. dzięki niższej temperaturze jest mniejsze parowanie i mniej “piją” 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 12. Witam jestem początkującym rolnikiem , chcę samemu zbudować box o wymiarach 50×50 ×150. I nie mam bladego pojęcia jakie oswietlenie zastosowac, clf czy led itd. I jakiej mocy. Prosił bym o jakieś konkretne typy i ewentualnie linki do zakupu. Dziękuję

  • Lolo dziękuje za komentarz,

   50×50 – 0,25m2 co wymaga 12500 lumenów oświetlenia lub dedykowanych LEDów o mocy ok. 50W

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 13. Jestem mocno poczatkujacy i mieszkam w Anglii, gdzie hodowla na wlasny uzytek ograniczonej liczby roslinek (tak je sobie nazywam) jest dozwolona, a przynajmniej nie jest karana wiezieniem 🙂
  Ktoregos dnia kolega zaproponowal mu zakup calej kompletnej infrastruktury do hodowli roslinek (2 lampy HPS, komputer sterujacy temperatura, nawilzeniem, filtry weglowe i inne cuda na kiju, wlacznie z doniczkami, namiotem 200X200X200 i workiem ziemi) za jakies smieszne pieniadze (150 funtow). Lezy to wszystko w szopce niewykorzystane 🙁
  Przed “pierwsza roslinka” sporo sobie poczytalem i naogladalem sie filmow na YT… gdzies sie trzeba uczyc 🙂
  Pierwsza roslinke wysialem sobie w czerwcu, aby zobaczyc jak to w ogole jest… ladnie sie rozrosla, bez zadnych lamp i innych ulepszaczy. Dolewalem nawozu i wystawialem na dzien na slonce. Lato nie rozpieszczalo w tym roku ale dni slonecznych bylo wystarczajaco duzo, a na noc chowalem do pomieszczenia z bojlerem (ciemno i cieplo). Wynik nie jest do konca satysfakcjonujacy, bo slabiutkie to-to jest ale ja tego nie pale, a jedynie mam frajde z hodowli. Mieszkam z dwoma kolegami, ktorzy sa profesjonalistami i to oni oceniaja moja roslinke 🙂
  Postanowilem pojsc w “prawie profeske” i nabylem droga kupna namiot do pokoju (DL:120, SZER:60, WYS:150 – wejdzie mi do niego max. 8 roslinek) i lampe led (VIPARSPECTRA 600W), wg moich przeliczen w zupelnosci powinna wystarczec na te powierzchnie namiotu. Planuje jeszcze dokupic dwie jakies pojedyncze lapmki, aby doswietlic roslinki w rogach i moze od spodu, zobaczymy…
  W swojej wypowiedzi celowo unikam wszelkich nazw angielskich (nie grow box ale namiot!), poniewaz mam go wystarczajaco duzo w codziennych kontaktach w pracy i poza nia, poza tym bawi mnie do irytacji wlacznie uzywanie angielskiego nazewnictwa na sile 🙂
  Wlasciwie po co ja to pisze? 🙂
  Postaram sie zamieszczac informacje z przebiegu hodowli tak, aby dac innym ogrodnikom (zadnym tam “grower`om”) jakis material pogladowy i dane do podjecia decyzji czy HPS czy LED, bo sam od ponad miesiaca czytam wszelkie dostepne informacje na ten temat (jest ich zdecydowanie wiecej po angielsku, polecam artykul, ktory mnie przekonal co do wyboru odpowiedniej lampy LED – heavy.com/garden/2015/04/best-full-spectrum-led-grow-lights-for-sale-reviews-bulbs-cannabis-marijuana-review-plant/).
  Przepraszam za brak “polskich znakow” ale padl mi czesciowo komputer i walcze o odzyskanie pelnej wladzy nad nim 🙂

  • Pawel UK dziękuje za komentarz,

   “namiotem 200X200X200”

   To już robota “na etacie” przy takim wymiarze 😉

   “lampe led (VIPARSPECTRA 600W)”

   Jest moc, zużycie 278W to spokojnie na 1m2 więc na 0,7m2 jak złoto 😉

   “Planuje jeszcze dokupic dwie jakies pojedyncze lapmki, aby doswietlic roslinki w rogach i moze od spodu,”

   Nie ma takiej potrzeby… od spodu?

   LED to przyszłość bez dwóch zdań… HPSy były dobre bo musiały być gdy nie było paneli z LEDami 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 14. Hej Aniu Używałaś już paneli led ? Zastanawiam się nad zakupem. Na powierzchnie 60x60cm i mam dylemat.. Mogła byś coś doradzić ?:)

  • GreenBox dziękuje za komentarz,

   Jeszcze nie 😉 chociaż teraz też bym się rozglądała za panelem LED…

   Musisz pytać w growshopach podając wymiary boxa 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 15. Hej,
  Aniu mam pytanie odnosnie amatorskich paneli LED. Przypuscmy ze mamy growboxa 50×50
  Z wyliczen wynika iz zapotrzebowanie naszych krzaczkow na lm wynosi 12500
  Niby statystyki sie zgadzaja:
  tiny.pl/gp6dp
  i to szczerze mowiac jest jeden za smieszne pieniadze tj. 90 zl
  Czy amatorskie panele LED oferowane na allegro beda odpowiednie? Oczywiscie chodzi mi o wzrost, do kwitnienia potrzebna jest inna barwa.
  Pozdrawiam

  • Amator dziękuje za komentarz,

   Strumień ok, barwa na wega ale nie ma specyfikacji zastosowanych diód – loteria

   W formie eksperymentu ok 😉 na rekordy nie ma co liczyć…

   a i brak czerwonej barwy na flo 😉

   Jak chcesz startuj i daj znać za jakiś czas…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 16. Witam. Ja kupilem Homebox Ambient Q80 Par+ 80x80x160cm
  Do tego planuje zakupic panel led Mars Hydro 900W. Mam pytanie czy ten panel bedzie ok na taka powierzchnie dla 3 roslinek auto?.Czy lampa moze okazac sie za mocna ?

  • Juniorek dziękuje za komentarz,

   Box OK a przy tej powierzchni led 400W będzie optymalny

   Dlaczego 3 sztuki na 0,64 m2 ? optymalnie co najmniej 6 sztuk albo 9 sztuk w automacie 😉

   “Czy lampa moze okazac sie za mocna ?”

   Za mocna nie zaszkodzi po prostu energia pójdzie w eter 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 17. Hej. Mam pytanie. Mam panel LED Mars Hydro 2 700W + box 80×80. I chce wychodowac automaty Pineapple Express Auto Fast Buds.
  I teraz w panelu mam fazy grow i bloom. Czy jak posadze auto to moge uzywac panelu od razu na plenej mocy czyli grow+bloom ? Producent nie wspomina nic odnosnie tego ale na polskich paru polski growshopach pisze -zalecamy używania pełnej mocy przez cały cykl.
  Pozdrawiam

  • Menciu dziękuje za komentarz,

   Możesz użyć tylko moim zdaniem pierwsze dwa tygodnie to “marnotrastwo” prądu aby szło na pełnej mocy i sam grow da radę,

   Ty decydujesz, daj znać jak wyszło 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 18. Witam,
  Mam 15 automatow critical mass czy uwazacie, uda mi sie wychodowac 1kg suchych topow?
  namiot 180x120x120
  meizhi led 900w
  ziemia canna terra profesional plus dodatkowo dodalem wiecej perlitu
  caly zestaw nawozow z canny
  bluelab monitor ph, ec, temp
  filtr weglowy
  porzadny wiatrak stojacy, regulowany

  Kiedy zaczac dodawac nawozy i czy nie bedzie zbyt malo miejsca w namiocie?

  • MR Anderson dziękuje za komentarz,

   15 automatów na 120×120 jest w sam raz,

   W ilu litrowych doniach będą ?

   Nawozy stopniowo od drugiego tygodnia bo gleba sama w sobie ma dawkę startową 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 19. witam Aniu czy moduł full spektrum led 40W będzie nadawał się do oświetlenia jednej roślinki? pozdrawiam

  • nOOb dziękuje za komentarz,

   Nie mam pojęcia co to za “wynalazek” ale jeżeli ma odpowiednie spektrum długości fal 430-450/650 to jak najbardziej powinien dać radę 🙂

   Ekspetymenty z ledami są jak najbardziej wskazane 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Aniu co będzie lepsze

    2 × Power LED 45 mil 4500K, 4 × Power LED 45 mil Royal Blue, 12 × Power LED 45 mil Deep Red

    czy

    5 × Power LED 45 mil 4500K, 2 × Power LED 45 mil 730 nm, 5 × Power LED 45 mil Royal Blue, 4 × Power LED 45 mil Deep Red, 2 × Power LED 45 mil 430 nm

    ???

    • many dziękuje za komentarz,

     Pierwszy panel LED ma więcej czerwonych LEDów co sprzyja kwitnieniu 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 20. Czesc Aniu mam pytanie czy box o wymiarach 60x60x160 wys lub 80x70x160wys da rade led o mocy 120w o wymiarach 30cm 30cm albo zamontowac 2x120w ?

  • Grow dziękuje za komentarz,

   Powinien dać radę, masz jakieś informacje odnośnie ilości ledów i spektrum światła ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Grow dziękuje za komentarz,

   Ilość bez znaczenia, ponieważ światło dobierasz do wielkości-powierzchni boxa 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 21. Light type: LED Plant Grow Light
  Output power: 120W
  Led tips: 100% new Epistar
  Led quantity: 1365 leds
  Input voltage: AC85-265V
  Net weight: 1300g
  Housing material: Aluminium+PC
  Warranty: 2 years
  Safety standard: CCC,CE,FCC, RoHS
  Storage condition: -40~85 degree
  Working temperature: <65°C
  Led configuration: 234pcs Blue and 1131pcs Red
  LED wavelength: Red: 610nm ~ 720nm ; Blue: 400nm ~ 520nm wystarczy jeden taki led a i jeszcze na 4 pomidorki moze byc box 60×60 czy to za malo miejsca dziekuje za odp pozdrawiam

  • Grow dziękuje za komentarz,

   Tak panel jest OK
   Tak optymalnie 4 w 60×60

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 22. Hej
  Właśnie kupiłem lampe led z możliwością wyboru oświetlenia
  Grow/Flower zastanawiam się czy podczas kwitnienia wystarczy czerwone światło czy włączyć wszystkie diody (Na wł grow świecą obie barwy a na flow tylko czerwone ) lampa Mars led
  Dzięki i pozdrawiam Dawid

 23. witam, mam zamiar kupic growbox 100x100x200 czy oswietlenie LED jak w linku da rady?
  ebay.co.uk/itm/Mars-300W-600W-LED-Grow-Light-Lamp-Full-Spectrum-Veg-Bloom-for-Indoor-Plants/253215938977?_trkparms=pageci%3A0d0c2dfa-1a83-11e8-aa9b-74dbd180903e%7Cparentrq%3Acf4855331610ab1d05bb9cc3fffe8cbc%7Ciid%3A1&_trksid=p2481888.c100678.m3607

  • Bronek wersja Mars 600W LED zużywająca 290W będzie odpowiednia 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 24. Witam serdecznie.
  box 20×20 na jedna rosline ak47 fem.aut.donica 5l i chciałbym zastosować oświetlenie ledowe
  growtent.pl/product-pol-545-Zarowka-LED-GROW-5x3W-uniwersalna.html
  Moje pytanie czy jedna zarówka wystarczy?Proszę o jakąs poradę.

  • ciekawski dziękuje za komentarz,

   Barwa OK więc 1-2 sztuki dadzą radę 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 25. Witam, czy ta lampa olx.pl/oferta/lampa-phytoled-280w-real-power-CID628-IDrGBud.html wystarczy na boxa 1,2×1,2×2?
  Pozdrawiam

  • Ledek na 1,4m2 trochę za słaba – bardziej w okolicach 1m2 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • A czy ona jest jest dwufazowa?

    To samo pytanie o tę lampę growbox.pl/product-pol-3120-LAMPA-LED-PHYTOLITE-NX2-FULL-CYCLE-wzrost-kwitnienie-288W-192W-45x31xh9cm-oswietla-120-120cm.html czy podoła takiej powierzchni?

    • Ledek trzeba wczytać się w opis;

     “PHYTOLITE – NX2 daje gwarancję, że rośliny otrzymają właściwą dawkę światła niebieskiego (na wzrost) jak i czerwonego (na kwitnienie” co oznacza że jest na obie fazy 😉

     Teoretycznie 120x120cm jednak realnie bliżej do 1m2

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 26. moja roślina aktualnie ma 2,5 tygodnia, rozczapierza się trzeci poziom, łodyga do najniższego poziomu ma około 4-5 cm
  oświetlenie: 4 żarówki po 28W (15 czerwony+ 7 niebieski + 2 biały + 2 biały ciepły+ 1 IR + 1 UV) 160 stopni kąt świecenia (początkowo 2 takie żarówki, 2 kolejne dołożone tydzień temu (po 1,5 tyg) – żarówki wiszą na czwórniku domowej roboty (odległości między żarówkami ok. 10 cm, w kwadrat) centralnie nad rośliną ok. 15 cm nad nią; 20/4
  box 40×60 wewnątrz biały
  roślina automat cheese berry; wg danych producenta: zbiory w 2,5 miesiąca, wysokość indoor 50-80 cm
  wygląda dobrze, zdrowo, liście mają dobry kolor i mięsistość, nawożę bardzo delikatnie biohumusem, ph OK
  ale sądzę, że za wolno rośnie 😉 i niepokoję się, że przy tak szybkim automacie ona nie zdąży się rozwinąć do rozpoczęcia kwitnienia – obawy na wyrost? czy może ją jakoś kopsnąć? a jeśli tak, to w jaki sposób?

  • Wera wszystko OK, ile ma wysokosci przy 2,5 tygodnia i jaka masz temperature jak swieci swiatlo i bez niego ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 27. Mam okazję kupić LED które są opisane:

  Dostarczają około 220-230 mikromoli na sekundę
  (strumień fotonów promieniowania czynnego fotosyntetycznie – PAR).
  Pomiary do wglądu.
  Diody podłączane bezpośrednio do napięcia z gniazdka (230V).
  Świecą pełnym spektrum światła potrzebnego roślinom (380-840 nm).
  Wymiary: 60x40x3 mm
  Wymiary otworów montażowych: 34×34 mm
  Waga: ok. 30 gramów
  Zasilanie: 220-277 V
  Maksymalna temperatura pracy: ok. 60 oC
  Kąt świecenia: ok. 120-140 stopni
  Materiał podstawy: aluminium

  Ile takich ledow potrzebuję do boxa 60×60 i ile roślin w takim mogę hodować? Pozdrawiam

  • Siemanko dziekuje za komentarz

   Najbardziej martwi mnie za szerokie spektrum swiatla – (380-840 nm) najlepiej gdyby bylo do ok 650nm chociaz jezeli jest wyzsze to po prostu “stracisz” prad

   Najwazniejsze – ile to ma prawdziwej mocy W (watow) ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 28. Witam.
  Czy jest jakaś ogólna zasada na jakiej wysokości od rośliny powinna być lampa LED (Full Spectrum 80W)? Roślina (automat) po 3 tyg. ma jakieś 12 cm i martwi mnie to czy nie za mało. Liście dobrze rozwinięte, barwa i zapach też tylko martwi mnie wysokość. Pozdrawiam serdecznie

  • Bolec dziekuje za komentarz

   Oczywiscie im wieksza moc tym odleglosc powinna byc wieksza szczegolnie w hpsach (nie dotyczy wentylowanych cool tube)

   W przypadku “zimnych” ledow odleglosc ok 10/15 cm moze byc optymalna.

   Trzeba jednak pamietac ze im blizej tym wiecej energii trafia do lisci a roslina moze sie “zbijac” i rozrastac dzieki temu na boki a wieksza odleglosc spowoduje “wyciaganie” sie rosliny na wysokosc

   Jezeli barwa lisci jet OK to jest to najwazniejsze 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 29. Witam.
  Czy jest jakaś ogólna zasada na jakiej wysokości trzymać LEDy. Roślinka (automat) po 3 tyg. ma jakieś 12cm i martwi mnie czy nie za mało? Liście dobrze rozwinięte, barwa i zapach też tylko martwi mnie wysokość. Roślnka jest w 10L donicy i boxie 40×40, lampa led 80W full spectrum. Że to automat to powinien już chyba zacząć kwitnąć ale nie zauważyłem jeszcze preflowerów. Jako że jestem początkujący proszę o info czy jest powód się martwić że roślina narazie ma tylko 12cm i jeszcze nie kwitnie. Pozdrawiam serdecznie

  • bolec wszystkie parametry sa OK

   Faktycznie byc moze 12cm i 3 tygodnie to nie rewelacja jednak na nisko zawieszonych ledach moze sie “zbijac” przez co pojdzie na boki 😉 jak chcesz wysokosc to oddal ale im wyzej tym mniej energi dla rosliny 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

Comments are closed.