Klonowanie marihuany

27

Klonowanie marihuany

klonowanie marihuany klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klony marihuany

Klonowanie jest jedną z form rozmnażania wegetatywnego, czyli bezpłciowego.

Klonowanie marihuany ma za zadanie stworzenie identycznych kopii jak roślina, która jest dawcą “matką” materiału. Klony marihuany będą posiadały te same cechy co matka – rodzić z której zostaną pobrane klony. Dotyczy to płci konopi, wymagań rośliny, osiąganej wysokości, długości kwitnienia, smaku, aromatu a także mocy czyli zawartości THC.

Zatem jeżeli masz roślinę, której cechy genetyczne chciałbyś zachować klonowanie jest świetnym wyborem.

Zalety klonów marihuany:

+ Nie musisz martwić się o płeć rośliny ( jeżeli znasz płeć matki )

+ Klony maja krótszy czas wegetacji, co przekłada się na szybsze zbiory

+ Klony możesz szybko przemienić w rośliny dawcy “matki” i posłużyć do ponownego klonowania.

+ Klony są identyczne genetycznie co przekłada się na identyczne cechy w np. szybkości wzrostu, kwitnienia, mocy itd.

+ Ukorzenione klony mogą zakwitnąć natychmiastowo, jeżeli przestrzeń i czas nie stanowią problemu.

+ Klony mogą szybko wykazać swoje cechy (zapach, żywotność, ilość odgałęzień, szybkość ukorzeniania, dominacja idica/sativa itp.)

 

W uprawie indoor w growboxie klonowanie marihuany ma duże zalety w postaci identycznych roślin – jednorodne o takim samym tempie wzrostu i kwitnienia.

W przypadku uprawy outdoor możesz na wiosnę przygotować z jednej rośliny matki np 10 lub 20 i więcej klonów, które zostaną uprawiane bez potrzeby zakupu nowych nasion marihuany.

 

Czego potrzebujesz do klonowania marihuany ?

Przede wszystkim roślina mateczna “matka” czyli roślina z której pobierzesz szczepki do klonowania. Musi to być najlepsza roślina jaką dysponujesz. Jeżeli posiada jakieś wady, choroby to niestety klony także je będą mieć. Pobieranie szczepek do klonowania zaczynaj od dolnych odgałęzień, które ukorzeniają się łatwiej od tych położonych na górze, bliżej wierzchołka rośliny.

Ostry nóż / nożyczki / żyletka

Preparat do ukorzeniania sadzonek czyli klonów

Medium w którym umieścisz świeże klony – może to być ziemia, wełna mineralna choć obecnie na rynku nie brakuje specjalnych kostek do ukorzeniania, które są bardzo wygodne w użyciu.

Rękawicznki jednorazowe – gumowe dla zachowania sterylności

Alkohol lub inny środek do dezynfekcji sprzętu tnącego

Ukorzeniacz – mini szklarnia do ukorzeniania klonów

Spryskiwacz ogrodowy dla nadania wilotności w ukorzeniaczu

Oświetlenie – tutaj najlepiej sprawdzają się świetlówki kompaktowe o biało – niebieskiej barwie w okolicach 5000 – 6000 K. Natężenie światła nie musi być intensywne. Nie skupiaj się na lumenach – klony mają za zadanie wytworzyć korzenie a na wzrost przyjdzie czas po ukorzenieniu klonów.

Wszystkie rzeczy których będziesz używał do klonowania musisz zachować bardzo czyste. Dlatego najlepiej narzędzia, którymi będziesz ciął klony przetrzyj alkoholem.

 

Klonowanie marihuany krok po kroku

Czystymi nożyczkami, nożem lub żyletką odetnij gałązkę konopi, która posłuży za klona. Wykonaj zdecydowane cięcie pod kątem 45 stopni ( połowa kąta prostego ).

klonowanie marihuany cięcie klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klonowanie marihuany ciecieklonowanie marihuany klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klonowanie marihuanyNie dotykaj uciętej części klona. Następnie ukorzenij klona. Po prostu w miejscu cięcia klona nałóż ukorzeniacz z opakowania. Jednak nie wsadzaj klona w opakowanie z ukorzeniaczem tylko nabierz ukorzeniacz czystym narzędziem na zewnątrz. Nadmiar ukorzeniacza nie wsypuj z powrotem. Użyj na inne klony a jeżeli jest go za dużo – po prostu wyrzuć. Jeżeli blisko cięcia znadjują się liście możesz je odciąć.

klonowanie-marihuany-uciety klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klonowanie marihuany uciety

klonowanie marihuany klonowanie marihuany Klonowanie marihuany to na klonowanie marihuanyklonowanie marihuany klonowanie marihuany Klonowanie marihuany to na klonowanie marihuany 1

klonowanie-marihuany-ukorzeniacz klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klonowanie marihuany ukorzeniaczTak przygotowany klon jest gotowy do włożenia do medium; ziemi, wełny mineralnej czy specjalnych kostek do ukorzeniania. Przygotuj dziurkę w medium tak aby swobodnie umieścić klona. Nie wciskaj klona na siłę.

klonowanie-marihuany-taca klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klonowanie marihuany tacaklonowanie-marihuany-klony klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klonowanie marihuany klony

klonowanie marihuany klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klony konopi tacaMedium możesz podlać, a wełnę mineralną lub kostki do ukorzeniania namoczyć. Wszystko po to aby utrzymywać wysoką wilgotność. Utrzymuj odpowiednią wilgotność w granicach 90%-95% i temperature w zakresie 23C-26C. Do bardziej komercyjnych zastosowań warto zastosować ukorzeniacze z podgrzawaną matą, które zapewnią odpowiednie ciepło klonom.

klonowanie-marihuany-spryskiwacz klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klonowanie marihuany spryskiwacz

klonowanie marihuany klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klonowanie marihany propagatorPropagator lub mini szklarnie spryskaj od środka wodą a także klony dla maksymalnej wilgotności.

klonowanie-konopi klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klonowanie konopiJeżeli wszystko przebiegło pomyślnie klony po około 5-7 dniach się ukorzenią.

klonowanie-marihauny-korzenie klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klonowanie marihauny korzenieklonowanie marihuany klonowanie marihuany Klonowanie marihuany klonowanie konopi korzenie

Klonowanie bez ukorzeniacza ?

Można klonować bez ukorzeniacza jednak będzie trwało to dłużej i większa ilość klonów może się po prostu nie przyjąć. Najważniejsze aby świeże klony miały zachowane oświetlenie.

Klonowanie marihuany automaty ?

Fizycznie klonowanie marihauny automatów jest możliwe jednak z powodu krótkiej fazy wegetatywnej po prostu nie opłaca się klonować automatów. Największą przeszkodą w klonowaniu automatów jest fakt, że nie można ich rewegować czyli zmusić do fazy wzrostu zamiast kwitnienia do której przechodzą automatycznie…

 

<iframe width=”640″ height=”360″ src=”https://www.youtube.com/embed/gx6IbMkfNbo?feature=player_embedded” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

 

27 KOMENTARZE

  • Semper dziękuje za komentarz

   Zgadza się wychodzi ekonomicznej i rośliny mają pierwsze dni za sobą 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • THCKING dziękuje za wpis,

   Zgadza się – coś za coś 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 1. Potrzebny jest Preparat do ukorzeniania sadzonek czyli klonów.
  Możecie mi podpowiedzieć jakiego producenta ten ukorzeniacz? Jaki będzie najlepszy…?

  • Spajko dziękuje za pytanie,

   Gdybym klonowała użyłabym ROOT!T® Rooting Gel, ponieważ uwielbiam ich naturalne gąbki torfowe do kiełkowania,co nie oznacza, że inne produkty są złe…

   Popularnym produktem do ukorzeniania jest Clonex

   Klonowałam wieki temu i nie było tych produktów 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 2. I takim sposobem po zakupie 6 nasion (AMD i autoxtreme) za pomocą propagatorem uzyskałem 115 sadzonek

  • CJ dziękuje za komentarz,

   Nie szkodzi – wrzucasz fotorepoid na 18/6 i przechodzi w wega 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Fartwell dziękuje za komentarz,

   Barwa światła dla matek to od 4500K do 6000K cały czas w cyklu na wegu,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 3. Siemka. Mam pytanko dotyczące inkubatora w którym trzymam klony, czy powinno być wpuszczane do niego powietrze czy przez cały ten czas powinno być szczelnie zamknięte i naświetlanie z zewnątrz ?

  • Adi dziękuje za komentarz,

   Dobrze jest utrzymywać wysoką wilgotność wewnątrz inkubatora ale także co najmniej 2 razy dziennie wpuścić świeżego powietrza jeżeli inkubator nie ma otworu z regulacją,

   Jeżeli na górze jest otwór z regulacją można ustawić na 50% i sprawdzać czy wystarczy do utrzymania wysokiej wilgotności wewnątrz inkubatora

   Szczelne zamknięcie w dłuższym czasie doprowadzi do pleśni i gnica,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 4. A czy naprzykład kostki mineralne muszą być cały czas wilgotne i czy zwykłą wodą trzeba podlewać ?

  • Wilku dziękuje za komentarz,

   Tak wilgotne lecz nie przemoczone, normalna woda najlepiej z prawidłowym pH 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 5. Siema. Jaki czas swiatla najlepszy dla klonow ? 18/6, 20/6 ??? Czytalem tez ze dobre na weg jest 6/2. Pozdro

  • amator dziękuje za komentarz,

   Wiek nie ma znaczenia – wystarczy że będzie odgałęzienie które nadaje się na klona

   Przyjmuje się że z 3-4 tygodniowej matki można pobrać klona 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 6. Pani Aniu dokladnie 5 dni temu przelaczylem moje kobitki na flo… pytanie pierwsze “czy moge jeszcze z nich sciagnac jakies klony”??? I pytanie drugie jak dlugo roslina jest zestresowana po takim cięciu??? Pozdrawiam

  • Piteros teoretycznie tak chociaz najlepiej jezeli utniesz taka galazke ktora nie ma oznak kwitnienia

   Przewaznie kilka dni i wraca do normy po wiekszym cieciu, gdy masz matke w ktorej utniesz jedna galazke na sto nawet tego nie zauwazy 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Amaro prawdopodobnie tak – moze wymagac dluzszego czasu do ukorzenienia lub po prostu “nie dac rady” 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 7. Witam, mam pytanko.
  Przykładowo jak kolega napisał że z 6 nasionek zrobił 100 ileś tam sadzonek to ile wiecej plonu zyskac mozna dzieki takiemu klonowaniu a ile mniej z tradycyjnej uprawy 1 nasionka = 1 roslinka
  Tak na oko jak ty to widzisz Aniu?
  Pozdrawiam

  • CannaBielaq klonowanie to bardzo dobra metoda pod warunkiem ze dysponuje sie warunkami oraz czasem dla ich wykonania. Nawet z 1 rosliny mozna pobrac 100 klonow tylko to wszystko wymaga czasu aby roslina mateczna byla dostatecznie duza.

   “ile wiecej plonu zyskac mozna dzieki takiemu klonowaniu”

   W klonowaniu nie chodzi o wiekszy plon poniewaz czy to z nasiona czy klon zawsze to bedzie 1 roslina

   Dzieki klonowaniu mamy jednolitosc genow (klony sa takie same jak matka) oraz w pewien sposob mozna zaoczszczedzic na nasionach jednak wada jest ze trzeba poswiecic czas na ich wykonanie 😉

   A i klonowac mozna tylko normalnie odmiany – bez automatycznego kwitnienia 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

Comments are closed.