Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ?

jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany wykiełkować nasiona marihuany Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ? jak najlepiej wykielkowac nasiona marihuany

Kiełkowanie nasion marihuany to pierwszy krok do cieszenia się własnymi roślinami.

Wykiełkować nasiona marihuany można na kilka sposobów dlatego przedstawię cztery najpopularniejsze i zarazem sprawdzone sposoby czyli;

 1. Kiełkowanie nasion marihuany w wodzie
 2. Kiełkowanie nasion marihuany na chusteczkach
 3. Kiełkowanie nasion marihuany w ziemi
 4. Kiełkowanie nasion marihuany w kostkach

 

Ogólna zasada kiełkowania nasion konopi;

kielkowanie-nasion-marihuany wykiełkować nasiona marihuany Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ? kielkowanie nasion marihuany

Ad.1 Kiełkowanie nasion marihuany w wodzie

 

Jedna z podstawowych metod kiełkowania nasion marihuany. Po prostu wrzuć nasiona marihuany do naczynia ( szklanki lub kubka ) z wodą na 24-48h.

Nie polecam trzymać nasion marihuany dłużej w wodzie, ponieważ nasiona mogą zgnić z nadmiaru wilgoci ( w końcu są w wodzie czyli mają całe 100% wilgotności )

Im lepszej jakości woda tym lepiej, chociaż może być nawet kranowa ( odstana przez 24h dla odparowania chloru ) jednak najważniejsze aby pH wody nie przekraczało 7,0.

Na początku nasiona powinny utrzymywać się przy powierzchni naczynia, po pewnym czasie mogą opaść na dno co jest naturalne i świadczy o nasiąknięciu przez nasiona wodą.

Tak “namoczone” nasiona włóż do ziemi lub innego podłoża w którym będziesz uprawiał.

Wykiełkować nasiona marihuany za pomocą metody “kiełkowania w wodzie” jest całkiem łatwo i nie powinno sprawiać nikomu trudności choć moim zdaniem nie jest to najlepsza metoda.

Wskazówka NR1; Kiełkujące nasiona marihuany powinny być pozbawione dostępu do światła a temperatura otoczenia powinna wynosić ok. 22-25 stopni celcjusza.

Plusem tej metody kiełkowania nasion marihuany jest brak kontaktu palców z bardzo czułym kiełkiem nasiona dzięki czemu nie mamy możliwości uszkodzenia go co często można spotkać przy braku ostrożności w kolejnej metodzie czyli na wilgotnych chusteczkach. Nasiona marihuany należy wyjąć za pomocą np pensety.

Kiełkowanie nasion marihuany w szklance:

jak wykiełkować nasiona marihuany w wodzie wykiełkować nasiona marihuany Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ? jak wykielkowac nasiona marihuany w wodziejak wykiełkować nasiona marihuany w szklance wykiełkować nasiona marihuany Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ? jak wykielkowac nasiona marihuany w szklance

 

Ad.2  Kiełkowanie nasion marihuany na chusteczkach

W tej metodzie będą potrzebne dwa, takiej samej wielkości talerzyki oraz chusteczki.

Właściwie to nie muszą być talerzyki a np. może to być plastikowe pudełko na 25 płyt CD które będzie tworzyło mini szklarnię dla naszych nasion. Jeżeli używasz talerzyków pamiętaj że, muszą być takiej samej wielkości, ponieważ na jednym z nich będą leżeć nasiona marihuany, które chcemy wykiełkować a drugi talerzyk zostanie odwrócony i będzie przysłaniał nasze kiełkujące nasiona marihuany od dostępu do światła oraz utrzymywał wysoką wilgotność.

Co ważne należy zadbać aby chusteczki ( papier toaletowy, ręcznik papierowy ) były możliwie wolne od dodatkowej chemii. Mam na myśli brak dodatków zapachowych czy kolorowych barwników, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze nasiona marihuany ( im mniej chemii w otoczeniu tym lepiej ). Zwykłe chusteczki higieniczne powinny sprawdzić się w 100%.

 

Kiełkowanie nasion marihuany na chusteczkach krok po kroku:

Na talerzyku rozłóż 2-3 chusteczki aby tworzyły warstwę na której umieścisz nasiona marihuany. Następnie delikatnie zwilż wodą chusteczki – w przypadku nalania zbyt dużej ilości wody wylej nadmiar wody.

Na tak przygotowane chusteczki połóż nasiona marihuany, które chcesz wykiełkować, co ważne aby ze sobą się nie stykały tylko miały swobodne miejsce wokół siebie ( po wykiełkowaniu nasion ich kiełki mogłyby się splątać co było by stresem dla tych młodziutkich kiełków )

Nasiona marihuany przykryj cieńką warstwą chusteczek ( nie musi być tak gruba jak od spodu – moim zdaniem nawet lepiej jak będzie cieńsza jednak to kwestia indywidualnego upodobania ) a nawet nie przykrywaj nasion chusteczkami dla lepszego dotlenienia i możliwości obserwacji nasion.  Następnie delikatnie podlej – w zasadzie zwilż nasiona, ponieważ nadmiar wody będzie w tym wypadku szkodził nasionom dlatego usuń nadmiar wody z talerzyka.

Na koniec obróć o 180 stopni drugi talerzyk i nałóż na pierwszy talerz na którym znajdują się nasiona tworząc coś na wzór małży – spodka.

W czasie 24h-48h lub dłuższym – nawet do 7 dni ( wszystko zależy od jakości nasion oraz ich skorupki np. automaty czyli nasiona z autofloweringiem mają twardszą skorupkę i mogą wymagać dodatkowej metody kiełkowania – precrushingu ) powinny wykiełkować nasiona marihuany.

 

jak wykiełkować nasiona marihuany na chusteczce wykiełkować nasiona marihuany Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ? jak wykielkowac nasiona marihuany na chusteczce

 

W tym momencie należy postępować bardzo ostrożnie, ponieważ nasiona wypuściły bardzo delikatny mający tysiące malutkich ( niewidocznych dla oka ) włosków kiełek, którym “żyje” nasiono. Wykiełkowane nasiona należy umieścić w ziemi lub innym podłożu w którym będziesz uprawiał konopie a następnie delikatnie podlej.

 

Wskazówka NR1; Warto co ok. 12h sprawdzać nasiona czy wykiełkowany oraz czy wilgotność jest odpowiednia, zapewniając przy okazji nasionom świeżego powietrza.

 

Wskazówka NR2; Kiełkujące nasiona powinny być pozbawione dostępu do światła ( dlatego nałożyłeś drugi talerzyk ) a temperatura otoczenia powinna wynosić ok. 20-25 stopni celcjusza.

 

Wykiełkować nasiona marihuany za pomocą metody “na chusteczkach” jest trudniej niż np w wodzie czy w ziemi i moim zdaniem wymaga to więcej ostrożności podczas obchodzenia się z nasionami.

 

Kiełkowanie nasion marihuany na chusteczkach:

jak wykiełkować nasiona marihuany na chusteczkach wykiełkować nasiona marihuany Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ? jak wykielkowac nasiona marihuany na chusteczkachjak wykiełkować nasiona marihuany na chusteczce wykiełkować nasiona marihuany Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ? jak kielkowac nasiona marihuany na chusteczce

 

Ad.3 Kiełkowanie nasion marihuany w ziemi

Wykiełkować nasiona marihuany możesz bezpośrednio w ziemi. Moim zdaniem jest to najmniej “inwazyjna” i najprostsza metoda kiełkowania nasion.

Po prostu aby wykiełkować nasiona marihuany należy umieścić nasiona konopi w ziemi na głębokość ok 5-15mm ( 0,5-1,5cm ), przykrywając warstwą ziemi i delikatnie podlewając tak aby nie zrobiło się zamiast ziemi, błoto.

Dzięki temu nasiona będą mogły wykiełkować w środowisku w którym będą rosły, nie uszkodzimy przy tym delikatnego kiełka a wilgoć pobiorą z wilgotnej gleby.

Niestety czas na wykiełkowanie nasion marihuany bezepośrednio w ziemi będzie dłuższy niż metodą w wodzie czy na chusteczkach dlatego zaleca się namoczyć nasiona w wodzie przez ok 24h przed włożeniem nasion do ziemi lub całkowite ich wykiełkowanie i dopiero wtedy umieszczenie w glebie.

Ważne aby ziemia ( podłoże uprawne ) nie było zbyt “zbite” ponieważ utrudni to kiełkowanie naszych nasion. Warto zadbać aby ziemia była wysokiej jakości z dodatkiem np. perlitu, który dobrze napowietrza glebę.

jak wykiełkować nasiona marihuany w ziemi wykiełkować nasiona marihuany Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ? kielkowanie nasion marihuany ziemia

 

Czy kiełkowanie nasion marihuany bezpośrednio w ziemi to metoda idealna ?

Dla jednych tak, dla innych nie, ponieważ nie masz “kontroli” nad kiełkującymi nasionami chociaż z tą kontrolą to czasami można zaszkodzić przez np. dotknięcie kiełka.

Być może część nasion wrzucona prosto do ziemi nie da rady a np. na chusteczkach by wykiełkowała jednak te które wykiełkują będą mocne i mogą być gwarancją zdrowych i silnych roślin a to przełoży się bezpośrednio na plony.

jak wykiełkować nasiona marihuany w ziemi wykiełkować nasiona marihuany Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ? kielkowanie nasion marihuany w ziemi

Ad.4 Kiełkowanie nasion marihuany w kostkach

Kiełkować nasiona konopi można także w kostkach i krążkach przeznaczonych do kiełowania nasion a także w kostkach z wełny mineralnej ( dla upraw hydroponicznych )

Kostki lub specjalne krążki, które zostały stworzone z myślą o kiełkowaniu nasion posiadają bardzo dobre warunki w tym napowietrzenie oraz substancje wspomagające kiełkowanie i wzrost roślin.

Warto umieścić kostki z nasionami w specjalnych ukorzeniaczach lub propogatorach ( mini szkalrniach ) które będą zachowywać odpowiednią wilgotność otoczenia niezbędną do szybszego kiełkowania nasion.

Obecnie na rynku jest kilku producentów kostek do kiełkowania np. ROOT IT czy Eazy Plug którzy w swojej ofercie oprócz kostek posiadają także dodatki ( np. płyny wspomagające kiełkowanie ) oraz akcesoria ( np propagatory ) do kiełkowania nasion.

Moim zdaniem kiełkowanie nasion marihuany za pomocą kostek do kiełkowania to najlepszy sposób. Jedyna “wada” tego rozwiązania to, że kostki wymagają zakupu w growshopie a woda czy chusteczki już nie… Jednak moim zdaniem warto.

 

jak wykiełkować nasiona marihuany w ziemii wykiełkować nasiona marihuany Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ? kielkowanie nasion marihuany w ziemiijak wykiełkować nasiona marihuany w kostkach root wykiełkować nasiona marihuany Jak najlepiej wykiełkować nasiona marihuany ? kielkowanie nasion marihuany w kostkach root

Kiełkowanie nasion marihauny kiedy w ziemie ?

Wykiełkowane nasiona marihuany należy wsadzić do ziemi gdy wykiełkowane nasiona będą mieć kiełek o długości ok 1 – 2 cm.

 

Jak wykiełkować nasiona marihuany automaty ?

Nasiona marihuany automatyczne posiadają twardszą skorupkę niż klasyczne nasiona marihuany i mogą wymagać dodatkowej metody kiełkowania – precrushingu.

Oczywiście można wykiełkować nasiona marihuany automatyczne powyższymi metodami jednak wykonanie precrushingu może pomóc w kiełkowaniu dzięki czemu nasiona szybciej wykiełkują.

 

Podsumowując jak widzisz wykiełkować nasiona marihuany można na kilka sposobów.

Oczywiście przedstawiłam Ci tylko cztery sprawdzone sposoby na to jak wykiełkować nasiona marihuany jednak w większości przypadków te sposoby wystarczą abyś mógł cieszyć się własnymi roślinami i nie potrzebujesz innych, skomplikowanych sposobów.

Daj znać w komentarzu jaki jest Twój ulubiony sposób wykiełkowanie nasion ?

109 KOMENTARZE

 1. Ja zawsze nasiona kiełkuje na chusteczkach. Mocze chusteczki, wrzucam nasiona a całość zamykam w foliowej samarce. Całość ląduje w obudowie kompa gdzie ma stałą temperaturę ale nie za dużą aby nie przegrzać nasion. Raz lub dwa razy dziennie otwieram worek dla wpuszczenia nowego powietrza i sprawdzenia wilgotności i wykiełkowania nasion. Jak nasiona mają kły na 1-2cm wrzucam do ziemi a później pięknie rosną. PS Świetna strona!

  • Cycu dziękuje za komentarz. Mam nadzieje, że będzie pomocny dla innych. Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Obudowa od komputera to nie najlepszy pomysł. Jak wyłączysz komputer to temperatura się zmienia, a z kolei jest włączony, to mogę się przegrzać. Najlepiej dla nasion to około 20*C.

 2. Ja też zawsze kiełkowałem na chusteczkach ale ostatnio zakupiłem kostki do kiełkowania i jest rewelacja!!

  Jeżeli mam automaty to mocze nasiona przez 24h w wodzie a później do kostek i pięknie kiełkują

  • MRHASZ dziękuje za komentarz

   Można i tak, dobrze że jesteś zadowolony z kostek 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Masz racje nawet moczyc nasion tak dlugo nie trzeba tylko pilnowac aby kostki byly mokre a nasiona juz same wezma co trzeba

  • Tiso dziękuje za pytanie 🙂

   Do wykiełkowania należy unikać słońca/światła, dopiero gdy pojawią się
   dwa pierwsze listki należy dostarczyć sadzonce światła

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Witam!
    Ja mam pytanie – piszą Państwo że lampę włączamy dopiero jak roślina przebije się przez ziemię itd itp.
    Z drugiej strony do kiełkowania ma być ciemno.
    Jak ja dam wykiełkowane nasiono do ziemi to jeszcze nie naświetlać i trzymać wszystko w ciemnicy? Aż przebije się przez ziemię ???
    Dziękuję z góry za odpowiedź. Bardzo dobry BLOG!!!

    • Ciekawski dziękuje za pytanie,

     TAK w ciemności do momentu jak przebije się przez ziemię

     Możesz oczywiście naświetlać nasiona które są w ziemi – jeżeli masz do tego warunki

     Moim zdaniem to marnowanie energii hpsa mocniejszego niz 150W

     Z drugiej strony ciepło żarówki może pobudzić do szybszego wykiełkowania

     Bez względu na to – nasiona przebiją się przez ziemię bez światła a
     z oświetlenia zaczną korzystać najmniejszymi listkami.

     Dziękuje za opinie 🙂

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 3. Mnie kiełkowanie zawsze najbardziej stresuje a później jak to mówią – z górki 😉

  • Iwonka dziękuje za wpis,

   Nie ma się co stresować tylko trzeba cierpliwości 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 4. Dziś biorę się za kielkownie, lecę metodą z chusteczkami 🙂 super strona, szybko i na temat opisane.. W innych stronach to się gubiłem, bo raz o tym raz o tym 🙂 co będzie to będzie 🙂 napisze czy pykło czy nie 🙂

 5. A można najpierw do kieliszka z wodą aż nabierze wody czy jak do Się mówi a następnie do wilgotnych chusteczek? I do ziemi? 🙂

 6. Co sie stało od dwóch dni nasionko lezy w chusteczkach a wczoraj w połódnie patrzyłem na nie i kiełek nic sie nie ruszył od wczoraj do dziś może minimetr :/ Pierwszy raz sadze 😀

  • Vavamuffin bez paniki,

   Kiełka nie wolno dotykać, a także musi być w ciemności

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 7. Witam wszystkich jako, że z kiełkowaniem mam stycznośc po raz pierwszy to mam kilka pytań, ale zacznę od początku wybrałem metodę z wody do ziemi ( wydaje się być najbezpieczniejsza) 🙂 nasionka są w wodzie juz 22 godz. lecz nie opadły na dno (woda zwykła kranówka odstana przez ok. 15 godz. przepuszczona przez filtr brita) Na jednym widać taki maluteńki nawet nie minimetrowy kiełek a na pozostałych nic dodam tylko, że roślinki to auto fresh candy z “Pyramid seeds” Co radzicie zostawić je jeszcze w wodzie czy wsadzać do ziemi?

  • Obserwator nasiona nie muszą opaść na dno także po 24h

   a maksymalnie po 48h można śmiało wsadzać,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 8. Czy po wsadzeniu ziarna (już było w wodzie) do kostki trzymamy ją w “szklarni”? Przez szklarnię rozumiem np. kubek plastikowy przezroczysty nałożony na kostkę. I taką szklarnie na słońce? Czy np. mogę taką kostkę od razu do ziemi w kubeczku i już np nie przykrywać?

  Pozdrawiam,

  • Mistrz kubek plastikowy przezroczysty nałożony na kostkę to dobry pomysł,

   Pamiętaj o zrobieniu kilku otworów w kubku dla wentylacji

   Możesz spryskać od środka kubek wodą dla większej wilgotności,

   Można bez przykrycia jednak kubek powinien zwiększyć szanse powodzenia,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 9. Cześć. Ja w środę wsadzialam swoje nasionka bezpośrednio do krążków kokosowych. I do dzisiejszego dnia nic nie wyszło . Zaczynam się martwić . Są w takim inkubatorze , w ciemnym , wilgoć i wodę też mają . Czy coś źle robię . Z góry dzięki za odp?

  • Hazaaaa jeżeli po 4 dniach nic nie widać to nie jest za dobrze, choć teoretcznie można zaczekać do 7 dni

   Warunki – propagator, ciemność i wilgotność w tym temperatura 24-28 stopni i powinny wyjść same,

   Czy nasiona są odmian automatycznych ?

   Pozdrawiam Ania Z GrubeTopy.pl

 10. Witam! Mam taki problem ze nasiona polozylem na chusteczkach czekam 4 dni dni a tu nic kielek od 2 dnia stoi w miejscu ( ok.3mm) moze to byc zwiazane z tym ze to sa automaty a ja nieumiejetnie wykonalem precrusching choc obchodzilem sie z nimi jak z jajkiem.

  • takitam jeżeli kiełek stoi w miejscu być może został dotknięty/uszkodzony
   i w takiej sytuacji pozostaje włożyć do ziemii / kostek ukorzeniających

   Szansa dla takiego nasiona wynosi 50% powodzenia

   Automaty posiadaja twardą skorupkę choć jeżeli pojawił się kiełek
   to precrushing wykonałeś prawidłowo 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 11. Co Jezeli nasiona po odstaniu 48h w szklance z woda nie beda mialy kielka 1-2cm tylko mniej albo prawie wcale czy w takiej sytuacji takze w ziemie? Pozdrawiam!

  • takitam tak jak najbardziej do ziemii lub do kostek ukorzeniających
   albo na chusteczki zależnie jaką metodę wybierasz,

   Jeżeli są to nasiona automatów to one praktycznie nigdy nie pękają
   same w wodzie bez precrushingu

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 12. Witam,
  Postanowiłem dzisiaj przystąpić do metody chusteczkowej 😀
  Moje nasionko to AUTO White Widow, Czy uważacie, że będzie trzeba użyć metody Precrushing?
  Według mnie skorupka jest miękka. Jest w przykryta szczelnie dwoma talerzami, a w środku wilgotne chusteczki…Jak często mam zapewniać dopływ powietrza, czyli odkrywać górny talerz albo zrobić coś z dziurami?

  • Piech precrushing jest zalecany do nasion automatyczych zwzgl na twradą skorupkę
   choć jak piszesz jeżeli uważasz że skorupka jest jest miękka to bym zaczekała
   kilka dni i dopiero wtedy wykonała precrushing jeżeli będzie konieczny

   Dopływ powietrza ? Wystarczy 1-2 razy dziennie dla sprawdzenia przy okazji jak się mają nasiona

   Z dziurami dobry pomysł tylko to by musiał byś jakiś plastik, tektura itp.

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Piechu woda powinna być w temperaturze otoczenia najlepiej 24-30 stopni 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 13. Moje nasionko auto po 4 dniach w wodzie nie wypuscilo kielka . wziolem je w palce i przycislem je az zrobilo taki klik i wrzucilem je odrazu do ziemi ,czy zrobilem cos zle?

  • mlody plantator jeżeli “klik” był z wyczuciem i nie zniszczył nasiona to wszystko powinno być dobrze 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 14. moje ziarenko stalo w wodzie 4 dni i nic nie wykielkowalo zrobilem mu operacie wziolem je w palce przycislem az zrobilo takie klikniecie po czym dalem je do ziemi czy dobrze zrobilem?

 15. Hej. Mam pytanie… czy jesli do wykielkowania przez ostatnie 4 dni nasiona byly na ligninie, przykryte druga lignina i postawilam je na parapecie myslac ze slonce jest niezbedne…. to juz po nich?

  • Sasa90 słońce a raczej jego ciepło może być przydatne
   jednak jeżeli było to skupienie dużego ciepła to
   nasiona mogły się ugotować…

   Czy raz-dwa razy dziennie sprawdzałaś/przewietrzałaś nasiona ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • c0ver28 dziękuje za pytanie,

   Średio 3-5 dni maksymalnie 7 dni

   Jeżeli po tym czasie nie będzie kiełka
   to szanse maleją praktycznie do 0
   ( prawdopodobnie nasiono zgnije po tym czasie )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 16. Witam. Sadzę pierwszy raz metodą bezpośrednio do ziemi. Moje nasiono to automat AK-47. Dzis minelo 7 dni od czasu gdy włożyłem nasionko do ziemi. Troszkę się stresowałem i postanowiłem lekko odkopać ziemię. Znalazłem peknięte nasionko z kiełkiem długości około 0,5 cm. Doniczka jest pod lampką od 6 do 22. Temperatura 20 – 22 stopnie. Czu wszystko z moim maleństwem jest w porządku?

  Pozdrawiam

  • TypowyJanusz dziękuje za pytanie,

   Moim zdaniem 7 dni od włożenia nasiona to już powinna być roślina,

   Czy to Twoje jedyne nasiono ?

   Na jaką głębokość włożyłeś ?

   Czy gleba była wilgotna ( ale nie za mokra -> błoto ) ?

   Temperatura mogła by być ciut wyższa okolice 25-27 stopni,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Drugie nasiono wyszło 2 dni po wlozeniu do ziemi z wody. Włożyłem ma głębokość około 1cm. Ziemia byla wilgotna.
    Może błąd popełniłem, że pierwszego nasionka nie wrzucalem do wody a od razu do ziemi i pod lampę.
    Drugie nasionko wrzuciłem do wody na dobę a potem do ziemi i pod przykryciem.
    Pani Aniu, czy jeśli teraz roślinka wyszła na 3 cm z ziemi to mogę stosować już wodę z nawozem i regularnie ją naświetlać?
    Czy temperatura 20 – 23°C teraz wystarczy?

    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

    • TypowyJanusz dziękuje za komentarz,

     “Włożyłem ma głębokość około 1cm. Ziemia byla wilgotna.”

     Czyli wszystko prawidłowo

     Drugie nasionko wrzuciłem do wody na dobę a potem do ziemi i pod przykryciem.

     Bardzo dobrze, następnym razem tego się trzymaj 😉

     Nasiona to czysta natura także czasem ma prawo po prostu nie wykiełkować…

     Tuż po wyjściu tylko woda do czasu 7-10 dni życia rośliny, później małe dawki nawozów

     Naświetlenie regularne – najlepiej 18/6 godzin światła na dobę

     Jeżeli to automat – cały czas 18/6 a normalne odmiany 12/12 światła dla wywołania kwitnienia ( po 3-4 tygodniach fazy wegetatywnej )

     Czy temperatura 20 – 23°C teraz wystarczy?

     Wystarczy a jeszcze lepiej 25-27 stopni tylko oby temperatura nie spadała poniżej 20 stopni…

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 17. Ania, dopisz jeszcze o tym że różne partie nasion mogą lubić inne metody kiełkowania. Podam Ci przykład jak kupiłem kiedyś 100 sztuk Auto Maxi Gom prosto od Hiszpańskiego producenta. Otóż na pierwszy rzut wziąłem 50 nasion i chciałem wykiełkować je w wodzie (metoda nr 1). Po tygodniu męczarni wyszły zaledwie 3 kiełki na 50. Opisałem sprawę producentowi, a ten stwierdził że użyłem złej metody (!). Stwierdziłem że robi ze mnie głupka. Zły jak osa wrzuciłem drugie 50 nasion pomiędzy mokry papier toaletowy, a następnie do woreczka foliowego i do ciemnej szafki jak zalecał. 48 godzin później miałem już 47/50 kiełków. Nie do uwierzenia, prawda?! Fakt ten jest prawdopodobnie spowodowany stopniem wysuszenia danej partii nasion, grubością skorupki i genetyką. Jeśli kiełkowanie nie idzie to nie zawsze oznacza że nasiona są wadliwe. Warto wtedy zmienić metodę kiełkowania, nawet jeśli twoja dotychczasowa zawsze działała bez zarzutu.

 18. Siema mam pytanie moje nasionko wyrosło z ziemi ma nie całe 3 dni jest ładna laseczka i co dalej trzymam w inkubatorze żeby miała dobra wilgotność uchylilem już delikatnie lufciki żeby dostawała powietrza i co dalej ?

 19. Aniu wykiełkowalo mi nasionko ale troszke w dziwny sposob
  Wsadzilem nasionko do gleby i po kilku dniach wyszla mi lodyga z skorupką na koncu Powiedz o co moze z tym chodzic bo tak prawde mowiac pierwszy raz sie z takim czyms spotykam

  • Młody dziękuje za komentarz,

   To się zdarza, skorupka powinna odpaść lub będzie trzeba jej delikatnie pomóc aby listki dostały światła,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 20. Mi bez problemu udało się w wodzie:
  Metalowy pojemnik (żebym mógł temperaturę łatwo utrzymać) a w nim z 1cm wysokości niegazowanej wody mineralnej. Po około 24h opadło, a jakoś po 48h miało piękny zaczątek korzonka. Wlałem to ostrożnie do ziemi i proszę, jak pięknie rośnie bez problemów.

  Zrobiłem też tak, że wrzuciłem nasionko prosto w ziemię z perlitem, podlałem, i w sumie efekt podobny, też pięknie rośnie, niższe niż poprzednie i szybciej liście wykształciło (takie mam warunki że obie rosną razem i już zacząłem naświetlanie 18/6, więc pewnie dlatego).

  Jeszcze tylko wspomnę, że to wspaniały widok, jak z dnia na dzień rośnie, otwiera się a potem ma już te charakterystyczne 4 listki :3

  W każdym razie to nie jest takie trudne, ale faktycznie lepiej być ostrożnym 😉

 21. miliardy nasion – wszystko metoda chusteczkowa, z zadnego nic nie wykielkowalo, powoli trace cierpliwosc

  • ufu dziękuje za komentarz,

   miliardy nasion – wszystko metoda chusteczkowa, z zadnego nic nie wykielkowalo

   Ediwdentnie jest coś nie tak a możliwe są tylko dwa przypadki;

   1) wina nasion
   lub
   2) wina wykonania metody

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 22. Ahoj! Moje pytanie brzmi – czy nasiona mogą stracić ważność? Miałem w szufladzie jakieś automaty około roku i czekałem na dobry moment by zrobić z nimi co trzeba. Precrushing zrobiłem, ale czy dobrze to też nie wiem.

  Pozdrawiam

  • wacław dziękuje za komentarz,

   Teoretycznie tak – z biegiem czasu będą coraz słabiej kiełkować

   Przechowywane w lodówce idą bez problemu do 3 lat a nawet i dłużej [5] 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 23. wykielkowane nasiona z nitka ok. 5mm włożyłem do ziemii i podlalem bardzo mocno(oczywiście nadmiar wody sobie zleciał) i po dobie ziemia jest nadal widocznie nasiąknięta woda. Obawiam się ze maja zbyt wilgotno. Co mogę zrobić? Czy nie mam powodów do obaw?
  Pozdrawim

  • Janusz dziękuje za komentarz,

   Obawiam się ze maja zbyt wilgotno

   Jedynie wyższa temperatura ok. 26 stopni umożliwi szybsze parowanie – nic więcej nie kombinować 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 24. Cześć! Nasionka automatyczne wykiełkowały i wsadzilam je do boxa, do ziemi. W boxie jest juz mała, 1.5 tygodniowa roślinka z ładnymi listkami. Naświetlam 18/6 hps 250w. Są 3 wiatraki. Czy naświetlanie może spowodować jakies problemy dla nasion, które teraz dopiero bedą przebijać sie przez ziemie? Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

  • Jj dziękuje za komentarz,

   “Czy naświetlanie może spowodować jakies problemy dla nasion, które teraz dopiero bedą przebijać sie przez ziemie?”

   Nie, może im tylko pomóc 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 25. Pytanie szukam jakiegoś odświeżacz powietrza do zabicia zapachu poleci mi ktoś coś konkretnego?

  • Maniek dziękuje za komentarz,

   Zapach usuniesz za pomocą filtra węglowego… reszta będzie tylko maskować i może służyć jako dodatek 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 26. Mam pytanie
  Czy męski krzaczek daje plon?
  Jeśli tak to czym różni się on od żeńskiego?

 27. WiTam czy moge zaczac w welnianych starterach i pozniej z nimi przesadzic roslinke do doniczek z ziemia?

  • Marekjarek dziękuje za komentarz,

   “zaczac w welnianych starterach”

   Teoretycznie tak chociaż wełniane najlepiej sprawdzają się przy hydro,

   Do gleby lepiej użyć torfowych/kokosowych krążków 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 28. witam Aniu. moje rosliny wypuszczaja powoli topy. chcial bym im dodac jakiejs odrzywki. jednak dostepne mam tylko odrzywki do chryzantem,pomidorow.na ulepszenie koloru lisci. na ulepszenie kolorow i jakosci warzyw. czy innych rodzajow kwiatow badz roslin uprawianych w holandioii. poradz mi prosze jakiego rodzaju odrzywki uzyc. czy zaczac juz uzywac pochlaniaczy wilgoci? jak z podlewaniem? gdyz holender radzil mi podlewac rzadziej. i zmniejszyc wilgotnosc dla puszystszych topow. i usunac galezie zanjdujace sie najnizej co TY o tym myslisz? wychodowalem, rosliny nlx i silwer haza. jest to odmiana outdoor nie automaty. maja po 175cm wzrostu. dziekuje i pozdrawiam z krainy konopi

  • FARMER WEED dziękuje za komentarz,

   “dodac jakiejs odrzywki”

   podczas kwitnienia najważniejsze to potas i fosfor chociaż azot też jest w mniejszym stopniu potrzebny,

   nie ma znaczenia czy jest to nawóz do pomidorów – liczy się jego zawartość czyli składniki 😉

   “zmniejszyc wilgotnosc dla puszystszych topow”

   zmniejszyć wilgotność aby nie było pleśni to tak… ale puszyste topy pierwsze słysze 😉

   “jak z podlewaniem?”

   zgodnie z zapotrzebowaniem, sucho = podlewanie

   “usunac galezie zanjdujace sie najnizej”

   tak, można szczególnie aby “szło” w głównego topa wszystko zależy co chcesz otrzymać jako wynik 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 29. Hej,
  Może głupie pytanie, ale jestem świeżak
  Czy przy kiełkowaniu nasion w kostkach, wsadzamy je po wykiełkowaniu do ziemi razem z kostką?

  • Świeżak dziękuje za komentarz,

   Nie ma głupich pytań 😉 tak razem z kostką jako całość

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 30. Witam mam pytanko czy można kiełkować w wodzie z akwarium ? Jest bez chloru i stale nagrzewana 22C. Włożył bym je do siatki i wyciągnął po 2-3 dniach . Czy to może się udać ?

  • Rudix dziękuje za komentarz,

   Jedną sztukę jako eksperyment czemu nie, gorzej jak rybki zaczną skubać 😉

   Trzymaj max 24h

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 31. Witaj Aniu Chcę wykiełkować w tym roku na start sezonu dwa automaty
  1 Sweet Mango Automatic Feminizowane
  2 Quick One Automatic Feminizowane
  i takie pytanie mi się nasuwa jaką metodę byś poleciła do kiełkowania automatów

  • Krzychu dziękuje za komentarz,

   Moja ulubiona metoda to kostki torfowe które są do tego celu wręcz idealne 😉 oczywiście możesz kiełkować na wacikach itd ale w kostkach jest szybciej, wygodniej i pewniej 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • grower.com.pl/pl/p/Eazy-Plug-12-sztuk-idealna-taca-do-sadzonekklonowkielkowania/2116 Znalazłem takie coś nada się?

    • Krzychu dziękuje za komentarz,

     Jak najbardziej tak, moje ulubione kostki to rootit;

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Znalazłem te kostki o ktorych pisalas ale nasuneło mi sie pytanie Kostke trzeba wodą spryskać dla wilgotności?

    • Krzychu dziękuje za komentarz,

     Tak można spryskać lub postawić w wodzie po czym samoczynnie “zaciągną” wodę i namokną 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Czytałem na temat tych kostek powiem ci ze fajna sprawa bo się rozkładają i nie trzeba kombinować z przesadzaniem A WIEM że sporo roboty na spocie jeszcze zostało i jesli chodzi o mieszanke ziemi to co sądzisz o połączeniu np Canna Terra Professional Plus + ziemia uniwersalna z sklepu ogrodniczego ?

    • Krzychu dziękuje za komentarz,

     Tak kostki są wygodne w użyciu

     Mieszanie ziemi jest OK

     W tej glebie Plus masz tylko dodany “worm humus” a płacisz prawie drugie tyle za taka sama ilość
     dlatego warto samemu dodać perlit lub kokos aby dodatkowo napowietrzyć glebę i zrobić z niej plusa 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

     • A jeśli chodzi o Automaty to one mają grubszą skorupkę i trzeba je moczyć żeby zmiękła skorupka To starczy 36 godzin je trzymać w wodzie ? a potem wrzucić do tych kostek torfowych ?
      lub też czy jest konieczne nadgryzanie skorupki żeby zrobiła pstryk ?

     • Krzychu dziękuje za komentarz,

      “Automaty to one mają grubszą skorupkę”

      Tak

      “trzeba je moczyć żeby zmiękła skorupka To starczy 36 godzin”

      Wystarczy 12-24 godzin jednak w kostkach torfowych powinny dać radę bez moczenia – po prostu będzie trwało dłużej

      “czy jest konieczne nadgryzanie skorupki żeby zrobiła pstryk”

      Nie jest konieczna ale będzie to najszybsza opcja do “uwolnienia” kiełka jednak trzeba być ostrożnym – istnieje ryzyko uszkodzenia nasiona

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 32. Witam, mam pytanie. Jeśli kiełkuje się nasiona bezpośrednio w kubku z ziemią (wcześniej moczone w wodzie) to trzeba wkładać ją od razu pod lampę, czy mają stać w ciemności i same wyjdą? Z góry dzięki za odpowiedź

  • gustawson dziękuje za komentarz,

   Wyjścia są dwa; ciemność do momentu wyjścia rośliny lub oświetlanie od momentu wsadzenia nasiona

   Bez problemu roślina wyjdzie w ciemności jeżeli będzie odpowiednia temperatura i wilgotność

   Oświetlanie ma za zadanie dostarczenie ciepła, które generuje żarówka aby pobudzić i “przywitać” roślinę po wyjściu 😉

   Może to być nawet mała lampka biurkowa tutaj nie chodzi o lumeny tylko ciepło ( sprawdź czy nie za gorąco – max 28 stopni )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 33. I kolejne moje pytanie, czy kiedy sadzonki już przesadzamy w doniczki z kubeczków to czy można wymieszać ziemię canna terra professional z ziemią guanokalong, zaznaczam że w kubeczkach jest ziemia guanokalong.

  • gustawson dziękuje za komentarz

   tak można wymieszać i dopiero po wymieszaniu przesadzić z kubeczków 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 34. No dobra Powiem tak zrobiłem teraz na próbe Jedno nasionko nadryzłem i wsadziłem do kostki torfowej a kostke do doniczki i czekam 3 dzien i nic tak samo z drugim nasionkiem ktoremu nic nie robiłem tylko od razu do ziemi włożyłem

  • Krzychu dziękuje za komentarz,

   “nadryzłem i wsadziłem do kostki torfowej a kostke do doniczki i czekam 3 dzien”

   Już powinno się pokazać jeżeli było by OK – trzeba czekać do 5/7 dni

   “tak samo z drugim nasionkiem ktoremu nic nie robiłem”

   trzeba czekać do 5/7 dni

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 35. Jak rozpoznać nasoino automatyczne od regulara ?
  Bo wypadły mi z topa i zastanawiam się czy robić lst

  • Xxx dziękuje za komentarz,

   Nasiono automatyczne – oznacza automatyczne kwitnienie niezależnie od wieku/fotorepoidu
   Nasiono regularne – oznacza nasiona męskich i żeńskich roślin
   Nasiona feminziowane – oznacza nasiona w 99% żeńskich roślin

   Na oko nie da się tego stwierdzić ani odróżnić – wszystkie wyglądają tak samo 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 36. Siema jeśli mam nasiona automaty super skunk to czy muszę mieć cała szafkę wyłożona folia itd ?czy swobodnie da radę w pokoju w dobrej temperaturze i zwykłym świetle ?jestem swiezak pomocy

  • Swiezak tak by było najlepiej, jeżeli nie będzie to strara energi

   “czy swobodnie da radę w pokoju w dobrej temperaturze i zwykłym świetle”

   nie, to nie paprotka 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 37. Zrobiłem tak, do wody na 24h w ciemnym. Po tym czasie pestki jeszcze zamknięte były, precrushing pesetą i do ziemi. Mam lekkie obawy że coś spieprzyłem, bo drugi dzień a tu nic. Ziemia lekko zwilżona z wierzchu, temperatura 25*C, teraz pytanie pod lampę czy trzymać w ciemnym.
  Pozdr
  Btw, zajebisty blog.

  • Tominator wszystko zrobiłeś OK a jak nie wyjdzie to mówi się trudno… to jest natura 😉

   “drugi dzień a tu nic”

   to jeszcze za krótko – daj im przynajmniej 3-5 dni 🙂

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 38. Witam. Chciałem się dowiedzieć ile “średnio” jestem w stanie otrzymać czystej marihuany z 10 nasion rośliny outdoor Duck Foot automat. Oczywiście ziemia posiada 6,5 ph wraz z perlitem 15% oraz słońcem przez 10h w ciągu dnia. Ponieważ jest to mój pierwszy raz chciałem również się dowiedzieć czy musi to być “jedno” nasiono na powiedzmy rozmiar ziemi 50cm głębokości i szerokości czy w jednym miejscu mogę umieścić “więcej” nasion? Jeśli tak to ile. Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • Casvenes wielkosc plonu to temat rzeka i zalezy od wielu czynnikow jednak mozna przyjac ze ok 30g ze sztuki jest realne. Wiadomo odmiana nie jest z plonem xxl jednak to mozna nadrobic iloscia – zamiast 1 duzej dajesz 2-3 mniejsze i masz wynik na podobnym poziomie albo i lepszy. Perlit OK, pH trzeba trzymac ok 6.0 aby byl zapas jak spadnie lub sie podniesie na 5,7-6,3. Na jedna sztuke wystarczy ok. 30cm

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 39. Juz prawie 2 tydzień zgłębiam wiedzę z zakresu hodowania marihuany. Mam dylematy i to jest normalne, dlatego w celu doprecyzowania proszę, powiedźcie mi jak sprawa wygląda z outdoorem. Nasionka lada moment zostaną mi dostarczone. Mój plan jest taki:
  Podzielić nasionka i spróbować metody kiełkowania:
  a) 3 sztuki do wody (do momentu opadnięcia, bądź od 18-24 godzin), następnie wkładam nasionka z kiełkiem do malej doniczki (takiej o średnicy i wysokości 10 cm z dziurami pod spodem), pod doniczka wkładam podstawkę, zeby nadmiar wody mógł być odprowadzany, następnie tak “zapakowana” roślinke wkładam na parapet, przy oknie, ale z roleta, żeby nie grzały promienie słoneczne, ale żeby miała jasno.
  Czekam do momentu jak zobacze, ze roślinka wytworzyła 2 lostki. Do tego momentu staram się swoja roślinke podlewać systematycznie co parę godzin, tj, co 3,4 w ciągu dnia niewielka ilością wody, tak żeby ziemia była wilgotna( ziemia będzie ziemia ogrodowa łączona z ziemia z miejsca, gdzie wcześniej był kompostownik (sprawdzonej i dobrej jakości gleba). Woda jakiej będę używał to woda z kranu, wlewam ja do pojemnika 2 l i zostawiam na 10 godzin żeby nabrała lepszej temp, tj. pokojowej i pozbyla sie szkodliwych mikroelementow, zostawiajac je na dnie. Jak juz są listki to.biorę roślinne i wsadzam w ogródek i mam do wyboru dwie opcje:
  -roślinna obkladam szkłem w kształcie kwadrata o dł. Boku ok. 35 cm (zostawiam otwor u gory, nie zakrywam!)
  -druGA opcja jest taka sama jak Pierwsza, tylko z ta różnica, ze przykrywam kwadracik i co 5 godzin zdejmuje cały kwadrat, żeby roślina mogła pooddychać przez pol godziny i z powrotem zakładami (sklepiony silkionem) kwadrat (szklarnie). Tam postępuje do momentu, kiedy roślina będzie miała ok. 35 cm długości i nie będzie mieścic się w mojej pięknej szklarni(która NIE ma dziurek, bo tego nie potrzebuje- prawda? Bo przecież będę wietrzył i psikal woda, żeby była wilgotność)
  b) 3 sztuki w chusteczki. Dwie chusteczki rozkladam na talerzyku o średnicy ok. 15cm. później przykrywam kolejna warstwa rozlzonej chusteczki (które są wilgotne) tak osika. Woda co Jakis czas, żeby stale miały wilgotna,ale nie za mokro, np.co 2-3 godziny. Wszystko tak jak w przypadku sposobu nr a) dzieje się w szafie albo w ciemniejszym miejscu, np. pod łóżkiem.następnie jak juz zobacze kiełki to biorę i postępuje tak jak poprzednio.
  c) 3 kiełki wrzucam bezpośrednio do tej mojej malej doniczki z dziurami pod spodem i z podstawka, chowam ja na strychu gdzie jest widmo, ale nie ma słońca rażącego i tak podlewam co 3-4 godz, żeby miały wilgotno. Pewnie po tyg. Zonacze kiełki,później kontynuuje procedurę jak we wcześniejszych etapach.

  Moje odmiany to Amnesia haze, OG kush, Moby dick. Feminizowane, sezonowe.
  Sprowadzam bezpośrednio z Hiszpanii z growshopu, cena to 360 złotych za 9 nasionek + 1/3 gratis.

  Czy ktoś mnie nie robi w chu**a z cena?
  Bo te same odmiany w pl chodzą po 15 złotych za sztukę. Ale te moje podobno maja być dobrej jakości.
  I pytanie: te naaionka w promocji to są pewnie jakieś przeżytki.i lepiej ich nie kupować, kiedy zatem nasiona się zbiera.

  Co możecie poradzić odnosnie koncepcji kiełkowania i dalszych czynności. Czy mój pomysł jest dobry?

  • Wiemwięcej zlituj sie… 😉

   a) wszystko OK tylko z tym podlewaniem to przesada wystarczy podlac raz i poczekac az wyjdzie kielek inaczej bedzie przemoczony i zgnije zanim wyjdzie na powierzchnie 😉

   “w mojej pięknej szklarni(która NIE ma dziurek, bo tego nie potrzebuje- prawda? Bo przecież będę wietrzył i psikal woda, żeby była wilgotność)”

   zrob dziurki a nie bedziesz musial chodzic i odkrywac 😉

   “zostawiam na 10 godzin żeby nabrała lepszej temp, tj. pokojowej i pozbyla sie szkodliwych mikroelementow”

   tak – temp otoczenia i pozbycia chloru a nie mikroelementow 😉 mikroelementy nie sa szkodliwe 😉

   b) OK ale tak samo jak poprzednio – raz namoczone czyli wilgotne wystarcza na dzien lub dwa nie co kilka godzin podlewane 😉

   “Moje odmiany to Amnesia haze, OG kush, Moby dick. Feminizowane, sezonowe.
   Sprowadzam bezpośrednio z Hiszpanii z growshopu, cena to 360 złotych za 9 nasionek + 1/3 gratis.”

   Hmmm odmiany pozne np OG KUSH “Zbiory outdoor: połowa października” albo Moby Dick tak samo; “Zbiory outdoor: połowa / koniec października” a Amnesia podobnie bo to Sativa…

   Trzeba brac szybkie odmiany takie aby doszly na wrzesien albo troche automatow dla zwiekszenia szans 😉

   “Bo te same odmiany w pl chodzą po 15 złotych za sztukę”

   Za oryginalne odmiany np od Dinafemu trzeba liczyc po 30/35 zl za nasiono takze jakosc kosztuje chociaz mozna kupic tez tanie i dobre nasiona 🙂

   Nasiona w promocji tez moga byc dobre wszystko zalezy ile maja czasu i jakie geny 🙂

   Pozdrawiama Ania z GrubeTopy.pl

 40. Witam. Mam pytanko. Kiełkuje nasiona metodą z wodą (4 nasiona), jedno wykiełkowało po 3 dniach to wsadziłem w ziemie. Zostały mi jeszcze 3 które zostały poddanie metodzie precrushing’u, i leżą juz okolo 30h korzeń nie wyszedł za skorupę i tu jest moje pytanie czy wsadzać je do ziemi czy jeszcze czekać?

  • Budzik juz tylko gleba, nie ma sensu trzymac dluzej niz 48h w wodzie 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • A jak kiełkuje na chusteczkach do nawet do 7 dni i potem do ziemi nawet jak nie będzie korzenia ?

    • Budzik 7 dni to dlugi czas, optymalnie jest do 3-5 dni i jak nie bedzie kielka to szanse na wykielkowanie w ziemi sa duzo nizsze – mimo to zawsze mozna probowac 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 41. Aniu ratuj!!

  Sprawa ma się tak. 30.04 wsadziłem 2 nasionka do wody: super skunk i amnestia Haze.
  Jedno nasionko trzymałem w jednym miejscu (taki ala blaszak ala z drewna) drugie w ciepłym blaszaku w dzień, w cieniu a w nocy w miejscu, gdzie były zwierzęta i też było ciepło. I te drugie wykiełkowało już dwa dni później. Wsadziłem je do ziemi i po dwóch dniach miałem nasionko na wierzchu a po 3/4 dniach już taki efekt zapodaj.net/ed654822dc6fb.jpg.html
  A Amnesie haze po 48 h w wodzie dałem w mokre chusteczki i tam dopiero 06.05 pojawił się mały kiełek (który od paru dni nie może przebić sie przez skorupkę, to wygląda tak —- > bankfotek.pl/view/2116587 ) Co ma zrobić? Precrushing, żeby ta pestka odpadła, czy dać jej szanse? Ale ileeeee czasu mozna czekać. To już tydzień a tam tylko tyle wyszło :(((

  • wiemwięcej pierwsze foto bardzo ladnie, niestety roznice w kielkowaniu zwlaszcza roznych odmian to norma Jak juz wyszedl kielek to bez dotykania powinna w glebie dac rade – jak nie to mowi sie trudno i bierze nowe 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 42. Witaj Aniu, potrzebowałbym dość pilnie porady. Bo nie wiem czy wszystko rozumiem dokładnie
  Wybrałem opcje 4. Zakupiłem Eazy Plug i chce żeby nasionka wykiełkowały więc je umieszczam w Eazy Plug i podlewam wodą ? Skoro będą tam wsadzone to nie będę wiedział czy wykiełkowały. Wiec mam je od razu umieścić do propagatora ? + dodać środek poprawiający kiełkowanie + 2 razy dziennie dostarczać świeżego powietrza i czekać aż wyrosną łodyżki a później jak będą większe to przesadzić do spota?

  To mój 1 raz więc wybacz 🙂

  • michalP Eazy Plug na 90% namaczasz wczesniej kostki w tacy na dnie z wodą – kostki pobiora wode ile beda potrzebowac przez co zrobia sie wilgotne

   NIE wolno zalewac i topic ich w wodzie…

   Do dziurek dajesz co trzeba i mozesz oderwac kawalek kostki aby przykryc otworki

   “Skoro będą tam wsadzone to nie będę wiedział czy wykiełkowały”

   Jak wykielkuja to wyjda z kostek – bedzie widac lodygi i dwa listki 😉

   Reszta OK pamietaj o temp ok 25-28 stopni i ew jak masz swiatlo to lepiej na parapecie czy cos 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

Comments are closed.