Cykl konopi czyli jak żyją konopie ?

23

Cykl konopi czyli jak żyją konopie ?

cykl konopi cykl konopi Cykl konopi czyli jak żyją konopie ? cykl konopi1Konopie przechodzą przez dwa zasadnicze cykle w swoim życiu;

 • Cykl konopi – wzrost ( faza wegetatywna )
 • Cykl konopi – kwitnienie ( faza kwitnienia )

 

Cykl wzrostu konopi czyli fazę wegetatywną konopi poprzedza kiełkowanie nasion a także sadzenie nasion marihuany.

 

 • Cykl konopi – wzrost ( faza wegetatywna ) ;

Po wykiełkowaniu nasion jest to pierwszy cykl w którym żyją konopie. W tym czasie głównym zadaniem roślin jest intensywny wzrost. Do tego celu rośliny będą potrzebować odpowiedniego oświetlenia ( wystarczającego natężenia światła – ilości lumenów ), świeżego powietrza, dwutlenka węgla czyli CO2wody oraz nawozu zawierającego głównie azot.

Konopie rosną w górę oraz rozrastają się na szerokość ( zależnie od odmiany a raczej zawartej w niej genów oraz technik uprawy ) powiększając przy tym swoje rozmiary.

Zalecana ilość światła w okresie wegetatywnym to 18h światła na dobę.

W przypadku odmian automatycznych ( z autofloweringiem ) niektórzy stosują oświetlenie roślin przez 20h lub nawet 24h na dobę. Osobiście nie spotkałam się z potwierdzeniem czy warto dłużej świecić lampę ( a licznik nabija kolejne kWh ) także nawet w przypadku automatów trzymaj się oświetlenia 18h na dobę.

Jeżeli w growboxie posiadasz odmiany o normalnym kwitnieniu ( nie automatyczne ) to kiedy zakończysz okres wegetatywny zależy wyłącznie od Ciebie. Długość okresu wegetatywnego odmian nie automatycznych ( bez autofloweringu ) regulujesz ilością godzin światła na dobę jaką dostarczasz swoim roślinom.

Możesz trzymać roślinę przez 3 miesiące lub dłużej pod lampą dając jej 18h światła na dobę czyli będąc w fazie wegetatywnej a ona będzie wciąż rosła i rosła… Jednak najważniejsze dla Ciebie jest kwitnienie i grube topy jakie otrzymasz z rośliny. Dlatego będziesz musiał przejść na fazę kwitnienia.

Zalecana długość fazy wegetatywnej w warunkach wewnętrznych ( uprawa indoor ) powinna wynosić 20-40 dni zależnie od Twojej odmiany.

 

 

Odmiany nie automatyczne – bez autofloweringu;

Aby rozpoznać płeć konopi odmian nie automatycznych należy przejść z fazy wegetatywnej na fazę kwitnienia i… poczekać 😉

Jak przejść na cykl kwitnienia odmian nie automatycznych ?

Jest to bardzo proste i… oszczędne, ponieważ aby przejść na fazę kwitnienia wystarczy zmienić ilość światła dostarczanej roślinie do 12h na dobę.

Wkrótce ( po kilku dniach ) od przejścia z fazy wegetatywnej do fazy kwitnienia czyli zmiany ilości światła na dobę powinieneś być w stanie określić płeć konopi.

 

Odmiany automatyczne – z autofloweringiem;

Tutaj jest jeszcze prościej, ponieważ odmiany automatyczne czyli automaty same rozpoczynają fazę kwitnienia. To kiedy rozpoczną fazę kwitnienia zależy wyłącznie od ich genów. Przeważnie rośliny automatyczne zaczynają kwitnąć po 14-21 dniach życia rośliny. W tym czasie szczególnie obserwuj rośliny ( zwłaszcza łodygi ) aby rozpoznać płeć. Jeżeli zauważysz “jaja” czyli męskie narządy płciowe rośliny – usuń roślinę jak najszybciej aby nie zdążyły wyprodukować pyłku i zapylić Twoich kobiet w ogrodzie ( chyba, że Twoim celem jest zebranie pyłku i zapylenie kobiet to inna sprawa ).

 

 • Cykl konopi – kwitnienie ( faza kwitnienia )

W fazie kwitnienia rośliny mają za zadanie ( o ile nie zostaną zapylone ) tworzenie żeńskich kwiatów czyli topów a najlepiej grubych topów. Zależnie od genów w fazie kwitnienia rośliny mogą jeszcze się “wyciągać” czyli rosnąć na wysokość lub całkowicie zatrzymać swój wzrost a całość sił pójdzie na tworzenie kwiatów. Podczas fazy kwitnienia rośliny głównie potrzebują nawozu bogatego w potas i fosfor.

 

 • Cykl konopi – kwitnienie ( faza kwitnienia ) – ile godzin światła na dobę ?

Odmiany nie automatyczne – bez autofloweringu;

W przypadku odmian nie automatycznych trzymaj się oświetlenia przez 12h na dobę.

Odmiany automatyczne – z autofloweringiem;

W przypadku odmian automatycznych ( z autofloweringiem ) trzymaj się oświetlenia przez 18h na dobę. Niektórzy stosują 20h światła na dobę a nawet 24h tak jak wspomniałam wyżej jednak nie mam sprawdzonych informacji czy warto dłużej świecić a 18h też działa dobrze…

Cykl konopi w fazie kwitnienia – kwiaty a właściwie topy stają się coraz masywniejsze i pokrywają się wspaniałą żywicą. Pod koniec kwitnienia białe włoski przybierają coraz ciemniejszą barwę sygnalizując o gotowości do zbiorów. To jak długo będzie trwała faza kwitnienia zależy od genów Twojej odmiany.

 

 • Cykl konopi – kwitnienienie ( faza kwitnienia ) – kiedy konopie dojrzeją ?

Wiem, że już chciałbyś skręcić i spalić swoją konopie jednak musisz uzbroić się w cierpliwość. Przeważnie odmiany z genami Indica dojrzewają szybciej niż czyste Sativa dlatego wybierając odmianę sprawdź jej geny. Prawdopodobnie czas kwitnienia zostaje dodatkowo podany w sklepie lub na opakowaniu. Minimum to 7 do 12 tygodni kwitnienia najpopularniejszych odmian. Nie zapomnij o doliczeniu czasu fazy wegetatywnej czyli 2-4 tygodnie do czasu całej uprawy konopi.

 

Najszybsze odmiany to ostatnio popularne automaty. Zawierają dodatkowo geny Ruderalis dzięki czemu faza wegetatywna jest skrócona i rośliny automatycznie rozpoczynają kwitnienie.

 

23 KOMENTARZE

  • xyz dziękuje za wpis

   Zapraszam do pozostałych wpisów 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • kulas dziękuje za komentarz,

   Zdjęcia postaram się dodać 😉

   To proste – zależy od ilości światła

   Normalne odmiany; 18h światła na dobę to wzrost (weg) a 12h światła na dobę to kwitnienie (flo )

   Automatyczne odmiany; zależy od długości życia – gdy pojawiają się oznaki płci to zaczyna kwitnąć i tworzyć kwiaty 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 1. Szybkie pytanie mam , szukam ODP. Lecz po buchach skupić się nijak … :):) wiec znaleźć tez sztuka , wiec alternatywna mój kom. Ile automat światła na flo potrzebuje? Różne podpowiedzi czytałem i zdania są podzielone wiec jak to z tym jest?

  • MaestroMatys dziękuje za komentarz,

   Automat na flo jak i cały czas 18h światła na dobę 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 2. Witam pomoże mi tu ktoś ? ^^ właśnie odkryłem ze z mojego jednego nasiona (ktore juz bylo w ziemi) wyszły dwie roslinki zostawić je razem czy co mam z tym zrobić ? Wczesniej widziałem ze są 2 kiełki ale nie zwracalem na to uwagi. Mogę prosić o pomoc ? ;D

  • Andree dziękuje za komentarz,

   “jednego nasiona (ktore juz bylo w ziemi) wyszły dwie roslinki zostawić je razem”

   Pierwszy raz słyszę o czymś takim… zostaw zobaczymy co to za mutant 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 3. Zauwazylem kom i chciałem się podzielić ze wyszedł bardzo ciekawy okaz 😀 wyszły dwie MJ i co ciekawe to ta druga ma złączone liście , ciężko to opisać 🙂 a pierwsza rośnie mniejsza ale tez daje rade 😀

  • Andree dziękuje za komentarz,

   Co to za odmiana ?

   Złączone liście… może to Duck Foot ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 4. Witam! moja mala ma 16 dzien to jest noname takze nie wiem czy to automat czy nie . Moge juz w 16 dniu zrobic jej trening lst czy dopiero jak pusci 3 piętro??
  Pozdrawiam

  • Sylwek dziękuje za komentarz,

   jak pusci 3 piętro wydaje się być optymalne 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 5. Witam

  Mam pytanie co do przesuniecia cyklu naswietlania.
  Aktualnie okres wegetacji cykl naswietlania to 18/6 .
  Od godziny 20:00 do 02:00
  Jak bezpiecznie przesunac aby noc mialy w dzien kolo poludnia.
  Myslalem nad tym aby kazdego dnia swiecic im o godzine dluzej tak aby noc sie automatycznie przesuwala. Poniewaz w nocy temperatura za niska, w dxien za wyskoka. Bede wdzieczny za kazde wskazowki.
  Pozdrawiam

  • Nafaze dziękuje za komentarz,

   Czy to automat czy będzie zmiana na 12/12 ? chociaż nawet jak przejdziesz na flo to 12 godzin od 20 wychodzi do 8 rano dlatego nie pozostaje nic innego jak przesunąć godziny jednego dnia co zawsze będzie stresem dla roślin…

   Najbezpieczniej jest zostawić obecny cykl, w przypadku zmian ( dużego stresu ) mogą pojawić się hermy…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 6. Elo:-)
  Aniu, tygodnie liczymy od momentu wrzucenia nasion do wody czy od czasu gdy roślina pokaże pierwszy listek? Bo nawożenie jest od drugiego tyg.
  I drugie. Jeśli mamy sezonówke i powiedzmy przed przełączeniem na flo roślina ma 30cm to ile jeszcze urośnie na flo?
  Czy ta dziewczyna ze strony głównej bez stanika to Ty? 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  • Łylo dziękuje za komentarz,

   Najlepiej liczyć od “od czasu gdy roślina pokaże pierwszy listek”

   “ile jeszcze urośnie na flo”

   Na flo może podwoić swoją wysokość a czasami osiąga jeszcze więcej 😉 zależy od odmiany…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 7. Witam, mam problem, roślinka ak47 auto 3 tydzień życia zaczyna kwitnąć, trening lst zrobiłem 4 dni temu jak byly 4 pietra, doniczka 7l, co 2 podlanie stosuje nawóz biobizz na wzrost. Wszystko ok ale ostatnio po podlaniu sprawdziłem spód doniczki a tam prawie w każdej dziurze z 12 dużych wystają pojedyncze korzenie, się zdziwiłem roślinka jest mała ma tylko 3 tygodnie przecież i 9cm wysokości po treningu lst. A i w poprzedniej roślinie dopiero po 7-8 tygodniach wyszły korzenie a też był automat podobny. W tej samej doniczce 7l była, dziwne. Nie wiem co robić?

  • Paweł dziękuje za komentarz,

   To bardzo dobra wiadomość, oznacza rozbudowany system korzeniowy co przełoży się na wynik końcowy… nic tylko się cieszyć że tak szybko zbudowała solidne korzenie 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 8. Mam pytanko 😀 a co z kwitnieniem na outdor ? one same przechodza w ta faze ? i po jakim czasie ? 🙂 z gory dzieki za odp 😀

  • lol oczywiscie to jest natura 😉 od lipca kiedy dzien robi sie coraz krotszy jest naturalnym sygnalem dla roslin do kwitnienia na outdoor 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

Comments are closed.