Uprawa konopi wentylacja

139
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany

Uprawa konopi wentylacja

uprawa konopi wentylacja zestaw uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi wentylacja zestaw

 

Wentylacja w uprawie marihuany jest niezbędna. Nie chodzi jedynie o dostarczenie dwutlenka węgla czyli CO2 który jest niezbędnym czynnikiem do przeprowadzenia przez konopie procesu fotosyntezy a tym samym prawidłowego rozwoju roślin. Pozwala także na zachowanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności w growboxie.

Wentylacja w uprawie marihuany to przede wszystkim kontrola nad zapachem dzięki zastosowaniu filtrów z węglem aktywnym.

 

 • Uprawa konopi wentylacja – od czego zacząć ?

Zacznij od przygotowania growboxa czyli wykonania otworów wentylacyjnych. Jeżeli kupiłeś profesjonalny namiot do uprawy konopi najprawdopodobniej otwory wentylacyjne masz już przygotowane.

 

 • Uprawa konopi wentylacja – gdzie zrobić otwory wentylacyjne ?

Cieplejsze powietrze unosi się do góry dlatego generalna zasada jest taka, że growbox powinien mieć dwa otwory wentylacyjneu dołu dzięki któremu będzie dostarczane świeże – chłodniejsze powietrze oraz u góry – którym będzie wydostawać się cieplejsze powietrze z growboxa. Dzięki temu zostanie zachowana cyrkulacja powietrza. Jeżeli masz wybór gdzie zrobić otwory wentylacyjne, najskuteczniejszym rozwiązaniem będą otwory po przekątnej. Otwory pełnią rolę wentylacji pasywnej a w uprawie konopi to niestety za mało.
uprawa konopi wentylacja growbox uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi wentylacja growboxwentylacja growbox uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylacja growbox

Mam otwory wentylacyjne co dalej ?

Potrzebujesz wentylatora. Wentylator to podstawowe urządzenie dbające o Twoją wentylację w growboxie. Możesz zastosować wentylator kanałowy lub promieniowy.

 • Wentylator kanałowy vs wentylator promieniowy;

To jaki rodzaj wentylatora wybierzesz nie ma większego znaczenia. Najważniejsza jest wydajność wentylatora określana w m3/h. Oznacza to ile metrów sześciennych powietrza jest w stanie przerobić wentylator w czasie jednej godziny. Drugim parametrem na który zwracam uwagę to hałas czyli głośność wentylatora ale o tym napiszę później.

Wentylator kanałowy:

 

wentylator-kanałowy uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylator kana owy1Wentylator promieniowy:

wentylator promieniowy uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylator priomieniowy

 

 • Jakiej wydajności wentylator wybrać ?

Przy wyborze wentylatora kieruj się prostą zasadą;

wymiana całego powietrza z pomieszczenia gdzie stoi growbox w ciągu 5 minut

Co to oznacza ? Najlepiej wyjaśnie na przykładzie;

Pokój o wymiarach 4m na 3m na 2,5m (wysoki) = 4x3x2,5 = 30m3

30m3 x 12* = 360 m3

*12 – jeżeli wymiana powietrza ma się odbywać co 5 minut to godzina ( w takiej jednostce jest podawana wydajność wentylatora ) zawiera 12 odstępów po 5 minut

Oczywiście nie jest to dokładna metoda i należy przyjąć tolerancję  w każdą stronę według własnego uznania. Wybór mocy wentylatora zależy także od rodzaju oświetlenia jakie stosujesz ( HPSy grzeją się bardziej niż świetlówki ).

 

 • Gdzie zamontować wentylator ?

Moim zdaniem najlepiej i chyba najpopularniejszym rozwiązaniem jest wentylator montowany w okolicy górnego otworu wentylacyjnego, który pełni rolę wypychającego powietrze z growboxa.

Na zdjęciu widać zamontowany wentylator promieniowy ( widoczny pomiędzy srebrnymi przewodami wentylacyjnymi ) Widoczny na środku, powyżej odbłyśnika lampy.

wentylacja gdzie zamontować wentylator uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylacja gdzie zamontowa  wentylator

 

 • Co z hałasem wentylatora ?

Niestety wentylatory nie są bezgłośne. Wentylacja powinna działać 24h/dobę dlatego ważne jest aby jej hałas nie był uciążliwy dla Ciebie a tym bardziej dla obcych! Wybierając wentylator przed zakupem sprawdź jego hałas podany w decybelach. Niestety czasami producenci podają zaniżone wartości lub np. mierzone z odległości 3 metrów. Najlepiej gdy dotrzesz do informacji o hałasie wentylatora z odległości 1 metra.

Jeżeli Twoja wentylacja będzie zbyt głośna z pomocą przychodzą tłumiki akustyczne. Mogą być tłumiki o różnej budowie np. metalowe, plastikowe lub w formie giętkiego przewodu. Tłumik akustyczny najlepiej montuj bezpośrednio (przed lub za ) wentylatorem, ponieważ wtedy będzie najbardziej efektywny. Dla maksymalnego efektu spotkałam się z dwoma tłumikami przed i za wentylatorem co uczyniło wentylację praktycznie bezgłośną.

Z lewej strony tłumik akustyczny miękki w formie przewodu wentylacyjnego lub jako tłumik akustyczny sztywny ( tłumik środkowy i z prawej strony )

uprawa konopi tłumik akustyczny uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi tlumik akustyczny

 

Możesz także za pomocą regulatorów obrotów podłączanych do wentylatora, zmniejszać obroty wentylatora co powinno skutkować obniżeniem hałasu. Z doświadczenia wiem, że jest to działanie tylko do pewnego momentu, ponieważ po zmniejszeniu do oczekiwanego poziomu zamiast szumu wentylatora słyszałam buczenie silnika wentylatora co mijało się z celem spowalniania obrotów wentylatora. Dotyczy to jednak wentylatora, który nie był przystosowany do pracy z regulatorem obrotów a został wpięty „na ostro” w zasilanie.

Najlepiej sprawdź przed zakupem czy wentylator jest przystosowany do stosowania regulatora obrotów lub wybierz wersję wentylatora z wbudowanym regulatorem obrotów ( na zdjęciu po prawej wentylator z wbudowaną regulacją obrotów ).

wentylacja regulacja obrotów uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylacja regulacja obrotow

 • Czy stosować dodatkowy wentylator wewnątrz growboxa ?

Moim zdaniem, tak. Warto zastosować wentylator np biurkowy który będzie „mieszał” powietrze naśladując naturalny wiatr co pozwoli na jeszcze lepszy ruch powietrza w growboxie i pomoże w utrzymaniu prawidłowej temperatury i wilgotności. Dodatkowo ruch powietrza wzmacnia łodygi roślin. Wentylator ustawiony na lampę będzie schładzał gorącą żarówkę lampy sodowej.

uprawa konopi wentylacja wewnątrz uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylator wewnatrz growboxa

uprawa konopi wentylacja wiatrak uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi wentylacja wiatrakuprawa konopi wentylacja na lampe hps uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylator na lampe

uprawa konopi wentylacja uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi wentylacja1

 • Mam otwory wentylacyjne, wentylator czy coś jeszcze potrzebuje ?

W kwestii wentylacji jeszcze pozostaje sprawa zapachu. Niestety sam wentylator nie zapewni Ci neutralizacji cudownego lecz niezbyt dyskretnego zapachu Twoich roślin. Do neutralizacji potrzebujesz filtrów antyzapachowych czyli filtrów węglowych. Dostępne są w każdym porządnym growshopie w wielu wariantach wydajności i wielkości.

uprawa konopi filtr weglowy uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi filtr weglowy

 • Filtr węglowy – na co zwrócić uwagę ?

Średnica przyłącza ( fi ) – czyli średnica Twojego systemu wentylacji. Najlepiej wybierz taką samą średnicę otworu filtra jak Twój wentylator dla łatwego połączenia przewodów wentylacyjnych.

Wydajność filtra – podana przez producenta maksymalna wydajność w m3/h tak jak w przypadku wentylatorów. Należy dobrać wydajność filtra do używanego wentylatora. Z zasady nie używaj mocniejszego wentylatora niż wydajność określona przez producenta filtra. Lepiej mieć wentylator o wydajności 300m3/h a filtr 400m3/h niż na odwrót.

Wymiary – sprawdź wysokość i szerokość filtra czy będziesz w stanie swobodnie zamontować go w swoim growboxie.

Pamiętaj aby nie palić ani nie rozpylać w pobliżu filtra gdy wentylacja jest włączona – filtr spełni swoje zadanie jednak kosztem skrócenia jego żywotności.

 

 • Filtr węglowy – gdzie zamontować ?

Filtr węglowy możesz montować w growboxie przed wentylatorem jako filtrujący pobierane powietrze lub za wentylatorem na zewnątrz, filtrujący powietrze wypychane z growboxa. Moim zdaniej pierwsze rozwiązanie czyli filtrujący zasysane powietrze jest lepsze, ponieważ mogę ukryć filtr wewnątrz growboxa co jest bardziej dyskretne.

 

 • Jak połączyć otwory wentylacyjne, wentylator i filtr węglowy ?

Do połączenia wentylacji potrzebujesz przewodów wentylacyjnych. Dostępne przewody wentylacyjne w growshopach mają przeważnie od 100mm do 315mm średnicy. To jakiej średnicy przewody wentylacyjne potrzebujesz zależy przeważnie od wentylatora, który wybierzesz lub growboxa, który będzie miał gotowe otwory wentylacyjne. Istnieją redukcje i przejściówki gdybyś musiał skorzystać z różnych średnic w Twojej wentylacji jednak jeżeli masz możliowść i składasz wentylację od podstaw – trzymaj się jednej średnicy całego zestawu a będzie Ci łatwiej połączyć wentylację i nie sprawi problemów w użytkowaniu.

Przewody wentylacyjne montujesz za pomocą opasek zasiskowych na początku i końcu przewodów.

Na zdjęciu ( poniżej z lewej strony ) opaska zaciskowa do przewodów wentylacyjnych oraz
redukcja metalowa stosowana przy różnych średnicach wentylacji ( u dołu z prawej )

opaska redukcja uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja opaska redukcjaNa zdjęciu poniżej, przykład zamontowanej wentylacji z filrem węglowym, chłodzonym odbłyśnikiem lampy oraz wentylatorem promieniowym

uprawa konopi wentylacja gdzie zamontować wentylator uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja wentylacja gdzie zamontowa  wentylatoruprawa konopi wentylacja system uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja uprawa konopi wentylacja system

 • Uprawa konopi wentylacja a dwutlenek węgla CO2 czyli jak zwiększyć wzrost i plony konopi ?

Dwutlenek węglą ( CO2 ) wraz z wodą i światłem jest niezbędny do przeprowadzenia procesu fotosyntezy przez rośliny. Tym samym ma kluczowe znaczenie dla tempa wzrostu i plonów Twoich roślin. Dlatego nie zapomnij o dwutlenku węgla podczas uprawy. Jeżeli masz 1-2 rośliny dostarczanie dwutlenka węgla nie jest tak ważne jeżeli przebywasz w ich otoczeniu. Jeżeli rośliny są odosobnione pomyśl nad dodatkowym dostarczaniem CO2 roślinom.

fotosynteza uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja fotosynteza

 • Uprawa konopi wentylacja a dodatkowy dwutlenek węgla ?

Aby dostarczyć dwutlenek węgla masz dwa wyjścia;
– zrobić własny generator dwutlenka węgla CO2
– skorzystać z gotowych rozwiązań z growshopa

 • Własna produkcja dwutlenka węgla:

Najprostszym i najtańszym sposobem będzie wytworzenie własnego CO2 za pomocą fermentacji.

Potrzebujesz jedynie;
– butelki wypełnionej do połowy wodą np. butelka 2L czyli wlej 1L wody
– cukier ( zwykły, biały )
– drożdze ( piekarskie ze sklepu spożywczego )
– gumowy korek z otworem ( np. taki jak do robienia wina )
– kawałek wężyka gumowego

Do butelki w połowie wypełnionej wodą wsyp ok 100-200g cukru i połowę lub całą kostkę drożdży. Cukier i drożdże są tanie a nic się nie stanie jak dasz za dużo. Drożdże wcześniej najlepiej rozdrobnić na kawałki lub paski. Lekko zamieszaj butelką. Otwór w butelce przytkaj gumowym korkiem a w otwór korka wsadź kawałek gumowego wężyka.

produkcja dwutlenek wegla co2 uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja produkcja dwutlenek wegla co2

 

Całość wstaw do growboxa a po tygodniu lub dwóch wymień roztwór na nowy. Butelkę zawieś lub postaw powyżej roślin, ponieważ dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza i CO2 będzie opadał na rośliny.

 

 • Gotowe rozwiązania dostarczenia dwutlenka węgla CO2:

W formie tabletek do wody ( słaba skuteczność – nie polecam )
W formie generatora czyli grzybnia – CO2 z fermentacji takie jak możesz wykonać samodzielnie
W formie butli zawierających CO2 – do profesjonalnych upraw ( i większych powierzchni )

sposoby na dwutlenek węgla co2 uprawa konopi wentylacja Uprawa konopi wentylacja sposoby na dwutlenek wegla co2

Uprawa konopi wentylacja – podsumowanie

Aby osiągnąć maksimum z wentylacji podczas uprawy konopi potrzebne jest;

– minimum dwa otwory wentylacyjne
– wentylator kanałowy lub promieniowy
– ew. wentylator biurkowy do mieszania powietrza lub schładzania lampy
– filtr węglowy ( przeciwzapachowy )
– przewody wentylacyjne + opaski zaciskowe
– dostarczanie dwutlenka węgla CO2

Masz własne doświadczenia lub problemy z wentylacją ? Napisz o tym w komentarzu…

Uprawa konopi wentylacja
4.7 (94.55%) 22 votes
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany

PROSZĘ PODZIEL SIĘ WPISEM, DZIęKUJE :*

139 KOMENTARZE

   • Growbox 40x40x120. W suficie otwór 150 mm średnica i z boku 100 mm. Czy jest potrzebny wentylator i ewentualnie jaka moc? Czy jest potrzebny filtr węglowy i ewentualnie jaki? Będę wdzięczny za podpowiedź…

    • Kriss dziękuje za komentarz,

     Wentylator na pewno jest potrzebny, wszystko zależy od mocy oświetlenia i ciepła jakie wytwarza aby utrzymać temperaturę do 28 stopni,

     Filtr węglowy jest zawsze mile widziany, może być najmniejszy z dostępnych

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 1. Witam Aniu powiedz mi gdyż mam problem z filtrem słabo ciągnie ale sam wentylator działa dobrze tylko filtr jak by zapchany lecz to nie możliwe gdyż jest nowy ;/ jak na to zaradzić czy odpowiednie ułożenie zmiana polecenia bądź wysokości ma znaczenie proszę o jakieś informacje z góry dziękuje pozdrawiam 😉

  • Skayyy dziękuje za wpis,

   Najlepiej gdy podasz parametry wentylatora i filtra

   Przyjmuje się, że wentylator nie może być mocniejszy niż parametry filtra bo może to uszkodzić filtr

   Czy wentylator zamontowany jest jako wyciągowy ? ( czyli pchający powietrze z boxa )

   Czy filtr jest zamontowany przed wentylatorem czyli powietrze jest zassynane przez niego ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 2. Witam,mam pytanie.Co zrobić żeby dolnym otworem ktorym wpada powietrze nie wydostawalo się światło?Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Kris dziękuje za wpis 😉

   Zapomniałam o tym napisać,

   Należy użyć przewodu elastycznego wentylacyjnego ( nie musi być dużej średnicy )

   Wystarczy 80mm lub 100mm zależnie od wielkosci boxa

   który zostanie skręcony o przynajmniej 90 stopni lub więcej
   w jednej lub dwóch płaszczyznach dla maksymalnego załamiania światła

   Dodatkowo można użyc kratkę wentylacyjną

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 3. Witam Serdecznie… Dziękuje za rewelacyjny opis. Chociaż i tak mam dużo pytań ponieważ jestem bardzo zielonym farmerem,
  Robie sobie growboxa o wymiarach 46cmx46xcm na 165cm i jakoś nie wychodzą mi te obliczenia jaki wentylator mam zastosować (przy cfl dual 250w)
  mam wentylator 280m3h który chce zamontować u góry i tu też mam problem ponieważ musiałem nawet przyciąć odbłysnik żeby sie zmieścił i tak patrząc od dołu na lampe nie widać już nic wyżej to tak jakbym opuszczając lampę bliżej pomidorów zmniejszał wysokość growboxa. w odbłyśniku są specjalne otwory nad żarówką ale czy to wystarczy i czy powietrze bedzie mimo wszystko cyrkulować i czy w tym przypadku lepsza jest wieksza moc wentylatora i ile to jest za dużo.. mam nadzieje ze ktoś to zrozumie co tu napisałem i mi pomoże bo czasu mam mało bo już widać kiełek

  • Voytas.ok dziękuje za pytanie;

   Przy CFL masz ten komfort, że się nie grzeje tak mocno jak hps,

   Moim zdaniem na 46×46 cm = 0,2m2 czyli ok 10000 lumenów byłby odpowiedni cfl 200W

   Jeżeli już masz CLFa 250W to też dobrze, będzie dużo światła 😉

   Wentylator 280m/3 bardzo dobry nawet pewnie za mocny

   To nie dobrze że odbłyśnik zajmuje całą powierzchnie, ponieważ wentylator
   nie będzie skutecznie działał

   Nie tnij odbłyśnika bo szkoda – trzeba zwiększyć powierzchnie growboxa,
   odpowiedni powinien być 60 x 60 cm

   Odbłysnik musi mieć po bokach przestrzeń chociaż dobrze, że odbłyśnik
   ma już otwory wentylacyjne w sobie

   Zamontuj wszystko, włącz lampę i wentylator – wrzuć do środka termometr pod lampę
   i po godzinie sprawdź temperaturę – do 30 stopni to jest OK ( optymalnie do 24-28 stopni )

   Jak będzie więcej niż 30 stopni musisz dokonać zmian

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 4. Pomysł z butelką REWELACJA!
  Aniu, na ile roślinek przewidziane są te proporcje i jak długo dostarczać roślinkom C02?

  • Justa nie ma przewidzianych proporcji,

   jak będzie za dużo na pewno nie zaszkodzi

   a należy podawać przez cały okres życia roślin,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 5. Witam,
  Mam boksa zamontowanego w wilgotnym pomieszczeniu ok. 80%. Otwory wentylacyjne wyprowadzone na zewnątrz tego pomieszczenia. Jeden wentylator wyciąga na out, drugi wyciąga powietrze do tego pomieszczenia a wlot jest pasywny(powietrze z zewnątrz). Pomiary temp i wilgotności na wylotach wskazują na normalną pracę jednak nie mogę zbić wilgotności w boksie. Dzień 70-75% noc 80-85%.
  Wydaje mi się, że przez zamek zasysane jest to wilgotne powietrze z pomieszcenia w którym sie znajduje boks dlatego nie mogę zbić tej wilgotności. Druga sprawa duże krzaki i mało przestrzeni. Boks 1,2×1,2×1,85 Secret Jardin
  Proszę o poradę
  Pozdrawiam

  • JJ jeżeli wymiana powietrza nie pomaga to trzeba zastosować

   pochłaniacze wilgoci – w boxie i pomieszczeniu bo inaczej

   może zaatakować rośliny pleśń,

   Pochłaniacze mogą być w formie chemii np kostek pochłaniającej wilgoć

   lub elektroniczne Wszystko zależy jak dużo wilgoci jest do usunięcia

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 6. Aniu , wszystko super tylko ze ja zielony jestem i dalej nie kumam :(,Growbox 1,2/1,2/2,0, wetylator 980 i filter 800 m3(w instrukcji podane ze max 940 m3) czy to nie za duze gadzety plus lampa 600 z boosterem??, a moze to by lepiej pasowalo do innego growboxa 2,6/3,0/2,0(to przyszlosc) plus 4 lampy czy tu to bedzie za malo??

  • Harakiri wydaje mi się że za duże moce na boxa 1,44 choć lepiej więcej niż za mało

   a przede wszystkim nie może być mocniejszy wentylator 980 m3/h niż wydajność filtra 800m3/h

   Czy wentylator ma wolne i szybkie obroty ? Jeżeli jest regulacja należy zmniejszyć te 980m3/h

   600 do 1,44 jest OK choć lepiej sobie radzi 2 x 400

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Scortun dziękuje za pytanie,

   W przypadku takiej powierzchni i oświetlenia LEDami potrzebujesz
   wentylacji w zakresie pracy ok 100m3/h. Nie ma sensu stosować większej wydajności, ponieważ może być „za zimno” dla roślin…

   Wentylator kanałowy o takiej wydajności to koszt ok 50 zł
   natomiast filtr węglowy ( o wydajności ok 160 m3/h ) ok 150 zł

   Filtr węglowy zawsze należy montować o większej wydajności niż pracujący wentylator,

   Dla żywotności węgla nie rozpylaj ani nie pal podczas włączonej wentylacji,

   Pamiętaj tylko o zakupie jednakowej średnicy wentylatora i filtra aby nie korzystać z redukcji, prawdopodobnie średnica 100mm będzie odpowiednia do takiego setupa 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 7. Witaj Aniu,
  W przypadku boxa 0,35×0,35×0,7 z wentylatorem wylotowym od PC 120mm o wydajnosci ok.70m3 jaki moge dac filtr weglowy? Zalezy mi na tym zeby nie bylo niczego czuc.
  Dodatkowo mam otwor na wlot tez na 120mm czy dac tam tez qentylator czy zostawic jako pasywny? Czy moze jeszcze dolozyc jakis wentylator mieszajacy?

  • Liściu dziękuje za pytanie,

   Filtr węglowy zawsze stosuje się „mocniejszy” czyli bardziej wydajny niż moc wentylatora czyli potrzebujesz filtra minimum ok 100m3/h

   Jednak jeżeli zastosujesz zbyt duży np o wydajności 200-300m3/h to wentylator 70m3/h może nie wyrobić

   Najmniejszy filtr węglowy jaki widziałam był 160m3/h i 100mmm średnicy za ok 150 zł

   Możesz także samodzielnie wykonać filtr węglowy, kupując jedynie węgiel aktywny

   Wlot może pozostać pasywny ( bez wentylatora ) jeżeli temperatura w boxie nie przekracza 30 stopni ( a nawet lepiej trzymać się do 28 stopni )

   Wentylator mieszający to zawsze dobre rozwiązanie – wzmacnia łodygi, zapobiega pleśni itd 🙂

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 8. Aniu, masz pomysł jak zamontować filtr węglowy do wentylatora komputerowego 12×12? Problem polega na tym, ze box jest materialowy i jakies kolanko pcv czy cos nie mam pomyslu jak przyczepic w przypadku filtra samorobki. Ogolnie tez wszystkie kolanka sa okragle i nie wiem co dac jak przylaczyc filtr skoro wentylator jest kwadratowy. Pozdrawiam

  • Czytelnik dziękuje za pytanie,

   Potrzebujesz przejściówki tylko nie mam pojęcia czy kupisz gotową na wymiar 12×12 cm

   Wpisz w google; przejście do okapu kwadratowe

   Musisz przejść się np do castoramy na dział budowlony i sanitarny i tam poszukać

   Box materiałowy ale stabilny ? posiada mocne rusztowanie aby zaczepić filtr ?

   Filtr samoróbka już wykonany czy dopiero będziesz robił ? Jeżeli dopiero będziesz robił to możesz wykonać go z siatki w kształcie kwadratu na wentylator zamiast okrągłego

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 9. Dziekuje za odp.
  Box ze sklepu nicegrowbox, jeszcze nie zrobiony filtr. Ewentualnie myslisz ze gotowy/kupny filtr da rade przy wentylatorze komputerowym? Aab fan 12 black yet 170m3/h? Teorytycznie ma moc ale czy da rade podcisnienie zrobic zeby przepchnac powietrze?
  Pozdrawiam

  • Czytelnik rozumiem,

   Faktycznie wentylator ma przepływ powietrza na poziomie aż 170m3/h co odpowiada mocy przeciętnego wentylatora kanałowego o średnicy 125 mm

   Box nie jest jakiś ogromny także nie potrzebujesz wielkiego filtra,

   Masz dwa wyjścia;

   1) Możesz kupić najmniejszy filtr węglowy w okolicach 160-200m3/h + przejściówka o której pisałam wcześniej
   2) Zbudować od podstaw własny filtr węglowy zawierający ok 1,5-2,0 kg węgla aktywnego

   Jak czas pozwoli zrobię poradnik jak samemu wykonać filtr węglowy

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Dzieki za pomoc. Jest sporo w necie przykladow robienia filtra, ale bardzo chetnie zobaczylbym Twoj projekt bo znasz sie na rzeczy i robisz naprawde super robote na tej stronie 🙂
    Pozdrawiam

    • Czytelnik dziękuje za komentarz,

     Na pewno dasz radę z dostępnych przykładów – to nic trudnego 😉

     Jak tylko czas pozwoli – wykonam poradnik 😉

     Dziękuje i życzę samych grubych topów 🙂

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 10. Hej, mam pytanie odnośnie wentylacji:

  * Na wlocie mam wentylator kanałowy 100m3
  * Na wylocie wentylator 145/187 m3 (dwa biegi, teraz mam 187) z filtrem węglowym + filtrem wstępnym (filtr zasysa powietrze, znajduje się w boxie – 160-240 m3). Przez założony filtr spadła mi wydolność wentylatora. Boks delikatnie się nadmuchał, po otworzeniu czuć ulatniające się powietrze.
  1) czy mając takie ustawienia wentylatora wyciągającego nie dojadę za szybko filtra?
  2) czy takie nadmuchiwanie się boksa nie wpłynie w jakiś sposób na moje maleństwa?

  • Lulu dziękuje za pytanie,

   Wszystko wydaje się prawidłowo, jedynie na wlocie wyłączyłabym wentylator 100m3

   Wygląda na to, że wyciągający nie jest w stanie „przerobić” powietrza, które dostarcza wentylator z wlotu 100m3, wlot pasywny powinien być OK a resztę zrobi natura,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 11. Witam
  Potrzebuje pomocy
  W growboxie mam u góry zamontowany wentylator kanałowy plus filtr węglowy fi 100 reguluje sobie jego mocą
  na dole otwór fi 100 bez żadnego wentylatora
  na dole postawiłem wanne z woda o wymiarach 40cm x 40 cm wys 5 cm zalana woda
  zawiesiłem w wannie recznik do okoła żeby (pił) wodę
  oswietlenie mam ledowe
  w wannie zamontowałem grzałke akwariowa żeby podnieśc temp.
  temp 26st wilgotność 45 %
  co jeszcze moge zrobic aby podniesc wilgotnośc

  • gacek wielkouchy dziękuje za komentarz,

   wszystko zrobiłeś prawidłowo, jak duży jest box ?

   Dobrze by było aby wilgnotność była bliska 50%,
   przy obecnych 45% nie jest najgorzej i więcej bym nic nie robiła

   Na flo i tak potrzebujesz mieć nie co niższą wilgotność aby nie złapać pleśni

   „co jeszcze moge zrobic aby podniesc wilgotnośc”

   oprócz „ręczników” które wykonałeś pozostaje zakup nawilżacza,
   osobiście bym nie inwestowała

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 12. Witaj Aniu

  Co bys powiedziała o takim Growboksie ? Dobrze sa dobrane parametry ? Ile automatów na siłe mozna by tam wcisnac ?

  NOWY MODEL 90x90x170 CM
  Kompletna LAMPA SODOWA HPS-250W z żarówą PHYTOLITE AUTOFLOWERING
  FILTR POWIETRZA (WEGLOWY)
  ”OdorSok”-475m3/h fi 125
  WENTYLATRO KANAŁOWY
  FI 150 wydajnośc 280m3/h (redukcja 150/125)
  Rura FLEX FI 150- 2,5m
  Programator mechaniczny
  Termometr z sonda do pomiaru tem. i wilgotności w GROWBOXIE
  Łancuszek do podwieszenia lampy HPS 2X 1 mb +haczyki „S” 4szt
  Przewód z wtyczką 1,5mb do wentylatora 1szt
  Taśma wentylacyjna 48mm/5mb do wentylacji 1szt
  Pozdrawiam

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   Wszystko OK, jedynie wymieniłabym HPS-250W na HPS 400W lub odpowiedniego LEDa jeżeli są $$$

   „żarówą PHYTOLITE AUTOFLOWERING”

   to nie jest potrzebne ( chwyt marketingowy )

   Ile automatów na siłe mozna by tam wcisnac ?

   Bez stresu 9 automatów w 11L doniczkach kwadratowych

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 13. Growbox 40cm x 40cm x 80cm.
  Jakie oswietlenie zastosowac?
  Jaki wentylator?
  Czy warto zakupic odblysnik?
  Czy warto pomyslec nad zakupem dodatkowego wyposazenia?

   • ziombel dziękuje za wpis,

    Rozumiem, pamiętaj tylko że niskie koszty mogą odbić się na efekcie końcowym

    Jeżeli mają być niskie koszty – świetlówki energooszczędne + wentylator „komputerowy”

    Nie spodziewaj się jednak kokosów… bardziej w formie „naukowych” doświadczeń

    Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • ziombel dziękuje za wpis,

   Jakie oswietlenie zastosowac?

   Wg kalkulatora lumenów na tą powierzchnię boxa potrzebujesz 8000 lumenów

   Lampa HPS 150W będzie w tym wypadku za mocna, wybierałabym świetlówki energooszczędne lub lampę led

   Jaki wentylator?

   Wentylator w przypadku „zimnego” oświetlenia, w okolicach 70-100m3/h

   Czy warto zakupic odblysnik?

   Tak, zawsze warto mieć odbłyśnik ( nie dotyczy lamp led które są zintegrowane )

   Czy warto pomyslec nad zakupem dodatkowego wyposazenia?

   Co masz dokładnie na myśli ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 14. Choć mam jeszcze jedna sprawę która mnie zastanawia a mianowicie chce oprawiać w systemie naświetlania 20/4 i czy jak lampa sie wyłączy to czy wentylator także powinien być wyłączony na te 4 godziny ? Martwię się ze gdy zostawię go włączonego to wywieje mi całe ciepło i temperatura spadnie bardzo przez te 4 godziny ponieważ zbliża się zima i na dworze już powoli minusowa temperatura a tam gdzie mam boxa jest niemal taka sama jak za oknem. Proszę o podpowiedz

  Pozdrawiam

  • Rafał dziękuje za wpis,

   Zasada jest taka, że mimo wyłączonego oświetlenia wentylacja powinna pracować dla zapewniania świeżego powietrza i „maskowania” zapachu

   Jednak jeżeli wyłączona lampa nie będzie dawać ciepła a będzie zaciągane chłodne powietrze wpłynie to negatywnie na całego boxa, dlatego wentylację także można wyłączyć

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 15. Dziekuje za odpowiedz

  Wiec w takiej sytuacji moze zastosowac oswietlenie 24/0 i wtedy nie było by tego problemu ale czy taki system nie wpłynie negatywnie na uprawe automatów bo podobno roslina potrzebuje te 4 godziny odpoczynku.Co o tym myslisz Aniu ?

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   moze zastosowac oswietlenie 24/0

   Tak, zgadza się

   Kiedyś, kilka lat temu – w czasach gdy powstał Lowryder a bardziej Lowryder#2 to automaty leciały tylko na 24/0 z czasem jednak growerzy doszli do wniosku, że te 4 godziny nawet automaty potrzebują odpoczynku

   nie wpłynie negatywnie na uprawe automatów ?

   Nic im nie będzie – to automaty 😉

   W najgorszym wypadku po prostu nie wykorzystają tej energii a przy dobrych wiatrach skrócisz ich czas…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Stefek dziękuje za komentarz

   Jeżeli masz dostęp do hps 100w to będzie lepsza opcja

   hps 150w odpowiada; 60 x 60 cm ( 0,36m2 )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 16. Hej Aniu

  Odpaliłem dzis boxa na próbe bez roslinek z samymi doniczkami z ziemia i oczywiscie problemy z temperatura tak jak sie spodziewałem…Lampa właczona 250 W ale ona praktycznie ciepła nie daje nic i w środku temp skoczyła z 8 do 11 stopni…dołożyłem lampę grzewcza 150 W lecz ona podniosła temp do 22 stopni przy czym wiatrak jest wyłaczony bo gdy go włacze znowu temp spada ponizej 20 stopni…Co robic prosze o rade

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   Nie pozostaje nic innego jak podgrzać ( grzejnikiem ) powietrze

   Kontroluj wilgotność bo na pewno będzie na niskim poziomie ( zalecane ok 50% )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 17. Ok jaka moze byc najnizsza temperatura jaka najwyzsza a jaka optymalna ? To juz ostatnie pytanie bo nie bede zawracał juz głowy 😉

  Pozdrawiam

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   Minimalna; 15 stopni
   Maksymalna; 32 stopnie ( warto dodatkowo podawać CO2 przy tak wysokich temperaturach )

   Optymalna; 24-26 stopni

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 18. Witam ponownie 🙂

  Mam jeszcze takie pytanie a mianowicie jesli nie chce by wiatrak działal cały czas i wywiewał mi za duzo ciepła z boxa to czy moge go właczac co jakis czas ? Otwór wlotowy mam dosc spory 15 cm…Co jaki czas moge właczac wiatrak by nie wpłyneło to zle na roslinki ?

  Pozdrawiam

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   Tak bez problemu – sterujesz nim za pomocą programatora czasowego ( manualny od 20 zł ) chyba, że będziesz chodził za każdym razem ręcznie wyłączał i włączał

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Rafał to już musisz sam „wyczuć”

   Najlepiej aby wentylacja działała dla wymiany powietrza dlatego musisz dostosować się do panujących warunków

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Rafał uruchom sprawdź i będziesz wiedział – nie znam warunków dlatego to jak wróżenie z fusów 🙂

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 19. Przy wyborze wentylatora kieruj się prostą zasadą;

  wymiana całego powietrza z POMIESZCZENIA GDZIE STOI GROWBOX w ciągu 5 minut…

  Pomieszczenia gdzie stoi czy wymiana powietrza w growboxie?
  Bo co jesli box stoi w pomieszczeniu 30m x 100m x 15m wysoki???

  • szaman dziękuje za komentarz,

   W takiej sytuacji należy dobrać wentylator do growboxa,

   Dla hpsa mocniejsza wentylacja, dla ledów może być słabsza

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 20. Artykuł bardzo przydatny jednak mam małe pytanko, jestem początkującym growerem i startuje dopiero ze swoim pierwszym projektem a zastanawiam sie czy dwa wentylatory wciagajacy i wyciagajacy po 150 m3/h będą odpowiednie dla growboxu 60x30x80. Pomysł z dostarczaniem CO2 genialny i slyszalem ze sie doskonale sprawdza. Zastanawiam sie czy podgrzewacz do butek dla dzieci sprawdzi sie jako źródło potrzebnej wilgoci.

  Z gory dzieki za odpowiedz 🙂

  • Matheusz dziękuje za komentarz,

   Do boxa 60x30x80 went wyciagajacy 150 m3/h będzie aż nad to

   Wciągającego nie montuj do tak małego boxa,

   Zastanawiam sie czy podgrzewacz do butek dla dzieci sprawdzi sie jako źródło potrzebnej wilgoci.

   Nie mam pojęcia – nie kombinowałam bym z wilgocią w tak małym boxie

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 21. Dziekuje za odpowiedz, cały projekt jest w trakcie testów i przy wentylatorze wyciagajacym 150 m3/h w boxie panują warunki wręcz pustynne. Temp 20 a wilgotność na tym samym poziomie. Po wstawieniu podgrzewacza do butelek i kompletnym wyłaczeniu wentylacji zapanowało to czego oczekiwałem czyli 28 stopni przy wilgotności ok 60% niestety po uruchomieniu wentylatora niestety wszystko wyciaga i kiepskie warunki wracaja bardzo szybko… Zastanawiam sie co było by dobre dla takiego malego boxa. Moze ustawic czasowke na 5 minut w ciagu godziny? Czytalem ze wentylacja powinna pracowac caly czas i tutaj mam problem.

  Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

  • Matheusz dziękuje za komentarz,

   Czyli jest tak jak sądziłam;

   „Do boxa 60x30x80 went wyciagajacy 150 m3/h będzie aż nad to”

   Pozostaje wentylator komputerowy o wydajności ok 70-80 m3/h podłączony do zasilacza 12V ( może być z regulacją napięcia dla regulacji obrotów )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 22. Witam.
  Bardzo fajnie opisany poradnik krok po kroku.A może by tak napisać poradnik o tym jak zwiększa sie rachunek za prąd podczas uprawy 😀

  Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Koncentrat Pomidorowy dziękuje za kontakt,

   Tak to prawda, coś za coś i nie ma nic za darmo 😉

   Zawsze można płacić 30 zł za gram niewiadomego pochodzenia…

   Koszty łatwo wyliczysz na kalkulatorze w zakładce; KALKULATOR ZUŻYCIA PRĄDU

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 23. Mam pytanie odnośnie wentylacji 🙂 Pomieszczenie w którym będzie box ma około 200 x 300 cm x 180 cm wys. Box ma wymiary 120 x 120 x 175 cm, lampa HPS 600 W. Pomieszczenie znajduje się w piwnicy gdzie są dwa przewody wentylacyjne. Czy wentylacja na poziomie 400 m3/h podłączona z BOXA do jednego przewodu wentylacyjnego jako wydmuchująca wystarczy ? Czy może dodać jeszcze jakiś wdmuchujący w drugi przewód wentylacyjny ?

  • xxx dziękuje za komentarz,

   Powinno być OK warto dodać mieszający powietrze w boxie 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 24. Witaj. Mam problem z doborem filtra, otóż filter nad którym się zastanawiam ma takie parametry (filtrowania max 240 m3 / h, optymalnie 160 m3 /h) I Do tego wentylator (wydajność 145/187m3/h) 2 zakresy pracy. I tutaj mam pytanie, czy na ten box dobrałem odpowiedni filtr oraz wentylator? I powietrze z boxa będzie wypuszczane do pokoju, niestety nie mam innej możliwości. Podczas FLO wciągnie wszystkie upragnione lecz niepożądane zapachy? I ten patent z butelką nie zapcha mi filtra ? z góry dziękuje Aniu, i pozdrawiam wszystkich czytelników GrubeTopy.pl

  • Początkujący dziękuje za komentarz,

   Zestaw jest OK, wentylator ustaw na 1 tryb ( slow ) czyli 145m/3 a na flo jak będzie potrzeba ustawisz high – 187m3/h

   I powietrze z boxa będzie wypuszczane do pokoju…

   Nie szkodzi jest OK

   Podczas FLO wciągnie wszystkie upragnione lecz niepożądane zapachy?

   Takie jest założenie filtra 😉

   patent z butelką nie zapcha mi filtra ?

   Jeżeli masz na myśli tworzenie CO2 to jak najbardziej pomoże a filtrowi nie zaszkodzi

   Dla filtra zabójstwo to dym i oprysk gdy wentylator jest włączony

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 25. Może jeszcze mi pomożesz w jednej sprawie 🙂 Czy jeżeli podłącze wentylację do przewodu wentylacyjnego to problem zapachu będzie rozwiązany ? A mieszający oczywiście będzie 😉

  • xxx dziękuje za komentarz,

   jeżeli podłącze wentylację do przewodu wentylacyjnego to problem zapachu będzie rozwiązany ?

   Zależy jaki przewód wentylacyjny masz na myśli… jeżeli skierujesz powietrze z boxa za pomocą wentylatora i przewodu wentylacyjnego to pozbędziesz się zapachu z boxa ale skierujesz go gdzieś indziej czyli tam gdzie kończy się przewód wentylacyjny dlatego trzeba zastosować filtr węglowy aby neutralizował i filtrował zapach…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 26. Witam, mam boxa 100x100x200h, hps 400w, 9 doniczek.
  Mam pytanie co do wentylacji bo mam możliwość zakupu w bardzo niskiej cenie wentlatorkow 110m3/h (ceneo.pl/15569345#tab=spec).
  Chce dac jeden wlotowy drugi wylotowy (i oczywicie jeden mieszajacy jakis wiekszy mocniejszy zwykly pokojowy) tylko sie zastanawiam czy to wystarczy i nie bedzie zbyt wysokiej temperatury? Proszę o odpowiedz i pozdrawiam

   • Plant dziękuje za komentarz,

    Wlot może być nawet pasywny – bez wentylara

    Najważniejszy jest wyciąg powietrza 😉

    Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Plant dziękuje za komentarz,

   Kiepski pomysł z dwóch powodów:

   1) Niska wydajność – przy hpsie potrzeba optymalnie ok 300m3/h czyli 3 takie wentylatory
   2) Brak możlwiości podpięcia przewodów wentylacyjnych/filtra/cooltube itd

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Plant dziękuje za komentarz,

   Tak, ponieważ hpsy się grzeją a lepieć mieć wydajną wentylację 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 27. Aniu 300m3/h na cały growbox tak? Czyli np jak zamontuje jeden wtlaczajacy 200m3/h na dole i drugi taki sam na górze tylko wywtlaczajacy (+ minimum jeden mieszajacy) to będzie ok? Liczę się też z zakupem cooltuby bo wydaje mi się ze i tak będzie za gorąco.
  Sorry ze tak mecze ale chce dopiac wszystko na ostatni guzik ☺

  • Plant dziękuje za komentarz,

   jeden wtlaczajacy 200m3/h na dole

   Nie ma takiej potrzeby, za mały box 😉

   drugi taki sam na górze tylko wywtlaczajacy

   Potrzeba jeden wyciągający ok 280-300m3/h i jeden mieszający w środku np biurkowy małej mocy i powinno być OK

   zakupem cooltuby

   Dobry pomysł, będzie można przybliżać światło dzięki chłodzeniu bo bez chłodzenia przy hps 400W to minimum ok. 40 cm

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • kolojoy dziękuje za komentarz,

   Nie musisz utrzymywać temperatury o ile nie spada poniżej 16 stopni… wtedy konieczne będzie ogrzewanie 😉

   Dla niektórych odmian np fioletów wskazana jest różnica w temperaturze dzięki czemu lepiej się wybarwiają

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 28. Cześć, zwracam sie z zapytaniem poniewaz mam problem z warunkami panujacymi w boxie ktory jest w fazie testu. Wymiary to 60x40x80 1 wentylator komputerowy 120mm wtlaczajacy + 1 wyciagajacy komputerowy 120 mm. Konstrukcja jest oparta na lampie ledowej.ktora nie generuje duzo ciepla. Po podlaczeniu wentylatorow pod 12v wyciagaja doslownie cala wilgoc z boxa ktora jest dobra bez wlaczonego wentylatora. Zastanawiam sie w ktora strone pojsc, kosztem wilgotnosci czy wentylacji. W boxie jest jeden duzy komin parowy plus podgrzewacz ktory 0,5 l.na dobe potrafi oddac wody w boxie. Wentylatory skrecilem juz nawet na 5v ale to tez nie pomaga. Zastanawiam sie czy jesli wilgoc na poziomie 35-40 % procent bedzie odpowiednia. Ogolnie chcialby spelnic wszystkie warunki aby wszystko gralo no ale borykam sie z takim problemem…

  Z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam

  • Tadeusz dziękuje za komentarz,

   „czy jesli wilgoc na poziomie 35-40 % procent bedzie odpowiednia”

   Tak, przy takim wymiarze boxa ważniejsza jest sprawna wentylacja a wilgotność jest OK

   Jak masz za wysoką wilgotność to przy kwitnieniu może pojawić się pleśń

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 29. Witam i odrazu dziękuję za wkład pracy.
  Mam pytanie czy przy boxie 47x56x160/190 (wysokosc to kwestia demontazu polki)
  oswietlenie hps 150W, wentylator o osiągach 95m3/h wystarczy? Będzie również filitr weglowy własnej roboty. Na boku planuje także wiatrak komputerowy na wysokości pół metra (nie znam mocy pochodzi z karty graficzkej). Pozdrawiam

   • Paragnomen dziękuje za komentarz,

    Rozumiem, grunt to bezpieczeństwo i oczywiście działamy tylko tam gdzie to legalne 🙂

    Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Paragnomen dziękuje za komentarz,

   Jak najbardziej OK – hps 150W jest optymalny dla 60×60 także na mniejszej jeszcze lepiej się sprawdzi 😉

   „wiatrak komputerowy na wysokości pół metra”

   Dobry pomysł 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 30. Witam, jako ze jestem jeszcze poczatkujacy mam pytanie, mam 3 roslinki i czy jest szansa ze z nich cos wyrosnie w odosobnionym pomieszczeniu tzn bez wentylatora? Jako ze moje finanse sa skromne a i slot tez nie wielki moge sobie pozwolic jedynie na cos w stylu wentylatora komputerowego. Rozumiem ze tez powinienem zrobic jakas „dziure” przez ktora by wtlaczalo sie troche nowego powietrza.Prosze o odpowiedz z gory dziekuje. Dodam ze temp w pomieszczeniu to srednio 24c

  • nowy dziękuje za komentarz,

   Dadzą radę jeżeli co jakiś czas dostarczysz powietrza a went. komputerowy to lepsze niż nic 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 31. Witam serdecznie Aniu .
  Posiadam boxa o wymiarach 2m x 2m x 2m
  3x lampy 600 w i w balastach jakąś funkcję 600w oraz 600w boost ( Co to jest boost ? )
  filter Carbonowy o wymiarach 65cm i 28 średnicy
  I jakiś acustic fan to jakiś wentylator
  CH-M 200 siła 120W
  Presure 386 Pa
  1000 CHM
  Speed 2800 r/min
  I nie wiem czy mam go podpiąć tą rurą do filtra i od wentylatora rurę za okno czy jak ? Tak żeby wciagalo powietrze filtrem i wypychalo poza okno dobrze to rozumiem ?

  • Edward dziękuje za komentarz,

   Box bardzo słuszny…

   Balast prawdopodobnie elektroniczny ( dobrze ) z funkcją dodatkowych lumenów dobrych w połowie/pod koniec kwitnienia,

   Zgadza się wentylator ciągnie powietrze poprzez filtr na zewnątrz boxa,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 32. Hej, nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzniego wentylatora. Growbox 1.2×1.2x2m. Czyli dokładnie potrzebuje wydajności ~35m3/h.(bo oświetlenie led wiec lamp chłodzic nie muszę masz może dobrą stronę z zaopatrzeniem gdzie będą występwały takie wentylatory?

  • Murzyn dziękuje za komentarz,

   Czyli 1,44m2 i 2,88m3 proponuje na początek coś w okolicach 100m3/h dla zapewnienia obiegu powietrza i utrzymania wilgotności… zaopatrzenie w growshopie a nawet markecie budowlanym [wentylator kanałowy]

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 33. Witam mam problem z moja amnesia.. ma miesiąc czasu i liście zaczęły przybierać inne barwy ( środek liścia fioletowy odcień a końcówki lekko uschniete) mogę wysłać zdjęcia. Bardzo proszę o pomoc

 34. Witam,
  Do boxa 60cmx60xm wysokość 120 cm żarówka hps 150W + 1 wentylator na górze 150m3 wystarczą?
  Chodzi o uprawę 3 niedużych automatów. Ewentualnie czy nie zwiększyć wielkości boxa, mocy wentylatora i żarówki.
  Kolejne pytanie, bo nie do końca rozumiem w jakim celu stosuje się kanały wentylacyjne.
  Pozdrawiam.

  • Kris dziękuje za komentarz,

   Zestaw OK

   60×60 to optymalnie 4 sztuki po 30×30 dla każdej,

   „w jakim celu stosuje się kanały wentylacyjne”

   Przewody wentylacyjne montuje się od filtra węglowego do wentylatora a także do cooltuby czyli chłodzenia odbłyśnika lampy

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 35. Witam. Mam problem z temp. A mianowicie mam 3wiatraczki komp. 80 i 120mm z tego 2 to wyciąg i jeden wciag. Box to jakieś 60x45x 80h cm a mam tylko 1 swietlowke 85w tajfun. Problemem jest ze box stoi w szafie i nie następuje prawidłowa wymiana powietrza. Co byś proponowała Aniu? Pozdrawiam

  • Kemp dziękuje za komentarz,

   „Mam problem z temp”

   A jaka to temperatura ?

   Usprawnić wentylację 😉 Mocniejszy wyciąg lub/i doprowadzić świeże powietrze itd. musisz wyręczyć matkę naturę 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Kuba dziękuje za komentarz,

   Nie, musi być włożony tylko w nakrętkę butelki ( korka )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 36. Hej Aniu,

  Mam boxa (2 x AK47 AF) , 45X45 , cały wyłożony folią mylar diamond , hps 150W 16800lm + 3CFL (2x 1600lm + 860lm) 3 wentylatory 14W 98m3/h Dwa z nich wyciągają powietrze jeden wdmuchuje. Hps 30cm nad dziewczynami. Mam problem z temperaturą , 37 stopni praktycznie bez przerwy Wilgotność oscyluje w okolicach 40 – 60 % Niby wszystko idzie dobrze ale najniższe liście zaczęły się skrecać i żółknąć . Fotoperiod 18/6 Obawiam się że w tej temp. za długo nie pociągną ;/

  • remik dziękuje za komentarz,

   dla powierzchni 45×45 hps 150w jest powyżej normy dlatego wywal te 3CFL

   Musisz zbić temp do max 30 stopni – jak nie pomogą CFLy to wymiana wiatraka wyciągowego na wydajniejszy 😉

   „Obawiam się że w tej temp. za długo nie pociągną ;/”

   Zgadza się…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 37. Hej,

  CFL poleciało , temp. spadła do 33,8 , myśle na wyrzuceniem bądź zmiejszeniem powierzchni odbłyśnika ( całość wyłożona mylar diamond) co z pewnością poprawi przepływ powietrza bo na moje odbłyśnik robi troche za parasol i to wszystko hamuje. Wymiany lub dołożenia wentylatora wolałbym uniknąć bo samego boxa już słychać z sąsiedniego pomieszczenia mimo iż pokój zamknięty 😉

  • remik dziękuje za komentarz,

   OK, kombinuj w miarę możliwości do max 30 stopni ew. 32 stopnie przy dodatkowym CO2 😉

   Jeżeli jest możliwość trzeba odsunąć odbłyśnik,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 38. Witam, super poradnik. Jestem w trakcie planowania boxa i mam pytanie odnośnie wentylacji. Planuję zrobić boxa z płyty OSB tak aby był w jak największym stopniu szczelny. Wymiary boxa: 60cm,40cm na 70cm wysokości i tutaj powstaje moje pytanie czy dwa otwory wentylacyjne pod wentylatory komputerowe 120mm wystarczą aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza? Dodam iż planuje zamontować również filtr węglowy z tym, że zastanawiam się czy taki wentylator komputerowy podoła zadaniu. Odnośnie oświetlenia to planuje zamontować własnoręcznie zrobiony panel Led myślę wstępnie o mocy 150 wat, starczy tyle na taką powierzchnię?

  Pozdrawiam.

  • Zyzia dziękuje za komentarz,

   „wentylacyjne pod wentylatory komputerowe 120mm”

   Wentylatory komputerowe nie zapewnią odpowiedniego ciśnienia do prawidłowej pracy filtra węglowego

   Celuj w wentylator kanałowy 100mm lub 125mm który ma okrągłą budowę i pasuje pod przewód wentylacyjny do podłączenia filtra węglowego 😉

   Ledy jak najbardziej już 60W na dobrych ledach z prawidłowym widmem światła będzie OK 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 39. Witam włożyłem do boxa(1x1x2) butelka z fermentujacymi drożdżami i od tego momentu w boxie śmierdzi drożdżami czy to nie zaszkodzi roślina? Mam wczaczone obydwa wentylatory i wiatrak.
  I drugie pytanie
  Jak zwiększyć wilgotność? Bo mam w dzień 30% – 40% przy temperaturze 32 w nocy jest ok z wilgotnościa mam 60% – 70% przy temperaturze 21 – 24. Lampa jest 400w. Ktoś może poradzić..dzieki z góry

  • Psik dziękuje za komentarz,

   Nie – wytwarza CO2 – jaka butelka (L) i ile drożdzy dodane ?

   Wilgotność – otwarty pojemnik z wodą, która dzięki parowaniu zwiększy wilgotność lub zakup nawilżacza powietrza

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 40. Butelka po pepsi 2l w niej 1l wody + 150g cukru + pół opakowania drożdży, nie za dużo CO2 wytwarza?
  ten pojemnik z wodą to chyba duży powinien być? Spróbowałem z recznikami, porozwieszalem na trzech ścianach i wilgotność wacha się od 40% do 55%

  • Psik dziękuje za komentarz,

   CO2 jest OK 😉 czy butelka jest powyżej szczytów ? CO2 jest cięższe od powietrza i będzie opadać z góry na dół…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Dharr dziękuje za komentarz,

   Najprościej – jeden wentylator wyciągający powietrze z boxa na zewnątrz np.

   tak jak stosuje się czasami w WC 😉

   U dołu otwór aby zachować cyrkulacje powietrza

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 41. Witam Aniu. Czy wiatrak mieszający podłączyć do programatora żeby działał tylko podczas włączonego oświetlenia? Czy ma działać 24 h? Od jakiej fazy wzrostu rośliny używać mieszającego?
  Mam jeszcze pytanie na temat nawilżacza. Używać go tylko na veg? Na flo chyba będzie się przyczynial do pleśni na topach…?

  • Luk dziękuje za komentarz,

   „Czy wiatrak mieszający podłączyć do programatora żeby działał tylko podczas włączonego oświetlenia? Czy ma działać 24 h?”

   Jak wolisz, matka natura mówi, że wiatr wieje także w nocy czyli 24h 😉

   „Od jakiej fazy wzrostu rośliny używać mieszającego?”

   Najlepiej od samego początku co wzmocni łodygi…

   „…nawilżacza. Używać go tylko na veg? Na flo chyba będzie się przyczynial do pleśni na topach…?”

   Nawilżacz stosuje się gdy jest taka potrzeba = jeżeli masz wilgotność poniżej 40% w innym przypadku jest zbędny 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 42. Jeszcze jedno pytanie Aniu. Mam wlot pasywny i przewodów wentylacyjny jest wypuszczony na dwór. Jak to jest w zimę kiedy będzie zasysane zimne (mroźne) powietrze? Czy to nie zaszkodzi roślinom kiedy zimne powietrze będzie wtłaczane to ciepłego boxa?

  • Luk dziękuje za komentarz,

   „Czy to nie zaszkodzi roślinom…”

   Zaszkodzi będzie stresować albo spowoduje szok roślin…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 43. Witam, przymierzam się do budowy swojego własnego grow boxa, jednak bardzo zależy mi na dyskrecji co do zapachu wytwarzanego przez rośliny. Czy dobrze, szczelnie zbudowany box z filtrem tubowym z aktywnym węglem i ozonatorem postawionym przy wylocie będą w stanie całkowicie wyeliminować zapachy wydobywające się z boxa ? Z góry dziękuje za odpowiedź 🙂

  • Yeti dziękuje za komentarz,

   Tak, odpowiednio dobrany filtr węglowy w tym jego ilość w przełożeniu na skuteczność m3/h eliminuje niepożądane zapachy

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ