Przycinanie marihuany

17
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany

Przycinanie marihuany

przycinanie marihuany przycinanie marihuany Przycinanie marihuany przycinanie marihuany

Przycinanie marihuany nie jest konieczne podczas uprawy. Jednak dopilnowanie i „zrobienie porządku” w liściach czy odgałęzieniach może przynieść dodatkowe korzyści w postaci większego plonu. Musisz pamiętać, że każde przycinanie marihuany powoduje duży stres dla rośliny dlatego działaj ostrożnie.

Przycinanie marihuany czyli co można przycinać ?

 1. Liście
 2. Odgałęzienia
 3. Szczyty czyli stożki wzrostu ( trening FIM lub Topping )

przycinanie marihuany przycinanie marihuany Przycinanie marihuany przycinanie marihuany 4

Ad.1. Przycinanie liści marihuany

W przypadku przycinania liści marihuany celem przyciania jest udostępnienie światła młodszym i mniej doświetlonym częściom i liściom rośliny. Jednak w przypadku przycinania liści konopi zalecam ostrożne działanie, ponieważ liście prowadzą proces fotosyntezy i są źródłem pożywienia Twoich roślin. Dlatego nieumiejętne lub zbyt gwałtowne pozbawienie rośliny zielonych i zdrowych liści to nie jest dobry pomysł.

Co innego gdy usuwasz stare, żółte, suche lub martwe liście z dolnych partii rośliny, które już nie pełnią swoich funkcji, ponieważ przekazały chlorofil do innych części konopi. Z mojej strony nie zalecam usuwania zdrowych liści nawet gdy przysłaniaja dolne partie rośliny. Lepiej wykonać np. trening LST, który nie jest tak stresujący dla konopi. Zresztą konopie to silne rośliny i zapewne dadzą sobie radę dlatego zdrowe liście zostaw w spokoju.

przycinanie-lisci-marihuany-2 przycinanie marihuany Przycinanie marihuany przycinanie lisci marihuany 2

przycinanie-lisci-marihuany przycinanie marihuany Przycinanie marihuany przycinanie lisci marihuany

Ad.2. Przycinanie odgałęzień

W przypadku przycinania odgałęzień ( bocznych i dolnych ) celem przycinania jest „przekazanie” energi dla głównych szczytów. W przypadku przycięcia odgałęzien przy samej głównej łodydze energia, która trafiała do bocznych i dolnych odgałęzień trafia teraz do głównych szczytów dzięki czemu roślina tworzy większe i grubsze topy.

przycinanie-marihuany-2 przycinanie marihuany Przycinanie marihuany przycinanie marihuany 2

Jeżeli zauważysz słabe lub wątłe a co bardziej „zanikająceodgałęzienia nie wahaj się ich przyciąc przy głównej łodydze. Dzięki temu energia jaką posiada roślina zostanie przekazana tylko dla głównych i mocnych szczytów.

Niektórzy growerzy zachowują maksymalnie 4-5 głównych odgałęzień dla optymalnego tworzenia topów. Są też tacy growerzy, którzy zachowują jeden główny szczyt rośliny dzięki czemu roślina skupia się tylko na tym jednym topie tworząc pojedynczy gruby top. Mimo nie co mniejszego plonu niż z rośliny o wielu topach można na tej samej powierzchni uprawiać więcej roślin dzięki czemu plony przypadające na powierzchnię będą większe.

 

Ad.3. Przycinianie szczytów

W przypadku przycinania szczytów rośliny mamy do czynienia z przycinaniem zwanym treningiem FIM lub Toppingiem. Oznacza to usunięcie głównego stożka wzrostu dzięki czemu w miejscu cięcia powstaną ( zamiast obecnie 1 ) 2 ( w przypadku Topinngu ) lub 4 a nawet 6 odrosty ( w przypadku treningu FIM ) czyli przyszłe topy.

 

Przycinanie marihuany kiedy ?

Bezpiecznie jest przycinać główny szczyt gdy roślina posiada minimum 3-4 piętra liści i jest w fazie wegetatywnej czyli wzrostu. Świeże odrosty także możesz przyciąć i uzyskać kolejne dwa odrosty ( co daje już 4 topy zamiast 1 ) gdy odrosty posiadają 3-4 piętra liści.

Pamiętaj jednak, że takie cięcia powodują stres i konopie mogą doznać szoku. Jeżeli zauważysz niepokojące oznaki swojej rośliny może być konieczne zastosowanie środka „do stresu rośliny” np Asahi SL

W przypadku przycinania marihuany treningiem FIM zachowaj minimuim 2 tygodnie czasu do przełączenia roślin na fazę kwitnienia aby nowe szczyty mogły nabrać odpowiednich rozmiarów.

 

TRENING FIM – Jak przycinać marihuanę ?

 

Przycinanie marihuany automaty ?

Przycinanie szczytów wykonuj na normalnych odmianach w fazie wzrostu. W przypadku odmian automatycznych przycinanie szczytów nie jest zalecane ( lepiej wykonać trening LST ), ponieważ odmiany automatyczne posiadają krótki okres wzrostu czyli fazę wegetatywną.

 

Przycinanie marihuany może zwiększyć plony konopi o ile robisz to w odpowiedni sposób. Nie sposób przekazać całej wiedzy na temat przycinania marihuany. Działaj intyuicyjnie i eksperymentuj dzięki czemu będziesz wiedział co najlepiej się sprawdza. Pamiętaj aby wszystkie narzędzia do przycinania marihauny były czyste i pozbawione zanieczyszczeń.

Zdaniem niektórych growerów najlepsze rezultaty daje przycinanie marihuany czyli trening FIM w połączeniu z treningiem LST.

przycinanie marihuany - konopie po przycinaniu przycinanie marihuany Przycinanie marihuany konopie po przycinaniu

przycinanie marihuany przycinanie marihuany Przycinanie marihuany trening fim marihuana 2przycinanie marihuany przycinanie marihuany Przycinanie marihuany trening fim marihuana

Przycinanie marihuany
4.7 (93.33%) 15 votes
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany

PROSZĘ PODZIEL SIĘ WPISEM, DZIęKUJE :*

17 KOMENTARZE

 1. Witam Aniu, mam 2 automaciki, ak47 i cheese, obydwa już ładnie kwitną, mają ok 35 dni, kilka dni temu zauważyłem mały problem, mianowicie już pod koniec dnia(fotoleroid 5:00-24) opadały mi listki. Skrócilem foto do 21 i rosliny jakby mialy wiecej energii, przycinam im już stare duże zielone liście tak, aby odkryć dolne partie. Jedna po Lst z toppingiem, ma 4 główne szczyty (reguluję ich wysokosc zeby byly równe) jedna po croppingu. Pytanie teraz odnośnie tematu, czy to prawda, że cięcie lisci w ostatnich dniach powoduje przyrost topów?

  • Trusky dziękuje za wpis,

   Opadnięte liście mogą mieć kilka przyczyn,

   Fotorepoid trzymaj 24-6 czyli 18h światła i 6h ciemności i tutaj nie kombinuj ( to są automaty a zmiana oświetlenia może je stresować… )

   Nie pozbywaj się dużych w dodatku zielonych liści bo są to „elektrownie” mocy dla Twoich roślin,

   Liście mogły opaść w wyniku treningu – stresu jakim je poddajesz ( lst topping cropping )

   czy to prawda, że cięcie lisci w ostatnich dniach powoduje przyrost topów?
   Pierwsze słyszę dlatego zachowaj liście do samego końca, to dzięki nim żyje roślina

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 2. Cześć Aniu,
  Czy rośliny podcinać można kiedykolwiek ? mówie o przycinaniu niechcianych odgałęzień, przycinać można w każdym wieku rośliny czy kaleczenie ich w jakimś okresie jest niewskazane ? lepiej przyciąć więcej za jednym zamachem i zafundować moim paniom więcej stresu ale krócej czy podcinać wszystko na bieżąco ?

  Pozdrawiam

  • upoc dziękuje za komentarz,

   …przycinaniu niechcianych odgałęzień

   Kiedy chcesz,

   kaleczenie ich w jakimś okresie jest niewskazane

   Jeżeli masz na myśli porządki w liściach i odgałęzieniach robisz kiedy chcesz,

   Jeżeli masz na myśli kaleczenie w postaci np. treningu FIM czy toppingu to tylko na wegu 😉

   lepiej przyciąć więcej za jednym zamachem i zafundować moim paniom więcej stresu ale krócej czy podcinać wszystko na bieżąco

   Jak wolisz, moim zdaniem lepiej na bieżąco pilnować 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 3. Witaj Aniu

  Mam w boksie 90×90 cm 9 automatów ak47.Rosliny maja okolo 50 cm i wchodza powoli w faze kwitnienia.Rosliny sa bardzo rozrozniete na boki i wszystkie ich liscie sa zdrowe duze i zielone.Nie ma lisci zółtych az do samego dołu jednak w boksie jest tak ciasno ze rosliny zasłaniaja całe swiatło i oswietlone sa tylko szczyty roslin a nizej od połowy jest ciemno.Jak uwazasz warto przycinac te zdrowe duze liscie czy tak jak napisałas wyzej zostawic rosliny w spokoju i co ma byc to bedzie ?

  Pozdrawiam

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   „bardzo rozrozniete na boki i wszystkie ich liscie sa zdrowe duze i zielone”

   Gratuluję – nie jeden ogrodnik o tym marzy 😉

   „tak ciasno ze rosliny zasłaniaja całe swiatło i oswietlone sa tylko szczyty roslin a nizej od połowy jest ciemno”

   Kieruje się zasadą, że zdrowe liście zostają a usuwamy tylko chore i martwe 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 4. Dziekuje za odpowiedz a nie wiesz czasem co jest przyczyna małej ilosci kwiatów ? Oswietlenie raczej nie bo mam hps 400 W. Tak jak mowiłem rosliny sa piekne zielone i duze ale bardzo słabo rosna na nich kwiaty i ostatnim razem wyszło mi tak ze roslina miała 130 cm wysokosci obfita w liscie a palenia na niej 10 gram 🙁 prosze pomóz co moze byc przyczyna ze kwiaty nie rosna i nie pecznieja 🙁 Dodam ze nawóz uzywam z canna i tez to nic nie daje 🙁 Co robie zle ???

  Pozdrawiam

  • Rafał dziękuje za komentarz,

   Jest wiele czynników od którego zależą plony;

   – nasiona ( odmiana ) są mniej i bardziej produktywne
   – oświetlenie
   – nawożenie ( nawóz podstawowy na flo + boostery kwitnienia )
   – temperatura
   – gleba/podłoże ( ilość – wielkość donicziki oraz napowietrzenie dla dużej bryły korzeniowej )
   – prawidłowe PH ( jeżeli jest za wysokie/niskie to roślina nie przyjmuje składników )
   – co2
   – …

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 5. siema Rafał ja ostatnio ogolilem auto bo miałem jak Ty dużo liści kwiatów malo powiem Ci że po kilku dniach już widziałem różnicę a teraz to się cieszę jak dziecko więc nie słuchaj co Ci ktoś pisze spróbuj na jednej jak się boisz a zobaczysz co będzie u mnie gitara gra a powiem Ci ze różnie ludzie piszą że niby podręczników i itd i to błąd spróbuj a sam się przekonasz dodam że ja ogolilem gdzieś 45 dzien

 6. Hej mam pytanie kiedy dokładnie robic ścinkę ? Bo widziałem wiele opini na ten temat.. druga sprawa to pytanko odnośnie rośliny ma 9 tydzień i traci zielony kolor może byc to znak ze ma mało żelaza ?

  • Okulele dziękuje za komentarz,

   „kiedy dokładnie robic ścinkę”

   Kieruj się kolorem trichomów – ok 50% bursztynowych i można ciąć 😉

   „9 tydzień i traci zielony kolor”

   Sprawdź niedobory pierwiastków

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 7. Witaj w uprawie jestem początkujący i nie wszystko wiem o uprawie interesuje mnie to jak wygląda, a właściwie jak poznać że roślinka ma 3 lub 4 piętro liści. Pozdrawiam Stiw

     • Hej Aniu mam pytanko czym najlepiej obniżyć Ph gleby kupiłem glebę o
      Ph 5,5-6,5 i po jakimś czasie wzrosło mi do 7. Czy to wina przenawożenia, proszę o jak najszybszą odpowiedz.

     • Stiw dziękuje za komentarz,

      Tak to m.in sprawka wysokiego zasolenia sztucznych nawozów i wody kranowej ( wodociągowej )

      Zbicie pH za pomocą domowego sposobu – kwasek cytrynowy; metoda „na oko” i „na czuja”

      Profejslonie za pomocą regulatora ph down dodawanego do nawozów

      Trzeba pilnować pH roztworu podczas podlewania,

      Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ