Pleśń konopi [ POMOCY ]

Pleśń konopi

pleśń konopi liść pleśń konopi Pleśń konopi [ POMOCY ] plesn konopie lisc

Pleśń konopi jest jednym z zagrożeń jakie czychają na Twoje rośliny a także topy.

 

Poznaj 3 najpopularniejsze wersje pleśni konopi;

 

1. SZARA PLEŚŃ

Jedną z odmian pleśni jest szara pleśń (Botrytis cinera) atakująca nasiona, sadzonki marihuany, klony, rośliny a nawet gotowe topy.

2. PYTHIUM I FUSARIUM

Drugim zagrożeniem pleśni konopi jest martwica ( zgnilizna ) wywołana przez Pythium i Fusarium dostępnym w powietrzu.

3. MĄCZNIAK WŁAŚCIWY

Kolejnym zagrożeniem zwzgl. na pleśń konopi jest mączniak właściwy. Jest popularny w chłodnym i wilgotnym klimacie. Mączniak właściwy rozwija się na liściach, łodygach a także topach konopi. Pierwszym objawem mączniaka jest wiele ( setki ) małych, białych plamek na liściach konopi. Następnie w około tydzień po zarażeniu biały nalot mączniaka zaraża całą roślinę. Białe plamy zmienią się w „puszysty” nalot, który pokryje konopie. Za mączniaka odpowiedzialne są grzyby z gatunku Erysiphales.

 

pleśń konopi pleśń konopi Pleśń konopi [ POMOCY ] plesn na konopi

 

Gdzie pleśń konopi się świetnie rozwija ?

Pleśń konopi świetnie rozwija się w zastałym i wilgotnym powietrzu. Dlatego tak ważne jest wietrzenie ogrodu i wymiana świeżego powietrza. Dobrym sposobem jest także utrzymywanie porządku i czystości w ogrodzie oraz kontrola wilgotności powietrza. Pojawienie się pleśni może być wynikiem zbyt obfitego podlewania roślin, która cały czas jest w wilgotnym klimacie.

Kolejnym sposobem na pleśń konopi jest stosowanie przewiewnych i dobrze napowietrzonych medium uprawy bowiem w glebie z wszystkich dostępnych medium uprawy pleśń najłatwiej się rozwija. Możesz polepszyć glebę napowietrzając ją np. perlitem lub włóknem kokosowym we własnym zakresie lub skorzystać z gotowych mieszanek dostępnych w growshopach.

Wilgoć i słaby obieg powietrza to raj dla pleśni konopi. Lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego dbaj o prawidłowy klimat uprawy zaczynając od sprawnej wentylacji. Dodatkowy wentylator mieszający powietrze w boxie także działa na korzyść klimatu i Twoich roślin.

Wybierając odmianę na outdoor zależnie od Twojego klimatu możesz szukać odmian odpornych na pleśń. Nie oznacza to, że masz 100% gwarancji braku problemów z pleśnią. Po prostu dana odmiana będzie bardziej odporna na pleśń. Przyjmuje się, że zbite topy ( głównie czyste Indica ) mają większe problemy z pleśnią zwzgl. na brak „przewiewu” w topach. Dużo zależy od klimatu i pogody, której nie sposób przewidzieć w warunkach outdoor.

Jak walczyć z pleśnią konopi ?

Jeżeli dojdzie do ataku pleśni masz w zasadzie dwa rozwiązania:

 1. Użycie mocnych, chemicznych środków w formie oprysków do jej zwalczania.
 2. Usunięcie poprzez wycięcie ( o ile to możliwe ) zarażonego pleśnią fragmentu rośliny.

 

PAMIĘTAJ: Nigdy nie pal ani nie spożywaj konopi zarażonej pleśnią !

 

Mam nadzieje, że nigdy nie będziesz musiał walczyć z pleśnią konopi a Twoje grube topy będą w doskonałej formie…

 

Jak wygląda pleśń na topach ?

jak wyglada plesn na topach pleśń konopi Pleśń konopi [ POMOCY ] jak wyglada plesn na topachjak wyglada plesn na topach pleśń konopi Pleśń konopi [ POMOCY ] jak wyglada plesn na topach 1   plesn na topach pleśń konopi Pleśń konopi [ POMOCY ] plesn na topachplesn na topach pleśń konopi Pleśń konopi [ POMOCY ] plesn na topach 1szara plesn konopie pleśń konopi Pleśń konopi [ POMOCY ] szara plesn konopieszara plesn konopie pleśń konopi Pleśń konopi [ POMOCY ] szara plesn konopie 1

18 KOMENTARZE

 1. Ja właśnie mam problem, tego typu. Roślinki mają 5 dni i na ziemi w, której rosną pojawia sie biały meszek. To raczej na pewno pleśń, nie ma jej dóżo ale jest. Raz zebrałem na drugi dzień sie znów pojawiła, a są za małe na chemie, co teraz. Dodam że jamajka dream. Jeszcze coś odnośnie klimatu. Temp 29 w świetle 18h i 20 w ciemni temperatura 29 i 24 wilgotność 54 i 68 %

 2. Witam. Moje roślinki mają trzy dni. Dzisiaj rano na ziemi pojawił się biały nalot i nie wiem co mam teraz zrobić.. roślinki auto super kudh w boxie hps 250w. Prosze o pomoc!!!

 3. Witam
  Ja z pytaniem czy można przestać podlewać ripenem (3-4 podlania) i pozwolić roślinom dojść „zwyczajnie” do końca? Pytam, ponieważ pojawiła się pleśń na roślinach, z którą -odpukać – sobie póki co poradziłem. Jednak panika wzięła górę i postanowiłem przyspieszyć zbiór. Teraz widzę, że sytuacja się zmieniła i trochę za młode na ścięcie się wydają.
  Proszę o o dpowiedź.

 4. witam mam palenie splesniale troche takie jak na pierwszym zdj da sie to palic cos z tym zrobic czy lepiej wywalic?

  • help dziękuje za komentarz,

   Bezwzględnie należy wywalić, pleśń jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 5. Pogoda paskudna, lało tydzień to i moja outdoor zaczęła gnić. 15-20% kwiatów musiałem pousuwać, bo zamieniły się w błoto. Czy jeśli usunąłem te zgnite topy to pleśń nie pojawi się na kolejnych? Prawdopodobnie nie będzie już deszczu. Ścinać myślałem za 2 tygodnie bo włoski są u podstawy białe a wyżej uschnięte czyli jeszcze mogłaby rosnąć, ale jeśli pleśń znowu zaatakuje to zetnę choćby teraz.

  • Szaman Zielarz dziękuje za komentarz,

   „Czy jeśli usunąłem te zgnite topy to pleśń nie pojawi się na kolejnych?”

   Jeżeli pogoda dopisze to nie powinno 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 6. Hej, mam roślinę zarażona tym trzecim grzybem. Wyrwałam zarażona cześć ale ogólnie wszędzie są białe plamki. Czy cała roślina jest do wyrzucenia? Błagam o odpowiedz

  • Jj dziękuje za komentarz,

   Ciężka sprawa, zależnie od stopnia postępu grzyba zwalczenie może być trudne lub niemożliwe.

   Trzeba działać środkami biologicznymi lub chemicznymi w postaci oprysków.

   Skuteczność jest większa im wcześniej się zastosuje.

   Niestety ( na szczęście ) nie mam doświadczenia z grzybami dlatego nie mogę polecić konkrentego środka.

   Na pewno coś znajdziesz w ogrodniczym – musisz dopytać

   Druga sprawa trzeba poznać i wyeliminować przyczynę powstania grzyba zanim przystąpisz do usuwania jego skutków…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 7. Moje rośliny weszły w fazę kwitnienia, już dwa topy musiałem ściąć, przez pojawiający się pod i wokoło biały nalot, czy opryski pozostałych mogą je uchronić przed tym zagrożeniem?

  • Julian dziękuje za komentarz,

   Oprysk to ostateczność, skup się na przyczynie bo reszta też polegnie

   Szkoda topy traktować chemią…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 8. Hej, na ziemi mojej roślinki zrobił się nalot pleśni, co mam zrobić? Co to oznacza? Czy coś grozi mojej roślinie?

  • Werix ciezka sprawa, pierwsze trzeba wyeliminowac przyczyne np. zbyt wysoka wilgotnosc, brak wentylacji itd

   Gorna warstwe ziemi z plesnia najlepiej usunac i dosypac swiezej o ile nie weszla glebiej…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

Comments are closed.