Niedobory pierwiastków + TABELA

2
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany

Niedobory pierwiastków marihuana

Pierwiastki są niezbędne do życia konopi. Poznaj najczęszcze niedobory pierwiastków Twoich roślin i reaguj aby konopie rosły silne i zdrowe.

PAMIĘTAJ: To, że roślina wykazuje niedobory pierwiastków nie oznacza, że tego pierwiastka nie ma – może być sytuacja, że jest zablokowany poprzez zły poziom pH, wysokie stężenie EC lub nadmiar / braki innych pierwiastków. Wysoki poziom jednego pierwiastka może oznaczać niedobory innych pierwiastków.

Przenawożenie

O ile przenawożenie nie jest niedoborem jednak jest często spotykane dlatego postnowiłam o tym napisać.

Końcówki liści są żółte lub „spalone” od nadmiaru nawozów.

Aby usunąć skutki przenawożenie wykonaj płukanie gleby czystą wodą o prawidłowym pH. Woda ma się przelewać dołem z doniczki w dużej ilości. Następnie daj roślinie czas na „dojście do siebie”.

Najczęściej spotykane niedobory pierwiastków;

 

Azot czyli (N)

Pierwsze oznaki niedoboru azotu to żółknące dolne liście, które z czasem mogą postępować na górne partie liści. Braki azotu to także słaby wzrost rośliny i opadanie i odpadanie liści. Krawędzie liści nie są zawinięte do góry.

Jak reagować na niedobór Azotu (N) ?

Należy zwiększyć ilość azotu podawanego roślinie. Kontrola pH i EC roztworu.

 

Fosfor czyli (P)

Liście są ciemnozielone lub czerwono-purpurowe a także na liściach występują fioletowo-czarne plamy. Liście są zdeformowane i wyschnięte. Z braku fosforu liście zwijają się do dołu a także łatwo odpadają. Wzrost może być spowolniony.

Jak reagować na niedobór Fosforu (P) ?

Należy zwiększyć ilość fosforu podawanego roślinie. Kontrola pH i EC roztworu. Gdy pH jest za wysokie należy zakwasić ( obniżyć pH ) ziemię. Fosfor nieorganiczny ( sztuczny ) jest lepiej przyswajalny od produktów typu guano czy obornik.

 

Potas czyli (K)

Z brakiem potasu pojawiają się na liściach żółte, brązowe lub martwe plamy. Liście mogą się zawijać a krawędzie liści obumierają.

Jak reagować na niedobór Potasu (K) ?

Należy zwiększyć ilość potasu podawanego roślinie. Kontrola pH i EC roztworu. Nie jest zalecane podawanie dolistne potasu (K).

 

Magnez czyli (Mg)

Niedobory magnezu łatwo rozpoznasz po tym, że na liściach konopi robią się żółte a czasem brązowe (rdzawobrązowe) plamki lecz żyłki liści pozostają zielone. Krawędzie liści są uniesione a końcówki skręcone.

Jak reagować na niedobór Magnezu (Mg) ?

Dodaj 1 łyżeczkę dolomitu na każde 2 litry ziemi w której rośnie konopia. Pobór magnezu może być zaburzony przez nadmiar chloru, wapnia oraz azotu amonowego dlatego należy działać ostrożnie. Dodawaj stopniowo, ponieważ blokowanie składników działa w drugą stronę gdy przesadzisz z uzupełnianiem Magnezu (Mg).

Siarka czyli (S)

Jeżeli Twoim konopiom brakuje siarki wykazują zażółcenie nowego odrostu.

 

Cynk czyli (Zn)

W przypadku niedoborów cynku zauważysz białawe plamy na końcach liści oraz między żyłkami. Pobór cynku może być zablokowany przez zbyt wysoki poziom pH. Sprawdź pH i w razie potrzeby – obniż pH.

Jak reagować na niedobór Cynku (Zn) ?

Jeżeli masz braki cynku po prostu włóż do gleby trochę gwoździ lub kawałki ocynkowanego metalu.

 

Mangan czyli (Mn)

Pojawiają się martwe i żółte plamy na najlepszych z liściach pomiędzy żyłkami. Krawędzie liści pozostają zielone. Liście nie są skręcone. Niedobór Mn występuje, gdy duże ilości magnezu występują w glebie. Przyswajanie manganu jest zaburzane przez zbyt wysokie pH  lub nadmiar żelaza.

Jak reagować na niedobór Manganu (Mn) ?

Sprawdzić poziom pH a także czy nie występuje nadmiar magnezu lub żelaza, które zaburzają przyswajanie manganu. Wysoki poziom pH sprawia, że roślina ma mniejszy dostęp do manganu czyli może wystąpić problem z jego niedoborem.

 

Żelazo czyli (Fe)

Niedobór żelaza rozpoczyna się od żółknięcia najmłodszych i najmniejszych liści a z czasem postępuje w stronę starszych liści. Liście są blade lub białe ale żyłki pozostają ciemnozielone. Zachwianie równowagi pH czyni żelazo nierozpuszczalnym.

Jak reagować na niedobór Żelaza (Fe) ?

Żelazo jest blokowane przez zbyt wysokie pH dlatego zanim podasz dodatkowo żelazo sprawdź i wyreguluj poziom pH. Sprawdź czy występuje nadmiar cynku i/lub manganu. Problemy z żelazem pojawiają się także przy zbyt niskiej temperaturze korzeni.

 

W przypadku podawania chelatów czyli danego pierwiastka, którego brakuje roślinie najszybsze działanie zauważysz poprzez dolistne podanie roślinie. Pamiętaj przy tym aby podczas oprysku a także bezpośrednio po nim liście nie były narażone na światło/promienie słoneczne, które mogą zaszkodzić poprzez wypalenie dziur w liściach „działanie soczewki”. Możesz także spryskiwać spodnią (dolną) stronę liści. Najlepiej oprysku dokonuj przed planowaną nocą roślin aby miały czas na spokojne pobranie podanej im substancji.

Uzupełnienie pierwiastków jako podlanie rośliny także jest możliwe jednak działa nie co później niż dolistne opryskiwanie.

 

niedobory pierwiastków marihuana niedobory pierwiastków marihuana Niedobory pierwiastków + TABELA tabela niedoborow pierwiastkow

Niedobory pierwiastków + TABELA
4.7 (93.33%) 18 votes
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany

PROSZĘ PODZIEL SIĘ WPISEM, DZIęKUJE :*

2 KOMENTARZE

  1. Hej.
    Nie napisałaś jak reagować na niedobór siarki. W zeszłorocznym oucie mi się to przytrafiło i nie wiedziałem co z tym fantem zrobić.
    Pozdrawiam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ