Lampy do uprawy marihuany

Lampy do uprawy marihuany

W uprawie marihuany indoor czyli w pomieszczeniach i growboxach lampy do uprawy marihuany są niezbędne. Konopie potrzebują światła do przeprowadzenia procesu fotosyntezu a dzięki temu otrzymasz marihuanę z konopi.

Posiadając miejsce do uprawy marihuany musisz określić wymaganą ilość lumenów, które dostarczy twoja lampa konopiom.

Lampy do uprawy marihuany możemy podzielić na 5 rodzai;

1. świetlówki
2. świetlówki CFL
3. lampy metalohalogenkowe MH
4. lampy sodowe HPS
5. panele LED

To na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze lampy uprawy do marihuany to wydajność lampy czyli ilość lumenów jaką wytawrza.

Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni uprawy marihuany potrzebujesz ok 50000 lumenów czyli na każde 0,1m2 dostarcz 5000 lumenów.

1. Lampy do uprawy marihuany w postaci świetlówek nie należą do najpopularniejszego źródła światła dla uprawy marihuany. Wynika to z tego, że nie są najwydajniejszym źródłem światła dla twojej uprawy marihuany. Świetlówki stosuje się przeważnie na małych powierzchniach, ograniczonych wysokościowo uprawach i podczas klonowania.

Przykładowa świetlówka energooszczędna o mocy 23W posiada strumień świetlny 1400 lumenów co przy wymaganych 5000 lumenów na każde 0,1m2 powierzchni uprawy oznacza, że należy zamontować 3 żarówki każda o mocy 23W ( 3 x 23W = 69W ) Odpowiada to blisko 700W/m2 powierzchni growboxa. Dlatego świetlówki są mało opłacalnym źródłem światła na większych uprawach marihuany. Sprawdzają się głównie w mini growboxach i pcboxach o ograniczonej przestrzeni i wysokości. Świetlówki wydzielają małe ilości ciepła dzięki czemu topy mogą być blisko żarówek.

lampy do uprawy marihuany świetlówki lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany uprawa konopi  wietl wkilampy do uprawy marihuany świetlówki lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany konpie  wietl wki

2. Lampy do uprawy marihuany świetlówki CFL to świetlówki, które zostały wyprodukowane z myślą o uprawie roślin. Świetlówki CFL występują w większych mocach ( 85W – 300W ) niż klasyczne świetlówki dzięki czemu mogą być używane na większych powierzchniach uprawy marihuany. Świetlówki CFL nie są popularnie wykorzystywane do uprawy marihuany, prawdopodobnie z powodu niskiej wydajności tzn. ilości lumenów. Na 1 metr kwadratowy uprawy marihuany wymagane jest ok  500W z lamp CFL. Lampy CFL w zakupie nie należą do najtańszych. Z zalet CFLów należy wymienić brak dodatkowych układów zasliania ( montowane są bezpośrednio wkręcając w oprawkę E40 ) oraz nie wytwarzają dużych ilości ciepła jak w przypadku lamp sodowych HPS.

lampy do uprawy marihuany cfl lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany Komplet CFLlampy do uprawy marihuany dual cfl lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany dual cfl

3. Lampy do uprawy marihuany metalohalogenkowe MH stosowane są przede wszystkim w fazie wzrostu, do ukorzeniania klonów lub dla roślin matek. Wszystko za sprawą niebiesko-białej barwy światła na poziomie 4500K – 6000K które wytwarzają lampy MH. Stosowanie lampy MH dla odmian konopi automatycznych moim zdaniem mija się z celem, ponieważ faza wzrostu automatów jest ograniczona do minimum ( ok 14-21 dni ) i nie będziesz w stanie wykorzystać potencjału lampy MH.

barwa światła lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany barwa swiatlaPrzykładowa lampa MH 250W ma wydajność na poziomie 20000 lumenów.

lampy do uprawy marihuany mh lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany konopie lampa mh

4. Lampy do uprawy marihuany sodowe HPS to najpopularniejsze lampy do uprawy marihauny ostatnich lat jednak powoli wypierane są przez lampy LED, które zużywają mniej prądu. Lampy sodowe HPS są wydajniejsze od świetlówek czy świetlówek CFL. Lampy sodowe HPS dają pomarańczowe światło o barwie światła 2000K, które sprzyja kwitnieniu. W fazie wegetatywnej czyli wzrostu konopie także dobrze sobie radzą dlatego moim zdaniem na własne potrzeby nie ma potrzeby zakupu osobnej lampy MH dla fazy wegetatywnej. Oczywiście jeżeli masz taką ochotę możesz zaopatrzeć się w osobną lampę na faze wegetatywną dla swoich konopi. Obecnie uprawa marihuany i lampy sodowe to najbardziej rozsądne rozwiązanie jeżeli możesz pozwolić sobie na zużycie prądu przez lampę na poziomie 400W na każdy metr kwadratowy uprawy marihuany

W lampach sodowych występują także żarówki typu DUAL czyli połączenia lamp HPS i MH dla optymalnej ilości światła dla całego stadium rozwoju roślin ( barwa światła 2500K ).

Moc a wydajność lamp sodowych HPS;

moc żarówki / ilość lumenów

70W ( 6000 lumenów )
100W ( 9000 lumenów )
150W ( 14000-17000 lumenów )
250W ( 32000-33000 lumenów )
400W ( 50000-55000 lumenów )
600W ( 90000 lumenów )
1000W ( 150000 lumenów )

lampy do uprawy marihuany sodowa hps lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany konopie lampa sodowa hpslampy do uprawy marihuany sodowa hps lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany uprawa konopi lampa sodowa hps

5. Lampy do uprawy marihuany – panele LED w ostatnich latach coraz popularniejsze. Wszystko dzięki temu, że lampy LED wymagają jedynie ok. 200W na metr kwadratowy uprawy konopi. Jest to wynik dwu krotnie lepszy od lamp sodowych. Uprawa marihuany pod lampami led jest jak najbardziej możliwa i pokazują to liczne fotorelacje. Niestety na chwilę obecną jedyną „wadą” LEDów jest wysoka cena lamp LED. Jeżeli koszt zakupu lampy LED nie jest przeszkodą to jak najbardziej warto po nie sięgać…

lampy do uprawy marihuany led lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany konopie ledlampy do uprawy marihuany led lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany lampy do uprawy marihuanylampy do uprawy marihuany led lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany lampy do marihuanylampy do uprawy marihuany led lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany uprawa konopi ledylampy do uprawy marihuany led lampy do uprawy marihuany Lampy do uprawy marihuany uprawa konopi led

Uprawa marihuany w domu bez lamp ?

Być może zastanawiasz się czy możliwa jest uprawa marihuany w domu bez lamp… musze Cię rozczarować, ponieważ odpowiedź brzmi NIE. Ustawienie konopi na parapecie wśród innych kwiatków nie zapewni odpowiedniej ilości światła Twoim konopiom. Konopie to rośliny światło lubne dlatego musisz zapewnić im odpowiednią ilość światła za pomocą lampy do uprawy marihuany.

Jaka jest najlepsza lampa do uprawy marihuany ?

Niestety na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ jest to uzależnione od Twoich wymagań i preferencji.

W mini growboxie czy pc boxie nie ma racji bytu lampa sodowa HPS a świetnie sprawdzą się świetlówki, które wydzielają małe ilości ciepła a topy mogą znajdować się blisko żarówek.

Natomiast nie wyobrażam sobie oświetlenia 1-2m kwadratowych uprawy marihuany świetlówkami jak tylko lampami sodowymi HPS lub jeżeli fundusze pozwalają nowoczesnymi i energooszczędnymi lampami LED…

Więcej o oświetleniu konopi dowiesz się tutaj

 

71 KOMENTARZE

 1. witam Tuoj poradnik jest naprawdę dobry zwiezly i na temat znasz się na zeczy mam prosbe poszykuje dobrego zaufanego splepu w Polsce lub w okolicach holand z dobrymi ale też nie o kosmicznej cenie paneli led dzięki i tak trzymac

  • Wjs.krg korzystając z kalulatora lumenów potrzebujesz optymalnie 9500 lumenów dla podanej powierzchni.

   Podana żarówka posiada 7200 lumenów czyli będzie brakować ok 2500 lumenów

   co można nadrobić dodatkową żarówką energooszczędną o mocy ok 20W

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 2. Droga Aniu,
  Twoja strona jest najlepszym poradnikiem dla poczatkujacych tak jak ja i pewnie dla zaawansowanych growerów, dlatego mam pytanie jak rozpoznac która żarówka jest na faze wegetatwyna a inna na faze kwitnienia? posiadam 2 różne i nie wiem której jak użyć.

  • Pat dziękuje za komentarz,

   Chodzi o temperaturę – barwę światła;

   Dla wega – biało-niebieska barwa światła na poziomie 4500K – 6000K
   Dla kwitnienia – pomarańczowa barwa światła na poziomie 2000K

   K – to kelwiny

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 3. Dziekuje za odpowiedz, czy moglabys mi jeszcze powiedziec w ktorym momencie dac roslinom swiatlo? Ile czasu po wykielkowaniu moge wstawic je do growboxa? Czy wentylacja i dodatkowy wiatrak maja byc wlaczone od poczatku kiedy wykielkowana roslina bedzie w growboxie?

  • Pat dziękuje za komentarz,

   Jak najszybciej czyli pojawią się pierwsze listki,

   Wentylacja ? Tak od początku

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 4. Czyli można powiedzieć, że na jednego krzaczka np zwykły auto ak (20x20cm) to jest jakieś 2500 lumenów, czyli będzie mi potrzebna lampa sodowa HPS z rzędu o mocy 70W ???

  • Przepraszam, pomyliłem się, na te 20x20cm^2 będze potrzebne okolo 25000 lumenów tak?

   • Może inaczej.. ilo watowa będzie mi potrzebna żarówka (sodowa HPS) na jednego krzaczka np AUTO AK który nie rośnie zbyt wielki

    • Maciass00 dziękuje za komentarz,

     Przy tak małej powierzchni 2x energooszczędna 23W 1350 lumenów i masz 46W i 2700 lumenów 😉

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • Maciass00 dziękuje za komentarz,

    Dobrze napisałeś poprzednio 😉

    20cm x 20 cm = 0,04 * 50000 lumenów ( na 1m2 ) = 2000 lumenów

    Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Maciass00 dziękuje za komentarz,

   1 sztuka najlepiej ok 30×30 cm

   4 sztuki na 60cm x 60 cm = 150W HPS

   HPS 70W powinno styknąć na 2 sztuki 60cm x 30 cm ale mniejszymi mocami niż 150W moim zdaniem nie warto się bawić…

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 5. Mam pytanie, mianowicie, chce zasadzic indoor ale w miejscu gdzie jest trochę chłodniej (ok. 14 stopni) czy lampy HPS dostarczą odpowiednią ilość ciepła roślince?

  • Maciass00 dziękuje za komentarz,

   Tak – lampy HPS zwłaszcza 250W i mocniejsze wydzielają sporo ciepła przez co ogrzewają boxa tylko jak zgaśnie światło to ok 14 stopni będzie za nisko… a świecić 24h to lekkie marnotrastwo ( ok 6h na dobę )

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 6. Witam, czy taka lampa bedzie odpowiednia?:
  Moc: 14W
  Oświetlenie: 0,3m^2
  Czerwone: 165 (630nm)
  Niebieskie: 60 (460nm)
  Ratio: Uniwersalne 3:1

  Pozdrawiam 🙂

  • Venti dziękuje za komentarz,

   Przy tej powierzchni – 0,3m2 potrzeba 4 sztuki po 14W

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 7. Hejka wszystkim.
  2 ziarenka posadziłem w piątek, są to odmiany medyczne: CBD Super Silver Haze CBDCriticalMass.
  Zrobiłem tak, ze po wsadzeniu podlalem troszeczkę już zwilżoną ziemie. Do dziś nic nie wykiełkowało. Oba ziarna są w osobnych doniczkach, zbliżyłem doniczki do siebie i przykryłem folia, tak ze powietrze wchodzi od dołu. Co mógłbym zrobić żeby mieć pewność ze nie stracę nasion? Moze za wcześnie na takie pytanie?
  Zastanawiam sie tez już nad tym doświetleniem. Ale na razie poczekam aż zakiełkują.

  • Prodigy dziękuje za komentarz,

   „w piątek” czyli 17go – jeżeli nie były to wykiełkowane nasiona to daj im tydzień 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Naczi dziękuje za komentarz,

   Niestety nic mi na ten temat nie wiadomo… moc zależy od genów ( nasion ) i dajmy naturze zrobić resztę 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 8. Witam mam boxa o wymiarach 120x120x200
  lampa hps 600w
  2 wentylatory kanałowe z filtrem
  oprócz tego mały wentylatorek skierowany wprost na planty
  torbe z co2 nad plantami
  i nawilzach Airsonic GS 380.
  *
  Problem w tym, ze ciagle mam za slabą wilgotnosc i za duzą temperature. 29-31 stopni i 40% wilgotnosci. Juz nie wiem co robic Help me

  • johnyjaracz dziękuje za komentarz,

   Wilgotność jest OK a zwiększysz za darmo wstawiając miskę/wiaderko z wodą do boxa która będzie parować…

   Temperatura w górnej granicy… co to za wentylatory ? jakiej wydajności m3/h ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 9. Cześć Aniu 🙂
  Jeśli planuję kupić boxa 60x60x100, to czy panel LED 75W wystarczy?
  Z góry dzięki za odpowiedź.

  • szybki dziękuje za komentarz,

   „boxa 60x60x100, to czy panel LED 75W wystarczy?”

   Na 99% tak 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • kali dziękuje za komentarz,

   Wszystko zależy jaką moc ( W ) ma jarzeniówka a najważniejsze to ilość lumenów

   Na 1m2 potrzeba ok. 50 000 lumenów 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 10. Witam, mam namiot o wymiarach 40/40/140
  Teraz pytanie czy lepiej na jeden krzaczek kupić dual cfl 300w czy Led 300w ?
  A może powinno być coś większego?
  Pozdrawiam

  • ajzon dziękuje za komentarz,

   taki box to 4 sztuki w automacie przy doniczkach 5,7L 20×20 cm a światło najlepiej LEDy 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

   • a możesz powiedzieć o jakiej mocy minimalnei / maxymalnej ledy do takiego namiotu poproszę.
    czy te będą wystarczające ??
    amazon.co.uk/Lightimetunnel-Spectrum-Greenhouse-Hydroponic-Vegetable/dp/B01IQXHEG0/ref=sr_1_12?ie=UTF8&qid=1502869654&sr=8-12&keywords=led+grow+light

    • ajzon dziękuje za komentarz,

     Panel wydaje się OK tylko brakuje informacji o rzeczywistym poborze prądu jak np tutaj;

     amazon.co.uk/MarsHydro-Light-Spectrum-Indoor-Hydroponic/dp/B01KYY6QCC/ref=pd_sbs_86_4/259-3022845-6623266?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=7PAW50PVTX3DW5W2GX0K

     tutaj wiadomo, że „only 129watt±10% power consumption at 220v” i powinien wystarczyć na 60×60

     Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 11. Witam mam boxa 20×30 wmontowałem 2 żarówki led 35w każda dająca 2285 lumenów. Oczywiście ja kretyn pierw kupiłem później zacząłem czytać. Podobno zwykłe sklepowe ledy nie nadają się do naświetlania roślinek. Czy to rzeczywiście prawda? Powiem jeszcze tyle że w razie czego mogę dołożyć jeszcze 2 takie żarówki ale wtedy będę musiał delikatnie powiększyć boxa.

 12. Cześć Aniu,
  nawiązując do komentarza smerfika, nie ma sensu kupowanie „żarówek” LED o odpowiedniej barwie? z tego co wyczytałem tutaj (świetna strona) i np. tu: tropicjungle.blox.pl/2010/02/Doswietlanie-roslin.html wychodzi na to, że przy wyborze oświetlenia kierować się długością fali widma, a nie oznaczeniami na żarówce led np. 6500k, gdyż ta barwa może być uzyskana z fal o innych długościach.
  Dobrze to rozumiem?
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • wielbi dziękuje za komentarz,

   „przy wyborze oświetlenia kierować się długością fali widma”

   zgadza się, najlepsze panele mają informacje odnośnie diód i ich długości fal ( podanych w nanometrach )

   potrzebne są ~450 i 630 (+/- 20)

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 13. Witam, czy może być żarówka Led 14.5w 1521lm warm white zamiast świetlówki energooszczędnej 23w 1450lm?

  • Zygi dziękuje za komentarz,

   Panele LED budowane są z niebieskich i czerownych diód dzięki czemu zapewniają wymagane fale światła (450nm i 660nm)

   „Jeżeli chodzi o otrzymanie maksymalnego plonu marihuany to lampy LED powinny składać się w 80% z czerwonych diód ( 660nm ) oraz w 20% z niebieskich diód ( 450nm )”

   Wszystko inne np warm white traktuj jako eksperyment 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 14. Hej Aniu:) Mam pytanie czy jak będzie troche za dużo lumenów w boxie to coś się stanie z roślinkami ?

 15. A jaką lampe być mi poleciła na 0,25m2, to wychodzi optymalnie 12500L…
  HPS mnie nie interesują bo nie chcę używać układów zasilających, po za tym za dużą temperaturę bym miał… Dzięki z góry za odpowiedz.. Pozdrawiam 😉

  • GreenBox dziękuje za komentarz,

   Najlepsza opcja panel LEDowy,

   Jest duży rozrzut między nimi dlatego najlepiej popytaj po growshopach

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 16. allegro.pl/14w-225-led-grow-lampa-do-uprawy-roslin-growbox-fv-i6791102702.html

  Czy takie ledy do boxa 40x40x140 wystarcza?

  • Marian dziękuje za komentarz,

   Nie mam doświadczenia z „tanimi” ledami – teoretycznie jest ok ( barwa 4xx/6xx nm) tylko mocy mało… a reszta wyjdzie w praniu 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 17. Cześć,
  Potrzebuję pomocy 😀
  Jaka moc led do boxa 90x30x100?
  Ewentualnie jakieś inne rozsądne rozwiązanie dla takiego rozmiaru.

  Z góry dzięki za odpowiedź 😀

  • ptr dziękuje za komentarz,

   Hmm nietypowy wymiar… musisz dopytać w growshopie

   Rzuć okiem na oprawy typu; Secret Jardin TLED 26W

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 18. Mam okazje kupić okazyjnie takie żarówki czysą one pdpowiednie??Strumień świetlny22000
  Temperatura barwowa3900
  TrzonekE40 Wysokoprężna lampa rtęciowa HPL-N

  • Casjosz dziękuje za komentarz,

   Najważniejsze pytanie – czy są nowe ?

   Jeżeli używane to nie warto – żarówki z czasem tracą swoje parametry

   Teraz na czasie są LEDy i za tym warto się rozglądać 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 19. Witam . Czy taka lampa Led allegro.pl/45w-225-led-grow-lapma-do-uprawy-roslin-i6994051090.html?reco_id=a244fa5e-0fa5-11e8-845d-246e9677fe30 będzie odpowiednia do boxa 50x50x130.

  • Wuadek dziękuje za komentarz,

   Wg. opisu moc i barwa – długość fal jest OK jednak nikt gwarancji nie da czy tak jest naprawdę

   Zakup nie dużym kosztem na własne ryzyko 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 20. I czy nie będzie za niska temperatura? a jak tak to jak podwyższyć w takim boxie. Pozdrawiam

  • Wuadek temperature sprawdzisz dopiero po włączeniu wcześniej się tym nie martw,

   W pierwszej kolejności nie za mocna wentylacja

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 21. Witam . Czy taka lampa hps allegro.pl/show_item.php?item=7056322774 będzie odpowiednia do boxa 50x50x130 . Pozdrawiam

  • Wuadek tak, hps 150W to sprawdzona konstrukcja do boxa 60×60 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 22. A i czy nie będzie za wysoka temperatura , a jak tak to jak ją zbić? Z góry dziękuję pozdrawiam.

  • dejmian teoretycznie tak – w praktyce pchanie tam hpsa to nie najlepsze rozwiazanie

   Potrzebujesz 4500 lumenow w swietlowkach energo lub dedykowane ledy – oszczedne jesli chodzi o prad 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 23. Jaką lampę polecacie do boxa w stylu iglo 1.45×1.45×1.40h ?

  Może któraś z tych ?
  -SpectroLight XPLOSION 550
  -California Lightworks SolarStorm 880 LED
  -Black Dog PhytoMAX-2 600 Watt LED Grow Light Fixture
  -KIND K5 XL1000 Watt LED Grow Light

  • GM wybacz z boxem typu iglo nie mam doswiadczenia (napewno jest tam inny rozsyl swiatla zwzgl na sciete pod katem sciany) wiec nie bede sie produkowac Mysle ze w growshopie lepiej pomoga tylko jesli mozesz napisz – po co chcesz boxa ktory ma sciete sciany ?

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 24. Witam

  Co powiesz na takie oswietlenie do boxsa 1m x 1m x 2m wysokosci

  allegro.pl/listing?string=Lampa%20do%20uprawy%20ro%C5%9Blin%20hodowli%20growbox%20400W&description=1&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-wp-uni-1-5-0328

  Nie bedzie za słabe ?

  • Piotr z tego co widze to spektrum dobre, moc na 1m2 az nad to ale to na plus 😉 wiadomo jest to no name ale czy jest sens placic za logo 3x tyle 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

Comments are closed.