Co to jest growbox ?

26
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany

Co to jest GROWBOX ?

co-to-jest-growbox growbox Co to jest growbox ? co to jest growboxGrowbox czyli szafa/namiot służący do uprawy roślin. Może to być całe pomieszczenie np. pokój ale też wolnostojąca szafa lub szafka albo profesjonalny namiot do uprawy roślin sprzedawany w growshopach. W growboxie uprawiasz rośliny zastąpując Matkę Naturę i towrzysz klimat sprzyjający życiu roślin.

 • Jak duży ma być growbox ?

growbox growbox Co to jest growbox ? growboxPrzed wyborem lub skonstruowaniem  pomyśl ile roślin będziesz chciał uprawiać a tym samym czy zapewnisz odpowiednie warunki w postaci np. oświetlenia. 1m2 powierzchni to ok. 10 roślin a to wymaga oświetlenia na poziomie lampy hps 400W plus pracujący wentylator. Pamiętaj aby przeznaczyć ok. 30x30cm powierzchni growboxa dla jednej rośliny.  Tak samo zastanów się na jakiej wysokości growboxa możesz sobie pozwolić. W growshopach możesz zakupić gotowy namiot dla Twoich roślin o wysokości od 60 cm do 200cm a nawet 210-215cm.

 • Czy mogę wykonać growboxa samodzielnie ?

Tak, możesz np. z zakupionych płyt meblowych lub też wykorzystać posiadane meble ( np. szafę na ubrania ). Pamiętaj o bezpieczeństwie dlatego nie wykonuj go ze steropianiu czy innych prowizorycznych rozwiązań. Pożar to ostatnie czego byś chciał w swojej uprawie. Twój growbox musi być solidny i porządnie wykonany abyś mógł zawiesić stabilnie lampę oraz wentylator wyciągowy. Druga ważna sprawa to dyskrecja. Nie chciałbyś aby światło przedostawało się na zewnątrz… co dodatkowo zakłóciło by fotorepoid Twoich roślin.

 • Niezbędne wyposażenie;

Każdy growbox musi posiadać oświetlenie oraz wentylacje.

 • Jakie oświetlenie do boxa ?

Wszystko zależy od powierzchni boxa oraz Twoich funduszy na sprzęt czyli lampę lub lampy. Jeżeli growbox jest niewielki w stylu pc growboxa lub mini growboxa o powierzchni np 30×30 cm lub maksymalnie 60×60 cm można zastosować popularne świetlówki energooszczędne.

Musisz obliczyć wymaganą ilość lumenów do powierzchni boxa i zastosować odpowiednią ilość świetlówek np przy użyciu kalkulatora lumenów.

W przypadku growboxa o wymiarach 60×60 cm można zastosować jako oświetlenie lampę sodową HPS o mocy 150W ( najoptymalniejszy wybór ) lub lampę LED o mocy o połowę mniejszej ( ok 70-80W ) niż lampa sodowa a takiej samej wydajności.

Lampy LED do uprawy marihuany charakteryzują się najniższym zużyciem prądu także odczujesz to w rachunkach za prąd.

Dla growboxa o wymiarach 100x60cm odpowiedni będzie HPS o mocy 250W lub lampa LED w okolicach 120-130W a uprawa konopi pod lampą sodową HPS 400W lub lampą LED 190-200W pozwoli na oświetlenie 1 metra kwadratowego powierzchni growboxa ( 180×60 cm lub 100×100 cm )

Więcej o oświetleniu konopi dowiesz się w osobnym wpisie na temat.

lampy do marihuany growbox Co to jest growbox ? lampy do marihuany

 • Wentylacja growboxa:

Każda uprawa konopi musi mieć sprawną wentylację. Bez wentylacji Twoje rośliny się uduszą! Zapewnij otwory wentylacyjne u dołu dla wchodzącego ( zimniejszego ) a u góry dla wychodzącego ( cieplejszego ) powietrza. Po szczegółowe informacje o wentylacji w uprawie konopi zapraszam do oddzielnego wpisu.

 

 • Zadbaj o ściany i nie trać prądu…

Jeżeli chodzi o ściany, wewnętrzne strony growboxa muszą jak najlepiej odbijać światło. Do tego celu najlepiej sprawdzają się folie refleksyjne np mylar ale możesz użyć także koca ratunkowego ( srebrna strona odbija światło a złota pochłania energię ).

Musisz zadbać aby powierzchnia była maksymalnie gładka – w przeciwnym razie powstaną hotspoty, które mogą szkodzić Twoim roślinom. Dlatego przyłóż się do położenia folii jak najbardziej starannie. Ostatecznie nie musisz wyklejać ścian folią refleksyjną jeżeli powierzchnia jest od środka biała jednak będzie to najmniej skuteczne rozwiązanie. Dodatkowo folia rekleksyjna typu mylar chroni Cię przed termowizją…

folie-refleksyjne growbox Co to jest growbox ? folie refleksyjne

 • Niezbędne media;

Uprawiać możesz praktycznie wszędzie ( o ile jest to dyskretne miejsce ) i nie ma tam dostępu nikt po za Tobą oraz jest miejsce wyposażone w prąd i wodę. Nawet można obyć się bez dostępu do bieżącej wody jednak na dłuższą metę noszenie wody może Cię zmęczyć i stać się uciążliwe.

 • Zadbaj o podłogę;

Najlepiej podłogę zabezpieczyć folią a nawet najbliższe otoczenie growboxa – w przypadku wylania wody będzie łatwiej posprzątać a cieknąca woda z doniczek ( jeżeli nie posiadasz podstawek ) nie będzie powodowała np. gnicia drewnianej podłogi czy paneli podłogowych.

 • Zachowaj szczelność;

Growbox musi być szczelny ponieważ zapewni to kontrolę nad fotorepoidem rośliny oraz w pewnym stopniu nad zapachem. Oznacza to, że kiedy roślina ma noc to musi być absolutnie w ciemności. Jeżeli będzie przedostawało się światło może to zaburzyć naturalny cykl życia konopi a tym samym konopia np. może nie kwitnąć będąc cały czasu w fazie wzrostu czyli wegetatywnej.

Jeżeli growbox nie będzie odpowiednio szczelny, wentylacja z filtrem węglowym może nie spełniać swojego zadania i wkrótce zapach z growboxa wypełni Twoje najbliższe otoczenie.

 • Zapanuj nad hałasem;

Każdy growbox musi być wyposażony w wentylację. Dwa otwory wentylacyjne ( na dole wlotowy dla chłodniejszego powietrza oraz u góry wylotowy dla cieplejszego powietrza ) powinny w zupełności wystarczyć. To co nada odpowiednią cyrkulację powietrza to wentylator. Pamiętaj że wentylator przeważnie pracuje 24h/dobę zapewniając obieg powietrza roślinom a także niestety nieustanny hałas.

Zanim kupisz wentylator oprócz paramatrów dotyczących wydajności, sprawdz parametry dotyczące hałasu – podane w decybelach. Niektórzy producenci podają hałas generowany przez wentylator z odległości 3m a inni z 1m. Dlatego przed zakupem sprawdź dokładnie według której normy jest podawany hałas wentylatora. Bardzo dobre wentylatory do cichych zastosowań to wentylatory SILENT Hiszpańskiego producenta.

Jeżeli hałas wentylatora będzie zbyt duży, warto zastosować tłumik(i) akustyczne montowane bezpośrednio przed lub za wentylatorem. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań lub wykonać tłumik akustyczny samodzielnie.

uprawa konopi tłumik akustyczny growbox Co to jest growbox ? uprawa konopi tlumik akustycznyKolejnym hałasem Twojej uprawy może być zasilacz lampy sodowej hps. Niestety starsze rozwiązania nie należą do najcichszych – po prostu gdy pracują „buczą”

TRIK: Aby zniwelować buczenie warto zasilacz lampy sodowej postawić na drewnianej podstawce a między drewnem a zasilaczem założyć gumowe podkładki lub kawałek gumy. Drewniana podstawka też może mieć gumowe podkładki co zniweluje wibracje zasilacza. WAŻNE aby guma znajdowała się tylko w miejscu gdzie zasilacz ma „łapki” czyli miejsce do montażu, ponieważ jeżeli zastosujesz na całej powierzchni zasilacza po parunastu godzinach pracy może dojść do przetopienia czy nawet zapalenia gumy. W ten sposób nie wyciszysz absolutnie zasilacza jednak buczenie powinno być mniej uciążliwe.

Jeżeli chcesz cichego zasilacza do lampy sodowej zastosuj nowoczesne, cyfrowe zasilacze. Oprócz tego że cyfrowe zasilacze są ciche to mniej się grzeją i zużywają mniej prądu niż starsze konkstrukcje.

 • Dodatkowe wyposażenie growboxa;

Z dodatkowego wyposażenia warto mieć termometr wraz z wilgotnościomierzem, wentylator ( np. biurkowy ) zapewniający ruch powietrza ( co dodatkowo wzmacnia konopie ) , programator czasowy dla ustawienia cyklu oświetlenia. Programator czasowy może być elektroniczny lub ręczny. Przydatne także będą miarki lub np. strzykawki do odmierzania dawek nawozów a także miernik pH czy EC.

akcesoria-growbox growbox Co to jest growbox ? akcesoria growbox

Masz pytania lub polecasz sprzęt do growboxa ? Napisz o tym w komentarzu…

Co to jest growbox ?
5 (100%) 33 votes
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany
podwajanie nasiona marihuany

PROSZĘ PODZIEL SIĘ WPISEM, DZIęKUJE :*

26 KOMENTARZE

  • Tomi dziękuje za komenatrz

   Zgadza się, coś za coś a dobra strona, że sprzęt nie jest na jeden raz 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • KruszeTHC dziękuje za wpis,

   Zgadza się, można budować samemu ( taniej? ) lub kupić gotowy ( drożej? ) 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 1. Ja przerobiłem najzwyklejszy pokrowiec od shishy,materiałowy,w środku wyłożony kartonem w aluminiowanej folii i przezroczystym wieku na zamek.Jeśli pokrowiec nie jest zbyt sztywny żeby go postawić pionowo wzmacniamy twardszym kartonem wkładając podten co jest,od góry robimy otwór na żarówke ,a w wieku kilka od dołu i góry otworków żeby zrobić przepływ powietrza.

  • Pin27 dziękuje za wpis,

   Mam nadzieje, że growbox jest solidny

   Życzę grubych topów 🙂

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 2. Siema. Chce przeznaczyć około 2 tysięcy na Growbox-a do uprawy automatów i teraz pytanie jaki wysoki muszę kupic 180 wystarczy? myślałem o hps 400w
  Ile roślinek moge posadzić w namiocie? Myślałem o AK-47 i jakie moga byc plony w doskonałych warunkach ? Jakie zestawy growbox możecie polecić ?

  • Filip dzięki za pytanie,

   Dobrze, że startujesz z fundueszem bo na początek będą niezbędne $

   Wysokość 180cm będzie OK, chyba że jest pod ręką wyższy to brałabym 200 cm

   hps400w = 1m2 czyli ok 10 roślin ( w kwadracie 90 x 90 = 9 doniczek kwadratowych )

   Bardzo dobra odmiana ten AK47, plon w granicach 40-50 od sztuki

   Na chwilę obecną nie mogę nic polecić,

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • Łukasz dziękuje za pytanie,

   Zwykła folia to kiepski pomysł,

   Prawdopodobnie powstanie dużo zagięć które wytworzą „hot spoty” czyli gorące punkty

   Polecam pomalować lub wyłożyć ściany na biało albo użyć grubszej, profesjonalnej folii refleksyjnej

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 3. WItam , a jeżeli chodzi o oswietlenie ledowe 300w wystarczy na powierzchnie 1,5m2 , chodzi jeszcze o filtr Węglowy jaki powinien być żeby przefiltrował powietrze w growboxie oraz wentylator jakie jego parametry na boxa o wymiarach 1,5×1,5x 1,8. Mata generująca CO2 jest niezbendna ?
  Dziekuje z góry za Pomoc 🙂
  swietny wpis pozdrawiam

  • Torin dziękuje za komentarz 😉

   300 LED ~ 600W HPS czyli na 1,5 m2 powinno wystarczyć
   tylko 1,5m x 1,5m to nie 1,5m2 tylko 2,25m2 a to duża różnica 😉

   Musisz się upewnić w growshopie, ponieważ każdy panel LED ma nie co inną wydajność zależnie od tego jak jest zaprojektowany i wykonany

   filtr Węglowy jaki powinien być żeby przefiltrował powietrze

   Dla takiej powierzchni potrzeba wydajności ok 800-1000m3/h i odpowiednio słabszego wentylatora – nie może być mocniejszy niż wydajność filtra węglowego

   Przy takiej powierzchni dostarczanie dodatkowo CO2 jest niezbędne przy zachowaniu odpowiednich warunków jak oświetlenie,nawożenie itp.

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

  • czeczen dziękuje za komentarz,

   Jest OK, mam nadzieje że sprawdzili wentylator w działaniu i 100m3/h wystarczą dla optymalnej temperatury 😉

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 4. Witam;)
  Mam pytanie czy growbox moze byc troche uchylony na poczatku zakwitu by zlapac dobra temperature???? Czy to bezpieczne??

  • matt dziękuje za komentarz,

   Growbox musi być szczelny bez uchylania podczas okresu ciemności

   Może być uchylony w czasie włączonego światła

   Pozdrawiam Ania z GrubeTopy.pl

 5. Witam. Odziedziczyłem po dziadkach mały dom na odludziu kolonia do najbliższych domów około 2 km. W tym domu jest jeden duży pokój długość 600cm szerokość 500cm wysokość 210 cm. Mam plan żeby zrobić z tego całego pokoju growboxa. Proszę o pomoc bo chciałbym wiedzieć ile na takiej przestrzeni mogę mieć maksymalnie indorów jakie polecacie dla średnio ogarniętego przyszłego hodowcy 😉 Jakie wentylatory gdzie zainstalować jakie oświetlenie najlepiej jakby ktoś o dobrej wiedzy zrobił mi szkice żebym wiedział co kupić o jakiej mocy gdzie wycinać dziury bo chciałbym ruszyć z uprawą jak najszybciej… Z góry dziękuję za pomoc.

 6. wiatM Aniu , mars hydro 300w , growbox 80x80x160 ,cztery auto duck , moje pytanie czy ta lampa podola
  czy juz inwestowac w cos innego jak tak to co polecasz , dzieki za odpowiedz pozdrawiam

  Baron

ZOSTAW ODPOWIEDŹ